memsahib
19.06.04,21:11
Chcela by som vedieť,
či namiesto dohody o vykonaní práce, ktorú nie je možné uzatvoriť z titulu charekteru vykonávaných prác (napr.: obchodno-účtovná činnosť-opakujúca sa osobou v riadnom PP), je možné uzavrieť príkaznú zmluvu podľa Občianskeho zákonníka.
Ak áno, ako to bude s daňou a s odvodmi? Bude sa to chápať ako riadny pracovný pomer?
ekin
19.06.04,19:26
prikazna zmluva je charakteru nie pracovno-pravneho charakteru. Jej uzatvorenie predpoklada vztah medzi pravnickou či FO a obycajnym občanom. Je uzatvarana podla obč.zakonnika. Príkazca - urcuje, co sa ma vykonat, príkaznik je ten, kto vykona pracu v prospech prikazcu a dostava brutto odmenu - cize je povinny sa postarat sám o priznanie príjmu a jej zdanenie.Podava DP a ma nárok na uhradu výdavkov spojených s týmto príjmom - nie v pausal.výške, iba preukazatelne výdavky. Tieto príjmy je treba uviest do §8 ako príjem z príležitostných činností
Nepodlieha tento prijem odvodovej povinnosti do SP, pretoze sa nejedna o prijem zo zavislej činnosti ani z podnikania. Asi tolko
Magma
22.06.04,05:44
Mohla by som použiť príkaznú zmluvu keď chcem pracovať pre 1 malú firmu ako mzdová účtovníčka? Je tam spolu 5 zamestnancov, doteraz sa to praktizovalo na dohodu o vykonaní práce.

Ďakujem za odpoveď
Zuzana210
24.06.04,08:24
Pridávam názor zo školenia:
Ak pracuje upratovačka na príkaznú zmluvu (kvázi ako podnikateľka) mala by platiť nájom za upratovaciu komoru a metlu ak jej ju "zamestnávateľ" poskytol a ak neplatí nájom tak to treba zdaniť ako naturálny príjem. Ale je tu iný problém-aj keď je to príkazná zmluva celá jej práca má charakter závislej činnosti (§5, ods.1a slová "obdobný vzťah) a má sa to zdaniť ako závislá činnosť.
ekin
11.07.04,12:42
nebyt jedneho linku...tak si ani nevsimnem, ze tu ktosi take cosi napisal.. Zuzanka, to bol nazor niekoho z odbornikov? Ved prikazca je povinny vytvorit take podmienky prikaznikovi, aby mohol splnit jeho prikaz - cize nevidim dôvod, aby mu prenajimal komoru na metlu.
Ktorý orgán môze napadnut uzatvorenie prikaznej zmluvy namiesto dohody o praci mimo prac.pomer alebo prac.pomer?
Došlo ku kráteniu dani? - nie
Došlo k inemu porušenia zákona, za čo hrozia pokuty? - nie
Ak nezdanujem ako zavislu cinnost - o čo ide? že si neodpočitam úlavy? Podavam dan.priznanie a je to individualne, ....hm,hm...
Zuzana210
12.07.04,07:45
Uviedla to Ing. Piršelová. Možno som to sem nenapísala presne tak, ako to povedala, ale výsledok je aj tak taký, že príkaznú zmluvu typu "upratovačka" treba zdaniť ako závislú činnosť. Mne sa to vidí celkom logické. Zákonník práce sme neporušili, upratovačka má svoju "výplatu" a na odvodoch sa ušetrilo.
vladan
12.07.04,07:52
myslím, že príkazná zmluva bola rozoberaná v mesačníku od PP - Dane a účtovníctvo č. 7. Skús pozrieť, ja som to len tak preletela, ale je tam aj vzor a myslím, že aj výpočty tohto príjmu + nejaký komentár.
Ervin
12.07.04,09:43
Nie som uctovnik ani ekonom ale pravnik. A cele sa mi to s tou prikaznou zmluvou nepozdava. Myslim ze uprava prikaznej zmluvy je dostatocne pruzna, a pod prikazom sa da rozumiet cokolvek. Ale pracovnopravne vztahy upravuje Zakonnik prace, a teda ak je nejaky vztah svojim obsahom t.j. objektivne pracovnopravny, nemozme tuto skutocnost obist tym ze zmluvu inak nazveme rozhodujuci je totiz obsah pravneho ukonu a vola zmluvnych stran moze smerovat len k vzniku takej zmluvy, ktora zakon neporusuje alebo neobchadza alebo sa neprieci dobrym mravom. Ak tomu tak nie je takato zmluva je absolutne neplatna.

Klucovy je aj § 7 ods. 4 ZP. Vykon zavislej prace nemozno zazmluvnit typmi zmluv podla Obc. a Obch. zakonnika, takyto pracvny ukon je simulovany...a skutocny vykon prace potom treba posudzovat ako vykon prace v prac. pomere na zaklade ustnej pracovne zmluvy (disimulovany) ukon so vsetkymi z toho plynucimi pravnymi dosledkami pre zamestnavatela.

Samozrejme uvedeny pripad ma aj danovo pravny rozmer, nielen obcianskopravny.

Perlicka na zaver ako sa zatvari zamestnavatel, ak sa upratovacka bude dozadovat § 730 ods. 2 Obc. zakonnika.?
vladan
12.07.04,10:08
Ervin, § 730 ods. 2 nemá. Mám pred sebou novelu účinnú od 1.2.2004 a tam je § 730 nazvaný ako Zvyklosti. Nepomýlil si sa? Mňa by zaujímalo čo si tým myslel - fakt len pre zaujímavosť. Skús pozrieť, či to máš dobré alebo medzi tým vyšla novela OZ, ktorú zas nemám ja. Pekný deň
Ervin
12.07.04,10:27
hovorim stale o obcianskom zakonniku a ten § 730 ods. 2 ma. ide o pravo na odmenu prikaznika, ktoru moze pozadovat aj ked vysledok ocakavany prikazcom nenastal, ibaze porusil prikaznik pravnu povinnost (znamena to ze upratovacka moze pracu teoreticky len odflaknut? neporusi tym ust. § 725 ods. 1!!!!! schopnosti a znalosti) Taktiez § 727- vyuctovanie ide podla nazoru sudnej praxe o kogentne ustanovenie...ako ho realizovat hm?
Jozef Mihál
12.07.04,17:04
Skvelé.
Ale aj tak si osobne myslím, že pri troche "šikovnosti" prečo nie príkazná zmluva aj na "závislé vzťahy". Hranica oddeľujúca závislé a "nezávislé" vzťahy je veľmi relatívna. Ak môžu poisťováci poisťovať na príkaznú zmluvu, prečo nie aj upratovačka poupratovať firmu.
Jozef Mihál
12.07.04,17:10
Ervin, ako právnik, nemrkli by ste sa na:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=919

Strašne by ma zaujímal názor fundovaného právnika,
môžu si zdravotné poisťovne len tak povedať, že "paušálnik" má platiť zdravotné poistenie podľa ustanovení zákona, ktoré od 1.1.2004 už neplatia ?
Ervin
13.07.04,08:24
Ako som to zbežne pozrel tak nie....pozeral som aj prechodné ustanovenia tej novely, ale tiež som ta nič nenašiel. Takže zrejme ten výklad je nesprávny, načo treba poisťovňu upozorniť.

P. Mihál
Mám ešte jednu prosbu problematikou legislatívy v oblasti verejnoprávnych poistných fondov som sa dlhší čas nezaoberal...Mohli by ste ma zorientovať aký je základný rámec pokiaľ ide o pramene - t.j. zákony v oblasti -je to takto????:
oblasť
1. zdravotného p.- zák. o zdravotnom poistení
2. sociálneho p. (t.j. nemocenské a dôchodkové)- Z. o soc. posiťovni
- z. o nemocenskom poistení
zamestnancov (?)
+ bola tam tuším ešte nejaká vyhláška ústrednej rady odborov- k študentom....

3. poist. v nezamestnanosti- len zákon o službách zamestnanosti

túto schému ovládam ešte z univerzitných čias (doc. Matlák).....musim z prac. dôvodov celú túto leg. urýchlene naštudovať
dík za pomoc

Pokiaľ ide o tú príkaznú zmluvu je to vec pohľadu....raz keď budem mať čas sa o tom rozpíšem detailnejšie....

p.s. existuje nejaká "rukoväť" práva sociálneho zabezpečenia, aktuálna ?????
Jozef Mihál
13.07.04,08:36
Ervin, zatiaľ vďaka,
k fondom:
Zdravotné poistenie - zákon č.273/1994 o zdravotnom poistení
Sociálne poistenie - zákon č.461/2003 o sociálnom poistení
(všetky dovtedajšie zákony, vyhlášky ÚRO atď. boli týmto zákonom zrušené a tento zákon rieši všetko - odvody, nemocenské, dôchodky, úrazové dávky, dávky v nezam...)
Náhrada príjmu pri PN - zákon č.462/2003
Zákon o službách zamestnanosti - zákon č.5/2004

Rukoväť...Ja používam zakladač IURA EDITION, PRÁVO SOCIÁLNEHO ZABEZPEČENIA.
Zaujímavý je napr. v tom, že vedľa seba obsahuje nové i staré (viď vyššie) predpisy v oblasti soc.zab.
vladan
13.07.04,08:42
len tak narýchlo:
1. zákon č. 387/1996 Z.z. o zamestnanosti - účinnosť od 1.1.2004
2. zákon č. 462/2003 Z.z. o náhrade príjmu pri dočasnej PN zamestnanca - účinnosť od 1.1.2004
3. zákon č. 90/1996 Z. z. o minimálnej mzde - účinnosť od 1.10.2003
4. zákon č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa - účinnosť od 1.1.2004
5. zákon č. 601/2003 Z.z. o životnom minime - účinnosť od 1.1.2004
6. zákon č. 311/2001 Z.z. zákonník práce - účinnosť od 1.2.2004
7. zákon č. 280/2002 Z.z. o rodičovskom príspevku - účinnosť od 1.1.2004
8. zákon č. 235/1998 Z. z. o príspevku pri narodení dieťaťa.... - účinnosť od 1.1.2004
9. zákon č. 236/1998 Z.z. o zaopatrovacom príspevku - účinnosť od 1.1.2004
10. zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti - účinnosť od 1.2.2004
11. vyhláška č. 31/2004 Z. z. ktorou sa vykonáva § 69 ods. 1 zákona 5/2004
12. vyhláška č. 44/2004 Z. z. ktorou sa vykonáva § 69 ods. 2 zákona 5/2004
13. zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení - účinnosť od 1.1.2004
14. novela zákona o službách zamestnanosti od 15.4.2004
Jozef Mihál
13.07.04,09:09
vladan, opravte si prosím - zákon č.387/1996 už neplatí, bol zrušený práve zákonom č.5/2004. Inak super.
vladan
13.07.04,09:21
beriem na vedomie a opravujem sa - teda vyhadzujem zákon (do archívu). Ďakujem, pekný deň.
hvh
13.07.04,20:30
Skvelé.
Ale aj tak si osobne myslím, že pri troche "šikovnosti" prečo nie príkazná zmluva aj na "závislé vzťahy". Hranica oddeľujúca závislé a "nezávislé" vzťahy je veľmi relatívna. Ak môžu poisťováci poisťovať na príkaznú zmluvu, prečo nie aj upratovačka poupratovať firmu.

