Leggy
09.03.08,20:37
Chcela by som sa touto temou oboznamit ako to funguje s akciami a cennymi papiermi,aky je potrebny kapital,mozne rizika,...za akekolvek postrehy budem vdacna.
kobolcs
09.03.08,20:33
potrebny kapital min. 500 Sk/mesacne v pripade investovanie do CP - inv.fond pomocou sporiacej schemy.
Investovat mozes na burzach ktore su pristupne u tvojho brokera.
Slovenska burza nefunguje takze mas na vyber VIE,BUD,PRG,WAW z regionalnych a z vacsich Stuttgart,Londyn,US.

Ale asi potrebujes vediet ine na jeden obchod sa odporuca 1000€/U$ v pripade priameho nakupu akcii.
Zisk-strata : -100000% do 10000000% tj. neobmedzena pri nestatnom vybere fin. nastroja, ale vo vseboecnosti v pripade ze mas dlhodobo +20% zisk rocne tak si dobry.
{ja osobne som okolo 0-5% ako novacik }
Odporucam si prejst stranky :
www.ako-investovat.sk
www.traders.cz
www.finmag.cz
www.fio.sk (broker - najrozsirenejsia volba malych investorov v SK)
www.brokerjet.cz (broker Ceskej sporitelni, SLSP ponuka len velmi zdeformovanu verziu, oplati sa zajst za hranice)
v pripade ze anglictina ti nerobi problem a mas min 10000 US tak
si pozri na stranku brokera www.interactivebrokers.com pre porovnanie.

Dalsie moznosti investicii (len CP): futures,forex{menove pary) ,warranty, opcie, certifikaty, fondy.
Dobre si rozmysli ci do toho chces ist zabera to vela casu na zaciatku, ak ano tak studuj, uc sa (aj na svojich chybach) a je 90% sanca ze stratis peniaze :-) (Dovod ?: tvoja psychika , proste ne/vydrzis reagujes bud brzo alebo neskoro a peniazceky su fuc). Ale samozrejme ked sa doucis tak mozu byt aj tie zisky.
Kolko to trva ? Odporuca sa 0,5roka robit obchody len na "papier", a az potom ist na trh s kozou (dovtedy je mozne investovat volne prostriedky v menej rizikovych investiciach ako fondy(garant.,penaz.),(diskont,rolling discount,airbag) certifikaty,term.vklad)
Filip Glasa
10.03.08,08:38
doporučujem prejsť si úplné základy:
http://www.miras.cz/akcie/skola-01.php
Leggy
10.03.08,19:34
Oplati sa podla vas pustit sa do toho a viacmenej riskovat?
Filip Glasa
11.03.08,13:15
tak otázka naozaj nestojí. V prvom rade musíš vedieť prečo sa do niečoho chceš púšťať. Musíš mať nejaký dôvod-cieľ sporenia a investovania. Podľa typu otázok čo si zadal to vyzerá skôr tak, že si (aspoň na začiatku) spáliš prsty.

Je to niečo podobné akoby si sa pýtala či sa oplatí podnikať. Na to odpoveď neexistuje.
Leggy
11.03.08,14:37
tak otázka naozaj nestojí. V prvom rade musíš vedieť prečo sa do niečoho chceš púšťať. Musíš mať nejaký dôvod-cieľ sporenia a investovania. Podľa typu otázok čo si zadal to vyzerá skôr tak, že si (aspoň na začiatku) spáliš prsty.

Je to niečo podobné akoby si sa pýtala či sa oplatí podnikať. Na to odpoveď neexistuje.
Podnikanie sa mi zda jednoduchsie,ale tam je potrebny vacsi kapital na zaciatok,akcie su viac rizikovejsie aspon pre zaciatocnika.
Filip Glasa
11.03.08,14:46
Čo sú vôbec akcie? Sú to podiely na podnikaní rôznych firiem. Z logiky tejto vety nemôže byť riskantnejšie ani zložitejšie tie akcie vlastniť ako to podnikanie prevádzkovať.
Je jednoduchšie a menej riskantné kúpiť akcie Slovnaftu ako začať podnikať v rafinériách či prevádzkovať čerpacie stanice.

