mariannabebcakova
09.03.08,11:38
Pripočitateľné položky sú náklady na reprezentáciu, manká a škody, pokuty a penále,... Čo patrí medzi odpočitateľ. položky? Účtovníctvo robím len krátko tak porebujem radu.
Zoltán Kovács
09.03.08,10:39
Napríklad rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi, ak daňové sú vyššie.
mariannabebcakova
09.03.08,10:45
Ďakujem ja vykonávam účtivné odpisy formou daňových takže sa mi rovnajú.
liba2
09.03.08,10:55
Napr. oneskorene došlé fa, kedy náklad patrí do predchádzajúceho roka.

a súčasne sa o nich nevedelo v čase účtovnej závierky.
liba2
09.03.08,10:57
alebo iné náklady, ktoré nesúviseli s podnikaním (súkr. záležitosti, súkr. nákupy konateľov :)).
Zoltán Kovács
09.03.08,10:59
Napr. oneskorene došlé fa, kedy náklad patrí do predchádzajúceho roka.

Tie predsa majú byť zaúčtované cez 326, a nie v rámci daňového priznania.
liba2
09.03.08,11:08
Tie predsa majú byť zaúčtované cez 326, a nie v rámci daňového priznania.
Mala som na mysli také, ktoré sa "objavili" a nevedelo sa o nich v čase účt. závierky predchádzajúceho roka - to sa predsa stáva (napr. fa v spodnom šuplíku konateľa) .
Rozalka
09.03.08,12:13
Odpočítať je možné aj také výdavky, ktorých uplatnenie do daňových výdavkov je viazané na ich úhradu, a ak takéto boli v minulosti pripočítané a v bežnom roku boli uhradené (napr. nájomné fyzickej osobe, zmuvné pokuty ap.)
Tanče
09.03.08,12:18
ako je to s neuhradenými odvodmi?
Dana K.
09.03.08,12:21
Ďakujem ja vykonávam účtivné odpisy formou daňových takže sa mi rovnajú.

Možno trošku odbočím od témy, ale tiež som donedávna bola presvedčená, že ak sa účtovné odpisy rovnajú daňovým, tak je to OK, trošku ma vyviedli z omylu, možno sa ti to hodí, pozri si hlavne príspevok 23 v prilepenej téme:

http://www.porada.sk/t74963-p3-uctovne-danove-odpisy.html
Zoltán Kovács
09.03.08,12:21
ako je to s neuhradenými odvodmi?

Sú nákladmi. Pred pár rokmi bola podmienka zaplatenia do 31.1.
janaGT
11.03.08,07:16
Sú nákladmi. Pred pár rokmi bola podmienka zaplatenia do 31.1.

nie som si istá - platila táto podmienka iba do roku 2003? Od 2004 už boli daňovým N aj keď neboli uhradené?
V roku 2007 bolo zaplatené poistné za rok 2003 - uvediem na r. 270, odpoč.položka - uvažujem správne?
Lila
12.03.08,07:09
Ja by som doplnila "provízie fyz.osobám", tie sú daň. nákladom len vtedy ak boli aj uhradené. Ak uhradené neboli sú pripočitateľnou položkou.
Netýka sa to právnických osôb.

A ešte doplním: pripočitateľnou položkou je aj poskytnutý príspevok zamestnávateľa na životné resp. účelové sporenie.
Lila
12.03.08,07:25
A stačí si poriadne prezrieť § 19 Z.o DzP -daň. výdavky,
ešte pozor na písm. o odst.1 a 2 /deriváty/, viaceré spoločnosti robia menové fwd, swappy, ... s bankou, tu možno /písm. o) odst.1/ daň. náklady uznať len do výšky derivát. výnosov.
Spoločnosti dosť často nemajú deriváty vypodložené budúcimi zmluvami s klientami, aby deriváty mohli identifikovať ako zabezpečovacie deriváty a tým použiť písm. o odst. 2.
V opačnom prípade sa posudzujú ako deriváty "špekulatívne" a platí odst.1/
ingi
12.03.08,08:01
nie som si istá - platila táto podmienka iba do roku 2003? Od 2004 už boli daňovým N aj keď neboli uhradené?
V roku 2007 bolo zaplatené poistné za rok 2003 - uvediem na r. 270, odpoč.položka - uvažujem správne?

