slešna dáša
09.03.08,12:35
Som pomerne mladé, aktívne dievča, no už dlho ma trápia bolesti krčnej chrbtice, nepríjemné prasknie v krku a pocit silného pálenia v oblasti šije. Mám nízky krvný tlak a časté zavraty, no čo je najhoršie, často pocitujem neprekonatelnu unavu, mam slabu pamat a tazko sa koncentrujem, obcas mavam pocit dezorientacie. Momentalne som uplne seknuta tak sa chcem spytat ci pamat a unava mozu mat nieco spolocne s tou chrbticou krcnou a co urobit proti tomu zablokovanemu, bolavemu krku??? vopred uprimne dakujem
Danila
09.03.08,11:38
Som pomerne mladé, aktívne dievča, no už dlho ma trápia bolesti krčnej chrbtice, nepríjemné prasknie v krku a pocit silného pálenia v oblasti šije. Mám nízky krvný tlak a časté zavraty, no čo je najhoršie, často pocitujem neprekonatelnu unavu, mam slabu pamat a tazko sa koncentrujem, obcas mavam pocit dezorientacie. Momentalne som uplne seknuta tak sa chcem spytat ci pamat a unava mozu mat nieco spolocne s tou chrbticou krcnou a co urobit proti tomu zablokovanemu, bolavemu krku??? vopred uprimne dakujemNa návštevu ortopéda a neurológa už včera bolo neskoro. Tak nečakaj.:)
zuhl
09.03.08,11:45
Najskôr by som vyskúšala dobrého maséra a keď to nepomôže, tak ten ortopéd a neurológ.
slešna dáša
09.03.08,11:49
u neurologa som uz bola.... vlastne aj ortopeda... nejaky vazny nalez tam vtedy nebol... bolo to asi tri roky dozadu
andykas
09.03.08,12:30
Skús jogu. Myslím, že je to ideálne cičenie na stuhlosť celého tela. Teraz v SME vychádzala na CD joga, dá sa kúpiť aj vo vydavateľstve. Nestojí to tak veľa a za pokus to stojí.
Ninna
09.03.08,12:36
Som pomerne mladé, aktívne dievča, no už dlho ma trápia bolesti krčnej chrbtice, nepríjemné prasknie v krku a pocit silného pálenia v oblasti šije. Mám nízky krvný tlak a časté zavraty, no čo je najhoršie, často pocitujem neprekonatelnu unavu, mam slabu pamat a tazko sa koncentrujem, obcas mavam pocit dezorientacie. Momentalne som uplne seknuta tak sa chcem spytat ci pamat a unava mozu mat nieco spolocne s tou chrbticou krcnou a co urobit proti tomu zablokovanemu, bolavemu krku??? vopred uprimne dakujem
Problémy s krčnou chrbticou môžu súvisieť so štítnou žľazou. Jej zníženou činnosťou
saska_1
09.03.08,13:52
A nemas nejake psychicke problemy? moze to s tym suvisiet krcna chrbtica trpi dost casto aj tym ze mas nervy z niecoho a potom ta to rozboli, teda u mna dost casto
Eulalia
09.03.08,13:54
Pred 13 rokmi som mala prasknutú platničku medzi dvomi poslednými stavcami krčnej chrbtice. Dovtedy som nevedela, aký je to pocit omdlievať. Vďaka chrbtici to zažívam. Akékoľvek vybočenie z rámca pohybových návykov - prudký pohyb, prievan, prechladnutie, zlá poloha v spánku, spanie na nevhodnej posteli - má za následok veľmi nepríjemné závraty. Okrem toho, ak mám hlavu dlhšie zaklonenú - napr. u kaderníčky, tak sa mi zablokuje prúdenie krvi do hlavy a bez problémov odpadnem. Ak sedím v nevhodnej polohe dlšie pred počítačom, tak ma to boľavé miesto priam neznesiteľne páli.
Myslím, že by Ťa toto mohlo presvedčiť, že máš okamžite utekať neurológovi. Ak je chrbtica v poriadku, treba vyšetriť cievy - aj v hlave.
kalkulka
10.03.08,05:05
Vau, super téma, akurát šiťá pre mňa. To som nevedela, že problém s krčnou chrbticou môže súvisieť so štítnou žľazou alebo psychickými problémami. Viete, chodím teraz k ortopédovi a nezdá sa mu moje stuhnuté svalstvo na pravej strane chrbta. /nielen krčnej chrbtice/ Popísal pre môjho lekára aké má urobiť krvné testy. A napríklad tam bol aj helicobakter a že vraj či ma nebolia obličky a pod. Niektoré otázky boli pre mňa akosi čudné v spojitosti so stuhnutím svalov na pravej strane chrbtice.
Neviete náhodou z čoho môžu prameniť takéto bolesti, keď ortopéd povedal, že to nie je z chrbtice, ale z niečoho iného, čo niekto zanedbal a nedošetril?
Danetta
10.03.08,09:59
Mám podobné problémy s krčnou chrbticou.Aby som nemusela chodiť na rôzne masáže, obstaral som si ručný masážny prístroj s infračerveným svetlom /dostať to v elektro OKAY, vyzerá ako sušič vlasov, má aj masážne hlavice/. Krk je citlivý na prievan a chlad, pri prvom príznaku tuhnutia treba krk nahriať a masírovať.Používam aj gelové vankúšiky , ktoré mávajú v Lidli. Tieto probémy bývajú pri dlhodobom sedavom zamestnaní, čo je môj prípad. Skúste, mne to pomáha.
Eulalia
10.03.08,14:49
Vau, super téma, akurát šiťá pre mňa. To som nevedela, že problém s krčnou chrbticou môže súvisieť so štítnou žľazou alebo psychickými problémami. Viete, chodím teraz k ortopédovi a nezdá sa mu moje stuhnuté svalstvo na pravej strane chrbta. /nielen krčnej chrbtice/ Popísal pre môjho lekára aké má urobiť krvné testy. A napríklad tam bol aj helicobakter a že vraj či ma nebolia obličky a pod. Niektoré otázky boli pre mňa akosi čudné v spojitosti so stuhnutím svalov na pravej strane chrbtice.
Neviete náhodou z čoho môžu prameniť takéto bolesti, keď ortopéd povedal, že to nie je z chrbtice, ale z niečoho iného, čo niekto zanedbal a nedošetril?
Alicka, v našom tele asi všetko so všetkým súvisí. Tá štítna žľaza ma prekvapila, to som ešte nepočula. Ale stres a psychické problémy rozhodne vplývajú na stuhnutosť svalstva a tým aj na bolesti šije.
Ninna
10.03.08,16:35
Alicka, v našom tele asi všetko so všetkým súvisí. Tá štítna žľaza ma prekvapila, to som ešte nepočula. Ale stres a psychické problémy rozhodne vplývajú na stuhnutosť svalstva a tým aj na bolesti šije.
Neviem Vám presne povedať ktorý krčný stavec má na starosti štítnu žľazu, ale pohľadám Vám to. Ja mám na krčnej chrbtici takú hrču a nikdy som nepátrala od čoho kým sa nezačali moje problémy so ŠŽ a neskončila som u masérky alternatívnej liečiteľky. Videla som tam celú chrbticu popísanú stavec po stavci a bola som aj ja prekvapená. :eek:
Ninna
10.03.08,17:57
Nenašla som mapu chrbtice ale vysvetlivky sú aj tu:
http://www.putnici.sk/blog.php?user=Adinka
"Čo nám stavce rozprávajú...
kitky
11.03.08,12:50
Nenašla som mapu chrbtice ale vysvetlivky sú aj tu:
http://www.putnici.sk/blog.php?user=Adinka
"Čo nám stavce rozprávajú...