Vážení - "smekám klobouk" pred Vašimi znalosťami, ale stále som sa nedozvedel odpoveď na otázku ktorá trápi konkrétne mňa.
Môžem na príkaznú zmluvu zamestnať v reštaurácii sezónneho charakteru napr. čašníka na letnú sezónu ? - doteraz som to riešil "dohodou o vykonanej práci " - bolo to správné ??? Prosím, poraďte mi - nerád by som sa dostal do problémov.

Ďakujem.
Jozef Mihál
14.07.04,04:52
Je zvykom vykladať Zákonník práce tak, že dohoda o vykonaní práce sa môže uzatvárať na jednorazové práce - "práca je vymedzená výsledkom". Takže práca čašníka na takúto dohodu to nemusí skončiť dobre. Lepším riešením by mala byť príkazná zmluva. Ale - viď príspevok Ervin:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=5884&postcount=8
Ervin
14.07.04,06:07
ak to chcete riešiť bezproblémovo, treba využiť inštitút pracovnej zmluvy

akékoľvek iné riešenie je obchádzaním Zákonníka práce
vladan
14.07.04,06:15
čítala som článok o Príkaznej zmluve v mesačníku Dane a účtovníctvo a bol tam vyslovený názor, že ak aj uzavriete s občanom alebo PO príkaznú zmluvu môže to daňová kontrola (myslím že pravdepodobnejšie u občana) preklasifikovať a z príkaznej zmluvy urobiť závislú činnosť. Čiže je otázne, že ak s čašníkom uzavriete príkaznú zmluvu, že to bude dobrá voľba, lebo môže prísť daňová kontrola a neuznať vám takúto zmluvu a potom tie "dodatočné" odvody, penále, pokuty a neviem čo ešte... No ale rozhodnutie je na vás. Pekný deň.
Janca
14.07.04,06:26
Súhlasím so ZUZANOU210. Chodím tiež na prednášky Ing. Piršelovej o ktorej si dovolím povedať, že je fundovaná (venuje sa dopodrobna paragrafom o závislej činnosti). Dávam jej za pravdu v tom, že akonáhle niekto musí dodržiavať pokyny alebo príkazy svojho platiteľa ide o závislý vzťah a môžete mať zmluvu s hocijakým názvom, z pohľadu daní a zákona sa skúma obsah zmluvy nie jej názov. (§5, odst. 1, písm. a, popr. písm. g). A pokiaľ túto prácu vykonáva niekto na základe živnostenského oprávnenia, zákon hovorí, že živnosťou je sústavná činnosť vo vlastnom mene na vlastný účet.
Jozef Mihál
14.07.04,06:28
K tomu ale pripomínam, že ani "zamestnávateľovi" ani "zamestnancovi", čiže ani "príkazcovi" ani "príkazníkovi" asi nebude veľmi vadiť, že to bude závislá činnosť a že bude daň z príjmu. V pohode takto možno pred daňovým úradom od začiatku vystupovať, platiť preddavky na daň, akoby bola pracovná zmluva alebo dohoda. Zákon o dani definuje, že závislá činnosť je činnosť na základe pracovnoprávneho vzťahu atď... alebo obdobného vzťahu...
Podstatné je, že sa nebudú platiť ODVODY.
Janca
14.07.04,06:39
Pán Mihál nevzťahuje sa teda na nich ani povinnosť platiť odvody pri príjme vyššom ako 3.000,-- Sk do ZP ?
Môže sa uzavrieť takáto zmluva s osobou evidovanou na Úrade práce ?
Jozef Mihál
14.07.04,08:55
V prípade študenta majúceho príjem na príkaznú zmluvu, je to príjem ktorý podlieha dani z príjmov, preto v mesiaci, v ktorom je tento príjem vyšší ako 3000 Sk, má platiť zdravotné poistenie.
V prípade dôchodcu atď...neplatí zdravotné poistenie bez ohľadu na výšku príjmu, lebo nie je zamestnanec ani SZČO, takže podmienka príjmu do 3000 Sk sa neskúma.

V prípade osoby evidovanej na Úrade práce, ide o známu podmienku

...vykonáva zárobkovú činnosť v rozsahu najviac 16 hodín týždenne a ktorého mzda za výkon tejto činnosti nepresahuje 800 Sk týždenne...

Už to tu bolo x krát rozoberané, ide o pomerne nepresne formulované ustanovenie v zákone o službách zamestnanosti, ktoré si pokojne možno vykladať tak, že ak sa v ňom hovorí o MZDE, tak napr. sa to nevzťahuje na odmenu príkazníka, alebo na odmenu pri dohodách o vykonaní práce...A tým pádom nezamestnaný môže pokojne na príkaznú zmluvu zarobiť koľko chce...(je to môj výklad za ktorým si rozhodne nestojím).

Ďalší argument ma napadol dodatočne - ako chce niekto pri príkaznej zmluve merať odpracovaný čas ? Ako možno pri príkaznej zmluve dokazovať, či činnosť bola - nebola v rozsahu 16 hodín týždenne?
Tanka
22.07.04,11:25
Čo poviete na toto?

Medzi "neziskovými organizáciam" (obč.zruž, nadácie, n.o.,...) sa presadzuje názor, že na úpravu dobrovoľníckej práce je možné použiť aj príkaznú zmluvu. Počula som však názor, že v nej musí byť dohodnutá odmena.
v §730 obč.zák. je však uvedené, že príkazca je povinný poskytnúť príkazníkovi odmenu iba vtedy, ako bola dohodnutá alebo je obvyklá, najmä vzhľadom na povolanie príkazníka.
Neviem, či si to vysvetľujem správne, ale dalo by sa do zmluvy teda uviesť niečo v zmysle, že príkazník nedostane žiadnu odmenu?
Ak mu chce organizácia preplatiť cestovné náhrady, je potrebné to tam uviesť?
Ervin
22.07.04,11:55
Moj nazor je ze takato prikazna zmluva je neplatna nakolko obchadza zakonnik prace. Je to vsak mensinovy nazor uz pomaly aj medzi pravnikmi. Nie ze by som bol proti znizovaniu nakladov a proti podnikatelom a trhovej ekonomike, ale nahradzanie prac. zmluv "dobrovolnymi" prikaznymi resp. pracou na zivnost pri cinnostiach, ktore maju vsetky znaky zavislej prace, popiera vyznam celeho pracovneho prava. Viem ze vo vyspelych statoch Europy legislativa takyto postup zakazuje uz od 20-30 rokov 20.st.

Fakt je ze uprava prikaznej zmluvy je dost pruzna, ak sa rozhodnete moze byt bezodplatna. To neplati, ak ide o cinnost kde je odmena obvykla.

Takze je to na Vas.
slavuska
03.03.06,11:23
Znovu sa u nas pretriasaju prikazne zmluvy na upratovanie. Ide o to, ze ak sa podpise prikazna zmluva s dochodcom, ktory nema ziaden iny prijem, tak je to podla §8 prilezitostny prijem a teda od dane oslobodeny do vysky cca 40000. A ted dochodca nemusi ani podat danove priznanie... co vy na to?
Peterka
03.03.06,11:27
Znovu sa u nas pretriasaju prikazne zmluvy na upratovanie. Ide o to, ze ak sa podpise prikazna zmluva s dochodcom, ktory nema ziaden iny prijem, tak je to podla §8 prilezitostny prijem a teda od dane oslobodeny do vysky cca 40000. A ted dochodca nemusi ani podat danove priznanie... co vy na to?
Príkazná zmluva už z názvu určuje že tento príjem patrí do § 6 a preto sa má zdaňovať podľa tohto paragrafu.Príkazná zmluva je z hľadiska právneho v poriadku a z hľadiska daňového je vtedy v poriadku keď sa zdaní podľa §6.:mad:
gu100
28.03.06,07:02
Súhlasím so ZUZANOU210. Chodím tiež na prednášky Ing. Piršelovej o ktorej si dovolím povedať, že je fundovaná (venuje sa dopodrobna paragrafom o závislej činnosti). Dávam jej za pravdu v tom, že akonáhle niekto musí dodržiavať pokyny alebo príkazy svojho platiteľa ide o závislý vzťah a môžete mať zmluvu s hocijakým názvom, z pohľadu daní a zákona sa skúma obsah zmluvy nie jej názov. (§5, odst. 1, písm. a, popr. písm. g). A pokiaľ túto prácu vykonáva niekto na základe živnostenského oprávnenia, zákon hovorí, že živnosťou je sústavná činnosť vo vlastnom mene na vlastný účet.

aj v Nitre na seminari k dani z prijmov sa skolitelka nad tymto pousmiala a tiez prehlasila nieco v podobnom zmysle, ze ano, prikaznu zmluvu je mozne chapat ako zavislu cinnost, kedze "niekto musí dodržiavať pokyny alebo príkazy svojho platiteľa " .. ale v tom pripade plati, ze sa takto posudzuju prijmy prijate do 31/01/2006, pokial maju suvislost s predchadzajucim obdobim..laicky povedane, ak mi niekto zaplati 30/12/2005 a mne peniaze pridu na ucet az 02/01/2006, tak mam smolu, musimich zdanovat este za rok 2005...
viera67
28.03.06,13:21
V denníku Sme, ohľadne príkaznej zmluvy, zo dňa 27.3.2006, str. 29 je uvedené, že ak od príkazcu fyzická osoba dostala v kalendárnom mesiaci úhrn odmien 5000 Sk.- a menej, nemusí ich uvádzať vo svojom daňovom priznaní, pretože od 1.1.2006 sa na ňu upaltňuje zrážková daň a tým je daňová povinnosť vysporiadaná.Je to doslovný opis z novín, tak neviem, či je to pravda. Ak niekto vie, dá sa použiť príkazná zmluva pre futbalového rozhodcu od športového klubu? Som technik PO a ak vykonám nejakú prácu u podnikateľa, kedy môžem dať príkaznú zmluvu a kedy musí byť dohoda? Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Jozef Mihál
29.03.06,05:39
Príkazná zmluva je jedna z možností zmluvných vzťahov medzi dvoma subjektami podľa Občianskeho zákonníka. A dá sa použiť v prípade futbalového rozhodcu.
petutula
29.03.06,06:18
Prosím Vás ako je to v prípade SZČO v stavebnej činnosti, ak dostane zákazku na maľovanie objektu a potrebuje človeka asi na dva týždne. Keď si vezme nezamestnaného, vedeného na UP, môže s ním na tie dva týždne uzavrieť príkaznú zmluvu? Má mu to zdaniť zrážkou alebo to má nechať na toho človeka, aby si to vysporiadal v DP? Ako taká zmluva vyzerá, prosím vás? Ďakujem
agata
29.03.06,08:17
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Preštudovala som síce všetky príspevky o príkaznej zmluve, ale nie sú mi celkom jasné povinnosti príkazníka voči DÚ, zdravotnej a sociálnej poisťovni.
Mám príkaznú zmluvu, kde príkazca je sprostredkovateľom starobného dôchodkového sporenia a príkazník vykonáva pre neho pomocné administratívne práce. Príkazca poskytuje odmenu v zmysle § 6 Zák. o dani z príjmov. Odmena je určená na jednu zmluvu a podľa počtu zmlúv vyplatí príkazca príkazníkovi odmenu vždy do 10-eho v mesiaci. Chcem sa opýtať, ak celková ročná odmena nie je vyššia ako cca 43 tis. Sk a príkazník je nepracujúci dôchodca a študent, majú títo povinnosť podávať na DÚ daňové priznanie a plynú im povinnosti voči zdravotnej a sociálnej poisťovni? Ďakujem
svetlusik
12.06.09,06:33
Dobry den,

Chceli by sme v nasej organizacii aby pre nas pracovali nejaki dobrovolnici. Je vobec potrebne pri dobrovolnej cinnosti, aby sa uzatvorila nejaka zmluva? A ak ano, s akym zmluvnym typom mate skusenosti? Je treba povedat, ze nemame zaujem obchadzat zakon a vyuzivat ludi, aby robili zadarmo. Je to ich rozhodnutie. Ide konkretne o to, ze na vylet pre decka by s nami chcela ist pani robit zdravotnicku s tym, ze za to nic nechce.

