M0NIKA
22.03.05,12:07
Viete mi, prosím, niekto poradiť, či je obhájiteľné, keď si v roku 2004 kúpim na sklad - ako tovar - napr. videokameru alebo fotoaparát a v roku 2005 ju ako tovar predám?
Lebo v živnosti mám účtovníctvo a nákup + predaj. Podľa mňa by to spadalo do tejto "kategórie", nie?
Prípadne neviete, čo by mi pomohlo znížiť DZ? Zmluvy mám, tie nechcem...
ik-a
22.03.05,11:12
Ked to kupis na sklad, zaklad dane ti to neovlyvni v r.2004, ale az ked ho predas.
petra:-)
22.03.05,11:21
ik-a, tým čo si napísala si si na 100% istá. Jedná sa predsa o živnostníčku, takže je predpoklad, že vedie JÚ. Ak predsa nakúpi tovar, tak podľa môjho názoru ide o výdavok ovplyvňujúci ZD. :)
M0NIKA
22.03.05,11:22
Áno, som SZČO a vediem JÚ. Tiež ma prekvapilo, čo napísala ik-a...
začala som o sebe dosť pochybovať...:rolleyes:
Zita5
22.03.05,11:23
I-ka keď si kúpim v decembri tovar na sklad , tak to neúčtujem do výdavkov ? Veď je to nákup tovaru , pokiaľ dotyčný SZČO má v živnosti maloobchod nákup - predaj .
emily
22.03.05,11:26
samozrejme, že to ovplyvňuje základ dane a vo výkazoch sa to objaví ako tovar, ale vyrieši Ti to len jeden rok a daň. povinnosť si prenesieš do ďalšieho roku
ik-a
22.03.05,11:26
Ked to kupa tovaru za ucelom predaja, je to tovar na sklade. Polozka neovplyvnujuca zaklad dane. Ak ho kupis na vlastne podnikatelske ucely (nie jeho dalsi predaj), tak je to vydavok ovpl.dan.
M0NIKA
22.03.05,11:27
K tej mojej otázke: skôr ma trápi to, či to nevyzerá ako keby som chcela dať súkromný majetok do výdavkov?

My kameru máme, takže sa nejedná o toto, "iba" o zníženie DZ....
M0NIKA
22.03.05,11:28
samozrejme, že to ovplyvňuje základ dane a vo výkazoch sa to objaví ako tovar, ale vyrieši Ti to len jeden rok a daň. povinnosť si prenesieš do ďalšieho rokuo to mi ide - chcem príjem "presunúť" do ďalšieho roka
Zita5
22.03.05,11:29
Ked to kupa tovaru za ucelom predaja, je to tovar na sklade. Polozka neovplyvnujuca zaklad dane. Ak ho kupis na vlastne podnikatelske ucely (nie jeho dalsi predaj), tak je to vydavok ovpl.dan.

I-ka vysvetli prečo by to tak malo byť ? Veď potom všetci obchodníci to môžu zabaliť a nemusia podnikať .
petra:-)
22.03.05,11:29
ik-a, prosím napíš paragraf zákona o dani z príjmov alebo zákona o účtovníctve, ktorý hovorí o takomto postupe. Ď.
ik-a
22.03.05,11:33
Bud som uz maximalne vycerpana alebo pomylena JU a PU, ale nerozumiem ako si mozete dat do vydavkov tovar na sklade a zaroven ho mat vo vykaze majetku. Ved bud je to zlozka majetku alebo vydavok.
Zita5
22.03.05,11:39
Nákup tovaru v jednoduchom účtovníctve účtujem do - výdavky OVZD - tovar -príjemka na sklad . Pri predaji účtujem - príjem za tovar OVZD - výdajka zo skladu . A je to . Prosím Ťa ak by som celý rok účtovala výdavok neovplyvňujúci ZD tak by som sa nedoplatila dane .


Určite si už prepracovaná ako všetci , ale beriem to , ako že si sa pomýlila . Je Ti odpustené . Každý je omylný .
Zita5
22.03.05,11:45
K tej mojej otázke: skôr ma trápi to, či to nevyzerá ako keby som chcela dať súkromný majetok do výdavkov?

My kameru máme, takže sa nejedná o toto, "iba" o zníženie DZ....

Monika , ešte k tej Tvoje otázke , treba zvážiť krok , ktorý chceš podniknúť . Aj napriek tomu , že sme si tu ujasnili jeden problém , já to vidím tak , že kalkuluješ s daňou . Aby to nebolo okaté ? Zváž cenu- ktorú si neuviedla a podľa toho zaraď do výdavkov resp.odpisov .
ik-a
22.03.05,11:59
Nákup tovaru v jednoduchom účtovníctve účtujem do - výdavky OVZD - tovar -príjemka na sklad . Pri predaji účtujem - príjem za tovar OVZD - výdajka zo skladu . A je to . Prosím Ťa ak by som celý rok účtovala výdavok neovplyvňujúci ZD tak by som sa nedoplatila dane .