Táto podmienka zahrnovania do ZD až po zaplatení pri poistnom, ktoré nebolo zaplatené do konca mesiaca nasledujúceho po zdaňovacom období platila do 31.12.2003.
Podľa prechodných ustanovení (§ 52 ods. 12) ZoDP sa takéto výdavky zahrnú do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom budú zaplatené aj po 31. decembri 2003.
Takže správne - riadok 270 DP, odpočítateľná položka.
MartinkoK
13.03.08,07:04
Prosím Vás ja mám takýto problém,
firma predala v 11/2007 automobil. Na rok 2007 bola však zaplatená daň z MV, aj zák.poistka. Zák.poistku - nespotrebovanú nám vrátili až v roku 2008 a preplatok na dani z MV ostal na DU.
Sú tieto dva preplatky pripočítateľnou položkou k ZD? A čo v budúcom roku?
MartinkoK
13.03.08,07:27
Prosím Vás ja mám takýto problém,
firma predala v 11/2007 automobil. Na rok 2007 bola však zaplatená daň z MV, aj zák.poistka. Zák.poistku - nespotrebovanú nám vrátili až v roku 2008 a preplatok na dani z MV ostal na DU.
Sú tieto dva preplatky pripočítateľnou položkou k ZD? A čo v budúcom roku?

Nikto neporadí?????
azla
13.03.08,07:45
Prosím Vás ja mám takýto problém,
firma predala v 11/2007 automobil. Na rok 2007 bola však zaplatená daň z MV, aj zák.poistka. Zák.poistku - nespotrebovanú nám vrátili až v roku 2008 a preplatok na dani z MV ostal na DU.
Sú tieto dva preplatky pripočítateľnou položkou k ZD? A čo v budúcom roku?
V roku 2007 si firma dala do nákladov daň z MV aj poistku v plnej výške. V rámci uzávierkovýh operácii a vyhodnocovania r. 2007 si ešte v r. 2007 znižite predpis dane z MV a zniženie predpisu poistného /ako pohľadávku, alebo zníženie záväzku/.

Týmto zaúčtovaním náklady r. 2007 budú ošetrené na reálny stav. V roku 2008, ked sa Vám preplátky vrátia, naúčtujete vrátené preplátky na účty, na ktoré ste v r. 2007 učtovali zníženie predpisu /účty triedy 3 .../

Tým, že Ste vozdidlo prestali používať, mali Ste povinnosť nahlásiť túto skutočnosť na DU a vyžiadať si preplatok dane. Ak Ste tak neurobili, urobte to dodatočne, lebo na DU majú konkrétne auto stále v evidencii, že podlieha dani z MV na ktorú ste ho kedysi v minulosti prihlásili.
INKAPO
13.03.08,07:46
Nespotrebovanú zák.poistku by som zaúčtovala ID ako zníženie nákladu t.r. súvsťažne s príjmami budúcich období, daň z mot. vozidiel - cez ID ako zníženie dane a súčasne pohľadávku voči DÚ.
liba2
13.03.08,07:46
Prosím Vás ja mám takýto problém,
firma predala v 11/2007 automobil. Na rok 2007 bola však zaplatená daň z MV, aj zák.poistka. Zák.poistku - nespotrebovanú nám vrátili až v roku 2008 a preplatok na dani z MV ostal na DU.
Sú tieto dva preplatky pripočítateľnou položkou k ZD? A čo v budúcom roku?Predpokladám, že ak ste auto predali, nové ste nekúpili. Preplatok na dani z MV možno vyžiadať listom a DU ho vráti, alebo požiadať o preúčtovanie na úhradu inej dane - napr. DPPO.
Samozrejme, že preplatky nemôžete nechať zaúčtované v nákladoch, preúčtujete ich na pohľadávky.
MartinkoK
13.03.08,07:48
Predpokladám, že ak ste auto predali, nové ste nekúpili. Preplatok na dani z MV možno vyžiadať listom a DU ho vráti, alebo požiadať o preúčtovanie na úhradu inej dane - napr. DPPO.
Samozrejme, že preplatky nemôžete nechať zaúčtované v nákladoch, preúčtujete ich na pohľadávky.