Diki
Marianna01
12.06.09,06:52
Prosím Vás ako je to v prípade SZČO v stavebnej činnosti, ak dostane zákazku na maľovanie objektu a potrebuje človeka asi na dva týždne. Keď si vezme nezamestnaného, vedeného na UP, môže s ním na tie dva týždne uzavrieť príkaznú zmluvu? Má mu to zdaniť zrážkou alebo to má nechať na toho človeka, aby si to vysporiadal v DP? Ako taká zmluva vyzerá, prosím vás? Ďakujem

Príkazná zmluva je uzatváraná na základe obchodného zákonníka. Treba zvážiť, či obsah zmluvy nie je v rozpore so zákonníkom práce, pretože často sa príkazná zmluva uzatvára chybne na práce, ktoré sú závislou činnosťou. Príkazná zmluva sa zdaňuje podľa §8 (ak sa splnia podmienky zákonom stanovené), nestrháva sa zrážková ani preddavková daň. Daňovník si tento príjem vysporiadáva sám v DP.
Je nutné zvážiť, či nie je lepšie uzavrieť dohodu o vykonaní práce. Pokiaľ je dotyčný evidovaný na UP, dohoda nie je prekážkou. Platia sa len minimálne odvody a obe strany sú kryté aj ohľadom DU, BOZP...
Marianna01
12.06.09,06:57
Dobry den,

Chceli by sme v nasej organizacii aby pre nas pracovali nejaki dobrovolnici. Je vobec potrebne pri dobrovolnej cinnosti, aby sa uzatvorila nejaka zmluva? A ak ano, s akym zmluvnym typom mate skusenosti? Je treba povedat, ze nemame zaujem obchadzat zakon a vyuzivat ludi, aby robili zadarmo. Je to ich rozhodnutie. Ide konkretne o to, ze na vylet pre decka by s nami chcela ist pani robit zdravotnicku s tym, ze za to nic nechce.

Diki

na zdravotníčku k deťom - to je asi zložitejší problém. Nie čo sa týka "využívania ľudí", ale práve zabezpečenie zdravotnej starostlivosti. Je otázne, či na výlete je potrebné mať zabezpečenú zdrav. starostlivosť, pokiaľ viem, pri jednodňovom výlete to nie je potrebné, tam je dôležitý náležitý dozor na určitý počet detí. Pokiaľ by to mal byť viacdenný pobyt, tam už ZS zabezpečená byť musí. Dotyčný musí mať príslušné vzdelanie, neviem ale, či sa vyžaduje aj niečo viac. V každom prípade by ste ju mali mať nejak zazmluvnenú, ináč nepreukážete, že tam skutočne bola, aj keby za to nedostala odmenu.
svetlusik
12.06.09,07:58
Dakujem pekne za odpoved.
A odhliadnuc od tohto konkretneho pripadu, aku zmluvu uzatvorit s dobrovolnikom vo vseobecnosti? Je to vobec potrebne?
Marianna01
12.06.09,10:37
Dakujem pekne za odpoved.
A odhliadnuc od tohto konkretneho pripadu, aku zmluvu uzatvorit s dobrovolnikom vo vseobecnosti? Je to vobec potrebne?

hm, ťažko povedať. Neviem o tom, že by s u nás nejak riešila dobrovoľná "práca"... skôr to poznáme z filmov z ameriky, kde dobrovoľníci pracujú v predvolebných kampaniach, že? :D Na Slovensku sa dobrovoľná práca asi nenosí.
Snáď nejaká zmluva o spolupráci, kde je uvedená, že činnosť je vykonávaná dobrovoľne a bezodplatne, nie sú poskytnuté ani nijaké úľavy ani naturálie. Dohodnúť aj aké sú práva a povinnosti oboch strán, aká činnosť sa má vykonávať, kde sa má vykonávať, ako sa bude riešiť prípadná zodpovednosť (napr. za zverené prostriedky)
greenleader
02.07.09,09:07
Zdravim,

Som zivnostnik a vlastnim eshop. Potrebujem obch. zastupcov ktori dostanu 15% z predanych produktov. Nedavam im fixny plat, vsetko zavysi od ich sikovnosti.

Mozem pouzit prikaznu zmluvu? Ako?
anna81
25.11.09,15:28
Ahojte, mám taký problém..
v našej TVJ sú rozhodcovia odmeňovaní na príkazné zmluvy. Vyskytol sa taký prípad, že jeden rozhodca, pracuje na dve príkazné zmluvy za mesiac (každá zmluva je uzatvorená na jeden deň, napr. 17.10. má jednu príkaznú zmluvu a 24.10 má druhú príkaznú zmluvu). Jedná sa mi o to, že keď príkazník má vytvorené jedno osobné číslo, ako ho potom nahodím do mzdového programu? Doteraz sa to robilo ručne, tak s tým nebol problém, len teraz neviem či mu mám odmenu za tie dva dni čo odrobil zrátať a tak nahodiť do miezd za október alebo vytvoriť ďalšie osobné číslo?
Vyplácalo sa to v hotovosti v ten deň ktorý odpracoval a na ktorý má príkaznú zmluvu. Takže by mal mať dve výplatné pásky za mesiac?
Monika Kováčová
25.11.09,15:33
každá Príkazná zmluva je nový "iný pracovný pomer". Ťažko radiť ako to máš "nahodiť", vôbec netuším aký program používaš.
anna81
26.11.09,12:10
Na mzdy používam program Solid, už som ich ohľadom týchto príkazných zmlúv kontaktovala a jediné čo mi poradili je spočítať všetky príkazné zmluvy za mesiac a nahodiť to dohromady, ale podľa mňa to nieje šťastné riešenie.?
Levizub
22.12.09,09:33
Príkazná zmluva je uzatváraná na základe obchodného zákonníka. Treba zvážiť, či obsah zmluvy nie je v rozpore so zákonníkom práce, pretože často sa príkazná zmluva uzatvára chybne na práce, ktoré sú závislou činnosťou. Príkazná zmluva sa zdaňuje podľa §8 (ak sa splnia podmienky zákonom stanovené), nestrháva sa zrážková ani preddavková daň. Daňovník si tento príjem vysporiadáva sám v DP.
Je nutné zvážiť, či nie je lepšie uzavrieť dohodu o vykonaní práce. Pokiaľ je dotyčný evidovaný na UP, dohoda nie je prekážkou. Platia sa len minimálne odvody a obe strany sú kryté aj ohľadom DU, BOZP...

No a nie je nahodou prikazna zmluva podla Občianskeho zakonníka? Konkrétne § 724 a ďalšie... ???
ivan999
02.01.10,19:34
Dobry vecer,
Chcem sa opytat ci ked uzatvorim prikaznu zmluvu s dochodcom na aku sumu ju mozem max. uzatvorit aby nemusel podat DP a neplatil dan. Ako je to u cloveka na HPP ktory ma uzatvorenu prikaznu zmluvu.

Dakujem za odpoved
anna81
20.01.10,06:45
Ahojte. Moja sestra pracovala v novembri a decembri 2009 na príkaznú zmluvu - predávala knihy po obchodoch a rôznych inštitúciách. Zarobila cca 1700 eur. Predtým nemala žiaden príjem.
Ako si vysporiada daň? Je povinná podať daňové priznanie? A má v tomto prípade nárok na daňový bonus?
Veľmi by mi pomohli Vaše názory.
ďakujem.
Radinka
27.01.10,10:49
Prosím o radu:
Starobý dôchodca na základe príkaznej zmluvy zarobil za rok 2009 cca 240,- €. Podá si daňové priznanie a keďže je to nízka suma (neviem presne hranicu) daň mu aj tak nevyjde platiť?
TatianaM
27.01.10,13:43
Môžem vykonať ročné zúčtovanie zamestnancovi, ktorý mal aj príjem na základe príkaznej zmluvy od iného zamestnávateľa? Alebo si musí urobiť sám DP?
Jarka 1
27.01.10,14:01
Prosím o radu:
Starobý dôchodca na základe príkaznej zmluvy zarobil za rok 2009 cca 240,- €. Podá si daňové priznanie a keďže je to nízka suma (neviem presne hranicu) daň mu aj tak nevyjde platiť?


Ak mal len tento príjem, nemusí podávať DP. Nevznikne mu povinnosť.
Jarka 1
27.01.10,14:03
Môžem vykonať ročné zúčtovanie zamestnancovi, ktorý mal aj príjem na základe príkaznej zmluvy od iného zamestnávateľa? Alebo si musí urobiť sám DP?


Ak bol príjem z príkaznej zmluvy posudzovaný podľa § 5, môžeš mu urobiť RZD. Ak bol posudzovaný podľa § 8, podá si DP typ B.
mirhu
01.02.10,07:48
Ak bol príjem z príkaznej zmluvy posudzovaný podľa § 5, môžeš mu urobiť RZD. Ak bol posudzovaný podľa § 8, podá si DP typ B.