Ale hlavne skús popísať čo chceš touto činnosťou - investovaním dosiahnuť.
kobolcs
11.03.08,20:28
a hlavne ake peniaze si na to chces pouzivat ?

su to peniaze
a) ktore mas



su to volne prostriedky, ktore ked ich stratis, sice sa moc nepotesis, ale nevzniknu Ti problemy su udrzanim svojho zivotneho stylu a zvyklosti vysky penazi na zivotne naklady
alebo su to volne prostriedky, ktore sice momentalne nepotrebujes, ale ked ich stratis, tak si budes musiet obmedzit vydavky a znizit uroven zivotneho stylu a zvyklosti (napr. nebudes si moct dovolit ist na dovolenku, hoci si zvyknuty chodit 2x do roku
alebo su to volne prostriedky, ktore ked stratis budes mas existencialne problemy
(mas len na najomne a zaplatenie elekriny,rezia ale nemozes do kina, alebo extrem strava len suchy rozok s horcicou)b) ktore nemas


a chces ziskat z krytych uverovych zdrojov z bank(americka hypoteka alebo nieco podobne)
a chces ziskat z nekrytych uverovych zdrojov (spotrebny uver, kreditne karty,pozicka )
a chces kupovat tzv. na margin u brokerapri a) 1,2 chod do toho maximalne stratis peniaze na "zabavu"(to mozes ist aj do kasina bez potrebnych vedomosti je to to iste)
3 uz by som si to rozmyslel
pri b) 1,2,3 ked mas "zarucene" informacie priamo od zdroja tak mozes ist do toho ale upozornujem ze je to podla viacerych zakonov nelegalne, inac bez potrebnych vedomosti (a sprav, analyz fin. ukazovatelov) je to len hazard s moznostu <0,01% hop- >99,99% trop

Burza nie je tovaren na peniaze, je to podnikanie ako kazdy iny obor s vlastnymi pravidlami, trendmi, "uspesnymi". A ked chcete byt uspesni na burze treba do toho investovat cas, peniaze ako skolne, peniaze pre informacie, ktore sa dostanu k tebe vcas, lebo ked o tom pisu uz aj slovenske noviny (priklad TVMarkiza 2008 investujte do zlata ide hore, no ked by som mal tuto informaciu v 2005 ked stalo 400 USD/unca tak by som vcas informovany ale teraz uz informovani vyberaju zisky aby bolo na tom aspon tak ze budu na nule+planovany p.a. zisk, a ostatne si nechaju zainvestovane mozno sa to este "okoti", zlato je >900 USD v 2008), ...,
, a kusok stastia :).
Leggy
14.03.08,08:25
Hlavne som chcela vediet ci je lepsie,resp.istejsie podnikanie alebo obchodovanie s cennymi papiermi.
michalesco
14.03.08,12:26
Ahoj, ja som na tomto fore novy, no uz niekolko rokov sa zase venujem financnym trhom. Vlastne len jednemu segmentu - americkemu akciovemu trhu.

Z vlastnej skusenosti viem, ze pokial chces obchodovat na svoj vlastny ucet (nie s cudzimi, lez vyhradne so svojimi peniazmi), takyto proces je takmer rovnaky ako podnikanie. Tak, ako podnikanie prinasa so sebou moznost vyraznych ziskov, nesie aj riziko krachu. To iste plati aj o trhoch. Tak ako postupne spoznavas oblast svojho podnikania hlbsie a hlbsie, tak sa postupne ucis pohybovat sa aj na financnom trhu. Nikdy nikdo nedospeje do stadia, ze povie: Ja som uz guru, viem ovladnut trh. Ak Ti niekto takyto bude chciet radit, uprimne Ti radim, utekaj od neho..

Ale najlepsie bude asi ked si to vyskusas na vlastnej kozi a zistis, ako trhy funguju. Zaregistrovat si ucet je to najjednoduchsie, dolezite je vzdy chapat, co robis a preco to robis.. A v konecnom dosledku ucit sa z vlastnych chyb.

Ak by teda otazka stala, ci je istejsie podnikanie alebo obchodovanie na trhu, jednoznacna odpoved neexistuje. Samozrejme, pokial nie si broker a nezijes z poplatkov svojich klientov, ktori platia bez ohladu na to, ci zarabaju alebo naopak - stracaju vsetko. Ale tento pripad si asi nemala na mysli, ak sa nemylim.

Pekny den prajem.

Michal
Leggy
14.03.08,15:25
ako to funguje s pociatocnym kapitalom?Zaciatky su menej financne narocne ako pri podnikani?
Filip Glasa
16.03.08,07:56
Leggy uvedom si najpodstatnejší rozdiel medzi podnikaním a investovaním:

1. v podnakaní stačí niekedy minimálny kapitál, ale veľký podiel vlastnej práce (napr. živnosť v poskytovaní služieb). Svojou prácov si snáď zarobíš dostatok peňazí.

