Ivča
11.03.08,10:33
Prosím Vás, pri nákupoch v hotovosti, robíte nejaký prieskum trhu? Sme základná škola a nakupujeme v hotovosti z pokladne rôzne kanc. potreby a materiál na údržbu. Obecný kontrolór mi dal do zápisu, že nemám pri dokladoch priložený prieskum trhu. Ide o drobné nákupy. Robí to niekto? Ak áno, môžete sem prilepiť vzor, takéhoto tlačiva?
wagner
11.03.08,09:40
A hovorí Ti niečo zákon o verejnom obstarávaní? Ak nie, tak si ho naštuduj a potom nakupuj. Hlavný kontrolór má pravdu, musíš si urobiť minimálne prieskum trhu a napísať zdôvodnenie, prečo si práve od toho nakúpila tovar.
Ivča
11.03.08,09:49
Som rada, že sa našiel niekto múdry, kto mi obratom odpísal. Neviem kde pracuješ wagner, ale ja pri mojej robote som rada, že to stačím zapisovať do pokladničnej knihy, všetky blbosti, čo mi kto donesie bloky. Viem, že ma to neospravedlňuje, ale potešil by ma nejaký jednoduchý vzor. Ja som považovala potrebu verejného obstarávania pri nejakých výšších sumách nie pri drobnostiach za 15-20 Sk.
wagner
11.03.08,10:07
Žial tento zákon určuje verejné obstarávanie už od jednej koruny. Obtelefonuj si aspoň tri obchody, poznač si na papier názov obchodu, cenu za tovar. Z týchto troch obchodov si vyber najlacnejší tovar a tam to choď kúpiť. Ten papier aj so stanoviskom, že tu mali najlacnejší tovar prilož k bločku.Je to ako u blbých, ale zákon je taký.
Danila
11.03.08,10:56
Žial tento zákon určuje verejné obstarávanie už od jednej koruny. Obtelefonuj si aspoň tri obchody, poznač si na papier názov obchodu, cenu za tovar. Z týchto troch obchodov si vyber najlacnejší tovar a tam to choď kúpiť. Ten papier aj so stanoviskom, že tu mali najlacnejší tovar prilož k bločku.Je to ako u blbých, ale zákon je taký.To verejné obstarávanie nie je vždy len o cene. Treba posúdiť aj spôsob platby, dopravné vzdialenosti, kvalitu a pod., následne obhájiť výber dodávateľa.:)
Olice
11.03.08,10:57
Možno by stálo za uváženie zadovážiť si ponukové katalógy a chodiť tam, kde majú lacnejšie ceny. A budeš si to vedieť obhájiť. Aspoň u nás to tak pri menších nákupoch robia. Čo sa týka váčších a drahších predmetov, tak treba telefonovať a žiadať, aby poslali ponuku.
Mám aj tlačivo na vyhodnotenie prieskumu trhu, ak sa mi podarí, tak Ti to v ďalšom príspevku priložím.
wagner
11.03.08,11:06
Najlacnejší ešte neznamená najvýhodnejší. Treba porovnať cenu a napr.vzdialenosť, keď máš cenu o 50 halierov menšiu, ale vo vzdialenosti 50 km, tak jednoznačne dáš zdôvodnenie vyššej ceny nákladmi na dovoz. Ale o tom to všetko je. U nás hlavný kontrolór jednoznačne vyžaduje prieskum trhu pri každej položke. Neviem ako by si priložila katalóg ku každému bločku - ceny v katalógoch sa menia viac krát do roka - to tvrdí náš kontrolór a katalogový list je iba zakrývací manéver. Tak si vyber, sto ľudí, sto názorov.
Olice
11.03.08,11:28
Ivča, hádam Ti to pomôže.
Ešte si tam daj hlavičku Vašej organizácie.
adi11
11.03.08,17:57
Tiež používame tlačivo na prieskum trhu, ale len pri vyšších sumách, ku ktorému priložíme dve alebo tri cenové ponuky a výber jednej sa zdôvodní. Dobré je vypracovať smernicu o verejnom obstarávaní, v ktorej sa uvedú formy a spôsoby obstarávania.
Ivča
12.03.08,04:55
Všetkým veľmi pekne ďakujem, hlavne Olice za tlačivo. Aj tak si to ale neviem predstaviť v praxi. Blíži sa veľká noc, učiteľky idú robiť výzdobu, tak mi jedna donesie blok na fixky, druhá na farebný papier, ani jednu nezaujíma či to niekde je lacnejšie alebo nie. Kúpi tam, kde to má po ceste a mne dá len blok na preplatenie.
Olice
12.03.08,05:13
Všetkým veľmi pekne ďakujem, hlavne Olice za tlačivo. Aj tak si to ale neviem predstaviť v praxi. Blíži sa veľká noc, učiteľky idú robiť výzdobu, tak mi jedna donesie blok na fixky, druhá na farebný papier, ani jednu nezaujíma či to niekde je lacnejšie alebo nie. Kúpi tam, kde to má po ceste a mne dá len blok na preplatenie.