Ak bol prijem posudzovany podla par.5, je povinny zamestnavatel aj odviest dan, alebo staci ,ak si to dany clovek zuctuje v DP?
fialka m
02.02.10,17:31
ahojte, mam prikaznu zmluvu, budem mesacne posielat preddavkovu dan, platim aj urazove a garancne do socialnej poistovne?

dakujem
fialka m
02.02.10,17:47
nevie niekto poradit?
zsazsula
02.02.10,18:11
ahojte, mam prikaznu zmluvu, budem mesacne posielat preddavkovu dan, platim aj urazove a garancne do socialnej poistovne?

dakujem
Príkazna zmluva je podľa §724 občianského zákonníka a používa sa pri priležitostných príjmoch to čo uvádzaš je práca na dohodu kde ťa zamestnavateľ prihlási do soc.poist a vtedy sa platia aj odvody a samozrejme aj daň s príkaznej zmluvy daň sa vysporiada na konci roka
fialka m
03.02.10,17:15
aha, cize nemozem mat prikaznu zmluvu, kde bude mesacny prijem? da sa to potom len cez DVP alebo je aj iny sposob?
ide totiz o to, ze je to mesacna odmena, ale praca je vykonavana doma, na sukromnom pocitaci, clovek pouziva vlastny softver, pracovne pomocky, papier, tlaciaren :-)

dakujem moc
maturantka
03.02.10,17:54
Ak bol prijem posudzovany podla par.5, je povinny zamestnavatel aj odviest dan, alebo staci ,ak si to dany clovek zuctuje v DP?

Prosím, chcem si dať zúčtovať príjem z príkaznej zmluvy v rámci ročného zúčtovania príjmov u zamestnávateľa. Ide o jeden mesiac práce na príkaznú zmluvu - január 2009. Potom agentúra zistila, že náplň práce bude na celý rok a uzatvorili sme dohodu o pracovnej činnosti. Ako zistím, že ten jeden mesiac práce na príkaznú zmluvu je posudzovaný podľa par. 5 a nie 8? Aby som zbytočne nezavádzala našu milú mzdovú účtovníčku...:) Ďakujem za radu.
mysimis
03.02.10,17:55
Bola Ti odmena z príkaznej zmluvy zdanená?
maturantka
03.02.10,18:01
Z agentúry mi šéf telefonicky oznámil, keď som sa na to pýtala, že nebola zrazená daň.
mysimis
03.02.10,18:04
V tomto prípade je to príjem podľa §8.
fialka m
03.02.10,18:15
aha, cize nemozem mat prikaznu zmluvu, kde bude mesacny prijem? da sa to potom len cez DVP alebo je aj iny sposob?
ide totiz o to, ze je to mesacna odmena, ale praca je vykonavana doma, na sukromnom pocitaci, clovek pouziva vlastny softver, pracovne pomocky, papier, tlaciaren :-)

dakujem moc


nevie niekto poradit v tejto veci???
maturantka
03.02.10,18:17
Takže si musím asi podať DP typ B sama. To ma až tak neteší... Každopádne ďakujem za radu, aspoň nebudem robiť zmätky v učtárni.
mysimis
03.02.10,18:17
nevie niekto poradit v tejto veci???

A čo tak použiť dohodu o pracovnej činnosti?
fialka m
03.02.10,18:27
ak to bude oka, ze ten clovek sa vobec nezdrziava u zamestnavatela a pracuje z domu?
mysimis
03.02.10,18:32
ak to bude oka, ze ten clovek sa vobec nezdrziava u zamestnavatela a pracuje z domu?

O akú prácu sa jedná?
fialka m
03.02.10,18:38
O akú prácu sa jedná?

uctovnictvo, ktore je kazdy mesiac
maturantka
04.02.10,04:03
Ťažká otázka: Príkazná zmluva v januári 2009 bola považovaná za ostatný príjem podľa par. 8 (nebola zrazená daň). Príjem z nej bol cca 100 eur brutto. Môžem to považovať za príležitostný príjem do cca 40 000 Sk a tým sa vyhnúť podaniu DP typ B? V ostatných mesiacoch som robila tú istú prácu na dohodu a tam už príjem bol zdanený. Chcem požiadať o zúčtovanie mzdovú učtáreň. Bolo by to možné? Ďakujem.:cool:
maturantka
05.02.10,13:50
Dovoľujem si posunúť. Ďakujem.:o
maturantka
08.02.10,13:15
Prosím, nevedel by niekto? Ďakujem.
matuma
17.03.10,19:35
Mám pred sebou príkaznú zmluvu podľa § 724 OZ. Rozhodca dostal podľa príkaznej zmluvy odmenu, tá bola zdanená a boli mu vyplatené aj cestovné náhrady a stravné. Z predchádzajúcich článkov som pochopila, že ak to bolo zdanené tak to považujem za príjem zo závislej činnosti - § 5. Potom cestovné náhrady a stravné nezdaňujem. Takže môžem vyplniť daňové priznanie FO A? Nemal by mať dotyčný rozhodca potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti. On má iba potvrdenie o príjme na základe príkaznej zmluvy. Môžte poradiť? Ďakujem.
rogalo
21.03.10,12:37
Môžem uzatvoriť príkaznú zmluvu s usporiadateľom na športovom podujatí, ktoré sa opakuje každé dva týždne do konca sezóny t.j. do konca júna 2010, alebo musí byť PZ na každú akciu zvlášť?
Jana Motyčková
21.03.10,18:05
Mám pred sebou príkaznú zmluvu podľa § 724 OZ. Rozhodca dostal podľa príkaznej zmluvy odmenu, tá bola zdanená a boli mu vyplatené aj cestovné náhrady a stravné. Z predchádzajúcich článkov som pochopila, že ak to bolo zdanené tak to považujem za príjem zo závislej činnosti - § 5. Potom cestovné náhrady a stravné nezdaňujem. Takže môžem vyplniť daňové priznanie FO A? Nemal by mať dotyčný rozhodca potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti. On má iba potvrdenie o príjme na základe príkaznej zmluvy. Môžte poradiť? Ďakujem.
Ak to zdanili, tak to môže byť iba príjem zo závislej činnosti a potrebuje potvrdenie o príjmoch zo záv. činnosti.
Jana Motyčková
21.03.10,18:06
Môžem uzatvoriť príkaznú zmluvu s usporiadateľom na športovom podujatí, ktoré sa opakuje každé dva týždne do konca sezóny t.j. do konca júna 2010, alebo musí byť PZ na každú akciu zvlášť?
Môže byť PZ na celé obdobie.
Janula1
25.03.10,19:29
Dobrý den p. Motyckova,

chcem sa spytat, mozem uzatvorit prikaznu zmluvu so 17-ročnym studentom ktory mi pomahal vykonavat nejake prace? Mozem si to uplatnit ako danovy vydavok?
On si to nemusi zdanovat, ak nemal prijem, ktory nepodlieha zdaneniu? Myslim, ze je to polovica nezdanitelnej ciastky. Je to tak?
dakujem pekne za odpoved. Prosim poradte mi
Jana Motyčková
26.03.10,10:06
Môžeš uzavrieť. Príkazná zmluva sa zvyčajne zdaňuje ako závislá činnosť, ale niekto ju zdaňuje ako jednorazvý príjem - v závislosti od znenia zmluvy. V každom prípade si môže prinajhoršom upaltniť nezdaniteľnú časť.
a99
26.03.10,21:27
Možu byť príkaznou zmluvou odmení členovia rady domu vi SVB?
Ide o jednorazový príjem za celoročnú činnosť v spoločenstve.
Ďakujem
Jozef Mihál
27.03.10,08:51
Podstata príjmu spočíva v ich odmene ako štatutárnych zástupcov a to je príjem podľa § 5.
a99
27.03.10,15:25
1/ Ďakujem za odpoved. V tomto prípade musím odvádzať 10+4% zdravotné odvody. Aké doklady / knihy musím viesť v súvislosti s týmito odmenami? Mzdové listy alebo podobne.
2/ Mal som živnosť už predtým, zvolili ma za predsedu SVB a odmenu som fakturoval SVB -čku ako živnostník; Mám veľký prúser, alebo to nie je explicitne zakázané/napísané?
Ďakujem za odpoveď.
xoxolushka
03.04.10,09:42
Prosím Vás ako by ste riešili túto situáciu. Starobný dôchodca (bývalý pilčík) si chce privyrobiť. Ponúkol sa na pomoc, ak budeme potrebovať. O závislú činnosť sa jednať nebude, nakoľko si donesie vlastnú motorovú pílu, PHM, ochranné pomôcky, no odchodom na dôchodok si zrušil živnostenské oprávnenie. Je tu možné uzavrieť príkaznú zmluvu, alebo niečo podobné? Ďakujem za odpoveď.
breckova
15.04.10,06:07
Môže uzatvoriť príkaznú zmluvu majiteľka butiku s predavačkou?
Jedná sa o obdobie 2-3 mesiace.
Ďakujem
breckova
19.04.10,06:21
Viete mi poradiť, prosím?
Môže uzatvoriť príkaznú zmluvu majiteľka butiku s predavačkou?
Jedná sa o obdobie 2-3 mesiace.
Ďakujem
velox
30.04.10,07:19
Dobrý deň
chcem sa spýtať, či môžem so svojimi zamestnancami, ktorí sú u mňa zamestnaný na pracovnú zmluvu ako obchodní zástupcovia a poberajú fixný plat, uzatvoriť prikaznu zmluvu alebo inú zmluvu na základe ktorej by im bola vyplácaná odmena za sprostredkované obchody. Ušetrilo by sa zvýšených odvodoch a odmenu by si tak zdaňovali sami.
Ďakujem pekne za odpoveď. Prosím poraďte mi
Timka1
30.04.10,07:35
Dobrý deň
chcem sa spýtať, či môžem so svojimi zamestnancami, ktorí sú u mňa zamestnaný na pracovnú zmluvu ako obchodní zástupcovia a poberajú fixný plat, uzatvoriť prikaznu zmluvu alebo inú zmluvu na základe ktorej by im bola vyplácaná odmena za sprostredkované obchody. Ušetrilo by sa zvýšených odvodoch a odmenu by si tak zdaňovali sami.
Ďakujem pekne za odpoveď. Prosím poraďte mi



podľa mňa môžeš s nimi uzatvoriť príkaznú zmluvu, pretože budú vykonávať pre vás nejakú činnosť

podľa Občianskeho zákonníka
§ 724

Príkaznou zmluvou sa zaväzuje príkazník, že pre príkazcu obstará nejakú vec alebo vykoná inú činnosť.
...................................

Za závislú činnosť možno považovať príkazné zmluvy podľa § 724 a nasl. Občianskeho zákonníka, najmä s ohľadom na ustanovenie § 725 Občianskeho zákonníka.

