dalilada
10.03.08,10:33
Viem, že to nie je celkom kóšer, ale je možné ak zamestnanec, kt. je aj SZČO bol PN, a ako SZČO vykonal zahraničnú pracovnú cestu, dať si tú cestu do nákladov (stravné, vreckové..). Môže sa to v prípade daňovej kontroly neuznať, ak bola PC vykonaná počas PN? Môže byť problém ešte niekde inde? Je mi jasné, že sociálka - porušenie liečebného režimu.
Ďakujem za odpovede.
dalilada
10.03.08,10:57
posúvam dopredu
dalilada
10.03.08,15:23
Viem, že to nie je celkom kóšer, ale je možné ak zamestnanec, kt. je aj SZČO bol PN, a ako SZČO vykonal zahraničnú pracovnú cestu, dať si tú cestu do nákladov (stravné, vreckové..). Môže sa to v prípade daňovej kontroly neuznať, ak bola PC vykonaná počas PN? Môže byť problém ešte niekde inde? Je mi jasné, že sociálka - porušenie liečebného režimu.
Ďakujem za odpovede.
Vie niekto pomôcť?
Danila
11.03.08,07:26
Vie niekto pomôcť?Ja Ti viem pomôcť radou. Upozorni dotyčného, že jeho konanie je neseriózne, a nezlúčiteľné s morálkou. Minimálne to v budúcnosti verejne neprezentuj.:confused:
dalilada
11.03.08,13:15
Ja Ti viem pomôcť radou. Upozorni dotyčného, že jeho konanie je neseriózne, a nezlúčiteľné s morálkou. Minimálne to v budúcnosti verejne neprezentuj.:confused:

Vnímam to rovnako, ale nie je vždy možné vysvetliť všetky okolnosti, za ktorých dochádza k takýmto veciam, a my účtovne len hasíme, čo sa dá. Preto som hľadala možnosti, ako to dať do poriadku, tak aby som mohla klientovi zodpovedne odpovedať, prečo mu nemôžem dať do nákladov 20 000,- Sk. Niektoré veci je ťažko jednoznačne hodnotiť a potom vznikajú pri jednostranných vyhláseniach na stránkach porady zbytočné konflikty. Skutočne som na otázku PREČO ??? to nie je možné, dokázala odpovedať len LEBO. a dúfala som, že za pomoci Poraďákov budem mať zrozumiteľnejšiu odpoveď. Morálka je niekedy (zväčša) slabý argument. Ale nie som sklamaná odpoveďou a jednoznačne s ňou súhlasím, i keď som potrebovala niečo iné.
Danila
11.03.08,14:12
Vnímam to rovnako, ale nie je vždy možné vysvetliť všetky okolnosti, za ktorých dochádza k takýmto veciam, a my účtovne len hasíme, čo sa dá. Preto som hľadala možnosti, ako to dať do poriadku, tak aby som mohla klientovi zodpovedne odpovedať, prečo mu nemôžem dať do nákladov 20 000,- Sk. Niektoré veci je ťažko jednoznačne hodnotiť a potom vznikajú pri jednostranných vyhláseniach na stránkach porady zbytočné konflikty. Skutočne som na otázku PREČO ??? to nie je možné, dokázala odpovedať len LEBO. a dúfala som, že za pomoci Poraďákov budem mať zrozumiteľnejšiu odpoveď. Morálka je niekedy (zväčša) slabý argument. Ale nie som sklamaná odpoveďou a jednoznačne s ňou súhlasím, i keď som potrebovala niečo iné.Vieš, osobne si myslím, že daňovej kontrole je jedno, či SZČO uskutočnil pracovnú cestu a uplatňuje si výdavky ak ich má preukázané. celkom jedno to však nie je sociálke, pokiaľ mu vypláca náhradu mzdy. Zrejme mu až tak veľa nebolo, ak si trúfol za hranice. A to, načo sa čerpajú prostriedky nie je celkom jedno, ak tieto potrebujú tí, ktorí sú na ne odkázaní. Takže je to aj o morálke. Nemám pocit, že účtovník je povinný skúmať aj takéto záležitosti. Každé preto má svoje prečo.:)
dalilada
11.03.08,14:44
A to, načo sa čerpajú prostriedky nie je celkom jedno, ak tieto potrebujú tí, ktorí sú na ne odkázaní. Takže je to aj o morálke. Nemám pocit, že účtovník je povinný skúmať aj takéto záležitosti. Každé preto má svoje prečo.:)

Znovu musím len súhlasiť. Ale správne píšeš, že účtovník nie je povinný skúmať morálne konanie klienta. Takže pokiaľ ja mám v zmluve, že musím dodržiavať pri poskytovaní svojich služieb Zákon o dani z príjmov, atď...a tým, že zaúčtujem cestovné náhrady poruším aj podľa Tvojho príspevku "len" morálku, neobstojím pri obhajovaní svojho postoja pred klientom. Poznám okolnosti toho, prečo to tak bolo, preto ja v tomto prípade až tak nemoralizujem. Ale klobúk dole pred účtovníkmi, ktorí dokážu nekompromisne trvať aj na morálke, a tak sa na každý doklad pozerajú...aj na svoje vlastné. Ja som trochu alibista a na nátlak odpovedám otázkou: Obhájite si to sám? Je to večná téma a verím, že by sme o tom dokázali písať donekonečna.