M0NIKA
22.03.05,11:45
Prosím skúsených o radu:

kočka mala minulý rok auto na leasing - kvartálne platila cestnú daň. 02.01.2005 dostala doklad o tom, že auto je po autonehode nepojazdné, leasing ukončený. Neuplatňuje si výdavky na PHM (lebo nemá na čom jazdiť) a teda nezaplatila ani cestnú daň na rok 2005. Auto z evidencie neodhlásila, doklady použila na druhé auto, s ktorým bude od 01.04. podnikať a nakupovať PHM.
Chcela zaplatiť cestnú daň od 01.04. do 31.12.2005, ale daňováčka jej povedala dve veci:
- že nemôže platiť, kvartálne, lebo.... hoci minulý rok platila
- a že neexistuje možnosť, že by nezaplatila aj za prvý štvrťrok. Ak vraj nezaplatí, tak jej vyrúbia penále.
Moja otázka:
má naozaj platiť už od 01.01.? Ak áno, tak zaplatí aj pokutu, aj penále, nie?
Prečo by mala platiť aj za obdobie, kedy auto preukázateľne nemohlo byť (ani nebolo) používané na podnikanie?
Sefcikova
22.03.05,11:12
pokiaľ je auto ponehode nepojazdné, vyradí ho z majetku v doôsledku havárie, tým sa aj ukončuje leasingová zmluva. V roku 2005 za toto auto teda nezaplatí cestnú daň.
Ak doklady použila na iné auto - tam predsa nastali zmeny, ktoré mala nahlásiť na dopravnom - no neviem ako je to myslené

skrátka, ak zažne iné auto používať od 1.4.2005 - tak od tohto dňa podá do 15 dní Priznanie k dani na motorové vozidlá, vypočíta si daň podľa objemu motora napr. 3700 /12 = 308,33 x 9 = 2775.-Sk
M0NIKA
22.03.05,11:21
[QUOTE=Sefcikova]Ak doklady použila na iné auto - tam predsa nastali zmeny, ktoré mala nahlásiť na dopravnom - no neviem ako je to myslené

Ide o to, že ona fyzicky aj papierovo vyradila auto z používania, ale na tie isté doklady a ŠPZ-ky kúpila iné auto. Na dopravnom všetko nahlásila, zmeny má zapísané v TP.
Takže sa to vlastne správa ako to isté auto, ale fyzicky to nie je to isté auto... preto v tom nemám jasno...
Evanka
22.03.05,11:29
Prosím skúsených o radu:

kočka mala minulý rok auto na leasing - kvartálne platila cestnú daň. 02.01.2005 dostala doklad o tom, že auto je po autonehode nepojazdné, leasing ukončený. Neuplatňuje si výdavky na PHM (lebo nemá na čom jazdiť) a teda nezaplatila ani cestnú daň na rok 2005. Auto z evidencie neodhlásila, doklady použila na druhé auto, s ktorým bude od 01.04. podnikať a nakupovať PHM.
Chcela zaplatiť cestnú daň od 01.04. do 31.12.2005, ale daňováčka jej povedala dve veci:
- že nemôže platiť, kvartálne, lebo.... hoci minulý rok platila
- a že neexistuje možnosť, že by nezaplatila aj za prvý štvrťrok. Ak vraj nezaplatí, tak jej vyrúbia penále.
Moja otázka:
má naozaj platiť už od 01.01.? Ak áno, tak zaplatí aj pokutu, aj penále, nie?
Prečo by mala platiť aj za obdobie, kedy auto preukázateľne nemohlo byť (ani nebolo) používané na podnikanie?Podla mna za obdobie, kedy auto nie je yuzivane na podnikanie, alebo v suvislosti snim, sa cestna dan (teraz dan z motorovych vozidiel) neplati. Je potrebne vsak tuto skutocnost ohlasit DU a z platby automobil odhlasit. Ak auto nevyuzivam pocas celeho roka, mozem ho prihlasit na obdobie, kedy ho vyuzivam. Takto to urcite platilo v minulych obdobiach. Neviem, ze by sa nieco v tomto smere zmenilo. Takze podla mna mozes prihlasit auto na dan aj v priebehu roka na cast zdanovacieho obdobia.
M0NIKA
22.03.05,11:31
Podla mna za obdobie, kedy auto nie je yuzivane na podnikanie, alebo v suvislosti snim, sa cestna dan (teraz dan z motorovych vozidiel) neplati. Je potrebne vsak tuto skutocnost ohlasit DU a z platby automobil odhlasit. Ak auto nevyuzivam pocas celeho roka, mozem ho prihlasit na obdobie, kedy ho vyuzivam. Takto to urcite platilo v minulych obdobiach. Neviem, ze by sa nieco v tomto smere zmenilo. Takze podla mna mozes prihlasit auto na dan aj v priebehu roka na cast zdanovacieho obdobia.Aj ja som o tom bola presvedčená, len kočka mi celá nešťastná volala, že ju daňováčka ráno o siedmej zobudila a povedala jej čo jej povedala....
Čo sme neurobili - neodhlásili sme auto z platby...
Evanka
22.03.05,11:47
[QUOTE=Sefcikova]Ak doklady použila na iné auto - tam predsa nastali zmeny, ktoré mala nahlásiť na dopravnom - no neviem ako je to myslené

