JankaV
10.03.08,13:25
Ahoj, prosím, môžem mať uzatvorenú zmluvu o prenájme osobného MV zadarmo?
A môžem si potom uplatňovať PHM a ostatné náklady ako sú uvedené v zmluve a ešte aj DPH?

Ďakujem
mandula
10.03.08,16:10
Ahoj, prosím, môžem mať uzatvorenú zmluvu o prenájme osobného MV zadarmo?
A môžem si potom uplatňovať PHM a ostatné náklady ako sú uvedené v zmluve a ešte aj DPH?
Ďakujem

:) Janka, keď zadarmo, tak vhodnejšia je Zmluva o výpožičke podľa §§ 659-662 Občianskeho zákonníka.
Pri používaní vypožičaného vozidla na podnikatelské účely je možné uplatňovať ako VOZD preukázatelné výdavky ako napr.:
- spotrebované PHL
- opravy a údržby, ak je to v zmluve dohodnuté
- ďalšie prevádzkové výdavky ako napr. dialničné poplatky, parkovné atď.
- daň z mot.voz., ak je platená vypožičiavateľom, ktorý používa vozidlo na podnikanie.
Tina29
04.04.08,13:29
a čo s tou DPH pri nákladoch a pri PHM?
HankaS
04.04.08,14:45
DPH pri nákupe PHM si môžeš uplatniť.
sentio
13.02.11,22:33
:) Janka, keď zadarmo, tak vhodnejšia je Zmluva o výpožičke podľa §§ 659-662 Občianskeho zákonníka.
Pri používaní vypožičaného vozidla na podnikatelské účely je možné uplatňovať ako VOZD preukázatelné výdavky ako napr.:
- spotrebované PHL
- opravy a údržby, ak je to v zmluve dohodnuté
- ďalšie prevádzkové výdavky ako napr. dialničné poplatky, parkovné atď.
- daň z mot.voz., ak je platená vypožičiavateľom, ktorý používa vozidlo na podnikanie.
moze vypoziciavatel platit dan z mot.vozidiel - nemal by ju platit drzitel vozidla. Ak moze, je tato dan danovym nakladom?

dakujem :)
Viera123
23.01.13,22:59
Poprosím o radu. Fyzická osoba - SZČO prihlásila začiatkom r. 2012 vlastné motorové vozidlo na podnikanie na DÚ. Vozidlo napokon na podnikanie nevyužívala, ale Zmluvou o výpožičke vozidla bezodplatne požičala auto synovi (jeho firme, jednoosobovej s.r.o.,) na podnikanie, nakoľko syn vlastné vozidlo nemal. V TP je ako vlastník a držiteľ vozidla uvedená SZČO.
Kto podáva DP z MV a má zaplatiť daň? Ide o správnosť postupu z daňového hľadiska, nie o samotné zaplatenie dane.
Podľa logickej úvahy by to mala byť SZČO (je to uvedené aj v Zmluve o výpožičke).
Neviem, či uvažujem správne, ale keby DP z MV podal a aj daň uhradil syn - (konateľ jednoosobovej s.r.o.), nemal by daňový úrad ako spárovať DP z MV s oznámením o vzniku daňovej povinnosti, ktoré podávala SZČO. Ďakujem za objasnenie problematiky.
Fany
29.01.13,13:26
Na DÚ prihlasuje vozidlo k DzMV ten, kto auto využíva na podnikanie. Pokiaľ SZČO auto nevyužívala, ale na DÚ ho má prihlásené, mala ho odhlásiť a následne prihlásiť sro. Takto platí DzMV SZČO. Potom ani výdavky za používanie vozidla si nemôže uplatniť sro, keďže nemala prihlásené vozidlo k DzMV, teda sa to berie, že ho na podnikateľské účely nepoužíva.
V r.2013 sa už zaradenie auta do podnikania nemusí nahlasovať na DÚ, nahlasuje sa už len vyradenie z podnikania. Nahlásenie sa urobí vlastne súčasne s podaním Priznania k DzMV, teda rovno v tomto tlačive. Pre rok 2012 ale ešte táto povinnosť bola a uplatnenie výdavkov bolo podmienené prihlásením k DzMV.
Čiže - v tomto prípade DzMV platí SZČO, ale sro si nemôže na toto auto uplatniť výdavky.
Opravte ma niekto, prosím, ak sa mýlim.
batorek
06.03.13,16:14
Dobrý deň.
Ja sa hcem spýtať na takúto vec. FO nepodnikateľ má vozidlo na lizing, ale má aj s.r.o. jednoosob.
a chce toto auto prenajať do s.r.o. za symbolickú cenu. Auto nie je jeho mene ale na lízingovke.
Dá sa takéto vozidlo prenajať s lizing. nechce hnúť bude ho naďalej platiť. Prosím o radu ďakujem