Tak si urob ten prieskum a oboznám pani učiteľky, kde môžu nakupovať a vysvetli im, prečo je to tak, pretože inak nemôžeš preplácať bločky a hotovo.
asma
12.03.08,05:33
myslím si, že keď si organizácia v internej smernici o verejnom obstarávaní určí, že prieskum trhu bude robiť až od sumy napr.
pri tovare od 50 tis. Sk - alebo vyčlení, pri ktorom nákupe bude postupovať bez prieskumu trhu, tak to obstojí aj pri kontrole.
My sme RO a postupujeme podľa smernice od nášho zriaďovateľa a ten má stanovené limity finančné, do ktorých nemusí robiť prieskum trhu a verejné obstarávanie.
Zdavím
stefania71
12.03.08,05:50
Dobrý deň všetkým. Prosím mohol by niekto priložiť vzor smernice o verejnom obstarávaní, treba, aby to bolo schválené obecným zastupiteľstvom?
VladoaKatka
12.03.08,06:50
Prieskum trhu určite najlepšie robia podnikatelia, ktorí hospodária so svojími peniazmi. Než nakúpim či už materiál na výrobu, bežné režijné materiály vrátane kancelárskych potrieb, preverím ceny u viacerých dodávateľov, zhodnotím dostupnosť, analyzujem výhodnosť nákupu - či mám ísť sama pre ten tovar, alebo mi dovezú do firmy, dokonca aj pri cenách PHM robím výber, nenechám tankovanie na poslednú ČS na diaľnici, a pod..
Dokonca niektoré firmy za objednávky cez internet dávajú aj zľavy.

mimotemyPredsa prieskum trhu sa robí aj v bežnom živote, výberom nákupu v hypermarketoch. Bežne vidím u ľudí,že presúvajú sa medzi obchodmi za nákupom, ba aj ja praktizujem, že určité veci nakupujem v jednom obchode, druhé druhom, niekedy kvôli cene niekedy kvôli kvalite. To je tiež prieskum trhu.
blazonko
12.03.08,07:56
No ja neviem, ale ja pri drobných nákupoch prieskum trhu nerobím a zatial to nevadí ani mojej kontrolórke.Pre ňu je podstatné, že mám verejné obstarávanie urobené pri veľkých sumách a kapitálových výdavkov. Veď kde by som to potom skladovala. Ale keď už musíš,tak to rob len raz za rok. Tak to robím trebárs pri čistiacich prostriedkoch. Ale pri takých hovadinách našej kontrolórke stačí pri faktúre mať dopísané "na základe predchádzajúcich skúseností..."
guard
12.03.08,08:10
Smernica o verejnom obstarávaní nemusí byť schválená obecným zastupiteľstvom, ale napríklad obec môže svojim rozpočtovým alebo príspevkovým organizáciám zaslať svoju vypracovanú smernicu, aby všetci postupovali rovnako.
Všetky podmienky treba upraviť v smernici, teda aj spôsob pri nákupe drobných kanc. potrieb a podobne. V záujme toho, aby vynaložené náklady na obstaranie predmetu zákazky boli primerané jeho cene, tak napríklad pre zadávanie zákaziek s nízkou hodnotou (§ 4 ods. 5 zákona o verejnom obstarávaní), treba si v smernici určiť finančné limity:
a/ zákazky bez prieskumu trhu (len na základe objednávky, zmluvy alebo platby v hotovosti:
- tovary a služby stanoviť sumu bez DHP (alebo s DPH)
- práce stanoviť sumu bez DPH (alebo s DPH)

