brano81
10.03.08,01:14
Neviem ci sa uz niekto stretol s takymto druhom omietky. Nie je to klasicka sadrova omietka. Tato omietke je na baze cementu a piesku + ostatnych zloziek. Natahuje sa priamo na sadrokarton, ale pouziva sa aj na hrubu omietku, ci panely. Robi sa to formou vyhladzovania takze vysledny efekt je uplne hladucka stena. Neviem ci sa s tym na Slovensku niekto stretol.
Takze co si o tom myslite?
Peter Briatka
10.03.08,05:38
Práve tie ďalšie zložky sú dôležité... Je vrchol blbosti robiť omietky na SDK...
bulnova
10.03.08,07:03
Neviem, či je blbosť robiť na SDK omietky, ale my sme ich robili tiež.
Robí ho už v našom okolí každý - vraj holandský spôsob. Ale na SDK sme lepili aj sieťku a omietkovú zmes sme používali KVK. Určite to má svoj význam - steny nepraskajú, no a vzhľadovo sa to naozaj nedá porovnať.
lorelei
10.03.08,08:22
Neviem, či je blbosť robiť na SDK omietky, ale my sme ich robili tiež.
Robí ho už v našom okolí každý - vraj holandský spôsob. Ale na SDK sme lepili aj sieťku a omietkovú zmes sme používali KVK. Určite to má svoj význam - steny nepraskajú, no a vzhľadovo sa to naozaj nedá porovnať.

prosim Ta, co je to KVK? Tiez to chceme omietnut. Dakujem.
r.galovic
10.03.08,14:10
Perezraďte mi prosím vás niekto aspoň jediný dôvod prečo by sa mala dávať na SDK omietka.

Podľa mňa je to nezmysel a mrhanie finančných prostriedkov.
Zoltán Kovács
10.03.08,14:44
prosim Ta, co je to KVK? Tiez to chceme omietnut. Dakujem.

Druh lepidla.
Minik
10.03.08,18:33
Ja to davam omietku bezne na sadrokarton.Vela ludi nechce hladke plafony ked ma filcovane steny uplne inak to ukaže ked je vsetko rovnakov omietkou.Postuup je asi taky že sa celý sadrokarton da do lepu zo sietkou,može sa použiť uplne hocijake lepidlo na kachlicky a po zaschnuti sa nanesie a zafilcuje omietka.najlepsia omietka na filcovanie je KNAUF vonkajšia.Nestretol som sa nikdy so žiadnym praskanim.
bulnova
11.03.08,07:41
Je to názov kremičito vápenatej omietky. Je viac druhov. Do interiéru treba vyberať jemnú int. omietku tenkovrstvú. 25kg vrece stojí cca 115,- Sk. Má dobrú výdatnosť a výborne sa s ňou pracuje. Omietka je biela - čo je tiež výhodou. Trošku by som oponovala, že možno použiť rôzne lepidlá. Vraj (tvrdí to môj manžel), že musí byť špeciálne ako na lepenie polystyrénu - kupovali sme v Merkury - malo číslo 22, cena asi 198,- Sk /25 kg.
Stanley.P
11.03.08,19:10
Ja som chcel nad schodisko na strop dat sadrokarton, ale nakoniec som tam nahodil TETRAPAKOVE panely, ktore idem osietkovat a omietnut. Takto to bolo tiez rychle a celkom lacne. Klasickemu sadrokartonu bez sietky akosi nedoverujem...videl som vela domacnosti kde popraskal. Nie po 1-2 rokoch, ale neskor. Asi to robili fusersky....alebo?
spak
11.03.08,19:51
PREBOHA....ani som nenasiel odvahu citat dalej, uz pri tretej rade mi bolo divne. TAKZE: STO LEVEL IN FEIN je vedrovana disperzna stierka, ktoru viete striekat alebo aplikovat rucne a nasledne zatiahnut dohladka specialnym gletakom. Idelane dve vrstvy, druhu prebrusit a az potom je SDK naozaj dokonaly a pripraveny na zaverecne vrstvy/malby, ci dekorativne omietky, natery/. Nie je samozrejme nutne tuto stierku pouzit, ale ak chcete dokonaly vysledok, bez viditelnych spojov na kartone, s ozaj hladkym podkladom/nie je SDK ako SDK/ tak ju vrelo odporucam. Je pevna a pruzna zaroven a ma TUV certifikat, co jednoducho znamena, ze je naozaj zdraviu neskodna a splna najprisnejsie normy nielen kvalitativne ale aj hygienicke. A taktiez odporucam pouzivat ukončovacie profily/pri zarubnach atd/

