ini
11.03.08,13:26
Ahojte, prosím o radu ohľadom DPH v JÚ. Keďže som doteraz robila iba neplatcov, zaujímalo by ma ako robíte zúčtovanie DPH v JÚ, respektíve, či sa vôbec robí. V peňažnom denníku je funkcia priznanie DPH, ktorú viem používať, ale problém je v tom, že keď dám uhradiť, tak mi vysporiada DPH iba v úhradách a neprenesie mi to do peňažného denníka. Ako potom v peňažnom denníku účtujete DPH zaplatenú z BÚ? Už som to skúšala dať aj mínusom z koloniek DPH, ale keďže mi to nič neurobilo, tak predpokladám, že to nie je správne. Skúsila som aj variantu, že som to dala na kód 33 (aspoň myslím, že to je on) ako platbu DPH, ale to mi tiež nezobrazilo v denníku. Ďakujem za radu.
danushka
11.03.08,12:51
Priznám sa Ini, že som vôbec nepochopila v čom máš problém.
Predsa soft Ti musí umožniť členiť u plátcu DPH základ dane + DPH, ktorý sa následne zobrazuje v knihe DPH. Samotná úhrada nemá vplyv na DPH, vplyv má dátum dodania a prijatia tovaru a služby- myslím tým výpočet povinnosti v DP DPH.
Aký účtovný program používaš? Nakŕmila si soft potrebnými údajmi o firme?
Skús ešte raz opísať svoj problém jasnejšie. Možno je to aj pokročilým dátumom, že nechápem;).
ini
11.03.08,13:44
ospravedlňujem sa za nejasný opis, takže ešte raz. Používam MRP. Keďže robím prednostne podvojné účtovníctvo, tak mám v sebe taký fix, že DPH sa musí zúčtovať, aby neostala na 343, čiže ku koncu každého mesiaca ich preúčtujem na 343/daňová povinnosť alebo odpočet a tým pádom mi analytické účty zostanú nulové. Teraz som však zostala v pomykove, či sa niečo také robí aj v JÚ. Moja otázka je v podstate taká, kam v peňažnom denníku účtujete úhradu DPH, ktorá odchádza z bankového účtu. Keď totiž dám v peňažnom denníku zaúčtovať výdavok DPH, tak samozrejme to musím hodiť na nejaký kód (podľa ponuky peňažného denníka). DPH priznanie mám v poriadku a všetko mám odvedené a uplatnené podľa zákona. Dúfam, že už je to jasnejšie, ak nie, tak skúsim vysvetliť inak :). Ešte raz ďakujem.
Johanka
11.03.08,13:49
Výdavok neovplyvňujúci základ dane.
mysimis
11.03.08,13:54
Ahojte, prosím o radu ohľadom DPH v JÚ. Keďže som doteraz robila iba neplatcov, zaujímalo by ma ako robíte zúčtovanie DPH v JÚ, respektíve, či sa vôbec robí. V peňažnom denníku je funkcia priznanie DPH, ktorú viem používať, ale problém je v tom, že keď dám uhradiť, tak mi vysporiada DPH iba v úhradách a neprenesie mi to do peňažného denníka. Ako potom v peňažnom denníku účtujete DPH zaplatenú z BÚ? Už som to skúšala dať aj mínusom z koloniek DPH, ale keďže mi to nič neurobilo, tak predpokladám, že to nie je správne. Skúsila som aj variantu, že som to dala na kód 33 (aspoň myslím, že to je on) ako platbu DPH, ale to mi tiež nezobrazilo v denníku. Ďakujem za radu.

Úhrady faktúr robím cez agendy - faktúry prijaté, vydané - úhrady, len musíš dať pozor keď sa Ti objaví tabuľka kde doplníš dátum úhrady, VPD /bú/ sumu a po sumou máš okienko zaradiť úhradu a musíš si dať aj do peňažného denníka.
ini
11.03.08,14:16
úhrady faktúr - to viem ako robiť, keďže ten systém používam už roky, ale plátcu mám prvýkrát. Totiž úhradu DPH cez funkciu DPH priznanie systém neumožňuje zaradiť aj do úhrad aj do peňažného denníka, ale iba do úhrad. Ale ďakujem.

johanka a dávaš tú platbu do časti VNZD - pod názvom Platba DPH (v mojom prípade kód 33)? Ja som to tak urobila, ale v peňažnom denníku vidím, že mi odišlo z BÚ, ale do stĺpca Platba DPH mi nenapísalo vôbec nič, ostalo mi prázdne políčko. Chyba to nie je, lebo všetko mi sedí, ale nie som si istá, či je to tak správne.
Zoltán Kovács
11.03.08,14:17
Úhrada daňovej povinnosti v MRP WIN JÚ je pod kódom 33.
MRP má tú chybu, že keď robíš úhradu povinnosti cez funkcie - DPH priznanie ti to automaticky neprevedie do peň.denníka, ale musíš dať samostatne zapísať.
ini
11.03.08,17:31
Dakujem smith, presne to som potrebovala vediet. Takze to mam dobre, potesil si ma.