Spoška
11.03.08,18:02
Dobrý deň
Prosím o radu
Naša zamestnankyňa dostala výpoveď zo strany zamestnávateľa z dôvodu § 63, ods. 1, pís. b ZP dňa 20. 9. 2007. V organizácii pracovala viac ako 5 rokov. Výpovedná doba začala plynúť 1. 10. 2007 a pracovný pomer mal skončiť 31. 12. 2007. Počas výpovednej doby pracovala, alebo si čerpala dovolenku. Od 4. 12. 2007 je dočasne práceneschopná až doteraz a nie je nám známy termín ukončenia práceneschopnosti. Jej pracovný pomer s organizáciou by mal skončiť až po skončení práceneschopnosti. Je to administratívna zamestnankyňa a má určený mesačný plat platovým dekrétom. Kedy je organizácia povinná vyplatiť odstupné vo výške štvornásobku (aj v zmysle kolektívnej zmluvy) priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu? Malo to byť už v decembrovej výplate, alebo až po skončení jej práceneschopnosti? O termíne výplaty odstupného nebola dohoda. Neovplyvňuje výpočet výšky odstupného práceneschopnosť zamestnankyne?
Za odpoveď vopred ďakujem.
Spoška
wagner
12.03.08,07:30
Pracovný pomer jej skončil 31.12.2007 aj keď bola PN. Výšku odstupného neovplyvňuje PN. Odstupné by jej mala organizácia vyplatiť v najbližšom výplatnom termíne po ukončení PN. Ak nemá zamestnanie, tak na Úrad práce sa môže zaregistrovať až po skončení PN.
Chobot
12.03.08,07:49
Pracovný pomer jej skončil 31.12.2007 aj keď bola PN. Výšku odstupného neovplyvňuje PN. Odstupné by jej mala organizácia vyplatiť v najbližšom výplatnom termíne po ukončení PN. Ak nemá zamestnanie, tak na Úrad práce sa môže zaregistrovať až po skončení PN.

Súhlasím až na tú prvú vetu. Totiž keď je daná výpoveď a počas výpovednej doby pracovník ochorie, tak PP skončí až potom, čo skončí práceneschopnosť (ochranná doba) v zmysle § 64 ods. 2:

"(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá."

A keďže odstupné sa vypláca pri skončení PP, povedal by som, že odstupné sa vyplatí po ukončení PN (a zároveň ukončení PP) vo výplate za posledný mesiac § 76 ods. 5:

"(5) Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancom na výplate odstupného inak."
megyzah
18.03.08,07:55
Prosím Vás stala sa mi takáto vec. zamestnankyna odpracovala v organizacii 3 hodiny a vypytala sa domov lebo sa citi zle. Poobede isla na pohotovost a nasledne bola prijata do nemocnice kde jej od toho dna vystavili PN. A tu nastal problem, PN mi bola dorucena, ja som jej vyratala PN a ona sa prisla stazovat ze kedze v ten den od ktoreho mala vystavenu PN bola este v praci a ze teda mala za ten den dostat riadny plat a nie PN. Ibaze ona ma ten den vystavenu PN a navyse neodpracovala celu smenu, prosim Vas ako som mala postupovat?
megyzah
18.03.08,08:09
Prosím Vás stala sa mi takáto vec. zamestnankyna odpracovala v organizacii 3 hodiny a vypytala sa domov lebo sa citi zle. Poobede isla na pohotovost a nasledne bola prijata do nemocnice kde jej od toho dna vystavili PN. A tu nastal problem, PN mi bola dorucena, ja som jej vyratala PN a ona sa prisla stazovat ze kedze v ten den od ktoreho mala vystavenu PN bola este v praci a ze teda mala za ten den dostat riadny plat a nie PN. Ibaze ona ma ten den vystavenu PN a navyse neodpracovala celu smenu, prosim Vas ako som mala postupovat?

