jankajankajanka
10.03.08,09:40
chcela by som saopytat, zalozila som si zivnost na zaklade zivnostenskeho litstu a ziv. urad ma automaticky prihlasil do zp aj na du. co dalej? potrebujem este niekam nieco poslat? mam na du poslat cislo mojho uctu? a do zp nic? ozvu sa mi oni?alebo ako to je?
mysimis
10.03.08,08:54
chcela by som saopytat, zalozila som si zivnost na zaklade zivnostenskeho litstu a ziv. urad ma automaticky prihlasil do zp aj na du. co dalej? potrebujem este niekam nieco poslat? mam na du poslat cislo mojho uctu? a do zp nic? ozvu sa mi oni?alebo ako to je?

Na DÚ si povinná nahlásiť číslo účtu, ktoré budeš používať. Do ZP Ťa prihlásili a tam už treba len platiť odvody vo výške 1134,- Sk. Neviem v čom budeš podnikať a v prípade, že budeš mať prevádzku máš aj ďalšie povinnosti.
jankajankajanka
10.03.08,09:56
no ja nemam prevadzku. podnikam v oblasti internetu. a ked ma prihlasili do zp tak to musim zacat sama platit ci mi id nich nieco pride postou?
mysimis
10.03.08,15:20
Ak myslíš na nejaké oznámenie tak od ZP Ti nepríde poštou nič, sama musíš začať platiť.
Zoltán Kovács
10.03.08,15:25
Ak myslíš na nejaké oznámenie tak od ZP Ti nepríde poštou nič, sama musíš začať platiť.

Ak podniká popri zamestnaní, tak povinnosť platiť zdrav.poistenie nevzniká, ale odporúča sa, aby nevznikli vysoké nedoplatky.
jankajankajanka
10.03.08,18:55
Ak podniká popri zamestnaní, tak povinnosť platiť zdrav.poistenie nevzniká, ale odporúča sa, aby nevznikli vysoké nedoplatky.
ja podnikampopri studiu
jankajankajanka
12.03.08,16:34
pomoze mi s tym niekto prosim?
zepelin
13.03.08,16:57
najlepsie ked pojdes do ZP a poinformujes sa,1134sk je poplatok ktory musis platit mesacne,najlepsie ked si zalozis trvaly prikaz na podnikatelskom ucte,napr vo VUB-čke.to je vsetko co platis ako zivnostnicka,ale len prvy rok,lebo si oslobodena od daní.
Zoltán Kovács
13.03.08,17:19
najlepsie ked pojdes do ZP a poinformujes sa,1134sk je poplatok ktory musis platit mesacne,najlepsie ked si zalozis trvaly prikaz na podnikatelskom ucte,napr vo VUB-čke.to je vsetko co platis ako zivnostnicka,ale len prvy rok,lebo si oslobodena od daní.

No od daní oslobodená určite nie je. Odkiaľ to berieš?
Wotan
14.03.08,09:12
Ak podniká popri zamestnaní, tak povinnosť platiť zdrav.poistenie nevzniká, ale odporúča sa, aby nevznikli vysoké nedoplatky.


Chcem podnikat ako SZCO popri zamestnani. Prvy rok teda by som nemal platit ani socialne, ani zdravotne poistenie. Preco sa ale odporuca platit to zdravotne? Ake nedoplatky by som mohol mat a z coho?
sta
14.03.08,09:23
Chcem podnikat ako SZCO popri zamestnani. Prvy rok teda by som nemal platit ani socialne, ani zdravotne poistenie. Preco sa ale odporuca platit to zdravotne? Ake nedoplatky by som mohol mat a z coho?

no predsa z toho, čo zarobíš ako živnostník ;) v práci za Teba platí odvody zamestnávateľ, ale ako živnostník, si budeš musieť spraviť do 30.6. ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a tam budeš musieť priznať aj príjmy zo živnosti.
Čiže ak predpokladáš, že na tú živnosť niečo zarobíš, odporúča sa platiť si aspoň nejaké odvody do ZP, aby si potom toho 30.6. nemal veľký nedoplatok ;)
Wotan
14.03.08,11:42
aha, no dobre. Takze ked nepredpokladam, ze prvy rok budem mat zisk /vela investujem do firmy-nakup zariadenia, atd./ tak v podstate nema zmysel platit ten prvy rok ZP.

