ada1602
11.03.08,07:15
Zdravím všetkých poraďákov, chcem sa Vás spýtať na používanie reflexnej vesty a prilby u cyklistov. Neviem sa nikde dopátrať k zákonu v ktorom je to uvedené. Poradíte prosím ? Počula som už rôzne varianty ako že prilba byť musí , vesta nie a pod... a keďže prichádza obdobie bicyklovania nerada by som schytala mastnú pokutu . Ďakujem
JankaV.
11.03.08,17:09
Cyklista je povinný počas jazdy na bicykli mimo obce chrániť si hlavu riadne upevnenou, schválenou ochrannou prilbou. Ak je cyklistom dieťa, táto povinnosť sa vzťahuje aj na jazdu v obci. Záver: Povinná prilba pre dospelých mimo obce, pre deti vždy, reflexne oblečenie za zhoršenej viditeľnosti.
(Cyklista musí mať za zníženej viditeľnosti oblečený bezpečnostný odev to neplatí pri jazde v obci, ak je cesta dostatočne a súvisle osvetlená.)
forgi
04.04.08,09:17
Ahoj. Chcel by som sa spytat ake je cislo toho zakona alebo nejaky odkaz na oficialnu stranku so zakonmi kde je spomenuty. Viem ze sa planovalo ze bude platit od zaciatku roku ale nikde som o nom nenasiel ani zmienku. Ste si isty ze ho schvalili a ak hej ci uz nadobudol ucinnost? Za akekolvek informacie a najlepsie odkaz na stranku, kde je spomenute, ze ten zakon uz plati, vopred dakujem.
azla
04.04.08,09:27
informácia je aj napr. na tejto stránke

Vláda Slovenskej republiky pripravila návrh nového zákona, ktorý upravuje pravidlá premávky na pozemných komunikáciách a práva a povinnosti prevádzkovateľov a držiteľov motorových vozidiel, evidenciu motorových vozidiel atď. V návrhu sa hovorí o celoročnom povinnom svietení motorových vozidiel, o zákaze parkovania na chodníkoch a o ďalších zmenách. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť dňom 1. júla 2008.

http://www.mototuristika.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=480&Itemid=102
JankaV.
04.04.08,14:13
kacenka4
03.04.09,11:59
Zdravim vas, neviete niekto, ci musi mat prilbu aj korculiar??? Pri korculovani ideme vzdy kusok - asi 1,5 km po hlavnej ceste mimo obce, inak sa neda .... potom pokracujeme uz mimo hlavnej cesty. Musim mat prilbu alebo nie?
Z reflexnych prvkov staci pruzok, alebo musi byt vesta?
Dakujem.
Chobot
03.04.09,12:03
Zdravim vas, neviete niekto, ci musi mat prilbu aj korculiar??? Pri korculovani ideme vzdy kusok - asi 1,5 km po hlavnej ceste mimo obce, inak sa neda .... potom pokracujeme uz mimo hlavnej cesty. Musim mat prilbu alebo nie?
Z reflexnych prvkov staci pruzok, alebo musi byt vesta?
Dakujem.

Pre korčuliarov nie je stanovená podmienka nosiť prilbu.
Bionda
04.04.09,07:30
kacenka4 : ale ak myslíš na vlastnú bezpečnosť a nie len na to, čo je predpísané, určite by si si tú priblu dala :)
A ohľadom iných ostatných vecí- zváž aj ty- nie je to len o tom vidieť, ale aby si ty bola videná:) už pre vlastnú bezpečnosť.
bobino38
07.04.09,09:37
prikladam cestný zakon v schvalenom znení
mpca
07.04.09,09:51
8/2009 Z. z. - Zákon o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov (http://www.zakon.sk/Main/lwDefault.aspx?Template=~/Main/lwTArticles.ascx&LngID=0&phContent=~/ZzSR/lwShowPDF.ascx&RuleId=33853&Version=-1) (čiastka 4/2009)
Platnosť: od: 16. 1. 2009
Účinnosť: od: 1. 2. 2009

