emily 2
11.03.08,13:01
Pekný deň !!!

Poprosím Vás o radu :

SZČO prerušil živnosť od 01.02.2007 . V období 03-07/2007 bol zamestnaný. Od 08/2007 je na rodičovskom príspevku . Teraz sa mi dostal do rúk doklad o prerušení a vidím tam ,že prerušenie živnosti má do 01.02. 2008.

Odvody do SP nebol povinný platiť, ale chcela by som vedieť či je povinný teraz platiť odvody do ZP .Predpokladám, že si nepredĺžil prerušenie, idem sa ho na to opýtať ,len si chcem overiť čo je povinný teraz urobiť.

Má to ešte niekde nahlásiť ( SP, DU,ZP ), doplatiť odvody do ZP ...??

ďakujem

emily 2
emily 2
11.03.08,12:45
posúvam
emily 2
18.03.08,09:51
Znovu som sa vrátila k mojej otázke,
niečo som si našla aj na porade, ale
nie všetko ...

Poprosím ešte raz ak má niekto skúsenosti s takýmto prípadom

ďakujem

emily 2
emily 2
19.06.08,09:06
Pekný deň !!!

Poprosím Vás o radu :

SZČO prerušil živnosť od 01.02.2007 . V období 03-07/2007 bol zamestnaný. Od 08/2007 je na rodičovskom príspevku . Teraz sa mi dostal do rúk doklad o prerušení a vidím tam ,že prerušenie živnosti má do 01.02. 2008.

Odvody do SP nebol povinný platiť, ale chcela by som vedieť či je povinný teraz platiť odvody do ZP .Predpokladám, že si nepredĺžil prerušenie, idem sa ho na to opýtať ,len si chcem overiť čo je povinný teraz urobiť.

Má to ešte niekde nahlásiť ( SP, DU,ZP ), doplatiť odvody do ZP ...??

ďakujem

emily 2

Znovu musím otvoriť túto otázku , na ktorú mi v marci nikto neodpovedal. Zistila som nasledovné :

Kedže SZČO živnosť znova neprerušil platiť odvody do ZP je povinný od
1.2. 2008 ( aj ked príjmy má cca od mája ) , bude sa tam musieť asi spätne nahlásiť a odvody vyrovná pri ročnom zúčtovaní za r. 2008

do sociálnej poisťovne mu nevznikla povinnosť platiť - ale neviem či tam netreba niečo nahlásiť, zatiaľ ešte stále poberá rod. príspevok ?

na DU mi povedali, že nemusí nič nahlasovať .

Stále dookola mi tvrdí , že za neho platí predsa štát ...
Poprosím Vás, či mi niekto môže potvrdiť , to čo som popísala.
Ďakujem.

emily 2
emily 2
19.06.08,09:39
Posúvam .
veronikasad
19.06.08,09:51
Znovu musím otvoriť túto otázku , na ktorú mi v marci nikto neodpovedal. Zistila som nasledovné :

Kedže SZČO živnosť znova neprerušil platiť odvody do ZP je povinný od
1.2. 2008 ( aj ked príjmy má cca od mája ) , bude sa tam musieť asi spätne nahlásiť a odvody vyrovná pri ročnom zúčtovaní za r. 2008

do sociálnej poisťovne mu nevznikla povinnosť platiť - ale neviem či tam netreba niečo nahlásiť, zatiaľ ešte stále poberá rod. príspevok ?

na DU mi povedali, že nemusí nič nahlasovať .

Stále dookola mi tvrdí , že za neho platí predsa štát ...
Poprosím Vás, či mi niekto môže potvrdiť , to čo som popísala.
Ďakujem.

emily 2
Ak má aktívnu živnosť, poberanie rod. príspevku nie je dôvodom na neplatenie odvodov do sociálnej poisťovne.
Závisí to od výšku príjmu /nie zisku/ - do 30.6.2008 - za rok 2006
- od 1.7.2008 - za rok 2007.
Ak príjem presiahol 12-násobok platnej min.mzdy, odvody platí aj počas poberania rod.príspevku.

