Nataša
22.03.05,15:39
Dobrý deň,

vedel by mi niekto poradiť čo všetko potrebujem vybaviť, ak by som si popri riadnom zamestnaní chcela založiť živnosť - výpočet miezd, jednoduché účtovníctvo.
Potrebujem nejakú prax v odbore? Aké odvody by som musela platiť?

Ďakujem veľmi pekne.
JanaF
23.03.05,12:08
Podla mojich informacii zrusili podmienku praxe pre uctovnictvo. Treba si vybavit vypis z registra trestov. Trva to cca 2 tyzdne. Potom treba ist na zivnostensky urad, vypisat tlacivo a zakupit si kolok cca 1000,-Sk.
Ked bude zivnost hotova, treba sa nahlasit do zdravotnej poistovne ako SZČO a stanovit si vymeriavaci zaklad podla zakona o zdravotnej poistovni. Nie som si ista, ci sa treba nahlasit aj do socialnej poistovne, aj si popri zamestnani. Predtym pozadovali nahlasenie do SP az po podani prveho danoveho priznania. Zabudla som, ze sa treba potom ist nahlasit aj na prislusny danovy urad.
porfin
29.03.05,14:05
Aj ja rozmýšľam o založení si živnosti a preto som si urobila "kolečko" po úradoch a svoje poznatky som zhrnula v prílohe. Snáď niekomu trochu pomôžu.A neodradia ho.
Ak by ste tam našli chybu, prosím napíšte mi súkromnú správu a ja to opravím.
Tak tu je tá príloha.
PatoP
10.04.05,14:40
ahoj!
cital som Tvoj word dokument o zivnostiach, dakujem za super pracu! Ja som od 1.4.2005 presiel na zivnost, k 31.3. som ukoncil PP dohodou. Tiez mam v tom vsetkom celkom chaos ale na socialke mi tiez povedali ze sa nemusim registrovat a ani nic platit. Rozmyslam len ci by nebolo dobre si platit aspon na starobny dochodok, ak sa to vobec da.
este otazocka na vsetkych, treba mi ist aj na urad prace ze som sa stal zivnostnikom?
ahojte
evina
10.04.05,15:05
ahoj!
cital som Tvoj word dokument o zivnostiach, dakujem za super pracu! Ja som od 1.4.2005 presiel na zivnost, k 31.3. som ukoncil PP dohodou. Tiez mam v tom vsetkom celkom chaos ale na socialke mi tiez povedali ze sa nemusim registrovat a ani nic platit. Rozmyslam len ci by nebolo dobre si platit aspon na starobny dochodok, ak sa to vobec da.
este otazocka na vsetkych, treba mi ist aj na urad prace ze som sa stal zivnostnikom?
ahojte
1. Ak usúdiš, že by ti bolo lepšie byť nemocensky,dôchodkovo poistený a poistený v nezamestatnosti môžeš sa prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba v týchto poisteniach do Sociálnej poistenie. podľa § 23 zákona 461/2003 o soc. poistení ti vzniká poistenie odo dňa kedy si podáš prihlášku.

