miriam.1
09.03.08,14:23
Ahojte , chcela by som sa opýtať ako mám postupovať v prípade, keď daňovník zakúpi notebook na splátky. Je cena je 34500. Môžem na základe daňového dokladu zaradiť notebook do IM , uplatniť si ročné odpisy a jednotlivé splátky zaúčtovať ako výdavok neovplyvňujúci ZD-nákup IM, alebo mi pôjdu do nákladov len jednotlivé splátky, ktoré mesačne uhrádzam?
zuhl
09.03.08,13:34
Splátky idú do VNZD a zaradiť do majetku ho môžeš až dňom zaplatenia poslednej splátky.
miriam.1
09.03.08,13:36
A nezaraďujem ho dňom používania?
miriam.1
09.03.08,13:39
Ak som to dobre pochopila, tak pokiaľ ho budem splácať, nejde mi do nákladov nič, až po úplnom zaplatení ho zaradím do IM a potom až začnem odpisovať? Však to je horšie ako pri leasingu auta, tam ti idú do nákladov mesačné splátky a do Im ho zaraďuješ ihneď po nadobudnutí a nečakáš až do vtedy, keď splatíš leasing.
zuhl
09.03.08,13:44
Leasing je niečo úplne iné. Pokiaľ splácaš notebook, tak je to majetok firmy ktorej to splácaš. Ak keď zaplatíš poslednú splátku to zaradíš do majetku.
Zoltán Kovács
09.03.08,14:20
Leasing je niečo úplne iné. Pokiaľ splácaš notebook, tak je to majetok firmy ktorej to splácaš. Ak keď zaplatíš poslednú splátku to zaradíš do majetku.

Určite?
zuhl
09.03.08,14:34
Aspoň vo väčšine prípadov, ja som mala takých 8.
Zoltán Kovács
09.03.08,14:56
Aspoň vo väčšine prípadov, ja som mala takých 8.

A čo povieš na nasledjúce ustanovenie:


Zákon o dani z príjmov
§ 24
(1) Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 o

a) hmotnom majetku pri prevode vlastníckeho práva z dôvodu zabezpečenia záväzku prevodom práva115) na veriteľa, ak sa pôvodný vlastník (dlžník) písomne dohodne s veriteľom na výpožičke116) tohto majetku počas trvania zabezpečenia záväzku,
b) dlhodobom hmotnom hnuteľnom majetku, ku ktorému vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva majetok kupujúci užíva,
c) nehnuteľnej veci obstaranej na základe zmluvy, pri ktorej sa vlastnícke právo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva nehnuteľnosť užíva,
d) hmotnom majetku prenajatom formou finančného prenájmu,
e) hmotnom majetku a nehmotnom majetku štátu, obce alebo vyššieho územného celku, ktorý bol zverený do správy rozpočtovej organizácie, príspevkovej organizácie alebo inej právnickej osobe.116a)
zuhl
09.03.08,15:22
Tak teraz neviem, ja som si to tiež tak myslela a bola som na seminári, kde daňový poradca povedal, že až po zaplatení poslednej splátky, pritakávalo mu na to 20 účtovníkov, kvôli tomu som opravila 3 firmy a odvtedy to tak robím. Tak a teraz babo raď.
Zoltán Kovács
09.03.08,15:24
Tak teraz neviem, ja som si to tiež tak myslela a bola som na seminári, kde daňový poradca povedal, že až po zaplatení poslednej splátky, pritakávalo mu na to 20 účtovníkov, kvôli tomu som opravila 3 firmy a odvtedy to tak robím. Tak a teraz babo raď.

Ja sa radím podľa zákona, a nie podľa výkladu daňového poradcu. ;) Predsa zákon je vyššia moc, ako slovo poradcu.
zuhl
09.03.08,15:29
A je to hrozná chyba, čo má s tým teraz urobiť?
Zoltán Kovács
09.03.08,15:38
A je to hrozná chyba, čo má s tým teraz urobiť?

Ukrátila si klientov o odpisy, teda zaplatili vyššie dane ako mali.
Na druhej strane, ak je to odpisovaný majetok, môžno sa tváriť tak, že odpisy sa neuplatňovali, teda boli prerušené. Na druhej strane zase neviem, či vo výkazoch si uvádzadzala ten majetok, alebo nie.
zuhl
09.03.08,15:42
Nie vo výkazoch to nemám.
Zoltán Kovács
09.03.08,15:44
Nie vo výkazoch to nemám.

To znamená, že nemáš ich ani v evidencii. Ako potom si uplatnila prípadné výdavky súvisiace s takýmto majetkom, ktorý vlastne podľa účtovnej evidencie neexistuje?
zuhl
09.03.08,15:49
No to je práve ten problém. Výdavky som si normálne uplatnila a ešte to som hovorila tomu poradcovi, lebo vo väčšine sa mi jedná o autá a ja dávam normálne PHM a opravy a on že ok to áno, ale že do majetku nie. Zbláznim sa z toho.
Zoltán Kovács
09.03.08,15:51
No to je práve ten problém. Výdavky som si normálne uplatnila a ešte to som hovorila tomu poradcovi, lebo vo väčšine sa mi jedná o autá a ja dávam normálne PHM a opravy a on že ok to áno, ale že do majetku nie. Zbláznim sa z toho.

Zaujímavý výklad od daňového poradcu. Podľa účtovníctva nemám auto v majetku, ale PHM, udržbu a ostatné výdavky si uplatňujem. Zaujímavé naozaj.
zuhl
09.03.08,15:55
Tak potom sú tú u nás všetci účtovníci na prd a vôbec nechodia na poradu, lebo všetci mu pritakávali. A mne jedinej sa to nepozdávalo a v návale práce som si to sem neišla overiť. Som ale...