lady14
09.03.08,11:18
Čo papkáme/Stojí za prečítanie!!!

Cereálne raňajky sú vraj učebnicovým príkladom úspešného vykrádania našich peňaženiek. Keď v 19. storočí lekár John Kellog hľadal zdravú náhradu za mäso, vynašiel kukuričné vločky. Vtedy to bol pomerne čistý produkt takmer neupravované nespracované kukuričné zrná, mleté, skvapalnené, zahrievané a vysušené. Dnes by sa vraj červenal od hanby, rozpakov a zlosti, keby zistil, ako sa tieto cereálie pod jeho menom spracúvajú. M. H. Diamond v knihe Ako si ovládať telo opisuje výrobný postup v USA: Kukuričné zrná sa namočia do lúhu, áno, ide o žieravinu, ktorá spáli kožu na tele. Potom sa zrná vystavia agresívnej pare, namočia v ochucovacom sirupe, ktorý je najmä z rafinovaného cukru. Potom sa sušia, prebehnú sústavou valcov, ktoré ich lisujú tlakom 75 ton. Po tejto procedúre sa opekajú, nahrievajú a vločkujú, až sú pripravené na kúpeľ v chemikáliách konzervačných látok a prísad. To, čo vyštartovalo ako skutočne živé kukuričné zrno, sa premenilo na mŕtvu ochutenú látku, konštatuje americký lekár.

Ako sa vyrábajú džemy a marmelády?
Keďže továrne musia vyrábať po celý rok, ovocie skladujú do zásoby. Marhule, jahody, ríbezle sa ošetria chloridom vápenatým, ktorý zaručí, že v džeme cítime a vidíme celé kúsky ovocia. Ovocná zložka však býva často nadstavená želatínou a farbivá dodajú bledému ovociu želaný odtieň.

Prečo sú hrozienka v müssli šťavnaté?
Je to tajomstvo niektorých výrobcov. Namočia sa do horúceho roztoku kyseliny fosforečnej, vďaka čomu sa potom dajú naimpregnovať roztokom glycerínu. Sú pekne guľaté a šťavnaté.

Aj hranolčeky sa máčajú v lúhu Keď si robíme doma hranolčeky, je to jednoduché. Tie, ktoré kupujeme hotové zmrazené, prechádzajú náročnou úpravou. Zemiaky sa musia okúpať v parných strojoch, kde im popraskajú šupky, potom ich oškriabu kefy. V niektorých výrobniach, ako napísal nedávno český časopis Týden, sa doposiaľ používajú na lúpanie zemiakov kúpele v koncentrovanom sodnom lúhu, ktorý rozloží šupky. Po nakrájaní na hranolčeky sa predvaria vo vode obohatenej siričitanom sodným a fosfátom. Obe chemikálie zabraňujú tvoreniu tmavých miest a dodávajú zemiakom zlatožltú farbu.

