ivana184
09.03.08,12:47
Dobrý deň, čo by ste urobili na mojom mieste.

Môj múdry šéf sa naťahoval s odberateľom a to takým spôsobom.
Vystavili sme fa, ktorú odberateľ nechcel akceptovať a žiadal opravu sumy, o ktorej môj šéf nechcel ani počuť. Ja som vystavenú fa mala riadne zaúčtovanú v roku 2006. Odberateľ samozrejme zareagoval spätnou väzbou a vystavil fa nám za znehodnotenie materiálu, ktorú opäť môj šéf neuznal a vrátil fa späť odberateľovi, ktorú sme v účtovníctve samozrejme z dôvodu vrátenia nemali v účtovníctve.

Takto sa začal kolobeh písomností, ktorý vopred som vedela, že nevedie k ničomu, ale šéf si nedal povedať. A zrazu v roku 2007 prišiel vzájomný zápočet od odberateľa s výsledkom, že nám doplatí 2075 KČ, ktorý aj zaplatil, šéf bol spokojný, ponádaval, ale ďalej s tým nič neriešil, samozrejme doplatila som na to ja, pretože sumy na zápočte sa vôbec nerovnajú mojim sumám. Im záväzky vychádzajú 68.309 CZK, pričom ja mám 68.303,80 SK, a zarátali nám do zápočtu aj fa, ktorú ja v účtovníctve vôbec nemám z toho dôvodu, že šéf ju poštou zaslať hneď naspäť odberateľovi. Povedzte mi čo mám robiť, žiadna komunikácia s nimi neexistuje kvôli môjmu drahému šéfovi.

Čo mám spraviť, mám vypísať si príjmový doklad do pokladne, že som od nich prijala peniaze, aby mi to účtovne sedelo, a odrátať tých 2075 KČ, čo mi zaplatili na účet?

Milujem múdrych ľudí, ktorí si myslia, že môžu všetko, nedajú si povedať, neuvedomujú si dôsledky a následky, ale veď majú na to iných, ktorí to poriešia.............(mala som na mysli svojho...)
Už som zúfala z kopancov môjho nadriadeného.......:mee::mad:
ivana184
09.03.08,13:10
Čo má s tým robiť?
Dana K.
09.03.08,13:16
A nemôžeš si tú chybajúcu faktúru (tú, ktorú ste vrátili) vyžiadať? Komunikovať s nimi nemusíš ústne, dá sa aj písomne. Normálne im napíš, že ti zápočet nesúhlasí, lebo nemáš faktúru takú a takú v evidencii, tak nech ti pošlú jej opis. Ale ja by som to riskla a zavolala tam, pekne ich poprosila, vysvetlila, že problém s tým máš ty a nie šéf, veď nemôžu byť až takí "zlí", aby ti tú faktúru neposlali.
ivana184
09.03.08,14:23
Nič iné nevymyslím, to mi je jasné....
Dana K.
09.03.08,15:49
Ešte ma tak napadlo, teda ak dobre chápem tie vzťahy - oni vám vystavili faktúru za znehodnotenie materiálu, ktorý ste im dodali. Túto faktúru ste neakceptovali, tak ste ju vrátili. V podstate by si namiesto tejto faktúry mohla vystaviť cenový dobropis, aby sumy sedeli. Bez dokladu nemôžeš do pokladne prijať žiadne peniaze. Ale ak ste platcovia DPH, znamenelo by to podávanie dodat.daň.priznania.
ivana184
09.03.08,16:26
DPH v podstate by mi to neovplyvnilo, pretože je to fa do zahraničia, čiže išlo by len o samozdanenie,ale samostná výška by sa nemenila, a čo má obsahovať cenový dobropis, nemáte to niekde v archíve?
Dana K.
09.03.08,19:29
DPH v podstate by mi to neovplyvnilo, pretože je to fa do zahraničia, čiže išlo by len o samozdanenie,ale samostná výška by sa nemenila, a čo má obsahovať cenový dobropis, nemáte to niekde v archíve?

Cenový dobropis má obsahovať to isté, čo "normálny" dobropis, treba tam uviesť čo dobropisujete, napr. na základe Vašej reklamácie Vám dobropisujeme časť poškodeného materiálu a pod..
Len týmto riešením podstupujete riziko, že nebude súhlasiť vaša a odberateľova evidencia. Vy budete mať dobropis a on faktúru. TAk si to treba zvážiť, či by predsa len nebolo lepšie si od nich tú faktúru vyžiadať.
ivana184
10.03.08,08:56
Ďakujem za odpoveď.