xplode
10.03.08,18:03
Pekný podvečer.

Chcem sa informovať, či mám podávať daňové priznanie, keď som v roku 2007 odpracoval len prvé 4 mesiace roku? Potom som nepoberal žiaden dôchodok, ani podporu v nezamestnanosti. Evidovaný som bol na úrade práce!

ďakujem za odpoveď
Zoltán Kovács
10.03.08,17:05
Pekný podvečer.

Chcem sa informovať, či mám podávať daňové priznanie, keď som v roku 2007 odpracoval len prvé 4 mesiace roku? Potom som nepoberal žiaden dôchodok, ani podporu v nezamestnanosti. Evidovaný som bol na úrade práce!

ďakujem za odpoveď

Ak tvoj zdaniteľný príjem neprekročil 47.808,- Sk nie si povinný podávať DP. Ale ak si bol zamestnaný a zo mzdy sa ti zrážala daň oplatí sa podať. Zrejme celá výška zrazenej dane sa ti vráti.
xplode
10.03.08,17:09
Príjem túto čiastku neprekročil. Čiže mi odporúčaš podať daňové priznanie? Mám tám uvádzať aj napr. poistné tých 12 000,- čo je možné odpočítať?

Díky
mysimis
10.03.08,17:11
Poistné uvádzať nemusíš, veď máš odpočítateľnú položku na seba vo výške 95.616,- Sk.
Zoltán Kovács
10.03.08,17:12
Príjem túto čiastku neprekročil. Čiže mi odporúčaš podať daňové priznanie? Mám tám uvádzať aj napr. poistné tých 12 000,- čo je možné odpočítať?

Díky

Bol si zamestnaný, a zrazili ti daň? Ak áno, potom odporúčam podať DP. Uplatniť sa dá nezdaniteľná čiastka na daňovníka, prípadné poistenie životné (v tvojom prípade je zbytočné).
Andyke
10.03.08,17:12
Nebudeš už tých 12.000 potrebovať, nezdanit. časť na daňovníka je 95616
aj tak bude nulová daňová povinnosť a zrazené preddavky Ti vráti DU po podaní DP.
xplode
10.03.08,17:16
Veľmi pekne ďakujem za informácie.

xplode
katka25
12.03.08,18:13
ja som sa už nato dnes pýtala, ale neviem tú tému nájsť :mee: , takže sa ešte raz opýtam tu a trochu podrobnejšie : Moja svokra je starobná dôchodkyňa, má 67 rokov, a pracovala počas celého roka nepravidelne ako anketárka asi v 3 Agentúrach, zaoberajúcich sa prieskumom verejnej mienky. Teraz od nich dostala potvrdenie o zdanit. mzde, cca 30.000 Sk, a o zrazenej dani (neviem, asi zrážkovej) Ona chce podať DP a uplatniť si nárok na vrátenie dane ... Teraz neviem, zákl. nezdaniteľná časť sa týka aj dôchodcov, ktorí pracujú na dohodu :confused::confused::confused: už som z toho jeleň:D
Zoltán Kovács
12.03.08,18:16
ja som sa už nato dnes pýtala, ale neviem tú tému nájsť :mee: , takže sa ešte raz opýtam tu a trochu podrobnejšie : Moja svokra je starobná dôchodkyňa, má 67 rokov, a pracovala počas celého roka nepravidelne ako anketárka asi v 3 Agentúrach, zaoberajúcich sa prieskumom verejnej mienky. Teraz od nich dostala potvrdenie o zdanit. mzde, cca 30.000 Sk, a o zrazenej dani (neviem, asi zrážkovej) Ona chce podať DP a uplatniť si nárok na vrátenie dane ... Teraz neviem, zákl. nezdaniteľná časť sa týka aj dôchodcov, ktorí pracujú na dohodu :confused::confused::confused: už som z toho jeleň:D

Ak bola starobnou dôchodkyňou aj 1.1.2007, tak nárok na nezdaniteľnú čiastku má iba ako rozdiel dôchodku a nezdaniteľnej čiastky. Ak dôchodok prekračuje NČ, tak nárok nemá. Ale oplatí sa podať DP a daň sa jej vráti, totiž jej celoročný príjem je nižší ako 47.808,-.
katka25
12.03.08,18:27
ďakujem veľmi pekne za odpoveď. :) http://www.stv.sk/forum/images/smiles/icon_redface.gif samozrejme bola doch. celý rok, a jej dôchodok je určite vyšší ako NČ.

Takže, mám tomu rozumieť, že jej vrátia daň presne v tej istej výške ako jej zrazili v tých agentúrach ? :confused:

okrem toho má aj životnú poistku, aj to sa má zohladniť v DP?