Donda
10.03.08,08:45
SZČO kúpila stroj na čist.kanalizácie v hodnote 45.000,- Sk a k tomu vymeniteľné špirály 10 ks v celk.hodnote 31.000,- Sk. Ako mám zaúčtovať tie náhradné špirály? Mám ich prirátať k hodnote stroja a zaevidovať ako DHM (už jeden stroj SZČO má a špirály sú vhodné na oba stroje),alebo ich účtovať ako materiál?
Donda
10.03.08,08:28
Prosím pekne o radu!
Bastian
10.03.08,08:36
Podľa mňa skôr k hodnote stroja.
Danila
10.03.08,08:39
Podľa mňa skôr k hodnote stroja.Prečo Bastian, ak sú náhradné?
Bastian
10.03.08,08:55
Zdalo sa mi to logické – veď tie kefy sú súčasťou stroja. Mýlim sa? Pre mňa je materiál napr. čistiaci prostriedok, rebrík...
Olice
10.03.08,09:00
Zdalo sa mi to logické – veď tie kefy sú súčasťou stroja. Mýlim sa? Pre mňa je materiál napr. čistiaci prostriedok, rebrík...

Súčasťou stroja by mohla byť jedna kefa, ktorá by bola dodana spolu so strojom. Všetky ostatné materiál. Alebo sa mýlim?

Ale myslím si, že v tomto prípade je to materiál.
Danila
10.03.08,10:04
Zdalo sa mi to logické – veď tie kefy sú súčasťou stroja. Mýlim sa? Pre mňa je materiál napr. čistiaci prostriedok, rebrík...S tým súhlasím. Kúpa stroja a prvotných kief je súbor. Ostatné potom sú ND a účtovala by som do spotreby a evidovala až do vyradenia pri opotrebovaní.
Bastian
10.03.08,10:14
S tým súhlasím. Kúpa stroja a prvotných kief je súbor. Ostatné potom sú ND a účtovala by som do spotreby a evidovala až do vyradenia pri opotrebovaní.
Ďakujem za vysvetlenie.
Donda
10.03.08,11:17
Takže stroj bude DHM a kefy prev.réžia-analyt. materiál?
Danila
10.03.08,11:24
Takže stroj bude DHM a kefy prev.réžia-analyt. materiál?Predpokladám, že máš v blízkosti aj nejakého technika, ktorý by mal riešiť takéto záležitosti. V podstate ide o to, či pre výkon stroja sú nevyhnutné kefy v počte 10. Ak áno a máš dva stroje, tak by som nákup druhých dala taktiež do obstarania. Ak sú len náhradnými dielmi, tak do materiálu. Faktom je to, že takéto rady bez náležitých informácií sú len orientačné a v tomto prípade preto bez záruky.
Donda
10.03.08,11:41
Tie kefy sa dosť opotrebúvajú a musia sa meniť za nové. SZČO ich nakúpila také množstvo na celý rok. Bude to teda asi materiál.Nie?
Danila
10.03.08,15:14
Tie kefy sa dosť opotrebúvajú a musia sa meniť za nové. SZČO ich nakúpila také množstvo na celý rok. Bude to teda asi materiál.Nie?Na základe dodatočných informácií celkom určite materiál.