BOBY
11.03.08,14:18
Mám dotaz - teda dotazy : ako je to s DPH, keď chcem predať úžitkové vozidlo súkromnej osobe - nie podnikateľskému subjektu? Účtovná hodnota auta je nulová už dva roky , treba k predaju znalecý posudok, alebo stačí momentálna orientačná cena na bazárovom trhu? V nemenovanom autobazáre mi povedali, že ak sa takéto auto predáva súkromnej osobe, DPH sa neúčtuje.Vopred ďakujem za odpovede.
Tweety
11.03.08,13:23
Mám dotaz - teda dotazy : ako je to s DPH, keď chcem predať úžitkové vozidlo súkromnej osobe - nie podnikateľskému subjektu? Účtovná hodnota auta je nulová už dva roky , treba k predaju znalecý posudok, alebo stačí momentálna orientačná cena na bazárovom trhu? V nemenovanom autobazáre mi povedali, že ak sa takéto auto predáva súkromnej osobe, DPH sa neúčtuje.Vopred ďakujem za odpovede.
Nie, znalecký posudok nie je potrebný, kedže predávate súkromnej osobe, faktúru nie ste povinní vystaviť, ale dph odviesť áno.
Milan Benka
11.03.08,13:30
Mám dotaz - teda dotazy : ako je to s DPH, keď chcem predať úžitkové vozidlo súkromnej osobe - nie podnikateľskému subjektu? Účtovná hodnota auta je nulová už dva roky , treba k predaju znalecý posudok, alebo stačí momentálna orientačná cena na bazárovom trhu?
Postačuje.
V nemenovanom autobazáre mi povedali, že ak sa takéto auto predáva súkromnej osobe, DPH sa neúčtuje.
Pokiaľ sa jedná o úžitkove auto (N), jeho predaj je predmetom dane, teda pokiaľ ste ho nepoúživali výlučne na činnosti oslobodené od dane bez možnosti odpočítania dane.

Vopred ďakujem za odpovede.


zvýraznené .
JanaJB
19.03.08,12:26
Dobrý deň, pri predaji firemného auta kategórie M platcom DPH, faktúrujeme predaj OA bez DPH, čiže iba dohodnutú predajnú cenu. Je to podľa § 42 - oslobodenie od dane pri dodaní tovaru, pri ktorom nebola odpočítaná daň, nakoľko nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 pds.7 písm.a)
Je to tak správne?
HankaS
19.03.08,12:29
Ano
Tweety
19.03.08,12:29
Dobrý deň, pri predaji firemného auta kategórie M platcom DPH, faktúrujeme predaj OA bez DPH, čiže iba dohodnutú predajnú cenu. Je to podľa § 42 - oslobodenie od dane pri dodaní tovaru, pri ktorom nebola odpočítaná daň, nakoľko nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 pds.7 písm.a)
Je to tak správne?
Zrejme myslíš M1, pri obstaraní takého MV nie je nárok na odpočet dph. AK ide o tú kateg. pri predaji sa uplatní § 42.
JanaJB
19.03.08,12:38
Zrejme myslíš M1, pri obstaraní takého MV nie je nárok na odpočet dph. AK ide o tú kateg. pri predaji sa uplatní § 42.

Ďakujem za rýchle odpovede. Áno myslela som kategóriu M1, osobný automobil.
JanaJB
19.03.08,17:31
Prosím vás ešte k tomu predaju auta M1. Treba uviesť aj odkaz na § 42 na vystavenej faktúre?
Milan Benka
19.03.08,18:51
Prosím vás ešte k tomu predaju auta M1. Treba uviesť aj odkaz na § 42 na vystavenej faktúre?


Bolo by to vhodné.
bisou
01.04.08,13:27
Mohol by prosim niekto poradiť aj mne: Predávam firemné osobné vozidlo zaradenné v majetku firmy. Auto nemalo nárok na odpočet DPH. Naša firma je platcom DPH a auto pradávame SZČO ktorý nie je platcom DPH. Je potrebne k predajnej cene pridať i DPH????
Tweety
01.04.08,13:30
Mohol by prosim niekto poradiť aj mne: Predávam firemné osobné vozidlo zaradenné v majetku firmy. Auto nemalo nárok na odpočet DPH. Naša firma je platcom DPH a auto pradávame SZČO ktorý nie je platcom DPH. Je potrebne k predajnej cene pridať i DPH????
Nie.
azla
01.04.08,13:41
Dodanie je oslobodené, lebo ....
§ 42
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru,
pri ktorom nebola odpočítaná daň
Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7
sokrateska
07.04.08,20:30
Dobrý večer, tiež by som poprosila o radu, ked budete takí milí ;).
K 1.1.08 som prestala použivať svoje 2 firemné dodávkové autá na podn.účely. Odhlásila som ich na DÚ z cestnej dane a nič na ne neučtujem, hoci stále nie sú vyradené z majetku firmy. Teraz by som chcela jedno z nich predať /bolo kupované na leasing, ale už 3 roky je splatené a hodnotovo "odpísané"/. Aj pri hotovostnej kúpe prvej dodávky, aj pri leasingu druhej bola DPH odpočítavaná. Je mi jasné, že ak budem automobil predavať ako firma, musím vystavit kupujúcemu faktúru a DPH z predaja štátu odviesť.
A tu mam 2 otázky:
1.
Ak však auto vyradím z firmy a na DI prepíšem na seba ako súkromnú osobu s RČ, a až potom auto predám, už nemusím odvádzať DPH?
2.
Z mnohých otázok a odpovedí na stránkach Porady o predaji vozidla som sa dozvedela, ze automobil môžem aj bezplatne darovať dcére /ktorá nie je SZČO/. Keby ho tá ďalej predala, už sa vôbec nejedná o DPH ale dokonca ani
o daň z predaja? Ak bude auto napísané na ňu, už nepodlieha tym 5-tim povinným rokom, kedy sa používalo na podnikanie? Nejako sa mi nechce veriť,
že by zákonodárstvo povolilo takúto možnosť a nerada by som si narobila problémy, hoci by mi tak dosť pomohli ušetrené korunky :)...
Pekne ďakujem za všetky odpovede a kiež by boli priaznivé.
Pokojný večer a dobrú nocku želám.
sokrateska
08.04.08,07:22
Dobrý večer, tiež by som poprosila o radu, ked budete takí milí ;).
K 1.1.08 som prestala použivať svoje 2 firemné dodávkové autá na podn.účely. Odhlásila som ich na DÚ z cestnej dane a nič na ne neučtujem, hoci stále nie sú vyradené z majetku firmy. Teraz by som chcela jedno z nich predať /bolo kupované na leasing, ale už 3 roky je splatené a hodnotovo "odpísané"/. Aj pri hotovostnej kúpe prvej dodávky, aj pri leasingu druhej bola DPH odpočítavaná. Je mi jasné, že ak budem automobil predavať ako firma, musím vystavit kupujúcemu faktúru a DPH z predaja štátu odviesť.
A tu mam 2 otázky:
1.
Ak však auto vyradím z firmy a na DI prepíšem na seba ako súkromnú osobu s RČ, a až potom auto predám, už nemusím odvádzať DPH?
2.
Z mnohých otázok a odpovedí na stránkach Porady o predaji vozidla som sa dozvedela, ze automobil môžem aj bezplatne darovať dcére /ktorá nie je SZČO/. Keby ho tá ďalej predala, už sa vôbec nejedná o DPH ale dokonca ani
o daň z predaja? Ak bude auto napísané na ňu, už nepodlieha tym 5-tim povinným rokom, kedy sa používalo na podnikanie? Nejako sa mi nechce veriť,
že by zákonodárstvo povolilo takúto možnosť a nerada by som si narobila problémy, hoci by mi tak dosť pomohli ušetrené korunky :)...
Pekne ďakujem za všetky odpovede a kiež by boli priaznivé.
Pokojný večer a dobrú nocku želám.