Veľkosť: 340 KB = 57 strán = 146§

Žiaľ PDF súbor je vytvorený tak že sa v ňom nedá vyhľadávať. :(
comodo
07.04.09,12:36
V nedelu som prvy krat bicykloval s prilbou. Je to fakt zazitok. Kazde 2 km som to strhol a susil v prievane hlavu. Tesim sa na leto na +35. Musim si dat urobit este nejake fotky kým mam ake -take vlasy !!! :-) Obdivujem profesionalov. Inak - na makacku na zavod, nech. Ale na rekeracne bicyklovanie to podla mna zavana totalitou.
Candy
07.04.09,13:17
8/2009 Z. z. - Zákon o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov (http://www.zakon.sk/Main/lwDefault.aspx?Template=~/Main/lwTArticles.ascx&LngID=0&phContent=~/ZzSR/lwShowPDF.ascx&RuleId=33853&Version=-1) (čiastka 4/2009)
Platnosť: od: 16. 1. 2009
Účinnosť: od: 1. 2. 2009

Veľkosť: 340 KB = 57 strán = 146§

Žiaľ PDF súbor je vytvorený tak že sa v ňom nedá vyhľadávať. :(


Skús Ctrl + F
§ 55 ods.2 a 8
mpca
08.04.09,06:43
Skús Ctrl + F
§ 55 ods.2 a 8
Ja som nenapísal že to neviem nájsť ale že súbor je vytvorený tak že sa v ňom nedá vyhľadávať a ani z neho kopírovať text...
bobino38
08.04.09,09:22
V nedelu som prvy krat bicykloval s prilbou. Je to fakt zazitok. Kazde 2 km som to strhol a susil v prievane hlavu. Tesim sa na leto na +35. Musim si dat urobit este nejake fotky kým mam ake -take vlasy !!! :-) Obdivujem profesionalov. Inak - na makacku na zavod, nech. Ale na rekeracne bicyklovanie to podla mna zavana totalitou.
...ak si myslíš že rekreačné bicyklovanie je bezpečné, tak si na omyle, vždy sa nájde nejaký blbec alebo blbec náhoda a ocitneš sa na zemi, a v tom lepšom prípade môžeš odísť len s nejakým škarbancom na tvári alebo ak chceš tak aj horšie, ale to rozoberať nejdem...frajerov je na cintorínoch dosť.
Chobot
08.04.09,09:50
...ak si myslíš že rekreačné bicyklovanie je bezpečné, tak si na omyle, vždy sa nájde nejaký blbec alebo blbec náhoda a ocitneš sa na zemi, a v tom lepšom prípade môžeš odísť len s nejakým škarbancom na tvári alebo ak chceš tak aj horšie, ale to rozoberať nejdem...frajerov je na cintorínoch dosť.

Netvrdím, že bicyklovanie je bezpečné, ale prečo chce štát nariadeniami chrániť ľudí za každú cenu. Prečo sa namôže človek sám rozhodnúť, nakoľko sa bude chrániť proti rizikám. Za cvhíľu štát predpíše, že chodiť s bosými nohami je nebezpečné, lebo môže prísť k poraneniu nôh a infekcii, tak predpíšu povinné nosenie obuvi mimo priestorov bytu. Naboso potom nikto nebude môcť chodiť.

Máš pravdu aj ty, že by sa mali nosiť prilby, súhlasím, že to zníži riziko poranenia hlavy, ale aby mi to predpisovali vyhláškou....:rolleyes:. Odmalička som jazdil na bicykli bez prilby a nepoznám osobne nikoho, kto by utrpel vážne následky poranenia hlavy pri jazde na bicykle. Preto sa to mne zdá trochu prehnaná ochrana cyklistov. Kto bude nasledovať? Korčuliari, skejborďáci, .... kedy budú chodci povinne nosiť chrániče alebo prilby (veď pri zrážke s chodcom sú poranenia hlavy častejšie, než na bicykli)?:D:D:D
jess
08.04.09,10:06
Ja som ZA...aj za nosenie prilieb, aj za označenie odevov reflexnými prvkami. Nie je nič horšie ako neosvetlený cyklista večer ! Netvrdím, že máme byť v reflexných vestách...to je fakt choré, ale poriadne reflexné prvky postačujú. Je to pre našu bezpečnosť a ľudia si to neuvedomujú, lebo chcú ušetriť, kde sa dá ! Bohužiaľ, na vlastnom zdraví ..... Nie je to podľa mňa šikana.

