gemerka
10.03.08,20:48
mame pohľadávky zaúčtovné v r. 2006 do výnosov doposial neuhradené , sú po 360 dňovej lehote splatnosti. Sú rizikové - firma je v likvidácii a tak neviem či môžem urobiť odpis pohľadávky alebo tvoriť OP?
Martin Mocko
10.03.08,20:08
mame pohľadávky zaúčtovné v r. 2006 do výnosov doposial neuhradené , sú po 360 dňovej lehote splatnosti. Sú rizikové - firma je v likvidácii a tak neviem či môžem urobiť odpis pohľadávky alebo tvoriť OP?

Iba opravnu polozku. Odpis nemozes, pokial nemas doklad zo sudu, ze je pohladavka naozaj nedobytna...
zuzana
11.03.08,09:50
A nemôže ich odpísať 546/311 ako daňový odpis podľa par.20 ods.14 ZoDzP??
ingi
11.03.08,11:09
Iba opravnu polozku. Odpis nemozes, pokial nemas doklad zo sudu, ze je pohladavka naozaj nedobytna...

Prosila by som o nanavigovanie na právnu normu, kde sa o tomto píše.
Martin Mocko
11.03.08,12:51
Prosila by som o nanavigovanie na právnu normu, kde sa o tomto píše.
Ja to mám od auditora..ale našiel som jeden článok o tom..síce je z r. 2002, ale mal by stačiť.

http://podnikanie.etrend.sk/10262/uctovnictvo-dane-odvody/odpis-nevymozitelnej-pohladavky
zuzana
11.03.08,14:33
Ale veď to je článok z roku 2002, a odvtedy sa zákony zmenili, nie??
ingi
11.03.08,14:49
Ja to mám od auditora..ale našiel som jeden článok o tom..síce je z r. 2002, ale mal by stačiť.

http://podnikanie.etrend.sk/10262/uctovnictvo-dane-odvody/odpis-nevymozitelnej-pohladavky

Ďakujem.
Článok sa odvoláva na starý ZoDP (č.366/1999 Z.Z.), podľa ktorého postupujeme len pri niektorých starých pohľadávkach.
Ja len v skratke, lebo je tu toho už veľa popísaného a aj aktuálnej literatúry je dosť:
Nový ZoDP nám priniesol niektoré zmeny a to aj v prístupe k pohľadávkam, pri tvorbe opravných položiek k nim i pri ich odpisovaní, čo sa týka daňovej uznateľnosti týchto nákladov.
Samozrejme, prvotnou právnou normou je ZoÚ (hlavne § 3 ods. 1 a § 7 ods.1 a 2) a Postupy účtovania, čo znamená, že sa účtovná jednotka nemôže kedykoľvek rozhodnúť a odpísať ktorúkoľvek pohľadávku.
Je však na jej posúdení a zvážení, že ako bude postupovať pri pohľadávkach napríklad takého charakteru, aké boli spomenuté v otázke (firma v likvidácii).
Alebo napríklad aj vtedy, ak dlžník neodpovedá na upomienky, zmenil adresu, náklady na vymáhanie pohľadávky by presiahli jej hodnotu,... a teda všetko nasvedčuje tomu, že pohľadávka zostane neuhradená. Po zodpovednom posúdení rizikovosti takejto pohľadávky je možné pristúpiť k tvorbe OP k pohľadávke, alebo dokonca k jej odpisu. A potom nasleduje testovanie v zmysle ZoDP - t.j., či je takýto náklad daňovo uznateľný, alebo nie. A ako som už písala, súčasný ZoDP nám takéto možnosti poskytol a preto ich (hlavne teraz v čase ÚZ) využívame (napr. § 20 ods.14 a následne § 19 ods. 2 písm. h) bod 5 ZoDP, účinného do 31.12.2007).
ingi
11.03.08,15:02
Iba opravnu polozku. Odpis nemozes, pokial nemas doklad zo sudu, ze je pohladavka naozaj nedobytna...

Toto čiastočne platí pre daňovú uznateľnosť odpisu pohľadávky v zmysle niektorých bodov § 19 ods. 2 písm. h) ZoDP.