wwwspaksk

stierku dodavam do 24 hodin v ramci slovenska, vedro 1200 SKK na cca 25 az 30 m2 dvojvrstvovo.
Zoltán Kovács
11.03.08,22:03
wwwspaksk

stierku dodavam do 24 hodin v ramci slovenska, vedro 1200 SKK na cca 25 az 30 m2 dvojvrstvovo.

mimotemyPrečo sa cítim v poslednej dobe na porada.sk ako keby som čítal inzertné noviny? Žeby porada menil svoj žáner? Alebo členovia nerešpektujú písané a nepísané pravidlá bezplatného poradenského fóra.
Peter Briatka
12.03.08,05:55
PREBOHA....ani som nenasiel odvahu citat dalej, uz pri tretej rade mi bolo divne. TAKZE: STO LEVEL IN FEIN je vedrovana disperzna stierka, ktoru viete striekat alebo aplikovat rucne a nasledne zatiahnut dohladka specialnym gletakom. Idelane dve vrstvy, druhu prebrusit a az potom je SDK naozaj dokonaly a pripraveny na zaverecne vrstvy/malby, ci dekorativne omietky, natery/. Nie je samozrejme nutne tuto stierku pouzit, ale ak chcete dokonaly vysledok, bez viditelnych spojov na kartone, s ozaj hladkym podkladom/nie je SDK ako SDK/ tak ju vrelo odporucam. Je pevna a pruzna zaroven a ma TUV certifikat, co jednoducho znamena, ze je naozaj zdraviu neskodna a splna najprisnejsie normy nielen kvalitativne ale aj hygienicke. A taktiez odporucam pouzivat ukončovacie profily/pri zarubnach atd/

wwwspaksk

stierku dodavam do 24 hodin v ramci slovenska, vedro 1200 SKK na cca 25 az 30 m2 dvojvrstvovo.

V zásade súhlasím, no "porada" nie je agentúra sprostredkujúca obchody... preto by som uvítal, keby si v budúcnosti neuvádzal obchodné názvy.

PS: K tejto téme som sa vyjadroval v tom zmysle, že Omietka na SDK je BLBOSŤ. Ty uvádzaš, že na SDK - stierku resp. prehladiť spoje a skrutky!!! Áno - súhlasím - to je štandardný postup. No tvrdiš, že stierka je omietkou... stierka je jedna z možných povrchových úprav a nie je možné ju označovať pojmom "omietka"...
r.galovic
12.03.08,07:53
Ja som chcel nad schodisko na strop dat sadrokarton, ale nakoniec som tam nahodil TETRAPAKOVE panely, ktore idem osietkovat a omietnut. Takto to bolo tiez rychle a celkom lacne. Klasickemu sadrokartonu bez sietky akosi nedoverujem...videl som vela domacnosti kde popraskal. Nie po 1-2 rokoch, ale neskor. Asi to robili fusersky....alebo?

