maria58
10.03.08,08:37
Dobrý deň, pekne prosím o radu. Cirkev má zdaniteľný príjem za odpredaj dreva z farského lesa, od toto príjmu si odráta náklady na vynaloaženie tohto príjmu a zostane základ dane, ktorý sa zdaní. Ziskaný príjem bol použitý v plnej výške na opravu a elektrifikáciu zvonov, lebo tento výdavok prevyšoval príjem zo zbierok farnosti, ktzoré nie sú zdaniteľným príjmom. CHcem sa opýtať, či nemôžem ponížiť zdaniteľný príjem o tieto náklady. Myslím, že nie, ale chcem sa uistiť, aby som neurobila niečo zlé.
Ďakujem, ďakujem, ďakujem
mária
andrej_rv
10.03.08,14:49
Dobrý deň, pekne prosím o radu. Cirkev má zdaniteľný príjem za odpredaj dreva z farského lesa, od toto príjmu si odráta náklady na vynaloaženie tohto príjmu a zostane základ dane, ktorý sa zdaní. Ziskaný príjem bol použitý v plnej výške na opravu a elektrifikáciu zvonov, lebo tento výdavok prevyšoval príjem zo zbierok farnosti, ktzoré nie sú zdaniteľným príjmom. CHcem sa opýtať, či nemôžem ponížiť zdaniteľný príjem o tieto náklady. Myslím, že nie, ale chcem sa uistiť, aby som neurobila niečo zlé. Ďakujem, ďakujem, ďakujem
máriaVýdavok na opravu a elektrifikáciu zvonov nespĺňa generálnu podmienku daňového výdavku v zmysle § 2 písm. i) ZoDP, pretože neslúži na dosahovanie a zebezpečenie príjmu podliehajúceho dani. Pokiaľ bol zaúčtovaný do nákladov, je pripočitateľnou položkou k základu dane.
Pri lese by okrem nákladov na ťažbu a prepravu dreva prichádzala do úvahy ako nákladová položka možnosť tvorby daňovej rezervy na lesnú pestovnú činnosť v zmysle § 20 ods. 9 písm. b) ZoDP. Treba pozrieť do projektu lesnej pestovnej činnosti resp. konzultovať možnosti s príslušným odborným lesným hospodárom.
maria58
12.03.08,07:33
Ďakujem pekne za odpoveď, náklady na opravu zvonov som nezahrnula do nákladov, takže to mám správne. Je fajn, že ste mi poradili. Som totiž začínajúca účtovníčka.
Ivča
18.03.08,07:26
Dobrý deň, mám takýto problém. Farský úrad dal vypracovať projekt na osvetlenie kostola. Celková výška projektu je cca 95 tis. Je tu zahrnutý materiál a práca. Zároveň farský úrad požiadal obec o príspevok na toto osvetlenie. Obec prispela určitou čiastkou ale s podmienkami, s ktorými sa veľmi nestotožňujeme. Tvrdia, že majetok, ktorý sa zakúpi, podlieha inventarizácii s majetkom obce. Je to tak, že sa to posudzuje ako investícia - osvetlenie kostola?