2. pri investovaní môžeš škúsiť s kapitálom kludne aj 20 000 korún. Ale čo pri tom dosiahneš? Ak by si mala pravidelne a veľmi dlhodobo fantastický výnos 20% p.a., tak ty to znamenalo ročne z toho kapitálu 4 000 korún.
Čiže pri investovaní určuje výšku príjmu veľkosť kapitálu a výnos z neho. Úplne rovnako ako keď máš úspory v banke.
Ak by si z toho výnosu chcela nebodaj žiť, tak počítaj s nízkym výnosom niekde okolo úrokov na termínovaných vkladoch(nemôžeš si v tomto prípade dovoliť riziko).


Pri podnikaní si zo začiatku pomôžeš prácou - tým že nezamestnáš ľudí, ale budeš si makať sama.
Ibaka
25.03.08,13:08
V poslednej dobe mi neustále vyvolávajú rôzni obchodníci s akciami a ponúkajú výhodný nákup akcií roznych firiem. Neviem sa ich zbaviť, aj keď poviem že nemienim investovať a už určite nie takú sumu o akej oni hovoria, t.j.minimálne 20.000 dolárov, o týždeň volá znovu a to isté dokola. Má niekto z Vás skúsenosť s týmito predajcami?
Leggy
25.03.08,14:46
V poslednej dobe mi neustále vyvolávajú rôzni obchodníci s akciami a ponúkajú výhodný nákup akcií roznych firiem. Neviem sa ich zbaviť, aj keď poviem že nemienim investovať a už určite nie takú sumu o akej oni hovoria, t.j.minimálne 20.000 dolárov, o týždeň volá znovu a to isté dokola. Má niekto z Vás skúsenosť s týmito predajcami?
ano,otcovi volaju tiez dookola,vacsinou im zlozi.
Filip Glasa
26.03.08,08:11
Do podobnej firmy ako telemarketingového pracovníka (obvolávača) zoberú úplne hocikoho bez ekon. vzdelania. Tento chlapík má potom za úlohu obvolávať podľa zoznamu nových ale aj tých istých potenciálnych klientov stále dokola. Jeho úlohou je, aby zo 100 telefonátov jeden zareagoval a firma mu sprostredkovala nákup cenných papierov. Samozrejme že je to spoplatnené. A ak ste už raz kúpili, tak určite niekedy budete aj predávať. Čiže zase zárobok. Moc im nejde o to aby vám zhodnocovali peniaze, lebo to ani nevedia. Hlavne že urobia vo vašom mene obchody a za každý obchod si berú poplatky.
misomiso
26.03.08,08:52
Hlavne som chcela vediet ci je lepsie,resp.istejsie podnikanie alebo obchodovanie s cennymi papiermi.

:):):)... to je teda dobra otazka. Istejsie bude to, co budes vediet robit lepsie.
thomaz
17.10.08,08:54
Ja osobne som toho nazoru,ze obchodovanie na burze (obchodujem NYSE) je ovela jednoduchsie, pohodlnejsie a aj ziskovejsie ako bezne podnikanie. Navyse je aj menej rizikove, pretoze dnes uz existuje kopec platforiem, kde si clovek moze vyskusat obchodovanie nanecisto dokonca s realnymi neoneskorenymi datami priamo z burzy a trenovat si kolko sa mu zachce, az kym bude presvedceny, ze jeho strategia je dlhodobo vynosna.
Ukazte mi jedno jedine podnikanie, ktore si mozete skusit nanecisto a zistit aky by ste boli uspesny este predtym ako, zacnete naostro - take neexistuje.
Inak trading treba vnimat uplne rovnako ako kazde ine podnikanie - je tam dopyt, je tam ponuka a cele je to na nasej sikovnosti ako si co najviac z trhu ukrojit. Najdolezitejsou vecou vsak v tradingu ostava Money-management, je to alfa a omega. Trading nie je ruleta - trading je o prvadepodobnosti.
A este jedna vec: vela "odbornikov" - obchodnikov - presviedca ludi, ze im zhodnotia peniaze a ze ich pristup je najzikovejsi. Odpovedajme si ale na jednu otazku: keby to tam naozaj bolo, preco by vas pracne presviedcali aby ste k nim peniaze vlozili???

Tomas
Filip Glasa
18.10.08,11:47
prajem ti thomaz nech sa ti dobre darí aj na reálnom účte a nie len v deme a nech nedopadneš tak, ako 95% traderov - v strate. Hlavne tento rok.