Ak príjem z uvedených zmlúv nie je posudzovaný ako príjem zo závislej činnosti a nejde ani o príjem z podnikania, tak sa zdaňuje podľa § 8 ods.1 písm.a) zákona o dani z príjmov ako "ostatný príjem" - príjem z príležitostných činností.
tibor1000
25.05.10,14:15
Dobrý deň
prosím Vás,môže na pracovnú zmluvu -príkazník sprostredkovávať inzerciu pre príkazcu?
tzn. získava pre neho kontakty a nových zákazníkov - pracuje z domu,využíva svoje prostriedky,príkazcu o výsledkoch svojej práce priebežne informuje.
ďakujem
jacekova
25.05.10,19:45
Dobrý deň
prosím Vás,môže na pracovnú zmluvu -príkazník sprostredkovávať inzerciu pre príkazcu?
tzn. získava pre neho kontakty a nových zákazníkov - pracuje z domu,využíva svoje prostriedky,príkazcu o výsledkoch svojej práce priebežne informuje.
ďakujem


trošku je to domotané....

pracovná zmluva je medzi zamestnávateľom a zamestnancom

príkazník a príkazca môžu uzavrieť príkaznú zmluvu

Ak sa dobre spíše príkazná zmluva, nevidím problém v tom, aby príkazník vykonával vyššie uvedené činnosti
tibor1000
28.05.10,07:18
trošku je to domotané....

pracovná zmluva je medzi zamestnávateľom a zamestnancom

príkazník a príkazca môžu uzavrieť príkaznú zmluvu

Ak sa dobre spíše príkazná zmluva, nevidím problém v tom, aby príkazník vykonával vyššie uvedené činnosti

áno,som to naozaj domotal:---
je to medzi príkazníkom a príkazcom
ďakujem
janasl
28.06.10,07:09
Dobrý deň,
SMe s.r.o., poskytujeme zdrav.starostlivosť a potrebujeme urobiť nejakú zmluvu s lekárom SZČO, ktorý pre nás bude príležitostne (2-3 služby v mesiaci) pracovať a ošetrovať našich pacientov. Ktorú zmluvu by sme mali použiť. Príkaznú, mandátnú, poprípade zmluvu o poskytovaní služieb?
Ďakujem
branislavh
30.06.10,11:54
Ľudia potrebujem poradiť. Chcem uzatvoriť príkaznú zmluvu a chcel by som tam zakonponovať odmenu za obrad, obchodu a nie pevnú sumu. Je to možné? Vopred Vám ďakujem. Brano
branislavh
02.07.10,05:18
Ľudia potrebujem poradiť. Chcem uzatvoriť príkaznú zmluvu a chcel by som tam zakonponovať odmenu za obrad, obchodu a nie pevnú sumu. Je to možné? Vopred Vám ďakujem. Brano
saskia26
09.09.10,20:34
Musí sa príkazca (szčo) registrovať na daňovom úrade pre DzZČ, keď vyplatí odmenu na základe príkaznej zmluvy? Alebo si len príkazník (občan) sám vysporiada príjem v daňovom priznaní na konci roka a odvedie daň?
saskia26
17.09.10,18:50
Musí sa príkazca (szčo) registrovať na daňovom úrade pre DzZČ, keď vyplatí odmenu na základe príkaznej zmluvy? Alebo si len príkazník (občan) sám vysporiada príjem v daňovom priznaní na konci roka a odvedie daň?

Ak by zaujímalo aj niekoho iného, tu je odpoveď:
- ak podľa charakteru činnosti vykonávanej na príkaznú zmluvu pôjde o závislú prácu, t.j. príjem zo závislej činnosti podľa § 5 zákona o dani z príjmov, zamestnávateľ má povinnosť oznámiť daňovému úradu, že sa stal platiteľom dane zo závislej činnosti, z príjmu zamestnanca je povinný zraziť daň alebo preddavky na daň.
Ak pôjde o príležitostný príjem podľa § 8 ZDP, ten má povinnosť zdaniť príjemca, platiteľ príjmu daň nezráža.
M77
07.10.10,05:19
M§že SZČO uzatvoriť príkaznú zmluvu podľa §724 obč.zákonníka s FO, nepodnikateľom na správu a údržbu webovej stránky na 1 rok? Táto práca sa posudzuje ako závislá činnosť (odvedie daň SZČO) alebo ako príležitostný príjem podľa §8 (odmena sa vyplatí v hrubom a FO to zdaní sám)? Odmena by sa vyplatila dopredu v jednej sume - ide o 150,- Eur.
Tinika
03.01.11,10:34
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, svokra je zamestnaná a okrem toho príjmu mala aj 2x príjem na príikaznú zmluvu. Mala by na ten príjem dostat nejake potvrdenie, alebo len zdaní tento príjem v danovom podla toho kolko jej doslo na účet? Zdani to v §8? a ako je to z odvodami z príkaznej zmluvy?dakujem
skvrnka
07.01.11,13:12
Je to pravda, že od 1.1.2011 je potrebné platiť z príkaznej zmluvy
aj odvody do Sociálnej a Zdravotnej poisťovne, teda to znamená,
že pri jej podpise je potrebné osoby nahlásiť.
Timka1
07.01.11,13:18
Je to pravda, že od 1.1.2011 je potrebné platiť z príkaznej zmluvy
aj odvody do Sociálnej a Zdravotnej poisťovne, teda to znamená,
že pri jej podpise je potrebné osoby nahlásiť.

zamestnancami, na ktorých sa vzťahuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti sú tí, ktorých príjem je zdaňovaný podľa §5 a zároveň ktorým z právnych predpisov alebo právneho vzťahu založeného napr. príkaznou zmluvou, vyplýva právo na pravidelné mesačné odmeňovanie.

z toho vyplýva, že osoba pracujúca na príkaznú zmluvu podľa Obč. zákonníka, ak dostáva odmenu pravidelne akždý mesiac, sa považuje podľa nového zákona o SP za zamestnanca a je povinná platiť poistné do SP, je potrebné ju prihlásiť do 31.1.2011 do SP na RL, tlačivká sú nové, ale žiaľ SO ich ešte nemajú
Jana Motyčková
07.01.11,16:17
doplním -
Ak aj príjem z príkznej zmluvy nie je pravidelný každý mesiac, ale je nepravidelný alebo vyplatený jednorazovo, ak sa zdaňuje podľa §5, tak ide o zamestnanca na účely dôchodkového poistenia - treba ho od začatia platnosti príkaznej zmluvy prihlásiť do SP.
Do ZP sa v takom prípade prihlási ako zamestnanec v mesiaci, kedy bude mať z tejto zmluvy príjem.
skvrnka
07.01.11,16:39
doplním -
Ak aj príjem z príkznej zmluvy nie je pravidelný každý mesiac, ale je nepravidelný alebo vyplatený jednorazovo, ak sa zdaňuje podľa §5, tak ide o zamestnanca na účely dôchodkového poistenia - treba ho od začatia platnosti príkaznej zmluvy prihlásiť do SP.
Do ZP sa v takom prípade prihlási ako zamestnanec v mesiaci, kedy bude mať z tejto zmluvy príjem.

Ak je teda takýto zákonný pohľad na príkaznú zmluvu, že sa z nej robia tieto
odvody do SP a ZP, potom sa tieto odvody robia aj z mimopracovnej činnosti napr.dohody o pracovnej činnostii, DVP? Pretože z tých doteraz odvádzal len zamestnávateľ do SP. Zamestnancovi bola zrazená len daň.
Jana Motyčková
07.01.11,19:43
Dohody sú v zákone z poistenia (okrem GP a ÚP) vylúčené. Zatiaľ.
skvrnka
08.01.11,06:15
Dohody sú v zákone z poistenia (okrem GP a ÚP) vylúčené. Zatiaľ.

Takže je vyhodnejšie opäť začať uzatvárať dohody. Hoci tie príkazné zmluvy
boli hlavne z dôvodu aspoň u nás(nie z finančných GP a UP), že nebolo treba nahlasovať zamestnancov, čo my sme používali na akcie, ktoré sa konali cez víkend napr. jednu sobotu, nedeľu za jeden až dva mesiace.
Externe nám robia mzdy a teda v sobotu nikto nenahlási, aj keď sa to má
robiť deň vopred, tak my v piatok nemáme od nich občianske, lebo tí ludia
prídu priamo na akciu alebo aj neprídu niektorí, takže by bolo zbytočné
ich prihlasovať. Opäť sme sa tým dostali do rozporu so zákonom, ktorý
musíme žial porušovať . Odvody vykonáme, ale žial nahlasovací termín
nemôžeme splniť.
adam
08.01.11,07:56
Je to pravda, že od 1.1.2011 je potrebné platiť z príkaznej zmluvy
aj odvody do Sociálnej a Zdravotnej poisťovne, teda to znamená,
že pri jej podpise je potrebné osoby nahlásiť.

Z Príkaznej zmluvy sú odvody do SP a ZP v rovnakej výške ako z Pracovnej zmluvy? V ktorom § je to uvedené ? Ďakujem....
adam
08.01.11,10:22
Z Príkaznej zmluvy sú odvody do SP a ZP v rovnakej výške ako z Pracovnej zmluvy? V ktorom § je to uvedené ? Ďakujem....
Posúvam otázku...
Ivana Germanová
08.01.11,11:25
Upozorňujem na špecifikáciu podmienok a zodpovednosti za prípadnú škodu - platia iné pravidla ako pri Zákonníku práce.
Jana Motyčková
09.01.11,09:14
Z Príkaznej zmluvy sú odvody do SP a ZP v rovnakej výške ako z Pracovnej zmluvy? V ktorom § je to uvedené ? Ďakujem....
Zákony o SP a ZP. Zákon o SP napr. §4 , zákon o ZP napr. §10b.
Jana Motyčková
09.01.11,09:19
Takže je vyhodnejšie opäť začať uzatvárať dohody. Hoci tie príkazné zmluvy
boli hlavne z dôvodu aspoň u nás(nie z finančných GP a UP), že nebolo treba nahlasovať zamestnancov, čo my sme používali na akcie, ktoré sa konali cez víkend napr. jednu sobotu, nedeľu za jeden až dva mesiace.
Externe nám robia mzdy a teda v sobotu nikto nenahlási, aj keď sa to má
robiť deň vopred, tak my v piatok nemáme od nich občianske, lebo tí ludia
prídu priamo na akciu alebo aj neprídu niektorí, takže by bolo zbytočné
ich prihlasovať. Opäť sme sa tým dostali do rozporu so zákonom, ktorý
musíme žial porušovať . Odvody vykonáme, ale žial nahlasovací termín
nemôžeme splniť.
Áno, problém je u krátkodobých výkonoch práce pre veľa ľudí(napr. komparz), kde nepoznám žiadnu formu, ako by sa dalo legálne vyhnúť minimálne prihlasovaniu na SP. Pritom ani nejde o odvody ale o administratívnu náročnosť hlavne pri prihlasovaní a odhlasovaní, tiež pri vykazovaní.
adam
09.01.11,10:32
Zákony o SP a ZP. Zákon o SP napr. §4 , zákon o ZP napr. §10b.

Z uvedených § vyplýva, že odvody sa budú platiť aj z odmeny z príkaznej zmluvy. Ale aká bude ich výška, to mi vie niekto napísať? Vopred ďakujem...
Jana Motyčková
09.01.11,12:15
Adam:
Ako si uviedol predtým - ako pri zamestnancoch.
Vymeriavací základ pre SP §138 a §139b, percentá §128-137
Pre ZP - definovanie zamestnanca §11 ods.3, VZ §13, sadzba poistného §12, preddavky §16, rzzp §19.
saskia26
09.01.11,13:53
Dohody sú v zákone z poistenia (okrem GP a ÚP) vylúčené. Zatiaľ.