Ako protipól označujem koncesionárske poplatky !!!.... to už považujem za šikanu ! .... myslím pre firmy ! Taký baník pod zemou určite pozerá televízor alebo má pustené rádio !!!

Uvedomte si, že hlavu máte len jednu ! :)
jess
08.04.09,13:01
V nedelu som prvy krat bicykloval s prilbou. Je to fakt zazitok. Kazde 2 km som to strhol a susil v prievane hlavu. Tesim sa na leto na +35. Musim si dat urobit este nejake fotky kým mam ake -take vlasy !!! :-) Obdivujem profesionalov. Inak - na makacku na zavod, nech. Ale na rekeracne bicyklovanie to podla mna zavana totalitou.

HOLD, nie je prilba ako prilba. Treba kúpiť takú, ktorú ti nielen dobre sedí na hlave, ale je aj funkčná. To znamená, čo najviac vetracích otvorov a samozrejme, aby bola bezpečná ! :)
mpca
08.04.09,15:55
jess plne súhlasím s tvojím názorom,,,
Pri výbere prilby som váhal či kúpiť "tesco" prilbu za 10€ alebo kvalitnejšiu za 50€.. .ale keď budem "musieť" padnúť na hlavu tak je trochu rozdiel či zničím prilbu za 10€ a rozbijem si aj hlavu alebo zničím 50€ a hlavu budem mať celú... je to vec názoru.. ako sa kto postaví k svojej bezpečnosti...
Clone1
08.04.09,19:28
Nedá mi nereagovať.

Cyklistike sa venujem aktívnejšie cca 12 rokov a doteraz som nemal nehodu.

Jazdím ako na horskom, tak i na cestnom bicykli a všetko je to o predvídavosti a dodržiavania predpisov.

jazdím po meste, okresných cestách, hlavných ťahoch, lesných a poľných cestách, tak i skúsenosti v zahraničí a nikde som nemal problem s bezpečnosťou.

Väčšina nehôd prezentovaných v médiách sa týka poväčšinou staríšch ľudí jazdiacich neopatrne, prípadne ako sa dočítame z novín pod vplyvom.

Nosenie prilby je daľšia byrokratická formulka v cestnom zákone, mala by byť dobrovoľná ako i nosenie reflexnej vesty.

PS: len cez leto najazdím pár tisíc kilometrov a ako vravím nemal som problem ako u nás tak i v zahraničí ak dostatočne dodržiavame predpisy.
alla66
08.04.09,19:38
Nedá mi nereagovať.


Nosenie prilby je daľšia byrokratická formulka v cestnom zákone, mala by byť dobrovoľná ako i nosenie reflexnej vesty.

.
Mýliš sa, kamarátke tak zahynul syn, lebo nemal prilbu...Väčšinou to pri nehode schytá hlava ...Možno je nepraktická, ale môže zachrániť život.:mee:
Chobot
08.04.09,21:01
Mýliš sa, kamarátke tak zahynul syn, lebo nemal prilbu...Väčšinou to pri nehode schytá hlava ...Možno je nepraktická, ale môže zachrániť život.:mee:

Zo štatistického hľadiska je to malá pravdepodobnosť, že práve prilba zachráani cyklistovi život. Potom by som mohol povedať, že známeho zabil blesk, keby mal na hlave bleskozvod, tak by ešte žil.
bobino38
09.04.09,04:47
Netvrdím, že bicyklovanie je bezpečné, ale prečo chce štát nariadeniami chrániť ľudí za každú cenu. Prečo sa namôže človek sám rozhodnúť, nakoľko sa bude chrániť proti rizikám. Za cvhíľu štát predpíše, že chodiť s bosými nohami je nebezpečné, lebo môže prísť k poraneniu nôh a infekcii, tak predpíšu povinné nosenie obuvi mimo priestorov bytu. Naboso potom nikto nebude môcť chodiť.