2. Neviem prečo Ťa napadlo, že sa máš prihlásiť na Úrad práce, ak si sa stal od 1.4. SZČO?
Muška
10.04.05,15:27
Aj ja rozmýšľam o založení si živnosti a preto som si urobila "kolečko" po úradoch a svoje poznatky som zhrnula v prílohe. Snáď niekomu trochu pomôžu.A neodradia ho.
Ak by ste tam našli chybu, prosím napíšte mi súkromnú správu a ja to opravím.
Tak tu je tá príloha.Je to perfektné-
Na druhej strane máš preklep - nie zdravotné, ale nemocenské
V prípade ak SZČO nedosiahne tento príjem mu jeho povinná účasť na sociálnom poistení zanikne / alebo mu nevznikne/ a ak by chcel, môže sa dobrovoľne poistiť na zdravotné a starobné poistenie.
porfin
10.04.05,16:06
Vďaka za upozornenie, už som to v tej prílohe opravila:D, teda apoň si mysím, že si Muška myslela tú časť o SP.
Ak tam ešte bude dáka zrada tak sa prosím ozvyte!!
Muška
10.04.05,16:29
Áno, myslela som tú časť o SP. Lebo mi to už tak automaticky čítame a vieme o čom, ale aby si neaký začínajúci nemyslel, že aj na zdravotné sa môže aj nemusí prihlásiť dobrovoľne.:rolleyes:
Masl
18.04.05,06:32
Vďaka za vyčerpávajúcu odpoveď porfin, určite to všetkým začínajúcim pomôže. Je to naozaj super prácička. A ako je to s preddavkami u FO?
Šebestová Jana
18.04.05,14:50
Konečne som sa dopracovala k tejto stránke, chcela by som začať podnikať, ale neviem, ako mám vypracovať podnikateľský plán, z Uradu práce som dostala tlačivá, ten plán by mal byť na 5 strán, ponúkajú mi 40 tis. som 6,5 roka nezamestnaná, ale podmienka je, že musím podnikať 2 roky, viem, že začiatky budú ťažké, čo ak nezarobím, musím si aj tak platiť sociálne poistenie, keď nebudem mať z čoho?
Zuziana
18.04.05,15:19
Skús sa spýtať na úrade práce, či náhodou neorganizujú rekvalifikačný kurz pre začínajúcich podnikateľov. V Trnave sa niečo také robí. Absolventi sa oboznámia s úskaliami podnikania a vypracujpú si podnikateľský plán - buď ostrý pre úrad práce alebo cvičný kdyby neco.
JanaF
19.04.05,12:30
Konečne som sa dopracovala k tejto stránke, chcela by som začať podnikať, ale neviem, ako mám vypracovať podnikateľský plán, z Uradu práce som dostala tlačivá, ten plán by mal byť na 5 strán, ponúkajú mi 40 tis. som 6,5 roka nezamestnaná, ale podmienka je, že musím podnikať 2 roky, viem, že začiatky budú ťažké, čo ak nezarobím, musím si aj tak platiť sociálne poistenie, keď nebudem mať z čoho?
Socialne poistenie zatial platit nebudes, ak sa rozhodnes mozes sa dobrovolne poistit, ako bolo pisane v predchadzajucich prispevkoch. O plateni socialneho poistenia sa rozhodne, az ked podas prve danove priznanie. Zdravotne je pre istotu lepsie platit, aspon to najnizsie, co je 910,-/mesiac.
ivetas
19.04.05,12:34
Socialne poistenie zatial platit nebudes, ak sa rozhodnes mozes sa dobrovolne poistit, ako bolo pisane v predchadzajucich prispevkoch. O plateni socialneho poistenia sa rozhodne, az ked podas prve danove priznanie. Zdravotne je pre istotu lepsie platit, aspon to najnizsie, co je 910,-/mesiac.
No nie som si tym ista, ja som tak chcela poziadat pred rokom a rozmyslela som si to na zaklade toho, ze ked dostanes peniasky od UP musis platit aj do socky (teda tak mi to bolo povedane). Treba si to radsej este overit, no mozno sa to uz zmenilo.
porfin
19.04.05,13:25
Vďaka za vyčerpávajúcu odpoveď porfin, určite to všetkým začínajúcim pomôže. Je to naozaj super prácička. A ako je to s preddavkami u FO?
Myslíš preddavky na daň z príjmu?
Tie by sa mali platiť podľa toho aký príjem budeš mať za kal.rok .... to znamená, že ak začneš podnikať v máji 2005 spravíš si daňové priznanie v roku 2006 za rok 2005 a podľa toho akú výšku dane budeš platiť, tak sa počítajú preddavky, ktoré budeš platiť v roku 2006 ako preddavky na daň z príjmu za rok 2006.
bredikova
19.04.05,18:08
Konečne som sa dopracovala k tejto stránke, chcela by som začať podnikať, ale neviem, ako mám vypracovať podnikateľský plán, z Uradu práce som dostala tlačivá, ten plán by mal byť na 5 strán, ponúkajú mi 40 tis. som 6,5 roka nezamestnaná, ale podmienka je, že musím podnikať 2 roky, viem, že začiatky budú ťažké, čo ak nezarobím, musím si aj tak platiť sociálne poistenie, keď nebudem mať z čoho?
Ja som týmto všetkým prešla. Nie je to až také strašné. Ale neponúkajú ti málo. Ja som bola nezamestná 6 meisacov a dostanem toľko isto. Posielam ti súbor , ktorý mi veľmi pomohol pri koncipovaní podnikateľského plánu. ( ak sa mi to podarí pridať - ešte sa neviem správne pohybovať na tejto stránke.:D )
babenko1
19.04.05,18:47
Pokiaľ viem, tak živnostenské oddelenia na obvodných úradoch už nie sú. Je už len jeden na okresnom úrade.
Šebestová Jana
05.05.05,15:51
chcela by som sa spýtať, keď dostanem z úradu práce finančné prostriedky na začatie podnikania, musím si ich uložiť na podnikateľský účet alebo si ich môžem dať na osobný účet? Podmienka z Úradu práce je, že nemusím dokladovať, čo si za tieto peniaze kúpim a musím podnikať 2 roky, inak by som musela vrátiť alikvotnú čiastku.
Monica
05.05.05,21:35
chcela by som sa spýtať, keď dostanem z úradu práce finančné prostriedky na začatie podnikania, musím si ich uložiť na podnikateľský účet alebo si ich môžem dať na osobný účet? Podmienka z Úradu práce je, že nemusím dokladovať, čo si za tieto peniaze kúpim a musím podnikať 2 roky, inak by som musela vrátiť alikvotnú čiastku. Keď Ti bude priznaný príspevok z Európskeho soc.fondu na vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti, si povinná vytvoriť povereným zamestnancom MPSVR SR, Ústredia práce,soc.vecí a rodiny a iným orgánom oprávneným vykonávať kontrolu, primerané podmienky na riadne a včasné vykonanie kontroly a poskytnúť im všetky vyžiadané informácie a listiny týkajúce sa najmä oprávnenosti vynaložených nákladov.
To znamená, že súčasťou žiadosti o túto dotáciu je aj podnikateľský zámer, v ktorom presne musíš uviesť, čo si za poskytnuté peniaze plánuješ kúpiť. To je veľký omyl, keď si myslíš, že Ti štát poskytne peniaze len tak, aby si ich použila na čo si práve zmyslíš. Pozor na to! Musíš použiť poskytnutý príspevok v súlade so žiadosťou a podnik.zámerom. A pri kontrole musíš všetko zdokladovať bločkami!!! V hotovosti peniaze na ruku nedostaneš. Si povinná zriadiť si podnikat.účet, na ktorý Ti budú peniaze poukázané.
Veľa šťastia!:)