Dobrý deň,
znovu prosím, či by mi niekto neporadil? Včera som svoju otázku uverejnila asi veľmi neskoro v noci, takže väčšina ochotných poraďakov už spala spánkom spravodlivých....:---
Prosííííím, pomožte ak VIETE, ako je to s tým prepisom a predajom auta?!
VDAKA ;)
sokrateska
08.04.08,07:25
Dobrý večer, tiež by som poprosila o radu, ked budete takí milí ;).
K 1.1.08 som prestala použivať svoje 2 firemné dodávkové autá na podn.účely. Odhlásila som ich na DÚ z cestnej dane a nič na ne neučtujem, hoci stále nie sú vyradené z majetku firmy. Teraz by som chcela jedno z nich predať /bolo kupované na leasing, ale už 3 roky je splatené a hodnotovo "odpísané"/. Aj pri hotovostnej kúpe prvej dodávky, aj pri leasingu druhej bola DPH odpočítavaná. Je mi jasné, že ak budem automobil predavať ako firma, musím vystavit kupujúcemu faktúru a DPH z predaja štátu odviesť.
A tu mam 2 otázky:
1.
Ak však auto vyradím z firmy a na DI prepíšem na seba ako súkromnú osobu s RČ, a až potom auto predám, už nemusím odvádzať DPH?
2.
Z mnohých otázok a odpovedí na stránkach Porady o predaji vozidla som sa dozvedela, ze automobil môžem aj bezplatne darovať dcére /ktorá nie je SZČO/. Keby ho tá ďalej predala, už sa vôbec nejedná o DPH ale dokonca ani
o daň z predaja? Ak bude auto napísané na ňu, už nepodlieha tym 5-tim povinným rokom, kedy sa používalo na podnikanie? Nejako sa mi nechce veriť,
že by zákonodárstvo povolilo takúto možnosť a nerada by som si narobila problémy, hoci by mi tak dosť pomohli ušetrené korunky :)...
Pekne ďakujem za všetky odpovede a kiež by boli priaznivé.
Pokojný večer a dobrú nocku želám.

Dobré ránko, dobrý deň!
Včera som prosila o radu asi príliš neskoro, väčšina ochotných poraďákov spala spánkom spravodlivých....:---
Ale dnes mi niekto poradíte s touto otázkou, pravda?
Prosííííííím a súčastne i pekne ďakujem ;)
sokrateska
08.04.08,07:29
:confused: Jejha! Prepáčte, moja prosba sa zobrazila 2x, ale neúmyselne. Prvýkrát mi to "vypísalo", že sa nepodarilo uložit, tak som otázku zopakovala a teraz je tu dupľa :). Takže pardón, zlyhala asi ťechňika boľšaja....
sokrateska
08.04.08,08:41
Už si tu len sama "dopisujem". Ale odkiaľ zohnať spolahlivé informácie? Teraz som sa rozprávala s jednou staršou účtovníčkou a ta mi tvrdila, že keď sa firemný automobil predáva do 5-tich rokov od vyradenia, vraj treba vždy odviesť z predaja DPH, hoci by ten automobil bol vyradený z užívania firmy a prepísaný na mňa ako súkromnú osobu. Tak to ma už naozaj položilo! :confused: Nie som sice vôbec účtovníčka /iba asi nie moc vydarený samouk/, ale ako by som odviedla DPH z niečoho, čo už nie je majetkom firmy?
Ozaj mi nikto neporadi? Istotne ste mnohí účtovali predaj alebo vyradenie automobilu a určite ste niektorí aj potom mali daňovú kontrolu...:eek:
Znova vas prosim!
Vladimír Ozimý
08.04.08,08:52
Už si tu len sama "dopisujem". Ale odkiaľ zohnať spolahlivé informácie? Teraz som sa rozprávala s jednou staršou účtovníčkou a ta mi tvrdila, že keď sa firemný automobil predáva do 5-tich rokov od vyradenia, vraj treba vždy odviesť z predaja DPH, hoci by ten automobil bol vyradený z užívania firmy a prepísaný na mňa ako súkromnú osobu. Tak to ma už naozaj položilo! :confused: Nie som sice vôbec účtovníčka /iba asi nie moc vydarený samouk/, ale ako by som odviedla DPH z niečoho, čo už nie je majetkom firmy?
Ozaj mi nikto neporadi? Istotne ste mnohí účtovali predaj alebo vyradenie automobilu a určite ste niektorí aj potom mali daňovú kontrolu...:eek:
Znova vas prosim!

