Richard
18.06.04,21:09
Účtovná osnova
Príklady účtovania na tomto účte (pri texte možno uviesť aj protiúčet)
Každý novú možnosť prosím uvádzajte odrážkou (neskôr ich zhrniem do jedného príspevku):

- (príklad účtovania) + súvzťažné účty
mudroš
27.07.04,08:43
účtovanie je jednoduché
559/196 - tvorba a 196/659 použitie alebo zrušenie.
Ocenenie na sklade sa nemení, t.j. pri predaji sa na účet 504 zaúčtuje plná skladová cena (obstarávacia) a zruší sa opravná položka.
Zložitejšie je, že je potrebné mať interný predpis, ktorým sa stanoví postup pri tvorbe a zrušení opravnej položky. Treba vychádzať z § 26 ods. 1 zákona o účtovníctve a nadväzne §23 postupov účtovania pre podnikateľov. je treba zvážiť, či ide o dočasné alebo trvalé zníženie ocenenia tovaru.
Ak by bolo zníženie ocenenia trvalé, účtovalo by sa 504/132 a muselo by sa znížiť aj ocenenie na sklade.
Ak by bolo zníženie ocenenia z dôvodu škody (poškodený alebo zničený tovar) účtovalo by sa ako škoda 549/132 a muselo by sa znížiť aj ocenenie na sklade.
ik-a
14.04.05,12:08
účtovanie je jednoduché
559/196 - tvorba a 196/659 použitie alebo zrušenie.
Ocenenie na sklade sa nemení, t.j. pri predaji sa na účet 504 zaúčtuje plná skladová cena (obstarávacia) a zruší sa opravná položka.
Zložitejšie je, že je potrebné mať interný predpis, ktorým sa stanoví postup pri tvorbe a zrušení opravnej položky. Treba vychádzať z § 26 ods. 1 zákona o účtovníctve a nadväzne §23 postupov účtovania pre podnikateľov. je treba zvážiť, či ide o dočasné alebo trvalé zníženie ocenenia tovaru.
Ak by bolo zníženie ocenenia trvalé, účtovalo by sa 504/132 a muselo by sa znížiť aj ocenenie na sklade.
Ak by bolo zníženie ocenenia z dôvodu škody (poškodený alebo zničený tovar) účtovalo by sa ako škoda 549/132 a muselo by sa znížiť aj ocenenie na sklade.
Tvorba opravnej polozky k tovaru z dovodu docasneho znizenia ocenenia - je danovo uznatelna. Uz som uplne zmetena. Ide mi stav na sklade k 31.12.2004. Vypredaje ale zacali az v januari 2005. Toto znizenie ma vlpyv na dan.povinnost r.2004, alebo sa to prejavi az v r.2005 ako stratovy predaj.
Zombor
15.04.05,21:44
Tvorba opravnej polozky na tovar je len uctovnou zalezitostou aby sa zabezpecil verny obraz o hodnote majetku v uctovnictve, vychadzajuc zo zasady opatrnosti. Zakon o daniach z prijmov taxativne vymenovava opravne polozky ktore sa uznavaju za danove vydavky. Tvorba opravnej polozky na tovar danovym vydavkom nie je. Do suvahy ide stav k 31.12.2004 ako pises ik-a a porovnava sa cena ktora bola platna k danemu datumu na trhu znizena o obchodne naklady. Januarovy vypredaj a z nehu vyplyvajuca strata sa prejavi az v roku 2005.
ik-a
16.04.05,07:39
Dakujem za odpoved, aj ked si ma nepotesil.