b/ na základe prieskumu trhu ( napr. doložením katalógov) - objednávka, zmluva
- tovary a služby
-práce

c/ na základe prieskumu trhu predložením minimálne troch ponúk
- tovary a služby
- práce

Hlavný kontrolór zrejme nemal k dispozícii vašu smernicu, pretože asi žiadna nebola a tak postupoval podľa zákona, kde musíte prieskum trhu robiť pri každom nákupe. Preto je dobré určiť si limity v smernici, tieto čo som napísala platia pre zadávanie zákaziek s nízkou hodnotou.
Ivča
12.03.08,08:48
Smernicu nemáme, to je pravda, ale ja som vychádzala z toho, že ako RO obce, by sme sa mali riadiť smernicou ktorú vypracovala obec. Lenže tá ju asi tiež nemá vypracovanú.
guard
12.03.08,11:29
Informujte sa u zriaďovateľa, či nejakú smernicu má a či vás v tejto oblasti usmerní, ak nie, tak si ju pre zjednodušenie práce vypracujte.
blazonko
12.03.08,12:43
Aj podľa mňa to stačí mať zakotvené v smernici. Veď pri nejakých fixkách alebo šrúbkach zas nie sú medzi jednotlivými obchodmi nejaké horibilné rozdiely. A nikoho nezabije, čiza 2 balíky zaplatím 100 alebo 110,- Sk.
adi11
12.03.08,13:36
Smernicu nemáme, to je pravda, ale ja som vychádzala z toho, že ako RO obce, by sme sa mali riadiť smernicou ktorú vypracovala obec. Lenže tá ju asi tiež nemá vypracovanú.
Žiadaj smernicu od ekonóma alebo od zamestnanca, ktorému vypracovanie smerníc vyplýva z náplne práce. Potom budeš mať zjednodušenú robotu.
Ivča
12.03.08,17:27
Žiadaj smernicu od ekonóma alebo od zamestnanca, ktorému vypracovanie smerníc vyplýva z náplne práce. Potom budeš mať zjednodušenú robotu.
Myslíš na obecnom úrade?
adi11
12.03.08,17:52
Myslíš na obecnom úrade?
V štátnych organiz. je zaužívané, že smernice robí vedúci pracovník ekonóm. úseku, neviem ako je to na školách, ste samost.právny
subjekt ? Čo obecný úrad nemá ekonóma alebo ved. učtárne alebo zodpovedného pracovníka za rozpočet ?
Inak nie je zložité vypracovanie takej smernice na verejné obstarávanie, môžem poradiť viac zajtra.
Ivča
13.03.08,04:42
V štátnych organiz. je zaužívané, že smernice robí vedúci pracovník ekonóm. úseku, neviem ako je to na školách, ste samost.právny
subjekt ? Čo obecný úrad nemá ekonóma alebo ved. učtárne alebo zodpovedného pracovníka za rozpočet ?
Inak nie je zložité vypracovanie takej smernice na verejné obstarávanie, môžem poradiť viac zajtra.
Ďakujem, každá rada vítaná. Ja by som si to predstavovala tak nejako, že by tam bolo uvedené nejaká suma, napr. od 30 000 Sk sa má robiť verejné obstarávanie, a pri drobných nákupoch v hotovosti ani nie. U nás je to veľmi ťažké. Každý si kúpi čo potrebuje a mne už donesie len blok. Ja nemám na to čas, aby som len formálne vypisovala a vymýšľala si ku každému bločiku nejaký prieskum. Samozrejme, že zákona sa musím držať, ale určite sa to dá nejako zjednodušiť.