no moja úvaha :)

§ 2 ods. 1 zákona 222/2004 o DPH hovorí, že predmetom dane je dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou. Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť (ekonomickou činnosťou sa dá stručne chápať podnikanie definované v obchodnom zákonníku, takisto výkon slobodného povolania alebo využívnie hmotného a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu). Vy ako platiteľ dane ste zdaniteľnou osobou na činnosti, ktoré sú podnikaním. Ja si myslím že predaj auta ako súkromná osoba a príjem podľa § 8 nie je podnikateľskou činnosťou a nespadá do definície ekonomickej činnosti. Ja by som DpH neodviedol (riešime len automobily nezaradené do M1).
sokrateska
08.04.08,09:01
no moja úvaha :)
.... Ja si myslím že predaj auta ako súkromná osoba a príjem podľa § 8 nie je podnikateľskou činnosťou a nespadá do definície ekonomickej činnosti. Ja by som DpH neodviedol (riešime len automobily nezaradené do M1).

Pekne Ti dakujem za odpoveď a Tvoj názor. Ukážem to našej účtovníčke, dáme hlavy "dokopy" a snad niečo poriešime, aby sme si ani DU nepohnevali,
ani sebe "nepoškodili".
Vdaka
sokrateska
08.04.08,09:05
Ešte, aby som v tom mala jasno: M1 sú osobné automobily, N1 dodávkové a nákladné? Áno, mne sa jedná o dodávku, kde som pri nákupe uplatnila odpočet DPH. Pri osobných autách sa odpočet nedá uplatniť, pravda?
A neporadí ešte niekto, ako je to s predajom, ak by som auto darovala a prepísala na dcéru?
Ďakujem.
Vladimír Ozimý
08.04.08,11:20
Ešte, aby som v tom mala jasno: M1 sú osobné automobily, N1 dodávkové a nákladné? Áno, mne sa jedná o dodávku, kde som pri nákupe uplatnila odpočet DPH. Pri osobných autách sa odpočet nedá uplatniť, pravda?
A neporadí ešte niekto, ako je to s predajom, ak by som auto darovala a prepísala na dcéru?
Ďakujem.

no ak by si darovala auto dcére, potom pre dcéru predaj auta by bol oslobodený od dane podľa § 9.
sokrateska
08.04.08,12:35
no ak by si darovala auto dcére, potom pre dcéru predaj auta by bol oslobodený od dane podľa § 9.
***************
Chem poďakovať za odpoveď, ale fakt mám nejaký problem so zobrazovaním porady. Skusila som sa niekolkokrat nanovo prihlásiť i odhlásiť, ale ďaľšia odpoveď /od Vladka Oziméhona ďalšej strane
sokrateska
08.04.08,12:49
no ak by si darovala auto dcére, potom pre dcéru predaj auta by bol oslobodený od dane podľa § 9.
***************
Chem poďakovať za odpoveď, ale fakt mám nejaký problem so zobrazovaním porady. Skusila som sa niekoľkokrat nanovo prihlásiť i odhlásiť, ale ďaľšia odpoveď /od Vladka Ozimého/ na ďalšej-3. strane sa mi vôbec nezobrazuje :(. Viem len toľko, čo mi pride na mail, pretože túto otázku som si nechala sledovať a preposielať do e-mailovej pošty.
Takže Vladko ďakujem Ti, hoci stále sa mi to zdá "pripekné" na realitu. Nemohol by si mi, prosím Ťa /alebo aj iní skúsení poraďáci/ dať link alebo odvolávku na nejaký zákon, vyhlášku, čiastku atď, ap., o ktorý by som sa mohla oprieť? Rozumiem tomu, že AK bude auto dcérino, ona ako nepodnikajúca nemá takúto povinnosť. Ale nie som nejako ja obmädzená "darovať" MV, ktoré by ešte 5 rokov po vyradení z podnikania podliehalo dani z predaja?
Prepáčte, že stále nemám jasno; bojím sa prešľapov a pokút, nechcem urobiť chybu, ktorú by som neskôr ľutovala.
Keby mi to vedel niekto vysvetliť, veľmi by mi pomohol! Keby ste vedeli ako dlho hľadám tieto informácie po internete aj známych...:mee:
Vladimír Ozimý
08.04.08,13:02
no päť rokov sa vzťahuje na tú osobu, ktorá ho využívala na podnikanie nie na všetky FO :). Si zober že by si predala auto inej FO alebo darovala a on by mal skúmať pri predaji či predtým nebolo využívané na podnikanie. Dcéra by ho musela zdaniť len ak by ho ona využila na podnikanie!!! Usmernenie som nikde nevidel. Viem že sa to bežne robí a je to legálne obchádzanie zákona o dani z príjmov. Nedá sa však tento inštitút oslobodenia podľa § 9 ods. 1 písm. d) na manželov ak nadobudli tento majetok v rámci BSM.
sokrateska
08.04.08,13:15
no päť rokov sa vzťahuje na tú osobu, ktorá ho využívala na podnikanie nie na všetky FO :) . Si zober že by si predala auto inej FO alebo darovala a on by mal skúmať pri predaji či predtým nebolo využívané na podnikanie. Dcéra by ho musela zdaniť len ak by ho ona využila na podnikanie!!! Usmernenie som nikde nevidel. Viem že sa to bežne robí a je to legálne obchádzanie zákona o dani z príjmov. Nedá sa však tento inštitút oslobodenia podľa § 9 ods. 1 písm. d) na manželov ak nadobudli tento majetok v rámci BSM.

No, veľmi pekne Ti ďakujem:
1/ za dobrú správu /aspoň teda pre mňa/
2/ za ochotu odpovedať!

