SALUS
10.03.08,17:26
Som SZČO. Dcéra je študentka 3stupňa VŠ-doktorantka. V roku 2007 však aj pre mňa pracovla na dohodu vo firme ktorej som pravidelne mesačne vystavovala faktúru. Tieto faktúry mi však samozrejme dosť zdvihli príjem. Neviem či si môžem dať do nákladov čiasktu ktorú som jej ja vyplácala a koľko, aby nemusela platiť zdravotné a sociálne poistenie.
Tiež by som ešte chcela vedieť, že keď by som si uplatňovala paušálne výdavky 40% a som niekomu dlžná za pohladávku, či si o dlžnú čiastku môžem znížiť príjem. Ďakujem
Zoltán Kovács
10.03.08,16:35
Som SZČO. Dcéra je študentka 3stupňa VŠ-doktorantka. V roku 2007 však aj pre mňa pracovla na dohodu vo firme ktorej som pravidelne mesačne vystavovala faktúru. Tieto faktúry mi však samozrejme dosť zdvihli príjem. Neviem či si môžem dať do nákladov čiasktu ktorú som jej ja vyplácala a koľko, aby nemusela platiť zdravotné a sociálne poistenie.
Tiež by som ešte chcela vedieť, že keď by som si uplatňovala paušálne výdavky 40% a som niekomu dlžná za pohladávku, či si o dlžnú čiastku môžem znížiť príjem. Ďakujem

S kým mala dcéra podpísanú dohodu?
SALUS
10.03.08,16:52
Dcéra mala dohodu podpísanú so mnou ako zo SZČO
Zoltán Kovács
10.03.08,16:58
Dcéra mala dohodu podpísanú so mnou ako zo SZČO

1. A prihlásila si ju do sociálnej poisťovne?
2. Odvádzala si za ňu garančné a úrazové poistenie?
3. Ako szčo si sa registrovala v SP ako zamestnávateľ?
4. Na daňový úrad si sa registrovala ako platiteľ dane zo závislej činnosti?
5. Zrážala si daň z brutto odmeny dcere, odvádzala si to na DÚ?
6. Podávala si kvartálne prehlady a ročné hlásenie o zrazených preddavkoch na daň z príjmu zo závislej činnosti?
SALUS
10.03.08,17:04
Nie, ona mi vypomáhala ako študent - rodinný príslušník.
Zoltán Kovács
10.03.08,17:07
Nie, ona mi vypomáhala ako študent - rodinný príslušník.


Potom akú dohodu ste mali medzi sebou podpísanú?

Rodinný príslušník môže vypomáhať iba bez nároku na odmenu. Len v tom prípade sa to nepovažuje za nelegálnu prácu.
SALUS
10.03.08,17:12
Ďakujem. Som si to aj myslela, ale som si tiež myslela že ako študentka si môže u mňa privirobiť na dohodu.
Zoltán Kovács
10.03.08,17:14
Ďakujem. Som si to aj myslela, ale som si tiež myslela že ako študentka si môže u mňa privirobiť na dohodu.

No pri dohode by si mala odpovedať na mnou položené otázky kladne, teda ÁNO. V tom prípade by sa dali zúčtovať výdavky na dohodu.