fatinka
10.03.08,17:52
Pomoooooooooc,mam vela brokolice,kupila som v akcii,a neviem co s nou.Ma niekto spracovane recepty z brokolice,poradte.Dakujem
elaurie
10.03.08,17:21
Ja z brokolicou robievam iba zapekané cestoviny:

Na 1 kg brokolice ide 35 dkg cestovin, 1 balenie nivy a
2 rozšľahané vajcia s trochou mlieka. Brokolicu treba rozdelit na menšie časti, hodiť do osolenej vriacej vody (keď voda začne znovu vrieť, brokolicu treba vybrať), rozobrať na drobno (hlúby pokrájať). Takto pripravenú brokolicu zapiecť s uvarenými cestovinami a nivou, zaliať rozšľahanými vajcami. Pečie sa 30 - 40 min.

Alebo treba pozrieť nejaké recepty na internete
napr.
http://www.receptar.sk/index.php?ID=18&SubID=4&recID=1762183084
zuhl
10.03.08,18:15
Ja robím jednoduchú polievku. Postup je veľmi podobný ako pri zeleninovej. Na maslo dáš udusiť pórik a potom pridáš brokolicu(hlúbiky nakrájané nadrobno a hlavičky aj väčšie kusy), zaleješ vodou, soľ, korenie, necháš vrieť 15 minút a pri konci pridáš vegetu a buď rozšľahané vajíčko alebo krupicové halušky.
Ninna
10.03.08,18:19
Uvarenú brokolicu na mäkko prelisujeme alebo roztlačíme vydličkou pridáme vajíčko, múku soľ, korenie a obalíme v strúhanke. Vyprážame karbonátky na oleji. Mňam.
wagner
10.03.08,18:31
Co tak uskladniť ju v mrazničke? Ja ju nechám nad parou aspoň 10 minút a potom vychladenú dám zmraziť. Používam tak isto, ako je tu popísané. Pokiaľ ideš vyprážať ako karfiol, tak rozmraziť iba na polovicu, potom obaliť vo vajíčku a v strúhanke. Ja v múke neobaľujem ani karfiol. Nezabudni posypať postrúhaným Niva syrom, ten jej dodá dobrú chuť.
ediika
10.03.08,18:47
ja by som ti poradila www.receptar.sk (http://www.receptar.sk) najdes tam mnozstvo vybornych receptov:)
Štefka 64
11.03.08,10:10
Môžeš je dať ja do mrazničky. Je taká ako čerstvá. Inak brokolica je veľmi zdravá.
Tarif
11.03.08,10:18
Ja tam ešte pridám jedno Bambinko a strúčik cesnaku.
ZlaticaB
11.03.08,10:19
Ja brokolicu uvarím v osolenej vode /nie veľmi na mäkko/ urobím k tomu syrovu omáčku - karičku syr dám na cibuľku prilejem mlieko, možeš tam dať aj viac druhov syra. Podáva sa to s cestovinami a je to veľmi rýchle a výborne jedlo.
kitky
11.03.08,12:32
Ja mam velmi rada brokolicu. Robim z nej kremovu polievku a mozem ju jest kazdy den.Je vyborna aj pre tych co drzia dietu.

Robim ju " od oka " takze vsetko co napisem bude len odhad, ked ju urobite uz budete vediet presne ako ju urobit aby bola akurat.

2 litre vody, 6 - 8 vacsich kuskov brokolice, 4 mrkvy, 2 velke zemiaky.
Do vody dam brokolicu a nakrajanu mrkvu.Ked zacne vriet pridam 2 - 3 polievkove lyzice vegety.Ked je mrkva skoro uvarena, pridam na kusky pokrajane zemiaky a ked su zemiaky makke, odstavim.
Ponornym mixerom dobre rozmixujem . Polievka by mala byt hustejsia a kremova.Kto chce moze si do nej pridat uz na tanieri opeceny chlebik nakrajany na kocky.
Je naozaj super a velmi zdrava.

Dalej robim brokolicu ako prilohu. Trosku prevarim, rozoberiem na mensie kusky a opeciem na troche olivoveho oleja s cesnakom.