PS: A ak mi KONEčNE pobeží porada normálne a bude sa dať, rada Tvoju pomoc ocením bodíkom. Zatiaľ sa maj moooooooc krásne!!
Nika
04.06.08,07:25
Predávame firemné auto N1 FO. Faktúru sme nevystavili, iba zmluvu, ktorá obsahuje iba cenu k úhrade - SK 100.000,-.
Akú DPH odvediem?
1. 19.000,- /ZD 100.000,-
2. 15.966,-/ ZD 84.034, -
Ja si myslím, žeDPH bude Sk 19.000,-. V 2. prípade by mal byť vystavený daň.doklad
Tweety
04.06.08,07:48
Predávame firemné auto N1 FO. Faktúru sme nevystavili, iba zmluvu, ktorá obsahuje iba cenu k úhrade - SK 100.000,-.
Akú DPH odvediem?
1. 19.000,- /ZD 100.000,-
2. 15.966,-/ ZD 84.034, -
Ja si myslím, žeDPH bude Sk 19.000,-. V 2. prípade by mal byť vystavený daň.doklad
Ak je cena vozidla 100000.-, t. znamená, že je to cena s daňou, štátu odvediete daň zo základu 84.034.-
Nika
04.06.08,10:08
Ak je cena vozidla 100000.-, t. znamená, že je to cena s daňou, štátu odvediete daň zo základu 84.034.-

Ďakujem.... ako len doprajem tomuto štátu....;) .... ani si to nezaslúži.......:)
KvetkaK
13.06.08,09:41
Ahojte poraďáci, viem že predaj osobného auta je oslobodený od DPH podľa § 42, ale chcem sa opýtať či to treba uviesť v evidencii DPH?
Vladimír Ozimý
13.06.08,09:45
Ahojte poraďáci, viem že predaj osobného auta je oslobodený od DPH podľa § 42, ale chcem sa opýtať či to treba uviesť v evidencii DPH?

ano. Ja by som to zhrnul jednoducho všetko čo je predmetom dane pôjde do evidencie aj keď je to oslobodené.
KvetkaK
13.06.08,09:56
ano. Ja by som to zhrnul jednoducho všetko čo je predmetom dane pôjde do evidencie aj keď je to oslobodené.
Ďakujem. Len mám problém, že to neviem zaradiť v programe OMEGA. Nemá niekto skúsenosť, aký typ sumy by som tam mala dať?
Vladimír Ozimý
13.06.08,10:25
a nie je tam nejaká skupina oslobodená od dane?
BOBY
13.06.08,10:39
prosím Vás,
SZČO platca DPH mal zaradený osobný automobil v majetku v r.2003. Nie je ešte úplne odpísaný, lebo v 2 roky neuplatňoval odpisy - nebolo potrebné. Teraz by si chcel toto auto previesť do osobného vlastníctva. Ako presne postupovať?
Zoltán Kovács
13.06.08,10:45
prosím Vás,
SZČO platca DPH mal zaradený osobný automobil v majetku v r.2003. Nie je ešte úplne odpísaný, lebo v 2 roky neuplatňoval odpisy - nebolo potrebné. Teraz by si chcel toto auto previesť do osobného vlastníctva. Ako presne postupovať?

Vyhotoviť vyraďovací protokol. Na inv.kartu poznačiť vyradenie. Odpis sa neuplatní, nakoľko nebude v majetku k 31.12.

P.S. Auto účtovne by už malo byť odpísané. A iba daňovo nie.
KvetkaK
13.06.08,11:57
a nie je tam nejaká skupina oslobodená od dane?
Sú tam rôzne skupiny, ktoré sú oslobodené, ale nieje tam možnosť podľa § 42.
Vladimír Ozimý
13.06.08,12:10
Sú tam rôzne skupiny, ktoré sú oslobodené, ale nieje tam možnosť podľa § 42.

každopádne to do evidencie musí ísť pretože ti to vstupuje aj do daňového priznania na riadok 13. No musíš hľadať...alebo zavolať že haloo haloo je tam kros? prosím prosím aký typ sumy pri takomto dodaní motorového vozidla...a možno sa niečo ozve z druhej strany :rolleyes:
KvetkaK
13.06.08,12:33
každopádne to do evidencie musí ísť pretože ti to vstupuje aj do daňového priznania na riadok 13. No musíš hľadať...alebo zavolať že haloo haloo je tam kros? prosím prosím aký typ sumy pri takomto dodaní motorového vozidla...a možno sa niečo ozve z druhej strany :rolleyes:
A netýka sa riadok 13 len paragrafov uvedených v r.14 a 15? A tam sa nespomína § 42?
maroskoq
13.06.08,12:39
predaj majetku PO je oslobodeny od DPH
Vladimír Ozimý
13.06.08,12:43
A netýka sa riadok 13 len paragrafov uvedených v r.14 a 15? A tam sa nespomína § 42?

to je bežný problém v praxi chápania riadku 13. Riadok 13 nie je sumár riadku 14,15 to je len výber z riadku 13 kde je uvedené každé oslobodené dodanie ktoré je predmetom dane.
Milan Benka
13.06.08,12:44
predaj majetku PO je oslobodeny od DPH

Dovolím si nesúhlasiť.
Zoltán Kovács
14.06.08,06:32
predaj majetku PO je oslobodeny od DPH

Môžeš to prosím ťa podložiť aj § zo zákona o DPH? Ak by platilo to čo tvrdíš, ako by si riešil predaj auta N1, pri ktorom bola uplatnená DPH na vstupe? Predával by si bez, alebo s DPH?
BOBY
15.06.08,03:04
Vyhotoviť vyraďovací protokol. Na inv.kartu poznačiť vyradenie. Odpis sa neuplatní, nakoľko nebude v majetku k 31.12.

P.S. Auto účtovne by už malo byť odpísané. A iba daňovo nie.