Ale ako? Nikdy som niečo také nerobila.
azla
13.03.08,08:12
Ale ako? Nikdy som niečo také nerobila.
nespotr. zak. poistné
378/548 /ak ste ho učtovali na 548/

nespotr. daň z MV
345/531

v r. 2008 keď Vám prídu peniaze 221/378; 221/345

TO JE VSETKO
MartinkoK
13.03.08,09:00
ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE
Alexandra777
16.03.08,18:11
Neviete mi prosím poradiť, ako je to s tými škodami? Keď realizujeme kanalizačné práce a pri práci sa pretrhli telefónne drôty, na kt. nám potom telekomunikácie poslali faktúry (náklady na opravu). Mám to zaúčtovať ako škody a potom pripočítať k základu dane?
Alexandra777
16.03.08,18:13
A ako je s nákladmi na odpis pohľadávok? Ku základu dane si musím pripočítať sumu rozdielu medzi odpísanou pohľ. fact. spoločnosti a výškou prijatej úhrady v priebehu zdaňovacieho obdobia? Pri factoringu si odpisujem pohľadávku 546/311 a 315/646, takže mi neostáva žiadny rozdiel medzi nákladmi a výnosmi.
ckv
18.03.08,08:39
Prosim Ta,
tiez mam ten pripad - par korun faktura na proviziu fyzickej osobe,
mam to zauctovanie ako 518/321, treba to nejako preuctovat na iny
ucet, ked to nepojde do nakladov toho roku (uhradili sme az v januari), aby sa to pripocitalo k HV alebo to len mam fyzicky napisat
do danoveho priznania ako polozku zvysujucu naklad a zdanit?
A v dalsom roku po uhrade tiez len do danoveho ako polozku znizujucu zaklad dane?
Este jedna otazka - mam nezmluvnu pokutu uctovanu na 545 -
to sa mi v Proluci pripocitava k HV - danovy zaklad, mam to dat
v danovom priznani ako sucast hospodarskeho vysledku alebo je to tiez riadok pripocitatelna polozka?
Som fyz. osoba - podvojne uctovnictvo.
Vdaka
Alexandra777
20.03.08,09:01
Prosím neviete mi poradiť, ako je to s províziami, keď mi príde faktúra od a. s. za faktoring, na ktorej je rozpísaný úrok a provízia. Ak sme tú provízia (časť faktúry)neuhradili do konca roka, mám to pripočítať k základu dane?
Alexandra777
20.03.08,15:44
Provízie fyz. osobám sa môžu uplatniť až po zaplatení, teda pripočítateľná položka k základu dane, ak sa nezaplatili do konca roka. Pokuty a penále - nezmluvné sú takisto pripočítateľné k základu dane. Idem si to ešte pre istotu pozrieť.
HankaS
20.03.08,16:01
Odpoč.popožka môže byť aj zrušenie opravnej položky k zásobám ak pominulo riziko na ich zvýšenie, alebo ppri opra.položke k pohľadávke, ak mi odberateľ uhradil. Ovšem u oboch platí že minulý rok napr.v 2006 boli pripočítaeľnou položkou, a terz v roku 2007 budú odpočítaeľnou.

Alebo odpoč. položkou môžu byť aj kurz.zisky a straty k 31.12. pri prepočte neuhr.pohl. a záväzkov, ak si sa rozhodla o tom že tieto rozdiely budeš dávať do základu dane až v roku úhrady. Ale toto si musela vopred oznámiť na DU.