Zapekam: smotana, nastruhany syr, vajicka, na drobno nakrajana predvarena brokolica.Vsetko zmiesam vylejem na cestoviny a dam zapiect.
ola
11.03.08,14:25
Výborné je aj brokolicové pyré.

Postup je úplne rovnaký, ako pri príprave zemiakovej kaše (pyré), akurát väčší podiel tvorí brokolica. Zhruba 3:1. Po uvarení sa pripraví klasickým spôsobom - maslo, mlieko, dochutiť soľou a poriadne vyšľahať na kašu. Je to nesmierne chutné jedlo a môže sa použiť ako príloha všade tam, kde zemiaková kaša.
JankaV.
12.03.08,08:44
Tak ju môžeš aj zavariť a budeš mať ako kompót. Si ju uvaríš nie do mäkka a dáš do pohárov (môžeš dať cibuľku, mrkvu) urobíš sladko-kyslý nálev zaleješ ju ním a zavaríš a máš hotovo. Fajnotka napr. ku mäsku.
korduľa
12.03.08,08:48
ja davam brokolicu deckam do skoly surovu a vecer pri telke sa tiez dobre chrume
zltalienka
13.03.08,06:03
Pridavam zopar "studentskych" tipov:
1. Prazenica s brokolicou (vajicka, brokolica, olej, sol, korenie, kto chce aj cibula)
2. Na uvarenu rozobranu brokolicu polozim platok tvrdeho syra a dam zapiect do mikrvlnky, spolu so zemiakmi je to super (alebo 1 vacsie acidko namiesto zemiakov a delena strava je na svete)
Inac vsetkym dakujem za recepty, mam brokolicu velmi rada, urcite ich vyskusam.
damati
17.03.08,15:45
Ja robím brokolicu iba na pare a keďže nemáme radi syrovú omáčku, tak ju nahrádzam tatárskou omáčkou.
bobo1
17.03.08,15:51
Ja som zatial robila len krémovú smotanovú polievku, ale už som sa inšpirovala....
Na tú polievku :
1 zel. bujón, nakrájaná brokolica - uvariť, tesne pred koncom pridať pretlačený cesnak. Rozmixovať, pridať sladkú smotanu s trochou hladkej múky, prevrieť, pred podávaním posypať nasucho opraženými mandlami - môžem jesť každý deň. A ozaj vôbec netreba soliť
kisar
21.03.08,08:52
Skuste dusenu brokolicu nesolenu s uvarenymi cestovinami a cesnakovym smotanovym dresingom.
Zita4
21.03.08,09:08
pasuliatko
24.06.09,11:08
:rolleyes:
osky
24.06.09,17:13
mimotemynajskor som vybuchla od smiechu,lebo som si pomyslela ,ze to od volakade poznam-aj ja kupujem v akcii,moj muz vravi ze to uz mam ako chorobu.
ale s tym rozdielom,ze ja nekupujem len tak,lebo je akcia,ale presne viem co a na co chcem a potom kukam ci je na to kdesi akcia.

brokolica sa rychlo pokazi-ozltne,tak si ju rychlo osetri:
rozdel ju na mensie na ruzicky a daj do sacku zamrazit.ak mas velmi vela,rozdel si ju do viacerych vreciek.zamrazena vydrzi velmi dlho,mozes skusat vyssie uvedene recepty.
dolne casti-stopky osup z hrubej supky.mozes to jest cerstve s chlebom-chuti to ako kalerab a ma to vela vitaminov,ale ked sa neodvazis vyskusat cerstvu brokolicu,nakrajaj hlubiky na kocky a daj tiez zamrazit.mozes si vzdy trochu hodit do polievky,ozivi to chut akejkolvej polievky.
recepty nepisem,davala som sem kdesi brokolicovu omacku na spagety alebo ju aj predvarenu zapekam s vajickami a syrom,ale na nete je toho hromada,takze najdi si co by ti vyhovovalo.
osky
24.06.09,17:16
Tak ju môžeš aj zavariť a budeš mať ako kompót. Si ju uvaríš nie do mäkka a dáš do pohárov (môžeš dať cibuľku, mrkvu) urobíš sladko-kyslý nálev zaleješ ju ním a zavaríš a máš hotovo. Fajnotka napr. ku mäsku.