Máš pravdu aj ty, že by sa mali nosiť prilby, súhlasím, že to zníži riziko poranenia hlavy, ale aby mi to predpisovali vyhláškou....:rolleyes:. Odmalička som jazdil na bicykli bez prilby a nepoznám osobne nikoho, kto by utrpel vážne následky poranenia hlavy pri jazde na bicykle. Preto sa to mne zdá trochu prehnaná ochrana cyklistov. Kto bude nasledovať? Korčuliari, skejborďáci, .... kedy budú chodci povinne nosiť chrániče alebo prilby (veď pri zrážke s chodcom sú poranenia hlavy častejšie, než na bicykli)?:D:D:D
...asi preto, že chodec nedokáže chodiť takou rýchlosťou ako cyklista na bicykli, pre ktorého je ozaj prilba nutnosť.
kaco11
09.04.09,05:17
Takze keby mala byt reflexna vesta dobrovolna tak by malo byt aj dobrovolne ci ja ako vodic budem mat v noci zapnute svetla. Naco ich budem zapinat. Ja cestu poznam a to ze ma ostatni nevidia je jedno,nie? Vazeni to nie je o prikazoch statu to je o ohladuplnosti voci ostatnim a starosti o vlastny zivot. Ja nebicyklujem ale som vodic a neosvetlenych a neoznacenych cyklistov by som vykazala z cesty. Kvoli tomu ze jemu je vsetko jedno ja mam byt vrah?
jess
09.04.09,06:33
PS: len cez leto najazdím pár tisíc kilometrov a ako vravím nemal som problem ako u nás tak i v zahraničí ak dostatočne dodržiavame predpisy.

AK by sme VŠETCI dostatočne dodržiavali predpisy, potom nie sú nehody a všetci sa máme blažene .....bohužiaľ, taký stav nenastane !!!



Nosenie prilby je daľšia byrokratická formulka v cestnom zákone, mala by byť dobrovoľná ako i nosenie reflexnej vesty.


Taká otázočka : Si vodič ????? Ja áno a nie je nič horšie ako neosvetlený cyklista !!! :mad::mad::mad:

Ešte na margo nosenia prilieb......je jedno, či ide skúsenejší cyklista po ceste, starší cyklista alebo dieťa ....ak ide arogantný vodič ( a je ich dostatok ) okolo teba blízko, nedajbože kamión, tak to zamáva tak s profíkom ako aj s obyčajným cyklistom !......nehovorím len o tlakovej vlne ale aj o tom, že sa cyklista zľakne a pád je na mieste......takže ja radšej tú prilbu mať budem aj keby to nebolo určené zákonom .... veď, keď sa mi 12 rokov nič nestalo, tak RAZ sa mi to stať môže....a potom bude neskoro ! A radšej pri páde roztrepať prilbu za 50 eur a mať hlavu v pohode ako roztrepať hlavu aj prilbu za 10 eur z Lidla alebo Tesca, pretože tam je to o cene, nie o kvalite !!!
mpca
09.04.09,06:52
jess nerozumiem tej narážke "pretože tam je to o cene, nie o kvalite"...

Že ja si cením svoju hlavu na 50€ a niekto na 10€? Mno ja mám len jednu hlavu, aj keď si myslím že hlúpa hlava nebolí, nieje to tak, bolí rovnako... :----
jess
09.04.09,06:59
:):):) Narážala som na to, že ľudia, keďže je "povinnosť" nosiť prilby, aby ušetrili, tak si kúpia prilbu za 10 eur v hypermarketoch....len, aby si splnili zákon.....tam je to predsa lacné !!! Či je tá prilba pre nich aj bezpečná o tom neuvažujú . :eek: .... bohužiaľ ... ale je to o tom, kto si ako cení tú svoju hlavu ! :D
alla66
09.04.09,12:04
Zo štatistického hľadiska je to malá pravdepodobnosť, že práve prilba zachráani cyklistovi život. Potom by som mohol povedať, že známeho zabil blesk, keby mal na hlave bleskozvod, tak by ešte žil.
Neviem prečo si použil spojenie" že známeho zabil blesk, keby mal na hlave bleskozvod, tak by ešte žil." zatiaľ som nikoho nevidela s bleskozvodom na hlave. :) Ty áno? :eek:

Ochranná prilba síce nezabráni každému úrazu hlavy, ale dokáže zmierniť následky. Skúsenosti lekárov hovoria, že úrazy cyklistov, skejtboardistov či korčuliarov, ktorí nepoužívajú prilby, bývajú horšie a mávajú aj ťažšie následky, než u tých, ktorí na ochranu myslia.
Prilba môže zachrániť polovice otrasov mozgu, v polovici ďalších prípadov môže následky zmierniť, môže dokonca aj zabrániť prasknutiu či zlomenine lebky. Naša lebka nám poskytuje prirodzenú ochranu len do rýchlosti 10-15 km/hod, pričom čelný náraz v rýchlosti 20 km/hod už môže byť smrteľný. Tých pár €, ktoré do najlacnejšej prilby investujete, sa vám môže vrátiť v podobe zdravia vášho dieťatka.

Aj malá rýchlosť môže byť nebezpečná:mee:
Na Slovensku si poraní hlavu pri bicyklovaní každé štvrté dieťa, čo je dosť vysoké číslo. Štatistiky Detského fondu Slovenska, ktorý nedávno vydal tlačovú správu k téme úrazovosti detí hovoria, že úrazy patria u detí k najčastejším príčinám úmrtia - následkom úrazov zomiera dvakrát toľko detí ako na nádorové ochorenia!
V roku 2006 zomrelo následkom úrazu 325 detí a mladých ľudí vo veku do 24 rokov (ŠÚ SR). Na každý smrteľný úraz pripadá 160 detí s ťažkým poškodením a ďalších 2.000 detí, ktoré potrebujú ošetrenie v nemocnici.
Podľa dostupných údajov z celkového počtu zranených až 30% detí sa zraní pri športoch. Najohrozenejšou časťou tela dieťaťa je hlava a prilba na hlave pri páde dáva vyššiu šancu na prežitie.
Dáša_
09.04.09,12:22
Jeden nepríjemný dôsledok nosenia prilby je ten, človek si dá prilbu na hlavu a začne sa správať tak, ako keby už žiade nebezpečenstvo nehrozilo. Proste si prestane dávať pozor. Ve´d ja mám prilbu, mne sa nemôže nič stať. Ale tá prilba chráni len malú časť hlavy, krk, chrbtica, to všetko je nadalej nechránené.

(to je podobný efekt ako pri zimných pneumatikách - keď si prezujú na zimu pneumatiky, myslia si, že môžu jazdiť nadalej rovnako. Ale to je omyl, ked je na ceste raz sneh, ľad, tak treba prispôsobiť aj techniku jazdy. )
Chobot
09.04.09,20:23
Takze keby mala byt reflexna vesta dobrovolna tak by malo byt aj dobrovolne ci ja ako vodic budem mat v noci zapnute svetla. Naco ich budem zapinat. Ja cestu poznam a to ze ma ostatni nevidia je jedno,nie? Vazeni to nie je o prikazoch statu to je o ohladuplnosti voci ostatnim a starosti o vlastny zivot. Ja nebicyklujem ale som vodic a neosvetlenych a neoznacenych cyklistov by som vykazala z cesty. Kvoli tomu ze jemu je vsetko jedno ja mam byt vrah?

V prípade neosvetlených nočných cyklistov súhlasím, že je potrebné svetlo, reflexné prvky a aj prilba. Ale vysvetli mi, aký význam bude mať takéto vybavenie, keď v nedeľu cez deň idem so synom do lesa po asfaltovej ceste, kde nejazdia autá (cesta od Slovnaftu až k hrádzi Dunaja).
tutiola
12.04.09,11:10
Netvrdím, že bicyklovanie je bezpečné, ale prečo chce štát nariadeniami chrániť ľudí za každú cenu. Prečo sa namôže človek sám rozhodnúť, nakoľko sa bude chrániť proti rizikám. Za cvhíľu štát predpíše, že chodiť s bosými nohami je nebezpečné, lebo môže prísť k poraneniu nôh a infekcii, tak predpíšu povinné nosenie obuvi mimo priestorov bytu. Naboso potom nikto nebude môcť chodiť.