--------
Veronika
emily 2
19.06.08,10:15
Ak má aktívnu živnosť, poberanie rod. príspevku nie je dôvodom na neplatenie odvodov do sociálnej poisťovne.
Závisí to od výšku príjmu /nie zisku/ - do 30.6.2008 - za rok 2006
- od 1.7.2008 - za rok 2007.
Ak príjem presiahol 12-násobok platnej min.mzdy, odvody platí aj počas poberania rod.príspevku.

--------
Veronika

Ano, to som písala : "do sociálnej poisťovne mu nevznikla povinnosť platiť " , nemal prijem za rok 2007 ako SZČo - podala som aj výpis z DP pre istotu -
zaujimalo by ma však skôr či netreba niečo nahlásiť na SP , kvôli evidencii...

ďakujem za odpoveď
emily 2
veronikasad
19.06.08,10:36
Ano, to som písala : "do sociálnej poisťovne mu nevznikla povinnosť platiť " , nemal prijem za rok 2007 ako SZČo - podala som aj výpis z DP pre istotu -
zaujimalo by ma však skôr či netreba niečo nahlásiť na SP , kvôli evidencii...

ďakujem za odpoveď
emily 2
Pozor na príjem z r.2006 - do 30.6.2008 sa platí z príjmu r.2006.
Neviem či nástup na rod.príspevok nahlasuje aj SZČO na reg.liste FO - treba sa spýtať v SP.
VladoaKatka
19.06.08,12:21
Neviem či nástup na rod.príspevok nahlasuje aj SZČO na reg.liste FO - treba sa spýtať v SP.

SZČO z pohľadu SP je - ako zamestnanec. Všetko sa nahlasuje ako u zamestnanca na registračnom liste FO - zmeny, prihlásenie, odhlásenie, nástup aj ukončenie PN,MD,RD - vždy je to "poistenec".
emily 2
20.06.08,07:37
SZČO z pohľadu SP je - ako zamestnanec. Všetko sa nahlasuje ako u zamestnanca na registračnom liste FO - zmeny, prihlásenie, odhlásenie, nástup aj ukončenie PN,MD,RD - vždy je to "poistenec".

Keď išiel na RD mal prerušenú živnosť.
Tak to vyzerá , že sa zabudol znova prihlásiť na reg. liste pri skončení prerušenia živnosti . Sú za to nejaké pokuty , keď to neurobil do 8 dní ?

ďakujem
emily 2
m.hladka
20.06.08,08:07
V SP si treba osobne dať do poriadku prihlášky a odhlášky, zmeny, pretože tam bol rôzny pohyb a rôzne situácie. Najlepšie osobne, ochotne Vám tam pomôžu.
Okrem toho by bolo najlepšie a najvýhodnejšie si znova podať o prerušenie živnosti, najlepšie až do konca obdobia MD, RD.
Čím skôr si to dáte do poriadku, tým lepšie, lebo sa Vám to bude ťahať.
m.hladka
20.06.08,08:09
Mala som podobné prípady 2x a nikdy neboli pokuty, zatiaľ.
VladoaKatka
20.06.08,08:50
Keď išiel na RD mal prerušenú živnosť.
Tak to vyzerá , že sa zabudol znova prihlásiť na reg. liste pri skončení prerušenia živnosti . Sú za to nejaké pokuty , keď to neurobil do 8 dní ?

ďakujem
emily 2
Treba sa skontaktovať s pracovníčkami SP, ktoré majú na starosť registráciu SZČO - zisťiť doby evidencie, aby v budúcnosti nechýbali odpracované resp. započítateľné roky a potom aj s pracovníčkou evidencie platieb odvodov, či sú nejaké chýbajúce platby. Sú ro rôzne kategórie poistenia, započítateľných dôb.
Treba to riešiť pokiaľ sa to dá.