horo
11.03.08,23:55
Velmi mi pomoze rada na nasledujuci problem:

Slovensky zivnostnik dodava sluzby vylucne do CR. Ziadne dalsie prijmy v SR nema.
Ak dobre chapem slovensky zakon o DPH, tak takyto zivnostnik nie je povinny registrovat sa k DPH ani v pripade ze prekroci trzby 1,5mil SKK, nakolko miesto dodania nie je v tuzemsku.

Zaroven na zaklade ceskeho zakona o DPH som nenasiel § na zaklade ktoreho by sa mal registrovat v CR. Nasiel som odkazy na porade na §94 a §95 ceskeho zakona o DPH, kde sa ale nikde neuvadza "osoba neregistrovana v inom clenskom state".

Ma takyto zivnostnik povinnost registracie k DPH v SR alebo CR?

Vopred dakujem za radu.
Zoltán Kovács
11.03.08,23:12
Služby sú poskytované zo Slovenska, alebo priamo v ČR sa vykonáva? Ak tá druhá možnosť, potom vyskytne otázka, či slovenskému živnostníkovi nevzniká povinnosť zriadiť si stálu prevádzkáreň v ČR, a v tom prípade už je možné, že bude splňať podmienky povinnej registrácie v ČR.

Podmienka stálej prevádzkarne je zdržiavanie sa v ČR 183 dni a viac v roku (podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a ČR).
horo
13.03.08,21:13
Vdaka za odpoved.

Sluzba je vykonavana ciastocne zo slovenska a ciastocne z ciech.

O tych 183 dnoch viem v spojitosti s danovou povinnostou, kedy sa prekrocenim tejto doby stava subjekt danovym rezidentom a je povinny podat danove priznanie v danej krajine.
Ci to ale suvisi aj s DPH, to neviem.

Podla toho co pises, ak by som neprekrocil tych 183 dni, tak by mi nevznikla povinnost registracie sa pre dan z primu v CR a ani povinnost pre registraciu k DPH? (aj napriek prekroceniu trzieb)?