Určite si už prepracovaná ako všetci , ale beriem to , ako že si sa pomýlila . Je Ti odpustené . Každý je omylný .
A v ramci uzavierkovych operacii to neriesite nijako. Myslim tym tie zaosoby. Ved dan.uznatelne vydavky su len tie, ktore priamo ovplyvnuju prijmy.
Zita5
22.03.05,12:04
A v ramci uzavierkovych operacii to neriesite nijako. Myslim tym tie zaosoby. Ved dan.uznatelne vydavky su len tie, ktore priamo ovplyvnuju prijmy.

Nákup tovaru za účelom jeho predaja je výdavok vynaložený na dosahovanie a udržanie príjmu a tým aj daňovo uznateľný . Veď predsa každý kto má obchodnú činnosť nakúpy tovar a dáva do výdavkov za tovar . Vedie o tom skladovú evidenciu a odpisuje s kariet .

V rámci uzávierkových operácii môžeš účtovať napr. pri inventarizácii vzniknuté , ktoré Ti zvyšuje DZ respekt. osobnú spotrebu a podobne .
Julča
22.03.05,12:14
Bud som uz maximalne vycerpana alebo pomylena JU a PU, ale nerozumiem ako si mozete dat do vydavkov tovar na sklade a zaroven ho mat vo vykaze majetku. Ved bud je to zlozka majetku alebo vydavok.
I-ka, ja tým tvojím odpovediam tiež nerozumiem. Teraz neviem, či účtujem správne v Jú. Každý nákup tovaru účtujem ako výdavok ovplyv. základ dane /aj ten ktorý som hneď nepredala a ostáva mi na sklade/.
Už som z toho pako. Vyjadrite sa aj ostatní.
Ľuba
22.03.05,12:19
I-ka si mýli JÚ s PÚ. V JÚ samozrejme všetok tovar ide do nákladov a ten, čo na konci roka zostane sa uvedie len vo výkaze majetku a záväzkov.
ik-a
22.03.05,12:23
I-ka, ja tým tvojím odpovediam tiež nerozumiem. Teraz neviem, či účtujem správne v Jú. Každý nákup tovaru účtujem ako výdavok ovplyv. základ dane /aj ten ktorý som hneď nepredala a ostáva mi na sklade/.
Už som z toho pako. Vyjadrite sa aj ostatní.
No vidim, ze som to tu riadne domotala. A este v takomto termine. Neviem, ale mne to logicky vychadza, ze v ramci uzavierkovych operacii by to mala byt pripocitatelna polozka. Ale moja logika, nemusi byt smerodatna. Skuste niekto, teda ak si najdete cas hodit do placu nejake lepsie argumety.
Zita5
22.03.05,12:24
No vidim, ze som to tu riadne domotala. A este v takomto termine. Neviem, ale mne to logicky vychadza, ze v ramci uzavierkovych operacii by to mala byt pripocitatelna polozka. Ale moja logika, nemusi byt smerodatna. Skuste niekto, teda ak si najdete cas hodit do placu nejake lepsie argumety.

I-ka napíš účtuješ JÚ alebo PÚ a potom už nemusíme nič hádzať do pľacu . Já účtujem jednoduché účto . A ty ?
ik-a
22.03.05,12:25
I-ka si mýli JÚ s PÚ. V JÚ samozrejme všetok tovar ide do nákladov a ten, čo na konci roka zostane sa uvedie len vo výkaze majetku a záväzkov.
Mozno si to odhadla asi najlepsie, kde je moj problem. Robim aj JU ale na konci roka poravnavam, co je pre podnikatela lepsie a potom prevadzam uctovnictvo na PU. Teraz som tak robila troch, tak som uz poriadne mimo.
Zita5
22.03.05,12:38
I-ka som rada , že sa to takto vyjasnilo , lebo už sme také domýlené v týchto dňoch že až . Teším sa na 1.apríla 2005 .
Julča
22.03.05,12:51
Mozno si to odhadla asi najlepsie, kde je moj problem. Robim aj JU ale na konci roka poravnavam, co je pre podnikatela lepsie a potom prevadzam uctovnictvo na PU. Teraz som tak robila troch, tak som uz poriadne mimo.
I-ka môžeš napísať aký je to prípad, kedy sa oplatí prejsť z Jú na Pú, mne vychádza že Jú je väčšinou výhodnejšie.
ik-a
22.03.05,12:59
I-ka môžeš napísať aký je to prípad, kedy sa oplatí prejsť z Jú na Pú, mne vychádza že Jú je väčšinou výhodnejšie.
Neda sa to zovseobecnit. Ale napr. ak mas poplatene vsetky pohladavky, ale mas nezaplatene zavazky, dalej su to rozne rezervy, ktore mozes tvorit. Toto sa oplati za predpokladu, ak ta firma ma zamestnancov aspon jedneho, zivnostnik plati za seba odvody, ma majetok atd. Ja mam na to soft, v ktorom na konci roka dam iba zavierku a to bud pre PU alebo JU.
Zita5
22.03.05,13:02
S akým softwérom pracuješ?
ik-a
22.03.05,13:11
Ucetni a.s. - system Macintosh OS.
Ľuba
22.03.05,13:13
To je teda šikovný softvér, keď to dokáže takto prerátať.