tomasmil
09.03.08,18:35
Dobrý deň, som fakt neznalý, tak sa možno budem pýtať hlúposti,poprosím o toleranciu. Som živnostník,pracujem pre malú firmu, plat cca 30 000,- mesačne. 18.12.2007 som kúpil auto. Mal som možnosti ho kúpiť na "IČO" alebo len na "rodné číslo". Vraj na rodné číslo si môžem dať do nákladov až 10Sk za kilometer, a keďže auto stálo 120 000,-, tak to som uznal za výhodnejšie. Čiže ak správne chápem, tak si nedávam do nákladov kúpnu sumu+bločky za benzín, ale vykazujem odjazdené kilometre na pracovné účely a to si dávam do nákladov. Len mi nie je presne jasné, ako postupovať. Dajme tomu, že som za tie dva týždne nabehal cca 1000km (dá sa nazvať pracovne), ako ich mám vykázať v daňovom priznaní? Ďakujem za poradenie. Tomáš
Zoltán Kovács
09.03.08,17:39
Dobrý deň, som fakt neznalý, tak sa možno budem pýtať hlúposti,poprosím o toleranciu. Som živnostník,pracujem pre malú firmu, plat cca 30 000,- mesačne. 18.12.2007 som kúpil auto. Mal som možnosti ho kúpiť na "IČO" alebo len na "rodné číslo". Vraj na rodné číslo si môžem dať do nákladov až 10Sk za kilometer, a keďže auto stálo 120 000,-, tak to som uznal za výhodnejšie. Čiže ak správne chápem, tak si nedávam do nákladov kúpnu sumu+bločky za benzín, ale vykazujem odjazdené kilometre na pracovné účely a to si dávam do nákladov. Len mi nie je presne jasné, ako postupovať. Dajme tomu, že som za tie dva týždne nabehal cca 1000km (dá sa nazvať pracovne), ako ich mám vykázať v daňovom priznaní? Ďakujem za poradenie. Tomáš


No plat a podnikanie ako szčo trošku nejde dokopy, ale to je teraz vedlajšie.

AK auto si nezahrnul do obchodného majetku, teda si kupoval na rodné číslo, tak máš nárok na paušálne náhrady za ubehnuté kilometre aspotrebovanú PHL.

A to nasledujúcim spôsobom:

priemerná spotreba auta :100 x cena PHL x ubehnuté kilometre
ubehnuté kilometre x 6,20

Tieto dve sumy zrátaš a to je tvoj výdavok, ktorý si môžeš uplatniť.
Treba vykazovať jazdy autom.
tomasmil
09.03.08,17:42
a je to niekde kontrolovatelne? vies, ked som najazdil odvtedy cca 5000km, tak mozem napisat, ze do konca roka to bolo 150,ale aj 1500,nie?
Dana K.
09.03.08,17:45
A preco su tam dva vzorce? To si mozem vybrat?

Podľa tých dvoch vzorcov treba vypočítať sumy a tie dva výsledky spočítať. Máš nárok dať si do výdavkov spotrebované PHM (vzorec č.1) a paušálne náhrady (vzorec č.2)
Dana K.
09.03.08,17:46
a je to niekde kontrolovatelne? vies, ked som najazdil odvtedy cca 5000km, tak mozem napisat, ze do konca roka to bolo 150,ale aj 1500,nie?

Musíš tie kilometre vedieť odôvodniť, že boli naozaj najazdené za účelom dosahovania príjmu.
tomasmil
09.03.08,17:48
Ešte jedna vec,úplne mimo témy. Ako každý začiatočník, rozmýšľam, čo všetko si môžem dať do nákladov. Môžem si tam dať, že mi kamarátka (18r. študentka) spravovala administratívne veci, že som jej platil 2-3000mesačne? Alebo to zas musim niečo odvádzať?
Zoltán Kovács
09.03.08,17:49
Ešte jedna vec,úplne mimo témy. Ako každý začiatočník, rozmýšľam, čo všetko si môžem dať do nákladov. Môžem si tam dať, že mi kamarátka (18r. študentka) spravovala administratívne veci, že som jej platil 2-3000mesačne? Alebo to zas musim niečo odvádzať?