Vďaka. Nič viac v tejto súvislosti netreba robiť, len ho ešte odhlásiť z dani MV?
KvetkaK
16.06.08,07:23
každopádne to do evidencie musí ísť pretože ti to vstupuje aj do daňového priznania na riadok 13. No musíš hľadať...alebo zavolať že haloo haloo je tam kros? prosím prosím aký typ sumy pri takomto dodaní motorového vozidla...a možno sa niečo ozve z druhej strany :rolleyes:
Takže som si to zisťovala aj v Krose a volala som aj na Daňový úrad, a bolo mi povedané, že predaj auta sa vôbec neuvádza do daňového priznania DPH, čiže ani na ten riadok 13.:rolleyes:
Petra29
16.06.08,07:31
Takže som si to zisťovala aj v Krose a volala som aj na Daňový úrad, a bolo mi povedané, že predaj auta sa vôbec neuvádza do daňového priznania DPH, čiže ani na ten riadok 13.:rolleyes:
Podľa poučenia k DP DPH je to tiež ako píšeš:
" 29. Riadok 13 – základ dane za všetky dodané tovary a služby oslobodené od dane podľa § 28 až 41, § 43, § 46, § 47 a § 48 ods. 8 zákona. Tento riadok nie je súčtom riadkov 14 a 15."

§ 42 sa tu neuvádza
Milan Benka
16.06.08,07:35
Keď zlyhajú všetky pokusy, prečítame si návod :rolleyes:


Aj keď to do DP nevstupuje, do záznamov to pôjde.
KvetkaK
16.06.08,08:04
Keď zlyhajú všetky pokusy, prečítame si návod :rolleyes:


Aj keď to do DP nevstupuje, do záznamov to pôjde.
Na daňovom úrade mi tvrdili, že ani do evidencie DPH to nevstupuje. Tak teraz ako? :rolleyes:
Milan Benka
16.06.08,08:11
§ 70 Platiteľ je povinný viesť podrobné záznamy podľa jednotlivých zdaňovacích období o dodaných tovaroch a službách a o prijatých tovaroch a službách; ....


Mám za to, že aj plnenia podľa § 42 sú súčasťou takýchto záznamov.
KvetkaK
16.06.08,08:16
§ 70 Platiteľ je povinný viesť podrobné záznamy podľa jednotlivých zdaňovacích období o dodaných tovaroch a službách a o prijatých tovaroch a službách; ....


Mám za to, že aj plnenia podľa § 42 sú súčasťou takýchto záznamov.
A neviete mi poradiť, aký typ sumy použiť v programe OMEGA?
Milan Benka
16.06.08,08:21
Väčšina soft - ov robí evidencie iba tých plnení, ktoré vstupujú do DP. Ostatné plnenia skrývajú do "neovplyvňujúce DPH".
Pravdepodobne to tak bude aj v tom, kt. používate.
Vladimír Ozimý
16.06.08,12:40
Takže som si to zisťovala aj v Krose a volala som aj na Daňový úrad, a bolo mi povedané, že predaj auta sa vôbec neuvádza do daňového priznania DPH, čiže ani na ten riadok 13.:rolleyes:

no z logiky veci mi to nejde do hlavy prečo práve len § 42 tam nejde. Nejdem to rozoberať ale je to oslobodené od dane a do evidencie by som to určite dal a myslím že by sa nič nestalo ak by sa to uviedlo do riadku 13. Hm je mi to záhadou na základe akého kľúča naši zákonodarcovia vynechali tento par. Ale beriem...pre môj odborný rozhľad prospešná info :rolleyes:
ivkň
31.10.08,05:59
Dobry den, chcem sa spytat podobnú zaležitosť. Ide o predaj firemného automobilu, ktorý ešte nebol doodpisovaný a predajná cena bola stanovená dohodou na 200tis. Chcem vedieť akým sposobom sa to zaúčtuje (mozno hladam v tom vedu, ale nie som si ista). Ide o s. r . o. firmu ktora predava, vedie podvojne uctovnictvo. Dakujem za skoru odpoved.
AHA
31.10.08,07:04
faktúra pri predaji auta = 641 / 311
zostatková cena = 541 / 082 interne
vyradenie auta z majetku= 082 / 022 interne
nepísali ste, či sa jedná o auto osobné alebo ste mali nárok na odpočet DPH ak bola uplatnená DPH pri obstaraní tak k na faktúru je treba ešte vyčísliť DPH.
optimistka
04.11.08,08:09
dovolím si malú opravu účtovného prípadu č.1 predaj auta 311/641
zuzule
30.06.10,08:27
Ahojte poraďáci,
keďže sa trošku zmenil zákon o DPH, tak si nie som istá, ako postupovať. Poraďte prosím.

S.r.o. - platca DPH - kúpil od FO v roku 2008 osobné MV kat.M1, samozrejme bez DPH. Používal ho na zdaniteľné aj nezdaniteľné plnenia (DPH z PHM prepočítaval koeficientom) a teraz, v roku 2010 ho chce predať inej s.r.o., tiež platcovi DPH.
Je správne, ak ho predá bez DPH, v zmysle §42? (ja si myslím, že áno, lebo pri jeho kúpe si DPH neuplatnil)
A čo s tým tá druhá s.r.o.? Čo ak ho aj ona bude chcieť napr. o rok predať? Predá ho s DPH alebo bez?