Zaujimave... ja pridavam obrazok chrbtice.
Mne sa v oblasti krcnej ukladaju vsetky stresy, negativne emocie.
Chladne pocasie mi tiez robi zle.
Februar je pre mna najhorsi mesiac v roku.
kalkulka
13.03.08,10:22
Ešte jednu otázočku mám. Keď sa vám na krčnej chrbtici robia hrče, je to nejaký zápal, alebo čo to môže byť? Tie hrče zavadzajú a sú trocha boľavé. Väčšinou sa spravia, ak na krk pôsobil chlad. Prievan, vietor, alebo proste chlad. Po čase zmiznú.Pomáha pri tom teplo.
Eulalia
13.03.08,17:06
Ešte jednu otázočku mám. Keď sa vám na krčnej chrbtici robia hrče, je to nejaký zápal, alebo čo to môže byť? Tie hrče zavadzajú a sú trocha boľavé. Väčšinou sa spravia, ak na krk pôsobil chlad. Prievan, vietor, alebo proste chlad. Po čase zmiznú.Pomáha pri tom teplo.
Alicka, to môžu byť svalové sťahy, ak sú svaly prechladnuté, tak sú "pokrčené", stiahnuté. Neviem, či je správny výraz spazmy, ale nejak sa mi to sem tlačí. Pomáha na to pravidelný telocvik, zameraný na tieto partie. Svaly sú vtedy pružnejšie ale zároveň pevnejšie a lepšie držia chrbticu v správnej polohe. Ešte keby sa mi tak chcelo cvičiť:(
kalkulka
14.03.08,04:03
Cvičiť by sa aj chcelo, ale kedy, keď chodím večer domov unavená ako pes a keď zacítim gauč, neviem o svete. To, že mám po celom chrbte spazmy, to mi povedal masér.
renderko
24.03.08,16:19
Najskôr by som vyskúšala dobrého maséra a keď to nepomôže, tak ten ortopéd a neurológ.