Prosím Vás ešte na vysvetlenie, zamestnankyňa ma hrubo napadla, že som ju ukrátila na plate, že jej v sociálnej poisťovni že som jej mala dať normálny plat a nie PN, keď odrobila smenu, ibaže ja som ani nevedela že tú smenu odrobila a navyše len 3 hodiny, ona teraz keď mám už výplaty spracované prišla s tým, že sa PN za ten deň stornuje, prosím Vás mala pravdu? Ćo mám robiť?
Jana Motyčková
18.03.08,08:25
Mala mať zaplatené 3 hodiny mzdou.
Pri PN sú dva rôzne výklady :
- PN by sa mala začať platiť až od nasledujúceho dňa (2 dni 25%, 7 dní 55%)
- zaplatiť PN aj za prvý deň.
Ja sa prikláňam k prvému výkladu.
megyzah
18.03.08,08:33
Čiže vlastne tá zamestnankyňa mala pravdu a mala mať zaplatenú PN až od ďalšieho dňa hoci PN bola vystevená ešte na ten deň keď odpracovala 3 hoidny? Ale ako ja môžem vedieť, či ona odrobila smenu keď je mimo mňa?
Jana Motyčková
18.03.08,10:59
Na spracovanie miezd nestačí iba doklad o PN, mali by ste mať aj nejaký záznam o odpracovanom čase (pracovný výkaz a pod.).
webbie
12.02.09,21:34
chcela by som sa opýtať, ako to to je s PN a odstupným. Mne plynie výpovedná doba od 1.1.2009, PP by mal skončiť 28.2.2009. Výpoveď som dostala z dôvodu nadbytočnosti, vo firme pracujem 8 mesiacov, mám nárok na 2-mesačné odstupné. Doteraz normálne pracujem, ale chytila ma chrípka, potrebovala by som byť asi týždeň PN, určite mienim PN ukončiť pred uplynutím výpovednej doby. V predvčerajšom vydaní SME sa píše, neviem, či to nebol preklep, že PN výšku odstupného OVPLYVNÍ. Je to pravda? Bude sa mi krátiť odstupné ak budem týždeň PN? Myslela som, že výšku odstupného práceneschopnosť neovplyvňuje. Vďaka
cepeva
03.09.09,09:42
dobry den..chcela by som sa spytat,ci mi neviete poradit..mam zamestnanca,s ktorym spolocnost skoncila pracovny pomer podla §60 - dohodou z organizacnych dovodov, a ked ma nastat ukoncenie pracovneho pomeru,siel na PN..ktora stale trva..prosim aplikuje sa na neho §64 ods. 2 - zakaz vypovede (citacia vid vyssie). Vdaka.
Chobot
03.09.09,09:51
dobry den..chcela by som sa spytat,ci mi neviete poradit..mam zamestnanca,s ktorym spolocnost skoncila pracovny pomer podla §60 - dohodou z organizacnych dovodov, a ked ma nastat ukoncenie pracovneho pomeru,siel na PN..ktora stale trva..prosim aplikuje sa na neho §64 ods. 2 - zakaz vypovede (citacia vid vyssie). Vdaka.

Nie, PP končí tak bolo v dohode dohodnuté. PNka na to nemá žiadny vplyv. Nemocenské bude ďalej dostávať zo soc. poisťovne.
irena249
10.09.09,12:10
prosím o radu, zamestnancovi čoskoro uplynie kalendárny rok od nástupu na PN. čo musíme alebo môžeme ako zamestnávateľ urobiť, prípadne aké doklady máme žiadať? zamestnanec je stále evidovaný ako dlhodobá neukončená PN.
VERONIKA6
10.09.09,12:15
prosím o radu, zamestnancovi čoskoro uplynie kalendárny rok od nástupu na PN. čo musíme alebo môžeme ako zamestnávateľ urobiť, prípadne aké doklady máme žiadať? zamestnanec je stále evidovaný ako dlhodobá neukončená PN.
Keď je dlhodobo PN, podporná doba je 52 týždňov, nie kalendárny rok.
Jana Motyčková
10.09.09,14:14
Po 52 týždňoch dáte prerušenie poistenia na SP. Inak nerobíte nič, pokiaľ vám nosí pokračovanie PN.
dušinka
10.09.09,14:57
Z mojej praxe si pamätám že do uplynutia podpornej doby bolo rozhodnuté čo s práceneschopným. Buď invalidita alebo koniec PN. Už to tak nie je?
Jana Motyčková
10.09.09,16:04
Niekedy áno, niekedy nie. Aj v minulosti to bolo iba "spravidla" - ak sa predpokladalo v dohľadnom čase ukončenie PN, PN mohla pokračovať aj po roku. Teraz môže teoreticky PN trvať neobmedzene - ukončenie po roku ani "spravidla" v zákone nie je.
... písal tu ktosi, že bol na PN 5 rokov.
irena249
11.09.09,05:45
ďakujem
adanr
11.09.09,07:41
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať ako je to v prípade ukončenia PP so zamestnancom, ktorý je čiastočný invalid, je dlhodobo PN (od januára 2009). Je potrebné mať nejakú žiadosť z úradu, že chceme prepustiť čiastočného invalida? (samozrejme keď skončí PN) Ďakujem
veronikasad
11.09.09,08:18
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať ako je to v prípade ukončenia PP so zamestnancom, ktorý je čiastočný invalid, je dlhodobo PN (od januára 2009). Je potrebné mať nejakú žiadosť z úradu, že chceme prepustiť čiastočného invalida? (samozrejme keď skončí PN) Ďakujem

Pozri § 66 Zákonníka práce

§ 66
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).
<DT>
adanr
11.09.09,11:00
Ďakujem za radu, a neviete náhodou či existuje aj špeciálne tlačivo z ÚPSVaR na súhlas výpovede čiastočného invalida? V tomto prípade nejde o §63 a nemá ani dôchodcovský vek. A ak ÚPSVaR rozhodne, že súhlasí s výpoveďou, nepotrebujem jeho lekársky posudok, že stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu? Vďaka.