Ďakujem.
Kája.
30.06.10,10:10
Áno, Vy ho budete predávať bez DPH, a druhá firma, keď ho bude chcieť predaj už bude predávať s DPH.
optimistka
01.07.10,18:28
podľa mňa firma musí predať auto s dph, nakoľko sa nedá uplatniť § 42, ktorý sa odvoláva na §, ktorý hovorí o zákaze odpočítania DPH pri osobných autách /do konca r. 2009/
v tomto prípade nemožno hovoriť o zákaze odpočítania, lebo dph vlastne ani nebola uplatnovana vzhľadom k tomu, žepredávajucim bol obcan
mala som tento istý problém, konzultovala som to na drsr tn a odpoved znela jednoznačne že predaj podlieha DPH, aj ked auto bolo nadobudnuté od sukromnej osoby, a je jedno či sa jedna o uzitkove alebo osobne auto,
vraj je na to niekolko rozhodnuti ESD, má niekto a bude taký dobrý pricapí to tu ?
Žabinka
02.07.10,08:24
Možno máš na mysli toto:
V prípade, ak spoločnosť, ktorá nie je obchodníkom s použitým tovarom kúpi osobné motorové vozidlo od neplatiteľa, t.j. nebola voči nemu uplatnená daň a po určitom čase sa ho rozhodne predať, je povinná pri predaji uplatniť daň?
Pokiaľ spoločnosť kúpi osobné motorové vozidlo od neplatiteľa nie je voči nemu uplatnená daň, a preto pri kúpe vozidla nemôže uplatniť postup podľa § 49 ods. 7 písm. a) zákona o DPH. Ak sa spoločnosť - platiteľ dane rozhodne predmetné vozidlo po určitom čase predať, pri jeho predaji neuplatní § 42 zákona o DPH. Ustanovenie § 42 zákona o DPH oslobodzuje predaje, pri ktorých nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7 zákona o DPH. V posudzovanom prípade nevzniklo právo na odpočítanie dane podľa § 49 ods. 1 zákona o DPH a preto pri predaji tohto osobného motorového vozidla platiteľ uplatní DPH k celej predajnej cene v súlade s § 69 ods. 1 zákona o DPH.
Je to zo stránky daňového riaditeľstva http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPc3M1AMmB2I76ke hCYW4uoUiivh75uan6QUDZSHOgmGGgv5GLflROanpicqV-sL63foB-QW5oRLm3oyMAqd0c5A!!/delta/base64xml/L0lJSk03dWlDU1lKSi9vQXd3QUFNWWdBQ0VJUWhDRUVJaEZLQS EvNEZHZ2RZbktKMEZSb1hmckNIZGgvN18wXzFRTzJELzE3L3Nh LlRyZWU!?message=VIEW_DOCUMENT&id=844&idparent=null&query=&criteria=1#7_0_1QO2D
Katarina5555
02.07.10,09:09
súhlasím s predchádzajúcim príspevkom. Aktuálne som riešila taký problém. Auto kúpené od neplatcu DPH v roku 2009 a následne v roku 2010 predané.
A musíme odviesť DPH na výstupe.
Vysvetlenie je aj na stránke drsr v časti často kladené otázky, následne dopravný prostriedok a tu hneď prvá otázka s odpoveďou.
Iveta Chabadova-EKOS
08.07.10,12:33
Potrebujem poradiť-kupili sme nákladné mot.vozidlo od FO nepodnikateľa v kategorii N1 čiže bez DPH. Teraz ho predávame, sme plátci DPH a neviem, či pri predaji mám uviesť aj DPH alebo nie.
Prosím o radu
janka.mo
08.08.10,22:59
dobry den,
potrebovala by som poradit.... firma A platca DPH kupila mot.vozidlo N1 v roku 2008 obstaravacia cena 10739,21.

auto chce predat firme B platca DPH.

Kedze firma A kupila auto prostrednictvom uverovej zmluvy, ktorej splatnost je 30,4,2011, tak tieto splatky budu prevedene na firmu B. Zostatok splatenia uveru je 3980,79 vratane poistneho. Ak odratam poistne, tak je to 3564,36. Ide o to, ze majitelom oboch firiem je ten isty clovek, nechce na predaji zarobit ani nijako inak obsmeknut stat, chce len previest auto z jednej firmy na druhu. Zostatkova cena auta k 31,12,2009 bola 5369,59. za cele obdobie sa mu uctovne odpisy rovnali danovym. Potrebujem poradit, aku sumu ma dat na fakturu, resp. zmluvu? viem, ze faktura bude vystavena s dph. rocny odpis predstavuje 2684,80 eur.
- mam vypocitat odpis za 7 mesiacov a odratat od zostatkovej ceny? a potom predajna cena bude 3803,46 + dph? z toho odratam zostatok uveru a ten rozdiel zaplati firma B?

- moze si firma A potom tie odpisy uplatnit v uctovnictve ako uctovne a aj ako danove? alebo nie, kedze nebude mat majetok k 31,12? alebo tomu rozumiem zle?

- alebo ma byt predajna cena rovna zostatkovej k 31,12,2009 + dph?

viem, ze sa toho pytam vela, ale je to pre mna uplne nova vec a vobec si s tym neviem rady.... budem vdacna za kazdu radu....
dakujem
luciask
22.10.10,07:22
Zdravím poraďaci,
potrebovala by som poradiť či si myslím správne.
Firma kupila osobné vozidlo v roku 2008 z Rakuska. Rakúska spoločnosť je firma, ktorá sa zaoberá predajom vozidiel a sú platcami DPH v AT.
V roku 2010 by sme ho chceli predať.
Moja domnienka je, že by sme ho mali predať bez DPH, nakoľko v tej dobe sme si nemohli uplatniť odpočet DPH - samozdaniť, keďže je to zo zahraničia.
Môžete mi to prosím potvrdiť, prípadne vyvrátiť.
Vopred ďakujem za každú radu.
Luba
22.10.10,22:16
Predpokladám, že z Rakúska ste kupovali nové OA. Ak áno, mali ste nákup vtedy pri kúpe samozdaniť, t.j. odviesť z kúpy daň, ale na súčasný odpočet ste nemali nárok, keďže to bolo osobné auto - viď vtedy platný §49 (7) - teda nie preto, že to bolo kúpené zo zahraničia!. Ak ste takto postupovali, tak teraz predáte bez DPH s odkazom na §85i ZDPH (oslobodenie pri predaji).
pivko
29.10.10,10:52
Možem si ako konateľ sro predať odpísané auto po 3 rokoch N1 / na vstupe bol uplatnený odpočet DPH/ za 1 EUR alebo treba nejaký znalecký posudok na cenu?:confused:
pivko
01.11.10,06:07
Možem si ako konateľ sro predať odpísané auto po 3 rokoch N1 / na vstupe bol uplatnený odpočet DPH/ za 1 EUR alebo treba nejaký znalecký posudok na cenu?:confused:
Posúvam...........
KEJKA
01.11.10,06:34
znalecký posudok zo zákona nepotrebuješ, ale 1 € nie je obvyklá cena, konateľ a zrejme aj spoločník je spriaznená osoba.
pivko
01.11.10,06:55
znalecký posudok zo zákona nepotrebuješ, ale 1 € nie je obvyklá cena, konateľ a zrejme aj spoločník je spriaznená osoba.
A keď ho predám manželke ? Jasné že nie za 1 EUR ale koľko potom? 3 r. AUDI ? aby som neplatil veľa DPH?
KEJKA
01.11.10,07:04
koľko sú trúfneš ... manželka je tiež spriaznená osoba.
Za tri eurá len cez autobazár.
Zo zákona sa slovenské spriaznené osoby neposudzujú.
Ja by som auto nechala v sro.
plavčík
02.11.10,07:47
Prosím ...mám s toho zmätok...
Ak firma/plátca DPH/ predáva odpísané auto M1 inej firme- tiež sú plátci DPH vystavujem fa aj s DPH? a Má kupujúca firma právo si tú DPH uplatniť.

