janulkajurczak
10.03.08,21:12
Dobrý večer,

mam na Vás jednu otázku, živnostníkovi prišla upomienka zo zdravotnej poistovne, že má zaplatit nedoplatok.. boli sme presvedčení, že všetky platby odišli ako mali.. aj mu to chvilu uznali, no opat mu volali, že treba doplatit...
Takže: od 1.1.2007 bol PN do 13.6., počas tohoto obdobia neplatil povinné zdravotné poistenie, po ukončení PN zaplatil za jun príslušnú sumu a dalšie mesiace 1.064,-.
Bola som presvedčená, že v prípade PN je od platieb oslobodený, no v ZP tvrdia, že nie, chcú od neho sumu okolo 300,- sk mesacne.. (neviem presne kolko)
Môžete mi pls. poradiť, ako to teda je... :)
dakujem velmi pekne za rady
Pekny večer
Martin Mocko
10.03.08,20:17
Dobrý večer,

mam na Vás jednu otázku, živnostníkovi prišla upomienka zo zdravotnej poistovne, že má zaplatit nedoplatok.. boli sme presvedčení, že všetky platby odišli ako mali.. aj mu to chvilu uznali, no opat mu volali, že treba doplatit...
Takže: od 1.1.2007 bol PN do 13.6., počas tohoto obdobia neplatil povinné zdravotné poistenie, po ukončení PN zaplatil za jun príslušnú sumu a dalšie mesiace 1.064,-.
Bola som presvedčená, že v prípade PN je od platieb oslobodený, no v ZP tvrdia, že nie, chcú od neho sumu okolo 300,- sk mesacne.. (neviem presne kolko)
Môžete mi pls. poradiť, ako to teda je... :)
dakujem velmi pekne za rady
Pekny večer

Doplatit by mal...vsetko bude vyrovnane v rocnom zuctovani ZP. Tam sa berie do uvahy i PNka.
jamis
10.03.08,20:17
Dobrý večer,

mam na Vás jednu otázku, živnostníkovi prišla upomienka zo zdravotnej poistovne, že má zaplatit nedoplatok.. boli sme presvedčení, že všetky platby odišli ako mali.. aj mu to chvilu uznali, no opat mu volali, že treba doplatit...
Takže: od 1.1.2007 bol PN do 13.6., počas tohoto obdobia neplatil povinné zdravotné poistenie, po ukončení PN zaplatil za jun príslušnú sumu a dalšie mesiace 1.064,-.
Bola som presvedčená, že v prípade PN je od platieb oslobodený, no v ZP tvrdia, že nie, chcú od neho sumu okolo 300,- sk mesacne.. (neviem presne kolko)
Môžete mi pls. poradiť, ako to teda je... :)
dakujem velmi pekne za rady
Pekny večer

Poistné do ZP sa platí i počas PN a potom sa to v RZZP dorovná.
janulkajurczak
10.03.08,20:20
a v akej vyske? lebo oni nechcu plnu sadzbu.. podla coho to mam vediet?
dik moc
Martin Mocko
10.03.08,20:26
a v akej vyske? lebo oni nechcu plnu sadzbu.. podla coho to mam vediet?
dik moc

Platit by mal plnu vysku - 14% z minimalnej mzdy platnej k 1.1. kazdy mesiac. A v rocnom zuctovani vysporiadat cas na PNke... to tlacivo na RZZP ta navedie same.
misolga
11.03.08,08:26
živnostník na PN má dve možnosti - buď uhradí predpísanú platbu v plnej výške alebo sa počas PN odhlási zo ZP ako osoba práceneschopná ( ako sa to robí aj pri zamestnancoch na tlačive Oznámenie...), po ukončení PN znovu pošle oznámenie o ukončení PN a za toto obdobie prerušenia zdravotné poistné neplatí.V ročnom zúčtovaní ZP si potom vysporiada preplatok alebo nedoplatok. SZČO však musí sama posúdiť-hlavne ak je to krátkodobá PN či sa jej oplatí odhlasovať sa a potom doplácať poistné na základe RZZP.
Ninna
12.03.08,18:22
prosím potvrdte mi uvedené vyššie
Kája.
12.03.08,18:31
Ja som mala podobný prípad a u nás v poistovni mi povedali, že počas PN je poistenec povinný platiť nie však z minima, ale ak podľa RZZP vyšiel preddavok nižší ako minimálny, počas PN platí ten nižší. Neviem či je zrozumitelne napísané, ale snáď to pochopíte.
Ninna
12.03.08,18:48
Ja som mala podobný prípad a u nás v poistovni mi povedali, že počas PN je poistenec povinný platiť nie však z minima, ale ak podľa RZZP vyšiel preddavok nižší ako minimálny, počas PN platí ten nižší. Neviem či je zrozumitelne napísané, ale snáď to pochopíte.

Pochopila som, ale prosím o ďalšie názory...Je tam zmena od 1.1.2008?
Ninna
12.03.08,19:30
posuvam
misolga
12.03.08,21:56
- pozri aj §16 ods 11 : povinnosť odvádzať preddavky na poistné netrvá po dobu , počas ktorej poistenci uvedený v ods.2 písm b. ( szčo ) a písm. d.(poistenci podľa § 11 ods 2) sú poistencami za ktorých platí poistné štát podľa § 11 ods.8 písm n. (fyzická osoba ktorá poberá náhradu príjmu, nemocenské , ošetrovné... )
janulkajurczak
14.03.08,19:11
takze volala som do ZP, povedali mi, že musi zaplatit preddavky aj počas PN, vo výške 390,- (neviem presne +- 20 sk), vraj si mam pozrieť zákon z roku 2004, od tohoto roku je to vraj zrušené.
Podnikateľ, kt. sa tento prípad týka, bol PN 8 mesiacov (operácia) takze sa odhlásil, resp. nahlásil PN do ZP.
Poštou prislo ze má zaplatit nedoplatok za november, december a doplatit aj jún, celkom vo výške 2.520 Sk. Ked sa tam bol spytat, tak mu nevedeli povedať, prečo chceli takúto sumu, že nechcú tolko ale ze musí si doplatit tú sumu cez 300 Sk za každý mesiac PN, (PN bol od roku 2006 -november do jun 2007) chceli to doplatit aj za rok 2006, napriek tomu, že rocne zúčtovanie ZP za rok 2006 mal podla nich v poriadku (a vtedy vlastne za tie dva mesiace neplatil). Trvajú na platbe. Takze tomu vobec ale vobec nerozumiem..
Može mi to niekto fakt vysvetlit..
Dakujem
misolga
14.03.08,19:41
Nezostáva nič iné asi len zavolať do iných pobočiek zdravotnej poisť. a overiť si túto informáciu z viacerých zdrojov....