jozz
12.03.08,06:46
Dobrý deň,
ak prenajímam nehnuteľnosť, kde mám v zmluve stanovené:
"Nájomník platí nájom vo výśke 5 500 Sk mesačne (bez platieb bytovému podniku a enenrgií). Nájomca je ďalej povinný uhradiť/preplatiť všetky platby bytovému podniku, platby za elektriku, plyn vo výške ako boli predpísané príslušným podnikom, v prípade neúplného obdobia alikvotnú časť. Za uvedeným účelom si Prenajímateľ a nájomník poznačia stavy vody, plynu, elektriky."
Ak prenajímam 10 mesiacov v r. 2007, do riadku prijmy uvediem : 30 100 (5 500*10 - 24 900)
Do riadku výdaje:
a.) 12 040 (30 100/55 000 *(0,4*55 000))
alebo
b.) 0 - iné výdaje dajme tomu nemám zdokumentované,a je keď boli

Čo je v poriadku ?? Mne by samozrejme vyhovovalo a.)

Vopred ďakujem za info.
lili1
12.03.08,06:30
môžeš si uplatniť aj % výdavky - uvedieš 40 % z príjmu spolu t.j. 12040,- sk a
pomer oslobodených príjmov k celk.príjmom 24900/30100=82,7 %
výdavok/rok 12040*82,7%=9957
výdavok 12040-9965=2075
jozz
12.03.08,08:26
No Tvojemu výpočtu moc nerozumiem, môj výpočet pre bod a.) je presne to čo je v tlačive Daňové priznanie, celkový príjem je 55 000/rok, po odpočítaní 24 900 je to 30 100. Tých 12 400 je už po aplikovaní toho pomerového vzorca.

Mne ide o to, či je to takto v poriadku, keďže v prijmoch nemám zarátané platby bytovému družstvu, elektrika, atď., ktoré uhrádza nájomník osobitne. Či by sa to takto nemohlo považovať za kombináciu Nákladov a Paušálu, je to takto (variant A) v poriadku ??
Evanka
12.03.08,08:49
No Tvojemu výpočtu moc nerozumiem, môj výpočet pre bod a.) je presne to čo je v tlačive Daňové priznanie, celkový príjem je 55 000/rok, po odpočítaní 24 900 je to 30 100. Tých 12 400 je už po aplikovaní toho pomerového vzorca.

Mne ide o to, či je to takto v poriadku, keďže v prijmoch nemám zarátané platby bytovému družstvu, elektrika, atď., ktoré uhrádza nájomník osobitne. Či by sa to takto nemohlo považovať za kombináciu Nákladov a Paušálu, je to takto (variant A) v poriadku ??
Úhrady, ktoré spomínaš nejdú vôbec cez teba? Sú to však len zálohy, ako riešiš vyúčtovanie zálohových platieb? Ak vznikne na platbách za el.energiu napríklad preplatok, nemal by byť vyplatený tebe, ale nájomníkovi.
jozz
12.03.08,10:05
Prosím niekoho, kto v tomto má skutočne jasno o odpoveď.

Úhrady idú cezo mňa len technicky - nájomník platí presne naviac o platby druźstvu, elektrika, plyn - ja ich okamžite uhradím družstu, Energetické závody, SPP. Je to takto aj preto, aby som mohol kontrolovať či nájomník uhrádza - ak nie, mohla by prísť sankcia zo strany družstva a pod.

Preplatky/nedoplatky z uvedeného idú nájomníkovi cezo mňa - ja mu ich vrátim, prípadne doplatí nedoplatok. Necelé obdobie rozdelíme na základe meračov - pomerov období. Takto je to jasné a transparentné. Kamarát to má presne takto, pri zmene zálohy, vyúčtovania netreba meniť zmluvu.

Ja mám samozrejme aj iné náklady - poistenie, daň, nejaká údržba a podobne - to by som chcel riešiť cez ten pauśál.

Ale k mojej otázke, aký je správny postup pri nákladoch, a.) alebo b.) - v zmluve figuruje len suma suma mojeho výnosu5 500 Sk, žiadna iná.
hanelie
12.03.08,10:37
Marína
12.03.08,13:12
Myslím, že jozzovi je jasný samotný výpočet príjmov a výdavkov po oslobodení.
Dobre rozumiem otázke, či posudzovať úhradu za energie za zdaniteľný príjem alebo nie?
Tvoj nájomník platí v tvojom mene za energie? Predpokladám, že áno, že nemá zmluvný vzťah s VSE, SPP a pod. Ak je to tak, môj názor je taký, že je to tvoj príjem(od nájomníka) a súčasne aj výdavok(plyn, elektr.energia a pod.), ak by si si uplatňoval preukázateľné výdavky(viedol účtovníctvo). Ak vedieš len evidenciu príjmov(uplatňuješ %-ne výdavky), všetky výdavky sú zahrnuté v 40%.
jozz
12.03.08,13:41
Musím teda evidovať aj tie doklady o nájme, elektrike a plyne, keď z textu zmluvy je vždy jasný môj príjem a neyávisý na výške týchto platieb, nech sú tieto platby hocijaké. Vyplýva mi táto povinnosť, aj keď je jedno, aké tieto platby budú.