nie je niekde dáky "pekný" príklad??


VĎAKA
KEJKA
02.11.10,07:54
treba hľadať - je tu plno príspevkov - odpovedí na tvoju otázku aj s citáciou zákona!!!
DPH sa neuplatňuje.
brasci
19.10.11,07:16
Prosím potrebujem radu.

Firma platca DPH kúpila v roku 2008 jazdenú dodávku od autobazáru, ktorý nebol platitelom DPH. Teraz ju ide predávať fyzickej osobe - občanovi.

Musí tento predaj zdaniť a vystaviť faktúru aj s DPH, alebo môže byť bez DPH?

Ďakujem
KEJKA
19.10.11,07:43
áno, musí.
brasci
19.10.11,07:52
No rátali sme s tým, že nie, ale ok, lebo aj na daňovom mi raz poradili tak a raz tak...
Economic
19.10.11,09:54
No rátali sme s tým, že nie, ale ok, lebo aj na daňovom mi raz poradili tak a raz tak...

Ak predávate dodávku, na ktorú sa odpočet DPH uplatnil, teraz predávate s DPH.
Ak predávate dodávku, na ktorú sa DPH odpočet neuplatnil pri nákupe, /dodávateľ bola FO občan neplatiteľ DPH/ predávate bez DPH a do daňového priznania nezahrňujete.
Economic
19.10.11,09:57
áno, musí.

Prečo musí ? Keď pri nákupe tam DPH nebola ? Bolo jazdené a kúpené bez odpočítania DPH.
brasci
19.10.11,10:02
Bolo to kúpené od živnostníka - neplatcu DPH
Economic
19.10.11,10:10
Bolo to kúpené od živnostníka - neplatcu DPH

Bez DPH.
brasci
19.10.11,10:17
Ja som tak pôvodne myslel, potom ma zmiatol rozdiel v názoroch niektorých ludí a potom aj tu... Dám to bez DPH, to auto už bolo aj tak nepojazdné a rok len tak stálo, predáva sa to takmer "zadarmo", takže ak by aj niekedy dorubili DPH a pokutu tak by to nebolo nič strašné...
KEJKA
19.10.11,10:27
dodívka je úžitkové auto, tam vždy bola DPH.
Podmienky sa zmenili len pri OA-M1
Stefan2005
19.10.11,11:12
Mohol by to niekto zrekapitulovať, že ako je to vlastne ?
Economic
19.10.11,11:18
Mohol by to niekto zrekapitulovať, že ako je to vlastne ?

čo takto si prečítať hlavnú otázku a odpovede ? Na čo zhrňovať ?
Economic
19.10.11,11:38
čo takto si prečítať hlavnú otázku a odpovede ? Na čo zhrňovať ?

Zadávateľ otázky je v tomto prípade brasci. Odpovede sa rôznia jedine v tomto. Kúpil auto úžitkové bez DPH, ide ho teraz predať. Chcel vedieť či ho má predať s DPH alebo bez DPH. Ja myslím, že bez, nakoľko si jej odpočet pri jeho nákupe neuplatňoval, pretože ho kúpil od neplatiteľa DPH.
brasci
19.10.11,15:40
Takže dostal som na to odpoveď od daňového poradcu, musí aj s DPH. Je to iný prípad ako pri osobných, lebo tam nemal možnosť si ani platca odrátať ale DPH bola na faktúre vyčíslená. Lenže tu ani nebola vyčíslená, vraj smola, že to kúpil od neplatcu DPH...
KEJKA
19.10.11,17:12
presne tak, preto moja lakonická odpoveď - prísp.71
Lila
14.12.11,17:44
prosím o odobrenie:

novovzniknutá firma má úžitkové auto v ZI ako nepeňažný vklad od jediného spoločníka od 2/2011 /máme aj znalecký posudok-cena auta 11000 EUR/
auto mesačne odpisujeme
v 12/2011 chce firma auto predať, ale za 1000 EUR,
otázka :
DPH na vstupe nebola, keďže spoločník je obyčajná FO.
Pri predaji tohto auta pôjde o ukrátenie DPH, ak predáme toto auto len za 1000 EUR? Nejde o blízku osobu firmy, chceme to predať občanovi.
Alebo je to len naša vec, za akú cenu auto predáme? Lebo je jasné, že pri predaji musíme odviesť DPH alebo nemusíme?

Pretože rozdiel medzi zostatkovou cenou a cenou predajnou by bol aj tak pripočitateľný k základu dane z príjmu.
Economic
14.12.11,17:48
prosím o odobrenie:

novovzniknutá firma má úžitkové auto v ZI ako nepeňažný vklad od jediného spoločníka od 2/2011 /máme aj znalecký posudok-cena auta 11000 EUR/
auto mesačne odpisujeme
v 12/2011 chce firma auto predať, ale za 1000 EUR,
otázka :
DPH na vstupe nebola, keďže spoločník je obyčajná FO.
Pri predaji tohto auta pôjde o ukrátenie DPH, ak predáme toto auto len za 1000 EUR? Nejde o blízku osobu firmy, chceme to predať občanovi.
Alebo je to len naša vec, za akú cenu auto predáme? Lebo je jasné, že pri predaji musíme odviesť DPH alebo nemusíme?