Keď šunka nie je šunka.
Trocha mäsa, odrezky, želatína, dusitany, fosforečnany, rastlinné gumy, aromatické látky, konzervanty, stabilizátor, zahusťovadlo a voda. Tak to je šunka, akú si kupujeme v obchode. Kto robí domácu šunku, vie, že do nej pridá kvalitné mäso, soľ a korenie. To, čo kupujeme v obchodoch má od tohto receptu ďaleko. Pod názvom šunka sa totiž často predávajú najrozličnejšie výrobky z kusov mäsa a odrezkov, éčka potom pomôžu z tejto nevábnej hmoty vyrobiť žiadanú šunku. Vďaka fosforečnanom, ktoré v mäsových výrobkoch viažu vodu, môže byť až 30 percent váhy šunky len obyčajná voda. Podobne je to v aj v ostatných údeninách.
damati
09.03.08,12:59
Dnes je to veru tak, ak by sme sa nad každým výrobkom zamýšľali tak by sme nemohli jesť vôbec nič.
antonka
09.03.08,16:41
Je to hrozné, samá chémia a potom sa čudujeme z čoho sú deti také choré už od malička, samá alergia. Minule sme s kamarátkou rozmýšľali, ako to že v supermarkete sa dajú kúpiť olúpané zemiaky, pokrájané na štvrtiny, nie sú predvarené a vôbec nečernejú. Teraz mi to je už jasné. :mee:
Johanka
09.03.08,16:52
... a preto treba papkať surovú stravu :).
antonka
09.03.08,17:07
Práve čítam takú malú knižočku o surovej strave, vyzerá to super, ale neviem si predstaviť či by som zvládla každý deň surové zemiaky a žuť nelúpanú pšenicu namočenú len vo vode. Ostatná zelenina a ovocie by asi neboli problém. Píše sa tam, že touto stravou sa vyliečilo mnoho ľudí z dlhodobých problémov, ktorým už nevedeli lekári pomôcť. Myslím si že je to celkom možné.
Dokonca som minule vyskúšala jeden recept z tejto knižky na manželovi. Rastie mu zub múdrosti a veľmi ho to bolí. Poradila som mu podľa tej knihy aby cmúľal celý strúčik cesnaku. Bolesť ho na určitú dobu prešla. Pomáha to aj na bolesti hrdla a rôzne infekcie v ústach.
wagner
09.03.08,17:31
Snažím sa zdravo stravovať a čo sa dá, tak si doma dopestujem. Zeleninu takmer všetku, ovocie pokiaľ nezmrzne tiež, džemy a kompóty jem zásadne domáce.Kedysi som bola na brigáde v Karpatii - dnes Nestlé v Prievidzi a videla som, čo sa dáva do džemu a ako sa to robí. Odvtedy nekúpim džem ani kompót, ani uhorky a pod. Takže stravu surovú áno, ale bio. Vieš ako sa ošetruje ovocie a zelenina aby vydržala taká pekná? Tiež je to samá chémia.
Johanka
09.03.08,17:34
Veru, niet nad pôst.
ola
09.03.08,20:10
Veru, niet nad pôst.

...každodenný :D:D
durisovad
09.03.08,20:34
V Karpatii som bola ako studentka na povinnej brigade aj ja a aj ked sme dovtedy robievali zavaraniny doma, sem-tam sme kupili sirup v obchode. Odvtedy veru nie. Neviem, ako sa robi dnes, ale vtedy do sirupov islo vsetko, co uz nebolo suce na kompoty. A aj do kompotov islo ovocie kadejake, prifarbilo sa to, pridala sa nejaka chemikalia, takze to potom v poharoch a vo flasiach vyzeralo velmi lakavo a zdravo.
lorelei
10.03.08,07:19
Práve čítam takú malú knižočku o surovej strave, vyzerá to super, ale neviem si predstaviť či by som zvládla každý deň surové zemiaky a žuť nelúpanú pšenicu namočenú len vo vode. Ostatná zelenina a ovocie by asi neboli problém. Píše sa tam, že touto stravou sa vyliečilo mnoho ľudí z dlhodobých problémov, ktorým už nevedeli lekári pomôcť. Myslím si že je to celkom možné.
Dokonca som minule vyskúšala jeden recept z tejto knižky na manželovi. Rastie mu zub múdrosti a veľmi ho to bolí. Poradila som mu podľa tej knihy aby cmúľal celý strúčik cesnaku. Bolesť ho na určitú dobu prešla. Pomáha to aj na bolesti hrdla a rôzne infekcie v ústach.

