marbh-maidin
11.03.08,15:26
Ahoj. Známy mi chce z USA poslať balík. Objektív k foťáku. Nebudem zaň platiť, je to skutočne dar. Na Slovensku sa ešte tento objektív nepredáva (v čase doručenia sa možno bude), v USA stojí cca 650 USD. Týka sa ma v tomto prípade clo a DPH? V balíku nebude žiadna faktúra, nič, len objektív v krabici.

Ak sa ma clo týka, má tam známy pre istotu pribaliť jeho doklad o kúpe? Aby sa clo nevyrubilo zo slovenskej ceny, ktorá je u objektívov vždy o 30-40% vyššia ako v USA.

Vďaka za rady - colné dokumenty mi jasnú odpoveď nedali a colnice sa akosi nemôžem spýtať :)
skrznaskrz
14.03.08,13:17
clo aj dph sa ta tyka , uz to nespada pod hranicu oslobodenia od cla , ak tam nebude doklad o cene tak colnu hodnotu urci colnica , jedna z metod urcenia je aj podla cien na nasom trhu !! radsej nech tam prihodi nejaky doklad o cene , samo ze co najnizsi ,ale nie zase moc nizku cenu !!!! aby to nebolo napadne a colnica nezpochybnila colnu hodnutu . nech sa to podari
philo
18.05.08,20:54
ako vie colnik, ze tlacivo pribalene v baliku je faktura za poslany tovar? to mozem vediet len ja ako objednavatel resp. prijmatel. a dalsia otazka. listove tajomstvo? ak bude faktura v baliku, ale bude samostatne v obalke ma colnik pravo obalku otvorit?
matulo
18.05.08,21:53
Kazdy balik, ktory ma hodnotu myslim, ze nad cca 40 EUR, podlieha colnemu konaniu a je vyslovene na colnikoch, ci ti ten balik otvoria a odlozia na colnici alebo ti pride rovno domov.

Z principu by na baliku mal byt napisany obsah a pribaleny dodaci list s cenami. Volakedy sa system dal oklamat tak, ze si poziadala obchod aby ti miesto pravej faktury poslal pro-forma fakturu s napr desatinovou cenou a colnici ta nechali zaplatit clo a DPH z tejto desatinovej ceny.

Moja posledna skusenost z pred par mesiacov bola taka, ze pani v rade predomnou dosiel balik, kde jej dosiel od dcery okrem oblecenia aj Apple iPod. Pritom na baliku bolo napisae len oblecenie ako dar. Colnikovi zaziarili oci, ze take videl predavat na amazone. A colnica jej vyrubila zaplatit clo a DPH z pribliznej ceny na nasom trhu (amazon cena x kurz USD/SKK).

Pre posielanie na Slovensko doporucujem pouzinie najobycajnejsej sluzby airmail, kde je najvacsia pravdepodobnost, ze colnici budu lenivi balik otvarat a vyrubovat clo a DPH (navyse je aj najlacnejsia).
Pokial bude balik poslany kurierskou sluzbou ako DHL, UPS a pod, tak ta Vas balik precli a zdani bez opytania, ako sluzbu pre Vas :)
adrianm1
26.07.12,11:34
Zdravím,
Chcem sa spýtať, či má právo colnica otvárať balíky hodnotou pod 20 € ?
Ďakujem
ivka70
26.07.12,11:42
Zdravím,
Chcem sa spýtať, či má právo colnica otvárať balíky hodnotou pod 20 € ?
Ďakujem

Colnica ma pravo otvorit akykolvek balik, napr. preto, aby preverila, ci deklarovana suma sedi s obsahom.

(alebo myslis, ze posles tak 2 kilecka drog a udas cenu 18 EUR, tak ti to len tak s usmevom dorucia :) ? )
Nandrolon
26.07.12,11:43
áno má, pretože colník nemá kryštáľovú guľu aby vedel že tovar je pod 20 eur.... a doklad nemusí byť tzakisto pravý, takže ťa vyzve aby si mu poslal doklad o prevode, resp. o zaplatení...

Ty stále operuješ s tým slovíčkom DAR. Viem, že tam bola nejaká výnimka, ale ťažko sa to preukazovalo, keďže hocijaký obchod ti dnes po zaplatení vopred pošle hocičo ako dar. Dokonca odosielateľa uvedie tvojho menovca a na balíčku nie je žiaden nápis daného obchodu...

Ak by niekoho zaujímali tie limity tak je to na SK takto:

tovar nižší ako 22 eur - neplatíš nič
tovar od 22 eur do 150 eur - platíš DPH
tovar od 150 eur a viac - platíš DPH + CLO

- dosť často objednávam z 3-tích krajín, takže s tým air-mailom to môžem len potvrdiť.
U objektívu to bude horšie, pretože tam už bude zrejme váha nad 500g a to už je trošku podozrivejšie. Mne do 500g balíky chodia skoro vždy bez otvorenia, aj keby tam bola tehlička zlata, samozrejme aj rozmerovo je to skôr balíček ako balík...
A tým službám DHL UPS atď, budeš platiť poplatok aj za colné zastupovanie, čo môže byť zhruba 20 eur naviac...
Judita013
10.01.13,22:10
airmail je platne aj vtedy ked kupujem cez ebay napr.? Treba vyslovene poprosit toho cloveka aby to poslal takym sposobom?a aj vtedy ako darcek?
poradte mi lebo teraz mam jeden balik na colnici, je napisane ze je to dar ale aj tak chcu aspon cestne prehlasenie od americana s nakupnymi cenami a ze vraj z toho mi budu ratat DPH a CLO. Len nechapem ze preco by som mala platit CLO ked napr.uvedie cenu ze 50 USD to je este furt pod 150eur...