Áno fušersky. Alebo použili nekvalitné papierové pásky na spojoch. Na okrajoch sadrokartóm býva trochu tenší, v šírke asi 5cm. Takto na spoji dvoch dosiek vzniká taká "priehlbinka", do ktorej sa vloží sieťka a pretmelí sa špeciálnym tmelom na sadrokartón. Tento sa potom pekne prebrúsi do hladka a je možné aplikovať maľbu.
Keby chlapi sadrokartonári vo väčších priestoroch, ako sú napr. obchodné domy ešte naťahovať lepidlo so sieťkou, potom ešte omietať. To by sa zbláznili.
220870
13.03.08,20:11
Áno fušersky. Alebo použili nekvalitné papierové pásky na spojoch. Na okrajoch sadrokartóm býva trochu tenší, v šírke asi 5cm. Takto na spoji dvoch dosiek vzniká taká "priehlbinka", do ktorej sa vloží sieťka a pretmelí sa špeciálnym tmelom na sadrokartón. Tento sa potom pekne prebrúsi do hladka a je možné aplikovať maľbu.
Keby chlapi sadrokartonári vo väčších priestoroch, ako sú napr. obchodné domy ešte naťahovať lepidlo so sieťkou, potom ešte omietať. To by sa zbláznili.


Prečo by sa mali zblázniť?ak sa z niečoho zbláznia tak len z toho jemnúčkeho prachu ktorý vzniká pri brúsení sadry.Dporučil by som ti vyskúšať si brúsiť strop aspoň dva tri dni po sebe.
Sieť a omietka sa tam nedáva preto ,že je to drahšie riešenie ale aj omnoho kvalitnejšie.
Ešte niečo k tým stierkam omietkam
- stierka je jemná malta na báze vápna alebo sádry.Nanáša sa ( väčšinou) oceľovým ,,gleťákom" v jednej alebo dvoch vrstvách po zatvrdnutí sa môže brúsiť ,zostane úplne hladká jej nevýhoda je v tom ,že povrch pod musí byť pomerne precízne vyrovnaný čo ju trochu predražuje, ale konečný efekt je dokonalý
-štuková omietka je omietka na báze vápna cementu jemného pisku alebo kombinácia sádry a piesku povrch pod by mal byť drsný a nemusí byť ,,dokonele rovný" na rozdiel od stierky znesie aj trochu väčšie nerovnosti
konečná úprava je tzv ,,zapucovanie" , filcovanie , zatŕhanie ( veľmi zriedka aj brúsenie) konečný povrch býva jemne drsný
KVK je názov firmi vyrábajúcej omietky a lepidlá ( stavebnú chémiu) podobne na našom trhu pôsobia aj firmi BAUMIT, QARTZ,CEMIX ,VEBER TERRANOVA atd
r.galovic
14.03.08,06:53
Ale však robte si každý ako chcete. Proti gustu žiadny dišputát. Ale odporúčam, aby si každý naštudoval technologické postupy a predpisy výrobcov sadrokartónu. Tam sa o žiadnej omietke nedočítate. Alebo sa spýtajte naozajstného profesionálneho sádrokartonára, ako sa správne pracuje so sadrokartónom. Okrem toho sadrokartónové priečky sa často robia ako dočasné, takže keby bola takáto priečka omietnutá, tak pri odstraňovaní priečky by bolo určite viac roboty a neporiadku.
bulnova
14.03.08,08:48
Myslím, že téma sa skôr týkala sádrokartonových stropov v podkroví. A práve omietkou na SDK docielíte, že strop, aj bočné steny majú rovnakú štruktúru. Pravdaže, je to drahší spôsob, ale krajší.
Peter Briatka
14.03.08,09:28
Myslím, že téma sa skôr týkala sádrokartonových stropov v podkroví. A práve omietkou na SDK docielíte, že strop, aj bočné steny majú rovnakú štruktúru. Pravdaže, je to drahší spôsob, ale krajší.

S týmto súhlasím... docieli sa tým rovnaká štruktúra povrchu. No nesúhlasím s tvrdením že je to krajšie. Nepopieram - môže byť - no je to vyslovene osobný názor.... podľa tohoto by sa dalo tvrdiť, že čisto jednofarebný interiér je krajší... myslím že syndróm unifikácie z čias nedávno minulých je už prekonaný.