Musíš odvádzať do soc.poist.
tomasmil
09.03.08,17:49
Treba mať aj knihu jázd?
tomasmil
09.03.08,17:50
Musíš odvádzať do soc.poist.
Takze takuto drobnu mesacnu vypomoc,fiktivnu, nedokazem dostat uz do nakladov?
DanielaSL
09.03.08,17:52
Musíš odvádzať do soc.poist.

A zároveň ju musíš mať prihlásenú buď na pracovnú zmluvu, alebo na dohodu.
liba2
09.03.08,17:53
Takze takuto drobnu mesacnu vypomoc,fiktivnu, nedokazem dostat uz do nakladov?
nie,
Knihu jázd netreba, stačí evidencia jázd ktoré budeš uplatňovať do výdavkov na PHL (v KJ sa uvádzajú všetky km, aj prípadné súkromné, v EJ len pracovné, lebo auto je súkromné)
DanielaSL
09.03.08,17:58
No plat a podnikanie ako szčo trošku nejde dokopy, ale to je teraz vedlajšie.

AK auto si nezahrnul do obchodného majetku, teda si kupoval na rodné číslo, tak máš nárok na paušálne náhrady za ubehnuté kilometre aspotrebovanú PHL.

A to nasledujúcim spôsobom:

priemerná spotreba auta :100 x cena PHL x ubehnuté kilometre
ubehnuté kilometre x 6,20

Tieto dve sumy zrátaš a to je tvoj výdavok, ktorý si môžeš uplatniť.
Treba vykazovať jazdy autom.

Len taká otázka..cena PHL je v tomto prípade cena za ktorú nakúpil tento človek PHL? Treba doložiť doklad?
Zoltán Kovács
09.03.08,18:05
Len taká otázka..cena PHL je v tomto prípade cena za ktorú nakúpil tento človek PHL? Treba doložiť doklad?

V r.2007 nebolo treba doklad o kúpe PHL, ale v r.2008 už áno. Každé jedno tankovanie treba vydokladovať, a z toho dokladu brať cenu PHL.
DanielaSL
09.03.08,18:08
V r.2007 nebolo treba doklad o kúpe PHL, ale v r.2008 už áno. Každé jedno tankovanie treba vydokladovať, a z toho dokladu brať cenu PHL.
Ďakujem. :) A ja som jedného sekírovala a musel každý blok dokladať už aj vlani.;)
Zoltán Kovács
09.03.08,18:08
Ďakujem. :) A ja som jedného sekírovala a musel každý blok dokladať už aj vlani.;)

NA škodu to nie je. :D
Dana K.
09.03.08,18:47
Takze takuto drobnu mesacnu vypomoc,fiktivnu, nedokazem dostat uz do nakladov?

Fiktívne náklady sú porušením zákona, nemyslíš?
Denisa13
09.03.08,20:44
no ja robím KJ aj pre vlastné autá, ale zadávam len pracovné cesty..slúži ako evidencia jázd..robím v alfe...môže to tak ostať?
uzivatel2
10.03.08,08:08
No plat a podnikanie ako szčo trošku nejde dokopy, ale to je teraz vedlajšie.

AK auto si nezahrnul do obchodného majetku, teda si kupoval na rodné číslo, tak máš nárok na paušálne náhrady za ubehnuté kilometre aspotrebovanú PHL.

A to nasledujúcim spôsobom:

priemerná spotreba auta :100 x cena PHL x ubehnuté kilometre
ubehnuté kilometre x 6,20

Tieto dve sumy zrátaš a to je tvoj výdavok, ktorý si môžeš uplatniť.
Treba vykazovať jazdy autom.

Ešte doplním potrebu nahlásenia na daňový úrad ohľadom dane z motorových vozidiel, o používaní vozidla na podnikanie.