Ide o to, že ona fyzicky aj papierovo vyradila auto z používania, ale na tie isté doklady a ŠPZ-ky kúpila iné auto. Na dopravnom všetko nahlásila, zmeny má zapísané v TP.
Takže sa to vlastne správa ako to isté auto, ale fyzicky to nie je to isté auto... preto v tom nemám jasno...Nechapem, co znamena na tie iste doklady kupila ine auto. Predsa kazde auto ma svoj tzv. velky technicky preukaz, kde su ciselne udaje - vyrobne cisla podvozku, motora, ....).
M0NIKA
22.03.05,13:19
Nechapem, co znamena na tie iste doklady kupila ine auto. Predsa kazde auto ma svoj tzv. velky technicky preukaz, kde su ciselne udaje - vyrobne cisla podvozku, motora, ....).Auto sa rozpadlo, VTP zostal. VTP mohla predať za pár tisíc, ale ona si radšej kúpila iné auto - ten istý typ - a nechala si do VTP zapísať výmenu karosérie, motora a pod. Takže na pôvodné doklady má "iné" auto.
Zita5
22.03.05,13:25
MONIKA toto zasa cítiť nejakým smradom . To nie je čisté . Toť môj názor .
Evanka
22.03.05,13:28
Auto sa rozpadlo, VTP zostal. VTP mohla predať za pár tisíc, ale ona si radšej kúpila iné auto - ten istý typ - a nechala si do VTP zapísať výmenu karosérie, motora a pod. Takže na pôvodné doklady má "iné" auto.Ine auto bez TP? Od toho by som radsej sla dalej.
M0NIKA
22.03.05,14:32
To už je mimo mňa. Papierovo je to v poriadku a to zaujíma mňa.

Teda - okrem toho ako má byť správne zaplatená cestná daň. :-)
anto
22.03.05,18:33
ak teda auto akože je to to isté, čiže doklady sú tie isté ako predtým, len došlo k zmene čísiel karosérie a motora, tak je možné považovať obdobie platenia dane za neprerušené, a tak sa malo platiť tak ako doteraz, pokiaľ nebolo požiadané o prerušenia platenia dane z motorových vozidiel. K tomu by mal byť doklad o dočasnom vyradení motorového vozidla z evidencie u dopravného inšpektorátu a na základe tohoto dokladu možno požiadať du o vrátenie časti cestnej dane.
bepo
22.03.05,19:24
To auto aj keď bolo nepojazdné nebolo odhlásené z evidencie DI inak by musela odovzdať EČ.Takže to vyzerá ako keby ho stále používala a mala platiť.
M0NIKA
22.03.05,19:48
A čo by ste mi teda poradili, keď nebolo auto ani odhlásené ani zaplatená cestná daň? Asi priznať a zaplatiť, že? :p

Daňové priznanie odovzdala k dátumu 01.04.2005 a zaplatila zatiaľ druhý štvrťrok.
Myslíte, že tam budú aj nejaké postihy, keď neskoro podala DP a keď zaplatí až teraz spätne aj za 1. štvrťrok?

Dá sa prípadne spätne požiadať o vyňatie?
bepo
23.03.05,06:12
Ak teraz doplatí za 1 Q tak budú penále.A k spätnému odhláseniu-neviem aký dôvod by vedela preukázať a či jej to uznajú.Nech sa opýta na DU.Lebo normálne platíš aj keď auto je v servise a papierovo ten tvoj prípad tak vyzerá.A kvartálne platiť určite nebude,len ročne.To sa asi minulý rok pomýlila.
zzdenka
10.04.09,09:14
Ahoijte! viete mi niekto poradit, ak idem zaradit auto podnikatelovi ale len na vypozicku a nema uhradenú cestnú dan, dá sa uhradit este teraz ? a je potrebne aby ju zaplatil v plnej vyske alebo len alikvotnu ciastku. Ma kubaturu 1400cm nasla som ze je to 3 190 sk cize 105,89€ je to este tak ?? alebo sa to uz zmenilo?
zzdenka
10.04.09,09:20
viete mi niekto poradit.. bola by som veľmi vďačná, neviem si s tým moc rady dat.... tak ze by som privítala radu...ak by to bolo možné.
mandula
10.04.09,09:30
Ahoijte! viete mi niekto poradit, ak idem zaradit auto podnikatelovi ale len na vypozicku a nema uhradenú cestnú dan, dá sa uhradit este teraz ? a je potrebne aby ju zaplatil v plnej vyske alebo len alikvotnu ciastku. Ma kubaturu 1400cm nasla som ze je to 3 190 sk cize 105,89€ je to este tak ?? alebo sa to uz zmenilo?

podnikateľ podá daňové priznanie a zároveň zaplatí daň z motorových vozidiel za mesiace používania vozidla na podnikanie v roku 2009, do konca januára 2010. Teraz podáva na daňový úrad len oznámenie, a to do 30 dní od dátumu začatia používania vozidla na podnikanie. Vzor oznámenia nájdeš aj tu na porade.:)