A v juni nasledujuceho roka je to zuctovanie, no a dalsi rok podnikania uz platim mesacne preddavky? Alebo staci opat len pri zuctovani?

Ak nebudem ziskovy v r.2008, vymeriavaci zaklad budem mat nulovy, cize nebudem musiet platit preddavky do ZP?
jankajankajanka
14.03.08,13:09
najlepsie ked pojdes do ZP a poinformujes sa,1134sk je poplatok ktory musis platit mesacne,najlepsie ked si zalozis trvaly prikaz na podnikatelskom ucte,napr vo VUB-čke.to je vsetko co platis ako zivnostnicka,ale len prvy rok,lebo si oslobodena od daní.
no to je troska problem, pretoze ja byvam prechodne v nitre ale trvale bydlisko mam v presove, preto som chcela vediet ci ked uz tam v zp som nahlasena, ci mi poslu trebars cislo uctu kam im mam posielat tych 1134sk ale ako je to s tym...
Zoltán Kovács
14.03.08,13:11
no to je troska problem, pretoze ja byvam prechodne v nitre ale trvale bydlisko mam v presove, preto som chcela vediet ci ked uz tam v zp som nahlasena, ci mi poslu trebars cislo uctu kam im mam posielat tych 1134sk ale ako je to s tym...

Informáciu ti poskytne ktorákoľvek pobočka príslušnej zdrav.poisťovne. Tak isto aj čísla účtov vedia.
veronikasad
14.03.08,13:20
aha, no dobre. Takze ked nepredpokladam, ze prvy rok budem mat zisk /vela investujem do firmy-nakup zariadenia, atd./ tak v podstate nema zmysel platit ten prvy rok ZP.

A v juni nasledujuceho roka je to zuctovanie, no a dalsi rok podnikania uz platim mesacne preddavky? Alebo staci opat len pri zuctovani?

Ak nebudem ziskovy v r.2008, vymeriavaci zaklad budem mat nulovy, cize nebudem musiet platit preddavky do ZP?
Ak podnikáš popri zamestnaní, po podaní RZZP nemusíš platiť preddavky do ZP z min. vymeriavacieho základu /t.č. 14% z 8100sk = 1134/. Ak ti vyjde z RZZP suma vyššia ako 100sk, platíš mesačne túto sumu, neupravuješ min.VZ.
Ak ti vyjde do 100 sk, preddavky platiť nebudeš.

Zjednodušene výška preddavkov pri podnikaní popri zamestnaní :
= základ dane / 2.14 : počet mesiacov podnikania x 14 %.

-------
Veronika
zepelin
14.03.08,18:12
omyl ,oprava,nemusi sa zahlasit a platit socialku.dan sa palti
jajkach
17.03.08,08:05
prosím o radu,
robím účto na základe prac.zmluvy - ak by som chcela robiť účto ako SZČO - čo mi k tomu treba?
mysimis
17.03.08,08:07
V prvom rade živnostenský list.
KvetkaK
17.03.08,08:07
prosím o radu,
robím účto na základe prac.zmluvy - ak by som chcela robiť účto ako SZČO - čo mi k tomu treba?
Hlavne vybaviť živnostenský list. ;)
jajkach
17.03.08,09:01
Dobre, živnostenský list, to mi je jasné, že bez toho to nejde. Viem aj to, že treba platiť odvody do zdrav.posťovne. Ja som mala skôr na mysli nejaké skúšky na základe ktorého sa môže viesť účto - či živnosť na vedenie účta si môže urobiť hocikto?
sta
17.03.08,09:02
Dobre, živnostenský list, to mi je jasné, že bez toho to nejde. Viem aj to, že treba platiť odvody do zdrav.posťovne. Ja som mala skôr na mysli nejaké skúšky na základe ktorého sa môže viesť účto - či živnosť na vedenie účta si môže urobiť hocikto?