Pretože rozdiel medzi zostatkovou cenou a cenou predajnou by bol aj tak pripočitateľný k základu dane z príjmu.

Pri úžitkovom vozidle sa musí DPH odviesť pri predaji aj v prípade, keď sa neuplatnil naň odpočet, ak bol kúpený od neplatiteľa DPH. Bohužiaľ.
Výška ceny podľa mňa závisí iba na Vás a hlavne na vzájomnej dohode oboch obchodných partnerov.
Lila
15.12.11,13:02
ďakujem, teda ak auto má napr. zostatkovú cenu 20.000 EUR a firma auto predá za symbolickú cenu napr. 1.000 EUR FO, ktorá nie je blízka, tak sa nič nedeje? netreba znalecký posudok? nebude tá cena nikomu divná? pretože DPH by predsa išla len z ceny 1000 EUR -teda z ceny za akú sa auto predalo alebo sa azda mýlime?
Economic
15.12.11,13:09
ďakujem, teda ak auto má napr. zostatkovú cenu 20.000 EUR a firma auto predá za symbolickú cenu napr. 1.000 EUR FO, ktorá nie je blízka, tak sa nič nedeje? netreba znalecký posudok? nebude tá cena nikomu divná? pretože DPH by predsa išla len z ceny 1000 EUR -teda z ceny za akú sa auto predalo alebo sa azda mýlime?

Z hľadiska dane z príjmu by to bolo podozrivé. Vyriešil by to znalecký posudok podľa mňa.
Luba
17.12.11,23:15
Ak sa behom 2 rokov dramaticky zníži cena auta pri predaji oproti nadobudnutiu, tak by to mohlo byť prípadnej kontrole nápadné a asi by bolo treba zdôvodňovať, že napr. auto malo búračku alebo prudko klesli trhove ceny ojazdených áut alebo podobne.
erpanet
13.09.12,14:50
Dobrý deň,
potrebujem si overiť, či uvažujem správne.
Firma s.r.o. minulý rok kúpila úžitkové vozidlo zo zahraničia, čiže si daň neodpočítavala. Tento rok auto predáva slovenskému odberateľovi. Fakturovať by mala s dph, čiže odviesť daň. Je to tak správne?
Je jedno, či je odberateľ firmou alebo súkromnou osobou, aj tak treba fakturovať s dph. Uvažujem správne?
Vopred ďakujem za odpoveď.
Tweety
13.09.12,15:02
ÁNo, fakturovať s dph.
Kamilita25
29.10.12,09:49
Dobrý deň, mám otázočku, neviem, či tomu rozumiem správne.
Firma sro. predáva auto, odpísané, so zostatkovou hodnotou 0.- za cenu 2000.- eur, je nepojazdné, len na súčiastky, fyzickej osobe, nepodnikateľovi, teda neplatcovi DPH. Stačí mi kúpna zmluva so sumou 2000.- eur , prijmem od FO na PPD 2000.- a ja potom cez ID pridám DPH 200.- eur, ktorú odvediem, alebo mu mám vystaviť faktúru, napr. že predaj majetku, aj s DPH?
Dohodli sme sa na celkovej cene pre neho 2000.- eur.
Ako je to lepšie?
Tweety
29.10.12,09:50
Dobrý deň, mám otázočku, neviem, či tomu rozumiem správne.
Firma sro. predáva auto, odpísané, so zostatkovou hodnotou 0.- za cenu 2000.- eur, je nepojazdné, len na súčiastky, fyzickej osobe, nepodnikateľovi, teda neplatcovi DPH. Stačí mi kúpna zmluva so sumou 2000.- eur , prijmem od FO na PPD 2000.- a ja potom cez ID pridám DPH 200.- eur, ktorú odvediem, alebo mu mám vystaviť faktúru, napr. že predaj majetku, aj s DPH?
Dohodli sme sa na celkovej cene pre neho 2000.- eur.
Ako je to lepšie?
Stačí kúpnu zmluva. Ak si povinná fakturovať s dph, tak zmluva aj dph. PPD ak ste sa dohodli na celkovej sume 2000.- bude v tejto výške.
Economic
29.10.12,14:57
Nezabudnúť ju zaúčtovať tak, aby sa dostala do evidencie DPH do správneho obdobia.
kira
06.11.12,16:32
Dobrý deň. v r. 2010 sme sa stali postupníkmi leasingu na osobné MV. Je splatené a chceme ho predať. Ak ho predáme súkrom. osobe môže byť bez DPH, ale ak ho predáme práv. osobe platcom DPH, potom musíme fakturovať s DPH. Rozumiem tomu správne? A ešte jednu otázku, ak nám firma v r. 2010 predala osobné MV a využila prechod. ustanov. 85 i a nefakturovala sumu s DPH, čiže sme kúpili v r. 2010 MV bez DPH a chceme ho predať, my vystavíme fa ale s DPH. Nemám v tom úplne jasno. Ďakujem
tictac7
06.11.12,20:27
Dobrý deň. v r. 2010 sme sa stali postupníkmi leasingu na osobné MV. Je splatené a chceme ho predať. Ak ho predáme súkrom. osobe môže byť bez DPH, ale ak ho predáme práv. osobe platcom DPH, potom musíme fakturovať s DPH. Rozumiem tomu správne? A ešte jednu otázku, ak nám firma v r. 2010 predala osobné MV a využila prechod. ustanov. 85 i a nefakturovala sumu s DPH, čiže sme kúpili v r. 2010 MV bez DPH a chceme ho predať, my vystavíme fa ale s DPH. Nemám v tom úplne jasno. Ďakujem

bez ohľadu na to, či predáš FO alebo PO, či platiteľovi DPH alebo nie, Ty už musíš predať s DPH.
Economic
06.11.12,20:45
Presne tak, ako píše Tictac7.