fajnotka to mozno je,ale ja by som nazabijala tie vitaminy co ma.brokolica je neuveritelne zdrava,hlavne cerstva-na srdiecko;):)
lujza.j
11.04.13,16:08
Indeed
11.04.13,16:11
vidlička je odvodená od slova vidly, po v ide VŽDY mäkké I
trisestri
11.04.13,16:46
hubatá
11.04.13,17:22
eeee..... nebola to stará téma, aj keď o brokolici sa dá čitať hocikedy .....:---
wagner
11.04.13,19:10
http://zena.atlas.sk/kolko-zivin-straca-varena-brokolica/zdravie/vyziva/811437.html

Nevarím ju, iba parím a takú potom zamrazím.Dnes som mala vypraženú brokolicu a tatársku omáčku(aj v pekle môžu byť občas hody a ku zdravému jedlu občas môžem dať aj tatarku)
Chokma
11.04.13,19:17
ja tiez zvyknem zablansirovat okrem ineho aj brokolicu - ruzicky a tak zmrazit, uchova si farbu aj tvar. a zvyknem robit polievku (uvarim brokolicu so zemiakmi, rozmixujem, pridam smotanu a dochutim muskatovym orieskom) alebo zapecenu s cestovinami a syrovou omackou alebo ako wagner - vyprazanu ako karfiol.
osky
11.04.13,19:27
ja mrazim rovno surovu a umytu.na co je dobre blansirovanie?
ak ju varim,pouzijem ju hned zmrazenu,rovnako i na paru,takze nema sancu aby sa z nej stal len dak vechtik....
wagner
11.04.13,19:32
ja mrazim rovno surovu a umytu.na co je dobre blansirovanie?
ak ju varim,pouzijem ju hned zmrazenu,rovnako i na paru,takze nema sancu aby sa z nej stal len dak vechtik....

Brokolica sa vraj má dať do mrazáka predvarená, alebo parená. Parím iba chvíľu a vyprážam iba občas. Väčšinou nechám zohriať na pare a do nej dám cibuľku a niva syr. To mi veľmi chutí. Polievku robím málokedy.
osky
11.04.13,19:56
no ved prave,ale nevies aj preco sa ma naparit pred mrazenim?aky to ma ucel?
wagner
12.04.13,16:18
no ved prave,ale nevies aj preco sa ma naparit pred mrazenim?aky to ma ucel?

Lepšie si uchová farbu a vitamíny. To je môj názor.
osky
12.04.13,22:57
ok.dik.
Chokma
13.04.13,05:27
aj o mrkve som citala, ze sa jej vitaminy lepsie uvolnia, ked sa mierne napari alebo obvari. ;-) kedysi som brokolicu ani ja neblansirovala a davala do mrazaku rovno surovu, ale ovela lepsia je zablansirovana, teda kratko povarena, akurat, co chyti krasnu farbu. Neda sa to porovnat.
hubatá
13.04.13,05:54
Ale blanšírovaním a naparovaním stráca vitamínky.... samozrejme myslím tú brokolicu zo záhrady a nie z Tesca, lebo z Tesca v apríli má už len zelenú farbu inak nič.
gilda
15.04.13,14:51
Lepšie si uchová farbu a vitamíny. To je môj názor.

http://www.domarada.sk/news/blansirovanie-/

... "Výhody a nevýhody:

Takto upravené potraviny nestratia vitamíny vrátane vitamínu C, ktorý sa vyplavuje veľmi rýchlo, a naopak, niektoré škodlivé látky sú touto technológiou zničené. Zelenina i ovocie si dokonca zachovajú aj svoju arómu, farbu a sviežosť. Možnou nevýhodou je znehodnotenie potravín, ak nedokážeme odhadnúť dobu ich zotrvania vo vriacej vode."

Vhodná príprava aj na konzum, blanšírovať kým trocha nezmäkne, farba zostáva svieža zelená.
wagner
15.04.13,19:22
Ja upravujem na pare, takže vitamíny do vody neutečú
gilda
16.04.13,11:15
vodu možno použiť na polievku, brokolicu rozmixovať, už netreba variť