Laadka
11.03.08,10:24
Dobrý den,
doteraz som bola skôr pasívnym návštevníkom, veľa som sa tu dozvedela a som rada, že takáto porada existuje. Rada by som požiadala o vysvetlenie, ked si robím DP a chcem si uplatniť pauš.výdavky, pohľadávky a závazky mam za rok 2006- 0- vé, ako mam zohladniť zostatky v pokladni a na účte z roku 2006, ktoré mi prešli do roku 2007, alebo nezohladniť?
a ako je to s majetkom, ked som počas roku 2007 kúpila fotoaparát?

Dakujem všetkým, ktorí sa povenujú mojej otázke, aj ked o paušálnych výdavkoch som tu našla ozaj velmi vela a je to super.
zuhl
11.03.08,09:34
Ak uplatňuješ paušálne výdavky, tak nevedieš účtovníctvo, takže ťa ani nezaujímajú stavy v pokladni a na BÚ. A fotoaparát už máš v paušálnych.
ZuzanaP
11.03.08,09:35
Predpokladám, že si teda prešla zo skutočných výdavkov na paušálne, v tomto prípade zostatky nezohľadňuješ. Výdavok za fotoaparát máš zohľadnený v % výdavkoch.
Marína
11.03.08,09:45
Dobrý den,
doteraz som bola skôr pasívnym návštevníkom, veľa som sa tu dozvedela a som rada, že takáto porada existuje. Rada by som požiadala o vysvetlenie, ked si robím DP a chcem si uplatniť pauš.výdavky, pohľadávky a závazky mam za rok 2006- 0- vé, ako mam zohladniť zostatky v pokladni a na účte z roku 2006, ktoré mi prešli do roku 2007, alebo nezohladniť?
a ako je to s majetkom, ked som počas roku 2007 kúpila fotoaparát?

Dakujem všetkým, ktorí sa povenujú mojej otázke, aj ked o paušálnych výdavkoch som tu našla ozaj velmi vela a je to super.
Zásoby si nemala? Ak áno, upravuješ základ dane o cenu nespotrebovaných zásob.
Laadka
11.03.08,09:46
dakujem za odpovede
neviem, ako som mala prejsť zo skutočných výdavkov na paušal, mne bolo povedané, že ked nemám pohladavky a zavazky, možem si uplatniť pauš. výdavky.
tak teraz som ozaj paf
Laadka
11.03.08,09:48
Zásoby si nemala? Ak áno, upravuješ základ dane o cenu nespotrebovaných zásob.
vykonávam živnosť a poskytujem služby- administratívne práce,...nemám zásoby, iba majetok
ZuzanaP
11.03.08,09:49
dakujem za odpovede
neviem, ako som mala prejsť zo skutočných výdavkov na paušal, mne bolo povedané, že ked nemám pohladavky a zavazky, možem si uplatniť pauš. výdavky.
tak teraz som ozaj paf

Tak, že jeden rok si uplatňuješ skutočné výdavky a na ďalší paušálne výdavky, v tomto prípade musíš DP upraviť:
a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovanú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
Petra29
11.03.08,09:50
Predpokladám, že v r.2006 si uplatňovala skut.výdavky, v r.2007 chceš paušálne. ZD 2006 si neupravila, nakoľko si nemala žiadne pohľ.,záv.,zásoby?
V tom prípade platí príspevok od Zuzky č.3
Laadka
11.03.08,09:57
Predpokladám, že v r.2006 si uplatňovala skut.výdavky, v r.2007 chceš paušálne. ZD 2006 si neupravila, nakoľko si nemala žiadne pohľ.,záv.,zásoby?
V tom prípade platí príspevok od Zuzky č.3
pohladavky aj zavazky som mala nulové, akurát neviem čo so zásobami....mam len PC a príslušenstvo v majetku - nepresiahli 30 000, tak že nemám odpisy

začinam mať v tom jasno

ozaj dakujem
Petra29
11.03.08,10:01
pohladavky aj zavazky som mala nulové, akurát neviem čo so zásobami....mam len PC a príslušenstvo v majetku - nepresiahli 30 000, tak že nemám odpisy

začinam mať v tom jasno

ozaj dakujem
PC a majetok do 30tis. sa síce účtujú cez materiál ako drobný HM, ale predpokladám, že sú zaradené v používaní, teda nemáš ich na sklade. Podľa § 17 upravuješ ZD o nespotrebované zásoby riadok 40. Napr. by si mala na sklade nepredaný tovar, materiál, ktorý používaš vo výrobe, nedokončenú výrobu. V tvojom prípade, adm.prác, si asi na sklade nemala nič.
Laadka
11.03.08,10:05
PC a majetok do 30tis. sa síce účtujú cez materiál ako drobný HM, ale predpokladám, že sú zaradené v používaní, teda nemáš ich na sklade. Podľa § 17 upravuješ ZD o nespotrebované zásoby riadok 40. Napr. by si mala na sklade nepredaný tovar, materiál, ktorý používaš vo výrobe, nedokončenú výrobu. V tvojom prípade, adm.prác, si asi na sklade nemala nič.
presne tak, všetko mám v používaní....

tak že si môžem uplatniť pauš.výdavky bez problémov...

dakujem za pomoc
Laadka
11.03.08,10:13
ani neviete, ako ste ma potešili, nemusím sa babrať s peňažným denníkom

ešte malá otázočka.
ak chcem v tomto roku prejsť znova na učtovníctvo, tak počiatočné stavy v pokladni budem mať nulové?.....dobre to chápem?