Surova strava je skutocne na vyliecenie chorob, ale nemyslim, ze je na cely zivot vhodna. Nejem mäso uz 13 rokov, ani nic mäsove, ani vývary, dokonca ani ryby. Zacala som surovou stravou, upravila som si nadvahu, na vahu normalnu:) , celych 20 kg, ale pri fyzickej praci by som nezvladla len surovu stravu a uz vobec nie jej pripravu, tak som si testovala svoj organizmus a ten si sam zaca pytat, co potrebuje, tak som pomaly zacala pridavat, a zivocisne tuky - v syroch, vajickach, maslo, chlieb takisto jem , a aj biely, aj sladkost si dam, ale sem tam, jem skutocne vela ovocia a zeleniny- akokolvek upravene, ale najradsej mam salaty cerstve. Takisto ryzu, zemiaky jedavam normalne. Mäso mi nechyba, som zdrava, vysledky mam stale super, pomohlo mi to dostat sa z chronickeho zapalu priedusiek - s nabehom na astmu. Verim tomu,ze mi to velmi pomohlo. Z ryb musim spomenut,ze jedavam tuniaka z konzervy, alebo sardinkovu pomazanku, to je tak vsetko. Rybky mi trosku mozno chybaju - na vysledkoch stitnej stravy mi nasli malicko zvysene hodnoty, ale nakoniec zistili,ze je to v poriadku, bolo to aj zo stresu a prechodenej choroby-prechladnutia. Tak tolko som chcela k tej surovej strave.
Štefka 64
10.03.08,09:40
Súhlasím, dnes už je dostať kúpiť, aj kvalitné sušiarne na ovocie. Aspoň vieme, čo jeme. Sirup sa dá tak isto pripraviť aj doma.
beba13
10.03.08,12:12
Veru tak všade kam sa len pozrieme je samá chémia, preto sa snažím všetko čo sa dá spraviť doma.Takže si robím sama, džemy, pretlak, kečup, kompoty a vela iných produktov. Dlho som nemohla naučiť syna, že kupované džemy nie su také ako domáce, takisto mi nechcel jesť domácu paštétu, kečup, len tie kupované umeliny, ale konečne sme ho presvedčili, že je domáce zdravšie a hlavne bez chémie.
Štefka 64
12.03.08,06:56
To je pravda, len je ľahšie ísť do obchodu a kúpiť. Predstava, že sa má všetko variť a miešať, ale výsledok je, že vieme čo sme si tam dali.
kačkapoliačka
12.03.08,07:05
Doma pripravované jedlá - zaváraniny, džemy... majú ešte aj inú výhodu. Robím ich spolu s dcérami, sedíme, krájame, miešame a pritom sa spolu bavíme. Je to super. Viem, že pri veľkom množstve by sme bolu nervózne, ale takto je to fajn.
kp
zuzik29
12.03.08,16:23
mne uz dosiel domaci sirup:-(
Mali sme bazovy, matový, ríbezlovy, malinovy.
Uz cakam na pupavu aby som spravila azpon zopar flias, kym budu ribezle. My tie z obchodu nemame radi. Dzemu mam doma aspon 10 druhov. Davam si pozor a snazim a kupovat zdrave veci, ale hlavne v zime sa tomu niekedy nema vyhnuť. Snazim s sladit medom, ktory kupujem od susedy a pouzivam celozrnnu muku. Ale je to tazke, ked si precitate co obsahuju cukriky...
Jogurty kupujem len biele, a miesam ich s dzemom. Na zimu susime ovocie. Dnes uz veru ani nevieme co je v chlebe, je to hrozné! Mne sa nezda ze mi to zabera cas, o to vacsie potesenie potom.
JaDo
12.03.08,21:49
Viete, čo ma najviac naštvalo? Keď som zistila, že do zdravej slovenskej kyslej kapusty dávajú konzervačné látky.
Asi len do balenej ale kde, okrem tržnice kúpite sudovú?

Tak som kúpila 5kg hlávkovej kapusty a naložila som si cca do 5 litrovej fľaše.

zuzik 29: Popíš, ako vyrábaš sirupy. Ďakujem.
zuzik29
13.03.08,10:44
bazovy a matovy ale v podstate aj hociaky bylinkovy/ robila som aj z materinej dusky - krasne vonal/:

do dvoch litrov vody asi 20 kvetov bazy, maty primerane, mozete aj kombinovat, pridat kyselinu citronovu 20g a nechat cez noc stat. Na druhy den precedit pridat cukor 2 kg a priviest do varu. Dat do flias a nechat v teple.