V prípade DoPČ nie je potrebné nahlasovať nič na zdravotnú poisťovňu? Ani zamestnávateľ neplatí žiadne odvody z dohody? Ďakujem
skvrnka
09.01.11,13:53
Áno, problém je u krátkodobých výkonoch práce pre veľa ľudí(napr. komparz), kde nepoznám žiadnu formu, ako by sa dalo legálne vyhnúť minimálne prihlasovaniu na SP. Pritom ani nejde o odvody ale o administratívnu náročnosť hlavne pri prihlasovaní a odhlasovaní, tiež pri vykazovaní.


Ano jedná sa o viac ludí, na cca 2-3 dni, kde suma je skutočne
nízka, teda nejde o finančnú stránku, ale o tú administratívno-byrokratickú.
A pritom chcem dodržiavať zákon, aj platiť odvod, ale fyzicky sa to nedá
urobiť. Ak mám sedieť na akcii aj sobotu a nedeľu a priebežne prihlasovať,
odhlasovať, ešte aj mňa musí firma zaplatiť za So a Ne s príplatkom, inak to robím cez týždeň v rámci pracovnej doby.
saskia26
09.01.11,13:55
doplním -
Ak aj príjem z príkznej zmluvy nie je pravidelný každý mesiac, ale je nepravidelný alebo vyplatený jednorazovo, ak sa zdaňuje podľa §5, tak ide o zamestnanca na účely dôchodkového poistenia - treba ho od začatia platnosti príkaznej zmluvy prihlásiť do SP.
Do ZP sa v takom prípade prihlási ako zamestnanec v mesiaci, kedy bude mať z tejto zmluvy príjem.

V prípade príkaznej zmluvy, ktorá nie je zdaňovaná podľa §5 nie je potrebné nahlasovať na SP a ZP? Ďakujem
Jana Motyčková
09.01.11,14:08
V prípade DoPČ nie je potrebné nahlasovať nič na zdravotnú poisťovňu? Ani zamestnávateľ neplatí žiadne odvody z dohody? Ďakujem
Dohody sa na ZP nenahlasujú a ZP sa z nich neplatí.
adam
09.01.11,16:52
Ak je príkazník odmeňovaný hodinovou sadzbou, je potrebné dodržať hodinovú minimálnu sadzbu, alebo môže byť aj nižšia, napr.1,66 tak ako to bolo doteraz v príkazných zmluvách a pri dohodách ?
skvrnka
10.01.11,08:28
V prípade príkaznej zmluvy, ktorá nie je zdaňovaná podľa §5 nie je potrebné nahlasovať na SP a ZP? Ďakujem

Príkazná zmluva je asi zdaňovaná podľa §5, lebo nám ešte v roku
2005 pri dotaze o tom, že využívame pri víkendových akciách, alebo
konkurzoch čo trvá dva dni a viac ludí, príkazné zmluvy, ako ich zdaňovať, odpovedali z DR, že "takto vykonávané činnosti sú predmetom dane podľa §5 Zákonao DzP". Takže ak sa tým riadim, tak v súvislosti s SP a ZP pre mňa vyplývajú už tu diskutované povinnosti. A neviem, akú formu zmluvy z Občianskeho
zákonníka použiť, aby to nespadalo pod §5 a príjemca si to mal
napríklad zdaniť sám na konci roka, teda nie §5, a tým sa vyhnúť aj týmto
administratívnym úkonom ( zdôrazňujem nie z finančných dôvodov, ale administratívnych).
janeb
10.01.11,13:50
A nie je príkazná zmluva - zmluva podľa občianskeho zákonníka zdaňovaná ako príjem podľa §8 - Ostatné príjmy?

Pretože podľa §5 sa zdaňujú príjmy zo závislej činnosti a závislú činnosť riadi zákonník práce (a k nemu príslušné pracovnoprávne vzťahy - prac. pomer/dohodár) a tam nastupuje aj SP a ZP.

preto mi je zvláštne, že by príjem podľa §8 podliehal odvodom. Viete mi niekto vysvetliť či mám alebo nemám pravdu?
skvrnka
10.01.11,15:06
A nie je príkazná zmluva - zmluva podľa občianskeho zákonníka zdaňovaná ako príjem podľa §8 - Ostatné príjmy?

Pretože podľa §5 sa zdaňujú príjmy zo závislej činnosti a závislú činnosť riadi zákonník práce (a k nemu príslušné pracovnoprávne vzťahy - prac. pomer/dohodár) a tam nastupuje aj SP a ZP.

preto mi je zvláštne, že by príjem podľa §8 podliehal odvodom. Viete mi niekto vysvetliť či mám alebo nemám pravdu?

To, že prípad, ktorý uvádzam je §5, som čítala v stanovisku, ktoré dalo Daňové riaditeľstvo. Aj v komentároch k tejto novele SP a ZP sa už uvádza,že z príkazných zmluv treba tiež odvádzať, preto človek rozmýšla aký iný druh zmluvy by sa mohol použiť z Občianskeho zákonníka. Títo "terajší múdri ľudia na MPSVaR" sami možno niekedy doporučili tento druh zmluvy, ako sa vyhnúť SP a ZP, a pretože sa veľmi začali používať (pričom predtým som o nej ani nevedala), tvária sa, že tam stráca štát na odvodch a tak sa rozhodli pre tieto zmeny. Dúfam, že šikovnejší odo mňa a od nich niečo zase vymyslia.
stbe
11.01.11,07:56
Dobry den, moze byt prikazna zmluva postavena tak, ze je urcene dielo ktore treba vytvorit a pocas tvorby tohto diela bude prikaznikovy poskytovana pausalna mesacna odmena, pripadne jej alikvotna cast...prikaznik mi to vysvetlil tak ze ak budem napriklad pracovat len 15 dni v mesiaci, mozem dostat len polovicu z tejto pausalnej odmeny... dakujem za odpoved...
KEJKA
11.01.11,08:32
ked je určené dielo, ponúka sa Zmluva o dielo.
čiastočné platby sú možné - majú sa dohodnúť v zmluve.
michelle84
12.01.11,13:10
Adam:
Ako si uviedol predtým - ako pri zamestnancoch.
Vymeriavací základ pre SP §138 a §139b, percentá §128-137
Pre ZP - definovanie zamestnanca §11 ods.3, VZ §13, sadzba poistného §12, preddavky §16, rzzp §19.

Janka, chcem sa opýtať ohľadom príkazných zmlúv. Zdravotné poistenie sa platí aj za zamestnanca a aj za zamestnávateľa klasicky akokeby to bol pracovný pomer. A sociálne poistenie sa platí celé? Lebo som našla informáciu, že sa rozlišuje, či ide o pravidelný alebo nepravidelný príjem a neplatia sa plné odvody. A tu sa tiež platia odvody aj za zamestnanca a aj za zamestnávateľa? Príjem z príkaznej zmluvy je považovaný za príjem zo závislej činnosti? Ďakujem.
Jana Motyčková
12.01.11,18:34
Marianna01
12.01.11,18:56
michelle, máš draka, pozri tu :
http://www.porada.sk/t153577-sp-od-1-1-2011-kto-je-zamestnancom-a-zamestnavatelom.html
...ja nemám draka a tiež ma zaujíma odpoveď... ;)
Jana Motyčková
12.01.11,21:10
V tom prípade napr. príspevok 95 a 96 v tejto téme.
adam
22.01.11,08:38
michelle, máš draka, pozri tu :
http://www.porada.sk/t153577-sp-od-1-1-2011-kto-je-zamestnancom-a-zamestnavatelom.html

Preštudovala som príspevok v drakovi. Z neho vyplýva, že z príkaznej zmluvy s pravidelným príjmom ZĽ aj ZC platia odvody do SP: Nemocenské, dôchodkové a poistenie v nezamestnanosti. Neplatia : úrazové, garančné a rezervný fond. Do ZP platí aj ZĽ aj ZC. V dohode o PČ sa nič nezmenilo. Je to tak? Ďakujem...
nika.sum
08.02.11,16:53
To ze z prijmu na prikaznu zmluvu sa platia odvody do ZP a SP plati az od 1.1. 2011 ak som spravne pochopila?
Zuzka2510
09.02.11,16:54
Dobrý večer. ja by som sa len chcela opýtať, ak má niekto uzatvorenú príkaznú zmluvu od 12/2010 do 03/2011 a po ukončení dohodnutej doby v prik. zmluve mu bude vyplatená jednorázova odmena, platia sa z toho nejaké odvody? Mám toho dotyčného hlásiť na sociálku a zdravotnú poisť? Viem že je tu o tom už veľa napísané, ale akosi som sa nedopátrala k môjmu problému. A ešte či môže byť viac uzatvorených prík. zmlúv na rôzne činnosti pre jedného človeka v jednej spoločnosti. Ďakujem pekne za váš čas a odpoveď
adam
09.02.11,17:54
Prihlásiť bolo treba do 31.1.2011. Na RL do SP zaškrtneš nepravidelný príjem. K ZP je aj tu http://www.porada.sk/t159281-nepravidelny-prijem-a-zp.html
Zuzka2510
09.02.11,18:56
A to prihlásenie do SP a ZP sa týka všetkých príkazných zmlúv bez ohľadu na to či sa jedná o jednorázovú odmenu alebo o príjme zo závislej činnosti?
adam
09.02.11,19:01
Áno. Na zamestnancov s nepravidelným príjmom sa vzťahuje iba dôchodkové poistenie.
Zuzka2510
09.02.11,19:13
Takže už tomu začínam chápať:) uzatvorená príkazná zmluva - povinnosť prihlásiť do sociálky a zdravotnej (nijako sa tomu nedá vyhnúť, pretože som to do 31.01.11 nestihla - je to aj penalizované?)Nie je stanovené nejaké min. a max. koľko sa môže na príkaznu zmluvu zarobiť?
adam
09.02.11,19:17
Či je to penalizované neviem, a odmena nie je nijako obmedzená. Možno uplatniť aj nezdanieteľnú časť, ak ju príkazník neuplatňuje u iného zamestnávateľa. Odmena z prík. zml. je považovaná ako príjem zo závislej činnosti.
Zuzka2510
09.02.11,19:25
Ďakujem pekne za Váš čas a prajem príjemný večer
Zuzka2510
15.02.11,06:59
Dobrý deň. Prosím môže mi niekto poradiť? mám taký problém, je uzatvorená príkazná zmluva za rok 2010, činnosť - lektor pre marketing a reklama. Môže sa príjem za túto činnosť považovať podľa §6 zákona o dani z príjmov? A ak túto odmenu vyplatíme tohto roku je potrebné to niekam hlásiť? A ešte posledná otázka vystavuje odberateľ nejaké potvrdenie o tomto príjme ak to bude riešené cez pokladničné doklady? Ďakujem pekne.
Zuzka2510
15.02.11,07:23
:confused:
michelle84
22.02.11,15:53
Ak je vyplatená odmena za výkon činnosti na základe príkaznej zmluvy za 12/2010 v 01/2011, je potrebné zraziť odvody z odmeny?
michelle84
25.02.11,06:37
Posúvam...
KEJKA
25.02.11,07:02
Ak je vyplatená odmena za výkon činnosti na základe príkaznej zmluvy za 12/2010 v 01/2011, je potrebné zraziť odvody z odmeny?
nie
michelle84
25.02.11,07:31
nie

