Daniela 20
11.03.08,06:53
Prosím o radu. Vo februári som zaúčtovala prevod obchodného podielu v sume 100.000,- Od februára sú teda dvaja spoločníci s vkladom po 100.000,-.Nový pristupujúci spoločník svojich 100.000,- vložil do pokladne spoločnosti.Pri kontrole dokladov na konci roka a prečítaní si zmluvy o prevode som zistila,že prevod mal byť bezodplatný. Čo teraz?? Ako to mám zaúčtovať?
Prosím pomôžte, aby som nemusela prerábať pol účtovníctva.
azla
11.03.08,06:08
Prosím o radu. Vo februári som zaúčtovala prevod obchodného podielu v sume 100.000,- Od februára sú teda dvaja spoločníci s vkladom po 100.000,-.Nový pristupujúci spoločník svojich 100.000,- vložil do pokladne spoločnosti.Pri kontrole dokladov na konci roka a prečítaní si zmluvy o prevode som zistila,že prevod mal byť bezodplatný. Čo teraz?? Ako to mám zaúčtovať?
Prosím pomôžte, aby som nemusela prerábať pol účtovníctva.

Zo zadania nie je jasné, presne o čo ide. Skús napísať jasnejšie kto komu predával obchodný podiel, či ty ako firma, či spoločníci medzi sebou ?
danielv
11.03.08,14:16
Ak som to správne pochopil, vo firme bol predtým jediný spoločník, ktorý zrejme polovicu svojho podielu previedol na niekoho iného. Alebo tam možno aj boli dvaja a došlo k zmene v osobách, v každom prípade je to jedno, podstatný je fakt, že zrejme nedošlo k zmene výšky základného imania spoločnosti. Správne?

V takom prípade to chlapci s vkladaním oných 100 tisíc do kasy trošku poplietli. Tých 100k je za prvé iba nominálna hodnota podielu a mohol byť predaný za 5 korún, za 5 miliónov, alebo aj zadarmo - z hľadiska firmy a jej účtovníctva je to úplne nepodstatné, to si predávajúci a kupujúci musia vyriešiť medzi sebou. Ak by teda aj nový spoločník mal za podiel zaplatiť práve tých nominálnych 100k, tak ich mal dať pôvodnému vlastníkovi podielu, nie do firmy. Tudiž, ak máš tie peniaze v pokladni, tak mu ich treba vrátiť; zaúčtuj to ako pôžičku od spoločníka.

Samotná zmena vlastníckej štruktúry bez zmeny výšky ZI sa účtuje len v analytickej evidencii k 411.
Daniela 20
12.03.08,07:26
Ďakujem za radu a viem ,že meškám s poďakovaním. Sory.