Mata rastie hocikde pri potoku, da sa dopestovat aj v zahrade,a je jej viacero druhov, ja mam najradsej tu polnu chodim na nu k priehrade, treba ju zbierat ked kvitne, sirup bude jemne ruzovy, ako kvety. Skusala som aj kombinaciu lipa-materina-baza, ked ho pridam do caju, tak vonia cely dom.

ovocne sirupy da daju robit rôzne. Za studena alebo varit, ja varim.
JaDo
13.03.08,18:28
Ďakujem za recept.
Ja podobne robím sirupy z ovocia.
Len nedávam vodu, pretože ovocie po nakrajaní a zysypaní cukrom pustí vlastnú šťavu. Tú na druhý deň prevarím a na riedkom cedníku precedím do vysušených horúcich fliaš.
Má to tú výdodu, že ze zvyšného ovocia sa dá rýchlejšie uvariť džem, nakoľko nie je také riedke.
ivka74
16.03.08,00:01
V sucasnosti aby si fakt clovek daval pozor na to, co je.......skoro kazda potravina ma svoje plusy aj minusy. Ja sa tiez snazim jest zdravo, aj ked niekedy neviem, ci je to naozaj zdrave.
Rozalka
10.08.08,16:11
Viete, ktoré "Éčka" sú zdravé a ktoré nie?
Aluš
10.08.08,17:21
Keď som si prečítala úvodný príspevok od lady14 zostala som zaskočená že už aj potravinársky priemysel produkuje chemické zbrane hromadného ničenia. Doteraz som sa nad tým nejako extra nezamýšlala. Na začiatok začnem asi doma varit džem.
kukučka
10.08.08,17:56
Keď som si prečítala úvodný príspevok od lady14 zostala som zaskočená že už aj potravinársky priemysel produkuje chemické zbrane hromadného ničenia. Doteraz som sa nad tým nejako extra nezamýšlala. Na začiatok začnem asi doma varit džem.

Táto veta je za 100 bodov.
Keď niekde poviem či napíšem, že jem žĺtka s cukrom, alebo doma robím jogurtové a mliečne koktaily so surovým vajíčkom, v 80% ľudia reagujú s hrôzou v očiach - salmonelóza! Alebo poviem, že kupujem domáce mlieko, reakcia - to by som nedokázala vypiť. A to už nehovorím, keď odmietam piť plastové vody a pýtam si vodu z vodovodu, to už vidím, ako si v duchu ťukajú na čelo. Sme klamaní na každom kroku. Je mi z toho smutno ako ľudia podľahli reklame.
osky
11.09.08,20:23
Je vseobecne zname,ze sunka a vsetky mäsove vyrobky kupene v obchode su zdraviu skodlive-ved si pozrite len to mnozstvo soli,nieto ine latky;o hranolkach ani nehovorim.tie su nezdrave aj ked si ich urobite doma z nezavadnych a cerstvych zemiakov-kedze su vyprazane.

na vrecuskach s hrozienkami a inym susenym ovocim je napisane odporucanie,ze pred konzumaciou ich treba poriadne oplachnut/prave koli sire,kt.tu spominate/.

kupovane müsli chuti iste vyborne,ale nema ziadnu vyzivnu hodnotu-kedze je oprazene,kvalitne latky sa uplne nicia,ochutene cukrami a farbivami a umele obohatenie vitaminmi-to su len same chemikalie.
najlepsie su klasicke ovsenne vlocky-najlepsie Bio,vecer zamiesat s jogurtom alebo mliekom,vyborne je napr.i sojove mlieko ale prave,nie to susene v prasku z obchodu-tak vam do rana pekne nabobtnaju.rano si primiesajte lanove a slnecnicove,ci tekvicove semienka,struhany kokos,PREPLACHNUTE figy,hrozienka......mozete pridat orechy,mlety mak...fantazii sa medze nekladu-a mate ozaj prirodnu zdravu lahodku plnu zivych latok a mineralov,ktora vyborne zasyti a povzbudi.mozeme kombinovat aj s cerstvym ovocim.
Do zasoby taketo domace müsli neodporucam miesat,nakolko zvykne zhorknut.lepsie je kazdy vecer si to takto do chladnicky prichystat. je to otazka par minut a vieme co papame.

A kukuricne lupienky-to je dobre pre tych ,co nevedie pribrat....
takze dobru ZDRAVU chut!
Rozalka
11.09.08,20:31
V príspevku #20 som priložila tabuľku s "E"-čkami, ja si takú nosím so sebou, aby som vedela, čo dávam do nákupného vozíka.