Kejka, ďakujem veľmi pekne ;)
jana32
15.03.11,06:17
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak od 1.1.2011 uzavrie podnikateľ, ktorý dopoisaľ nikoho nezamestnával, nie je teda registrovaný na DÚ ako pltitel dane zo závislej činnosti, uzavrie teda príkaznú zmluvu so starobným dôchodcom, okrem odvodov do starobného poistenia, je povinný sa nahlásiť na DÚ? Ďakujem
Ľaľa
15.03.11,08:33
nie
Kejka, prosím Ťa do akej výšky je oslobodený príjem z príkaznej zmluvy - príležitostná činnosť /nie závislá činnosť/ za rok 2010. Polemizujeme o číslach a potrebovali by sme názor nestranného človeka.
jana32
15.03.11,09:06
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak od 1.1.2011 uzavrie podnikateľ, ktorý dopoisaľ nikoho nezamestnával, nie je teda registrovaný na DÚ ako pltitel dane zo závislej činnosti, uzavrie teda príkaznú zmluvu so starobným dôchodcom, okrem odvodov do starobného poistenia, je povinný sa nahlásiť na DÚ? Ďakujem

prosím , poraďte mi.
jana32
15.03.11,12:26
Volala som na daňový úrad a dostala som super odpoveď, že mám posúdiť či ide o príkaznú zmluvu, ktorá esie prvky závislej činnosti, alebo nie. Ale ako to mám zistiť to mi nepovedal. Tak ak ide o vymaľovanie kancelárie - ide o jednorázovku, tak je to alebo nie je závislá činnosť? Prosím veľmi pekne poraďte.
Centrum
15.03.11,12:36
Volala som na daňový úrad a dostala som super odpoveď, že mám posúdiť či ide o príkaznú zmluvu, ktorá esie prvky závislej činnosti, alebo nie. Ale ako to mám zistiť to mi nepovedal. Tak ak ide o vymaľovanie kancelárie - ide o jednorázovku, tak je to alebo nie je závislá činnosť? Prosím veľmi pekne poraďte.
A čo tak uzatvoriť s občanom zmluvu o dielo na túto jednorázovú činnosť ? Objednávateľ bude mať uznaný náklad - službu a občan si to sám vyrieši v DP "B" v § 8 ods. 11 - iné príjmy.Vyhnete sa problematike závislej činnosti.
KEJKA
15.03.11,15:58
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak od 1.1.2011 uzavrie podnikateľ, ktorý dopoisaľ nikoho nezamestnával, nie je teda registrovaný na DÚ ako pltitel dane zo závislej činnosti, uzavrie teda príkaznú zmluvu so starobným dôchodcom, okrem odvodov do starobného poistenia, je povinný sa nahlásiť na DÚ? Ďakujem
musí byť registrovaný pre odvodyx a dane, ktoré bude platiť.
Podľa mňa na DU registrácia na DPFO musí byť, ide o zdaniteľný príjem.
blabla195
24.03.11,08:42
ahojte,
kamoška má príkaznú zmluvu, v ktorej je uvedené, že ňou nevzniká pracovnoprávny vzťah - ide o poskytnutie odborných služieb /tvorba e-stránky a učebníc a učebných pomôcok/, ale príkazca ju zdaňuje. Odmenu dostáva v závislosti od hodín, ktoré na projekte odpracuje a ak má príkazca peniaze z pojektu /dosť nepravidelne/...
Pri RZZP mi v pobočke poradili, že ak to bude príjem podľa §6 - §8, tak sa jej podstatne znížia odvody oproti príjmu podľa §5...Ale obávam sa, či by mi to prešlo pri daňovom.
Skúste poradiť, prosím!!!
Vďaka
48912
24.03.11,13:13
Dobry den,
potrebovala by som poradit kam zaradit prijem z prikaznej zmluvy vo vyske 50 Eur v danovom priznani "B". Kamoska ma prijem zo zavislej cinnosti ale mala aj prijem z prikaznej zmluvy za 1,5 mesiaca. Nie som si ista, kam tento prijem treba v dp vyplnit. A co RZZP ... viete mi poradit???
ilona
01.04.11,10:06
Prečítala som asi všetky témy ohľadom príkaznej zmluvy na rok 2011,no nie je mi to celkom jasné,lebo tie odpovede si dosť protirečia.Napíšem to tak,ako to chápem ja. Z príkaznej zmluvy sa platia odvody podľa toho,či je považovaná za pravidelný,alebo nepravidelný príjem a či sú to prijmi podľa par.5,alebo podľa par.8. Ak mi niekto napr. na výškovej budove umyje 1 x za rok okná,alebo 1 x za rok niečo opraví, posúdim to ako nepravidelný príjem,príjem podľa par.8, takže je to príležitostný príjem a neodvádzam odvody. Ak sa mýlim,tak ma opravte.
ilona
01.04.11,12:14
Pozrie to niekto zo skúsených poraďákov či je to naozaj tak? Ďakujem
411tina
04.04.11,08:32
Aj ja by som sa chcela na toto opýtať, pretože tiež mi to nie je jasné.
juliam
03.05.11,16:40
Ja som z toho mimo... Asi je lepšie uzatvoriť dohodu a mať pokoj...
adam
03.05.11,16:50
Pri ukončení príkaznej zmluvy treba podať zápočtový list?
adam
03.05.11,16:54
Ja som z toho mimo... Asi je lepšie uzatvoriť dohodu a mať pokoj...
...a pre zamestnávateľa finančne výhodnejšie, nehovoriac o tom, že pokiaľ je zamestnaný na príkaznú zmluvu evidovaný nezamestnaný, pracovníčky úradu práce majú z toho hokej... tvrdia veci, ktoré sú v rozpore s novelami...ale sú to úradníčky a vždy majú pravdu...
Huta
17.06.11,12:02
Prečítala som asi všetky témy ohľadom príkaznej zmluvy na rok 2011,no nie je mi to celkom jasné,lebo tie odpovede si dosť protirečia.Napíšem to tak,ako to chápem ja. Z príkaznej zmluvy sa platia odvody podľa toho,či je považovaná za pravidelný,alebo nepravidelný príjem a či sú to prijmi podľa par.5,alebo podľa par.8. Ak mi niekto napr. na výškovej budove umyje 1 x za rok okná,alebo 1 x za rok niečo opraví, posúdim to ako nepravidelný príjem,príjem podľa par.8, takže je to príležitostný príjem a neodvádzam odvody. Ak sa mýlim,tak ma opravte.

Takže pokiaľ je to príležitostný príjem netreba z nej odvádzať odvody?:confused:
Mydliarova
12.07.11,04:57
Aj mňa by potešila odpoveď na otázku, či je potrebné odviesť odvody z Príkaznej zmluvy - zabezpečnie účtovníctva za r. 2010 podpísanej a vyplatenej
jedmorazovej odmeny (po zdanení) 1.6.2011.
Nestačí iba odviesť daň zo závislej činnosti za 6/2011???
Musím ju prihlásiť aj do soc. poisťovni za 6/2011 a osviesť odvody???
Ďakujem za odpoveď.
Mila123
12.07.11,05:32
Aj mňa by potešila odpoveď na otázku, či je potrebné odviesť odvody z Príkaznej zmluvy - zabezpečnie účtovníctva za r. 2010 podpísanej a vyplatenej
jedmorazovej odmeny (po zdanení) 1.6.2011.
Nestačí iba odviesť daň zo závislej činnosti za 6/2011???
Musím ju prihlásiť aj do soc. poisťovni za 6/2011 a osviesť odvody???
Ďakujem za odpoveď.
:D pokiaľ ja viem, platí jedno previdlo na zdaňovanie , ak ten dotyčný, kt. ide vykonávať prácu , na ten druh nemá živnosť popr. oprávnenie, je podľa príkaznej zmluvy zamestnancom, musí sa mu zraziť daň,
ak dostanem ja, resp. podpíšem príkaznú zmluvu, a som aj SZČO, v žovnosti mám vedenie účt. nebudem ju mať zdaňovanú....a ako je to s odvodmi???? zalistujem a napíšem ti
príkaznými zmluvami napr. odvážlivci riešili činnosti predavačiek, mysleli si, že si tú nejakú "korunku" či už teraz "euráčik" ušetria...ale tie predavačky nemali žiadne oprávnenie, živonosť na činnosť predavačky,.....
KEJKA
12.07.11,05:36
ak je SZČO a vykonáva činnosť podľa ŽL, tak nemá dôvod pracovať na príkaznú zmluvu, ale riadne vyfakturuje.
Prečo to rozlišuješ?
Mila123
12.07.11,05:40
ak je SZČO a vykonáva činnosť podľa ŽL, tak nemá dôvod pracovať na príkaznú zmluvu, ale riadne vyfakturuje.
Prečo to rozlišuješ?
Mala som dilemu, NsP dávala príkazné zmluvy lekárom na výkon prác pre LSPP a rozdiel v príkaznej zmluve nebol žiaden.....(nerozlišovala medzi SZČO a napr. zamestnancom).....nechcela faktúru, ak sme ju zaslali, vrátila ju ako neodpodstatnenú.........
KEJKA
12.07.11,05:43
Mala som dilemu, NsP dávala príkazné zmluvy lekárom na výkon prác pre LSPP a rozdiel v príkaznej zmluve nebol žiaden.....(nerozlišovala medzi SZČO a napr. zamestnancom).....nechcela faktúru, ak sme ju zaslali, vrátila ju ako neodpodstatnenú.........
ak nebol žiaden rozdiel, tak potom jedny PZ zdaňovali a iné nie? Si si istá, že taký postup je správny? Lebo ja nie.
Jana Motyčková
12.07.11,05:48
Kejka, aj živnostník môže uzavrieť príkaznú zmluvu, ak nestačí objednávka alebo ústna dohoda, ale potrebuje nejaké podmienky upraviť zmluvne.