Presne tak a bohužiaľ hocikto. Vedenie účtovníctva je voľná živnosť.;)
jajkach
17.03.08,09:12
Ďakujem za odpoveď sta,
dosť ma to zarazilo, že živnosť si môže založiť hocikto - čakala som aspoň základné skúšky, alebo doklad o štúdiu, či kurze.
Gia1carangi
17.03.08,15:55
Krásny deň,
ja by som potrebovala poradiť, ako je to so SP a 2. dôchodkovým pilierom. Začiatok živnosti od 1.4.2008 - prvý rok žiadne odvody do SP, ale čo s dôchodkovým v tomto prípade? Bude mi účet rok stáť? Komu mám čo nahlásiť? Ďakujem.
miroslav273
19.03.08,07:32
Ahojte.Ja som uvažoval o založení s.r.o. Advokáti pýtali veľa za založenie spoločnosti a tak som našiel firmu Účtovná a investičná, s.r.o. kde mi za dobrú cenu vypracovali všetky potrebné veci a dokumenty.Bol som veľmi spokojný.;)
1andy1
19.03.08,12:08
Dobrý deň,

v podstate mám podobnú otázku ako vyžšie v tejto téme.
Som podnikateľ od 1.7.2007 a dnes (19.03.2008) som podal daňové priznanie.
Do kedy sa mám nahlásiť do Sociálnej poisťovne?
A ešte jedna otázka.
Na stránke Sociálnej poisťovne je kalkulačka na odvody, ale ten popis k políčku "Čiastkový základ dane (riadok 10 výpisu z Daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2006)" som asi nepochopil. Ja som bol počas roka 2007 aj zamestnaný, akú hodnotu mám napísať do toho políčka (Čiastkový základ iba zo živnosti, alebo spolu so závislou činnosťou)?

Ďakujem.
sta
19.03.08,12:12
Dobrý deň,

v podstate mám podobnú otázku ako vyžšie v tejto téme.
Som podnikateľ od 1.7.2007 a dnes (19.03.2008) som podal daňové priznanie.
Do kedy sa mám nahlásiť do Sociálnej poisťovne?

Ďakujem.

Do 30.6.2008 treba odniesť/poslať do SP výpis z daňového priznania a podľa výšky dosiahnutých príjmov zo živnosti zistíš, či Ti vznikla aj povinnosť podať si prihlášku a začať platiť odvody do SP ;)
danushka
19.03.08,12:14
Dobrý deň,

v podstate mám podobnú otázku ako vyžšie v tejto téme.
Som podnikateľ od 1.7.2007 a dnes (19.03.2008) som podal daňové priznanie.
Do kedy sa mám nahlásiť do Sociálnej poisťovne?
A ešte jedna otázka.
Na stránke Sociálnej poisťovne je kalkulačka na odvody, ale ten popis k políčku "Čiastkový základ dane (riadok 10 výpisu z Daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2006)" som asi nepochopil. Ja som bol počas roka 2007 aj zamestnaný, akú hodnotu mám napísať do toho políčka (Čiastkový základ iba zo živnosti, alebo spolu so závislou činnosťou)?

Ďakujem.
Ak Tvoj obrat z podnikania presiahol 97 200,- Sk v roku 2007, budeš mať povinnosť odvodov do SP od 1.júla 2008 aj keby si bol v účtovnej strate za daný rok.
1andy1
19.03.08,15:50
Čiže ak tomu správne rozumiem, stačí ak sa v SP zastavím do 30.6 2008? Niekde na porade som tuším čítal, že v SP majú tendenciu vyberať odvody od ľudí čo najskôr. Nechcem tam ísť nejak moc zavčasu, ešte by to zle pochopili a chceli odo mňa aby som odvody začal platiť hneď. Zároveň však nechcem niečo premeškať, ak by ten dátum bol nejak naviazaný na podanie DP.