No ja mám niečo podobné. Pred cca 3/4 rokom som ležal na infekčnom s podozrením na borelku príp. encefalitídu. Brali mi vzorku z miechy a odvtedy ma takmer neustále bolí hlava a kríže, lupe mi v krku a páli ma medzi lopatkami (to už dlhšie, nie len odvtedy). Nemôžem dlhšie sedieť pred telkou príp. počítačom, ani ležať, keď prejdem viac ako nejaké 2 kilometre mám závraty a tiež aj keď sa dlhšie veziem v aute (to sa bojím z neho postaviť). Nič ťažšieho nemôžem zdvíhať, (koľkokrát ani ľahšie, lebo už len samotné predklonenie mi spôsobuje návalovú bolesť do čela). A to už mám za sebou nejaké to železo oddvíhané. Som šťastný, že som odvtedy nemal chrípku alebo niečo iné, lebo len kýchnutie alebo zakašlanie mi ide hlavu utrhnúť. Odvtedy som sa ani poriadne s prepáčením nevyvenčil, lebo potlačenie nie je bohvieako možné, smiešne pohyby ani nespomínam. Už som vymenil 2 neurológov, bol som u ortopéda, aj u dvoch fyzioterapeutov, jedného liečiteľa. Krv mám v poriadku, mag. rezon. hlavy a krku OK, CT krížov tiež pohoda. Skrátka podľa lekárov nejaké zmeny na chrbtici sú, ale nič hrozného, čo by neodpovedalo veku. Je možné, že odberom tej vzorky poklesol tlak v mieche alebo niečo také a nedoplnilo sa mi to? Prosím raďte.
mareko
24.03.08,19:09
Prosím o radu, som po operácii krčnej chrbtice (7/2005 - titánové náhrady platničiek C5-6 a C6-7), chvíľu bolo veľmi dobre, neskôr sa začali opäť stupňovať bolesti až na úroveň neutíchajúcej bolesti, pri poslednej kontrole (RTG, MR) mi neurochirurg zistil postoperačné zmeny. Titanové náhrady sa mi zaryli do stavcov, tie tri stavce splynuli (zanikol medzistavcový priestor), okrem toho mám vyklenuté aj ďalšie platničky. Už viem, že operácia síce bola urobená dobre, ale "kosť" nezniesla príliš tvrdý materiál. Prosím o akékoľvek informácie, ktoré by mi pomohli riešiť "nápravu", lebo neurochirurgovania to už riešiť nechcú z dôvodu, že nevedia prečo k takémuto stavu došlo.
Vopred ďakujem za poznatky, rada a postrehy. Jana
BXLmiami
25.03.08,07:40
Pri problémoch aké popisujete sa jedná o dlhodobý až celoživotný problém/posledný príspevok/.Krčná chrbtica je z hľadiska klasickej medicíny oblasť,kde sa zásahy robia veľmi opatrne,nakoľko aj malý pohyb vedľa môže mať za následok ochrbutie.Preto sa vcelku čudujem každému,kto si nechá manipulovať krčnú chrbticu rôznym ľudom.Opakujem sa,ale na túto problematiku je najvhodnejší spôsob liečba:Dlhodobé cvičenie typu joga,kalenetika a hlavne PILATES-veľmi pomaly a postupne,denne tak 15-20 min.Nie sú vhodné cvičenia s otrasmi,napr.aerobic,beh,atd.Vhodný masér,ktorý vie čo robí je na nezaplatenie,aj keby som jesť nemala,tak na masera v takomto prípade mať musím.A dalšia vec-homeopatická medicína v tomto prípade veľmi nie je vhodná,ale rovnako málo učinná je medicína klasická,vie na čas dobre stlmiť bolesť a zasiahnuť chirurgicky ak treba,ale to je všetko.V tomto prípade by som volila akupunktúru a čínsku medicínu,ktorá je najlepšia v rámci konkurencie pri tomto probléme.Cvičenie,masáž,akupunktura.Dlhodobe.
grofana
25.03.08,16:49
Ahojte.

Prečítala som si čo Vás trápi, ak je sval trvalo v kŕči = vytvárajú sa na ňom bolestivé ostrovčeky - gelózy ako následok. Vyhľadajte si vo svojom okolí reflexného terapeuta, ktorý prevádza uvoľnenie krčnej chrbtice metódou manželov Patakyových .Som masérka i reflexná terapeutka a viem aké i Vami neuvedené dôsledky môže blokácia spôsobiť.
Doporučila by som nekmitavé naťahovanie svalov tzv. strečing.
Vedzte, že ruka ktorá Vám pomôže najviac začína práve na Vašom ramene.

S milým pozdravom.

Anka :)
kalkulka
25.03.08,17:18
Asi máš pravdu. Najviac mi pomohli šikovné masáže.