Preto lebo aj keď nám to štát nariaďuje pre našu ochranu, my špekulujeme či je to vôbec potrebné. Namiesto toho, aby sme priznali, že sme mohli na to dôjsť aj sami. Chodievala som 9 km na bicykli do roboty, kým som nemala operované koleno a veru som na prilbu ani len nepomyslela. Tento rok sa znova chystam na bicykel, ale už si chcem zadovažiť prilbu.
Niekedy nebolo toľko aut a toľko šoferov ako teraz. Mám pocit, že každý človek starší ako 18 rokov má VP a mysli si o sebe, že je majster sveta a hlavne, že jedine on je pánom na ceste. Keď som bývala v okresnom meste a chodila na bicykli, najväčším postrachom pre mňa boli vodiči autobusov. Bezohľadní až hrôza. Nie raz sa mi stalo, že som bola v polovičke autobusu a on sa kľudne pohol zo zástavky a mňa vytlačil takmer do protismeru. Naučila som sa jednú vec: ísť na bicykli tak, aby som na ceste nezavadzala, ale zároveň tak, aby ma museli obchádzať a nie prefrčať okolo, až človeka priam tlak vzduchu zhodí z bicykla´, čiže nie celkom po krajnici, lebo vás vtedy vôbec šoferi nevnímajú.
Je to smutné, ak na našu bezpečnosť v takýchto prípadoch myslí štát viac ako mi sami.
alla66
12.04.09,11:37
Do lesa môžu cyklisti aj bez prilby

Nový zákon o cestnej premávke na niektorých cestách pre cyklistov neplatí. Naďalej môžu miestami jazdiť bez helmy. Na vlastné riziko.

Hoci od februára musia podľa nového zákona o cestnej premávke nosiť prilbu všetci cyklisti mimo miest a obcí, úplne to neplatí.

Povinnosti z nového zákona sa podľa polície totiž vzťahujú iba na cesty, ktoré za cesty označuje iný zákon – o cestných komunikáciách. Pravidlá cestnej premávky tak platia iba na diaľniciach, rýchlostných cestách, cestách I. až III. triedy a účelových komunikáciách. Do týchto kategórií nespadá napríklad väčšina hrádzí, lesných alebo poľných ciest.
Za mestom aj bez prilby

Účelové komunikácie zákon definuje ako cesty „slúžiace spojeniu jednotlivých výrobných závodov, objektov a nehnuteľností s ostatnými pozemnými komunikáciami“.

Nehody cyklistov 2008

* Dopravných nehôd s účasťou cyklistov bolo 1246 (o 190 menej ako v roku 2007).

* Podiel nehôd s účasťou cyklistov na všetkých nehodách – 2,11 percenta.

* Dopravné nehody zavinené cyklistami – 571 (-167).

* Podiel nehôd zavinených cyklistami na všetkých nehodách – 0,97 percenta.

* Usmrtení cyklisti – 40 (*13).

* Nehody s účasťou cyklistovpod vplyvom alkoholu – 180.

Zdroj: Polícia SR

Polícia nevysvetlila, ako má cyklista odlíšiť účelovú komunikáciu od cesty, na ktorú sa zákon nevzťahuje.

„Účelová komunikácia je cesta, ktorá umožňuje dostať sa doprave, tovaru alebo osobám z poľnohospodárskeho alebo priemyselného centra na ostatnú cestnú sieť. Hrádza alebo lesná cesta takýto účel nemá,“

Policajti, lekári i cyklistické združenia sa však zhodujú, že prilby by cyklisti mali nosiť aj na hrádzach či v lese. „V prvom rade by si mali uvedomiť, že ide o ich bezpečnosť a na to sa primárne myslelo v zákone,“
V lese môže dôjsť k úrazu ľahšie ako v bežnej premávke, „Na hrboľoch môže cyklista ľahko spadnúť a pri náraze do stromu sa to môže skončiť ešte horšie.“ Na hrádzi zas hrozí zrážka s iným cyklistom, korčuliarom či chodcom.

„Pád z bicykla môže spôsobiť otras mozgu, krvácanie, opuchy a pomliaždeniny, ale môže mať aj trvalé následky.“
K vážnym zraneniam môže podľa neho prísť aj pri zrážkach pri nižších rýchlostiach v meste. Hoci zákon prikazuje prilbu v mestách a obciach iba cyklistom do 15 rokov, lekári ju odporúčajú všetkým.