Takže pre istotu ešte raz. Stačí ak sa tam zastavím do 30.6 2008, aj keď som tam ešte od začatia podnikania nebol?
sta
19.03.08,16:24
Čiže ak tomu správne rozumiem, stačí ak sa v SP zastavím do 30.6 2008? Niekde na porade som tuším čítal, že v SP majú tendenciu vyberať odvody od ľudí čo najskôr. Nechcem tam ísť nejak moc zavčasu, ešte by to zle pochopili a chceli odo mňa aby som odvody začal platiť hneď. Zároveň však nechcem niečo premeškať, ak by ten dátum bol nejak naviazaný na podanie DP.

Takže pre istotu ešte raz. Stačí ak sa tam zastavím do 30.6 2008, aj keď som tam ešte od začatia podnikania nebol?

1. 30.6.2008 je termín kedy treba najneskôr odovzdať v SP výpis z daňového priznania za rok 2007.
2. SP nemá tendenciu vyberať odvody, odvody si povinný platiť sám, pokiaľ Ti vznikla povinnosť - viď. príspevok od Danushky ;)
3. kľudne tam môžeš ísť aj hneď ako podáš daňové priznanie, ak Ti vyšla povinnosť platiť tak prvé poistné si povinný zaplatiť až 8.7.2008.

Takže áno stačí,ak sa tam zastavíš do 30.6.2008;):)
1andy1
19.03.08,16:34
1. 30.6.2008 je termín kedy treba najneskôr odovzdať v SP výpis z daňového priznania za rok 2007.
2. SP nemá tendenciu vyberať odvody, odvody si povinný platiť sám, pokiaľ Ti vznikla povinnosť - viď. príspevok od Danushky ;)
3. kľudne tam môžeš ísť aj hneď ako podáš daňové priznanie, ak Ti vyšla povinnosť platiť tak prvé poistné si povinný zaplatiť až 8.7.2008.

Takže áno stačí,ak sa tam zastavíš do 30.6.2008;):)

Ďakujem za odpoveď.
lulu55
21.03.08,18:44
Oprava:prvé poistné je povinný zaplatiť za júl, do 08.08.2008 a nie do 08.07.2008
Zuzka 335
25.03.08,08:17
Začiatky podnikania - prosím, poraďte!!!!!
Milí priatelia, prosím, povezte, či má DÚ pravdu. Vyplnila som presne registráciu svojho syna, ako čerstvého držiteľa ŽL a osobne zaniesla na DÚ so všetkými náležitosťami (kópia ŽL, kÓpia občianskeho preukazu), pracovníčka mi to skontrolovala a povedala, že je to v poriadku. Dnes som dostala výzvu z DÚ, že je nutné doplniť o pečiatku a overiť ŽL (je to úplne nový ŽL). Má pravdu DÚ, veď poznám živnostníkov, ktorí nepoužívajú pečiatku, pre právne úkony je dôležitý podpis, nie pečiatka. Ďakujem za odpoveď v tomto hektickom čase.
Dav
25.03.08,08:33
Najprvmimotemy1.Daňový úrad má pravdu vždy.
2. Vo všetkých ostatných prípadoch platí bod 1.:rolleyes:


V každom prípade by som šla na DÚ s overeným ŽL a vyhlásením, že pečiatku má/nemá.
Možno, keď nahlasujú SZČO zo ŽÚ, berú to ako automaticky overený ŽL, a pri osobnom nahlásení požadujú overenie.
Taktiež chcú možno predísť tomu, aby bola pečiatka neskôr zneužitá iným subjektom.
Zuzka 335
25.03.08,09:53
Ďakujem "DAV", vidím, že DÚ neprekvapuje svojimi požiadavkami, ale mne sa to vidí ako - slušne povedané - byrokracia!!!! Veď ja si môžem dať vyrobiť pečiatku akú len chcem, trebárs s títulmi vpredu aj vzadu a nik odo mňa nežiada potvrdenie, že naozaj som majiteľkou tých titulov. Ale to hovorím len preto, aby ma prešla zlosť. Ešte raz vďaka.