Aj mňa by potešila odpoveď na otázku, či je potrebné odviesť odvody z Príkaznej zmluvy - zabezpečnie účtovníctva za r. 2010 podpísanej a vyplatenej
jedmorazovej odmeny (po zdanení) 1.6.2011.
Nestačí iba odviesť daň zo závislej činnosti za 6/2011???
Musím ju prihlásiť aj do soc. poisťovni za 6/2011 a osviesť odvody???
Ďakujem za odpoveď.
Keďže z toho chcete odvádzať daň zo závislej činnosti, tak to zrejme považujete za závislú činnosť - v takom prípade príkzanú zmluvu treba prihlásiť do SP aj ZP a odviesť odvody.
Keďže ide o jednorazový príjem :
- do ZP sa prihlasuje len v mesiaci, kedy je odmena vyplatená,
- do SP mala byť prihlásená od začiatku trvania zmluvy (najskôr od 1.1.2011). Do SP sa odvody platia ako z nepravidelného príjmu - t.j. odmena sa rozpočíta na mesiace trvania zmluvy (najskôr od 1.1.2011) a vykáže sa vo Výkaze poistného.
Mila123
12.07.11,05:49
ak nebol žiaden rozdiel, tak potom jedny PZ zdaňovali a iné nie? Si si istá, že taký postup je správny? Lebo ja nie.
Je to tak, jeden mal príjem očistený o daň a ten druhý ma príjem, kt. si mohol ponížiť o náklady a ten rozdiel zdaniť....
Ja som ten postup nevymyslela, nikdy by som neprišla s tým (nemám na to, aby som takéto právne kľučky vymýšľalaˇ)....musela som to nejako poriešiť, bez následkov....
KEJKA
12.07.11,05:51
Je to tak, jeden mal príjem očistený o daň a ten druhý ma príjem, kt. si mohol ponížiť o náklady a ten rozdiel zdaniť....
Ja som ten postup nevymyslela, nikdy by som neprišla s tým (nemám na to, aby som takéto právne kľučky vymýšľalaˇ)....musela som to nejako poriešiť, bez následkov....
len ma to zaujíma, tiež neviem. Jednoducho sa mi to nezdá správne.
Vieš aspoň uviesť nejaký §, ktorý to takto rieši?
Jana Motyčková
12.07.11,05:52
ak nebol žiaden rozdiel, tak potom jedny PZ zdaňovali a iné nie? Si si istá, že taký postup je správny? Lebo ja nie.
Príkazná zmluva je špecifická v tom, že závisí od jej obsahu, ako sa zdaní. Môže to byť závislá činnosť (väčšinou), aj samostatná zárobková činnosť (zvyčajne ak takú zmuvu uzavrie živnostník, ale nie je to podmienkou) a výnimočne môže ísť aj do ostatných príjmov. Preto na otázku, akú daňa a aké odvody platiť z príkaznej zmluvy neexistuje jedna správna odpoveď ale niekoľko správnych odpovedí.
KEJKA
12.07.11,05:57
súhlasím, ale podľa zadania rozdiel v obsahu PZ nie je, len v účastníkovi. TAkže len ten fakt, že je SZČO, tak sa zdaňovanie nechá na ňom a pokiaľ nie je, tak zdaňovanie a odvody vysporiada príkazca?
Ďakujem, oceňujem.
Jana_clenka
20.07.11,12:18
Poprosím o potvrdenie, či uvažujem správne: Na základe príkaznej zmluvy bola príkazníkovi vyplatená suma v plnej výške tak ako bola uvedená v zmluve (neznížená o daň a odvody). Príkazník je súkromná osoba-nepodnikateľ. Môže tento príjem považovať za ostatný príjem podľa §8 ods.1 písm.a), a keďže bol menší ako 500€ považovať ho podľa §9 ods.1 písm.g) za oslobodený ? Išlo o príkaznú zmluvu na obdobie jedného mesiaca s jednorázovou odmenou. Ďakujem.
KEJKA
20.07.11,12:44
podľa vyššie uvedených príspevkov, mala sa považovať odmena za príjem zo závislej činnosti.
Mila123
20.07.11,12:56
Poprosím o potvrdenie, či uvažujem správne: Na základe príkaznej zmluvy bola príkazníkovi vyplatená suma v plnej výške tak ako bola uvedená v zmluve (neznížená o daň a odvody). Príkazník je súkromná osoba-nepodnikateľ. Môže tento príjem považovať za ostatný príjem podľa §8 ods.1 písm.a), a keďže bol menší ako 500€ považovať ho podľa §9 ods.1 písm.g) za oslobodený ? Išlo o príkaznú zmluvu na obdobie jedného mesiaca s jednorázovou odmenou. Ďakujem.
pozri si toto.....
Príkazná zmluva je špecifická v tom, že závisí od jej obsahu, ako sa zdaní. Môže to byť závislá činnosť (väčšinou), aj samostatná zárobková činnosť (zvyčajne ak takú zmuvu uzavrie živnostník, ale nie je to podmienkou) a výnimočne môže ísť aj do ostatných príjmov. Preto na otázku, akú daňa a aké odvody platiť z príkaznej zmluvy neexistuje jedna správna odpoveď ale niekoľko správnych odpovedí.

Aj keby bolo v príkaznej zmluve uvedené, že si to má sám zdaniť a posúdilo by sa, že je to pre neho závislá činnosť, máš povinnosť mu to zdaniť ty.....mne sa javí, tým, že je to nepodnikateľ , že má črty závislej činnosti, ja by som to minimálne zdanila.....
alebo ak máš možnosť, prepracuj ju na nejakú inú zmluvu, napr. o dielo...to by som nezdanila a keď by mal iba do 500€ ročne ani daň. prizanie by nemusel dávať....(môj názor)
Jana_clenka
20.07.11,13:08
Ďakujem za obe rady a názory, súhlasím s nimi ... Ja však nie som na strane príkazcu, ale riešim príkazníka, ktorý tú zmluvu podpísal a ako bežný občan sa nezaujímal o to, akým paragrafom to zdaní a pod. Priniesol mi zmluvu a tiež som očakávala, že sumu dostane zníženú o daň a odvody, ale keďže prišla v plnej výške, tak dopredu premýšľam, čo s tým v daňovom priznaní spravím.
Zuzka2510
26.07.11,11:08
Dobrý deň. Prosím Vás chcela by som sa opýtať, ak je niekto SZČO a bude vykonávať istú činnosť na základe príkaznej zmluvy pre spoločnosť, v ktorej je konateľom, musím ho prihlásiť do zdravotnej a sociálky ako zamestnanca? Aké odvody sa z toho platia? On vlastne za tú činnosť bude faktúrovať. Ďakujem
ilona
27.07.11,11:03
Dobrý deň. Prosím Vás chcela by som sa opýtať, ak je niekto SZČO a bude vykonávať istú činnosť na základe príkaznej zmluvy pre spoločnosť, v ktorej je konateľom, musím ho prihlásiť do zdravotnej a sociálky ako zamestnanca? Aké odvody sa z toho platia? On vlastne za tú činnosť bude faktúrovať. Ďakujem

Nerozumiem,tak chceš vyplácať za základe príkaznej zmluvy,alebo to bude faktúrovať ako SZČO?
Mila123
27.07.11,11:22
Dobrý deň. Prosím Vás chcela by som sa opýtať, ak je niekto SZČO a bude vykonávať istú činnosť na základe príkaznej zmluvy pre spoločnosť, v ktorej je konateľom, musím ho prihlásiť do zdravotnej a sociálky ako zamestnanca? Aké odvody sa z toho platia? On vlastne za tú činnosť bude faktúrovať. Ďakujem
nebudeš ani zrážať daň a ani fondy žiadne nepôjdu....ak má činnosť v príkaznej zmluve aj na ŽL......
Sylvinka08
23.08.11,07:55
Mám tiež otázku,
robím účtovníctvo futbalovému klubu. Mám jedného futbalistu, ktorý je živnostníkom, riadne zaevidovaný na daňovom úrade a na sociálnej poisťovne ako SZČO. Na živnosť sa nedá pracovať ako hráč futbalu, nakoľko takýto predmet živnosti nefiguje medzi živnosťami na živnostenskom úrade.

Problém je, že chce u nás pracovať na základe Zmluvy o spolupráci pri výkone športovej činnosti. KEdže od 1.1.11 sa praca na základe týchto zmlúv považuje za závislu činnosť, chcela by som vedieť ako postupovať. On si to chce všetko zdaniť sám a aj sám odviesť odvody.

Mohla by som uzavrieť túto Zmluvu o spolupráci pri výkone športovej činnosti s ním, kde by bolo uvedené, že sa považuje za SZČO a že odvody a dane si bude platiť sám? Doložila by som to potvrdeniami z sociálky a daňového úradu.
Mohlo by to tak byť?
Jana Motyčková
23.08.11,11:02
N azáklade čoho je zmluva o spolupráci pri výkone športovej činnosti od 1.1.2011 závislou činnosťou?
Sylvinka08
23.08.11,12:54
Dostala som takéto materiály:

Zákon o sociálnom poistení č. 543/2010
K jednotlivám zmenám:
§ 4 - zamestnanec
Zamestnancom na účely soc. poistenia sa považuje fyzická osoba v právnom vzťahu, z ktorého jej plynie právo na pravidelný príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h) o dani z príjmov.

Za zamestnanca na účely soc. poistenie sa považuje
- osoba v pracovnom pomere
- členovia štatutárnych orgánov, správnych a dozorných rád, samosprávnych orgánov právnických osôb, ak za výkon funkcie dostávajú odmenu
- osoby vykonávajúce činnosť na príkazné zmluvy a ďalšie zmluvy podľa Občianskeho zákonníka, ak ide o závislu činnosť a dostávajú odmenu pravidelne.
Z uvedeného vyplýva, že ak ide o pravidelný mesačný príjem zamestnanca a zamestnávateľa sa vzťahujú takmer všetky druhy sociálneho poistenia. Za pravidelný príjem aj príjem z príkaznej zmluvy, ktorá sa uzatvorí na jeden alebo viac po sebe idúcich mesiacov, počas ktorých bola mesačne vyplácana odmena.
Vzťah medzi osobou vykonávajúcu činnosť na základe príkaznej zmluvy, nepomenovanej zmluvy a športovým klubom sa považuje za pravidelný príjem podľa dani z príjmu, nakoľko príkazník je pri výkone činnosti pre príkazcu povinný dodržiavať jeho pokyny alebo príkazy. (nekoná vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, vlastnými prostriedkami, na vlastné náklade)

Toto bola citácia z dokladov futbalového zväzu.
Jana Motyčková
23.08.11,14:01
Uvedené pojednáva o príkaznej zmluve alebo nepomenovanej zmluve so športovým klubom, nie o zmluve o spolupráci pri športovej činnosti.
Činnosť profesionálneho športovca je príjmom z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa §6 ods.2 písm. b) - preto je športovec prihlásený na DÚ a aj na SP ako szčo.
Čiže stačí "normálne" uzavrieť uvedenú zmluvu. Ešte - v tomto nebola v daňovom zákone žiadna zmena k 1.1.2011.
Economic
15.09.11,13:40
Čítam, čítam, premýšľam a mám z toho guláš. Mám takýto prípad.

Dôchodca mi urobí jednorazovo na základe príkaznej zmluvy nejaké výnimočné práce. Odmena bude vyplatená tiež jednorázovo. Výška bude napríklad 650.- Eur v hrubom. Spoločnosť je prihlásená k plateniu DzZČ.
Ide o príjem neopakujúci sa - teda nie je to závislá činnosť.
1. Mám tohto dôchodcu prihlásiť vopred do SP na nepravidelný príjem ?
2. Dôchodca nemá žiadny iný príjem. Mám mu zraziť 19 % daň z príjmu a odviezť na DÚ a jemu sa vráti zrazená daň v daňovom priznaní za rok 2011 ?
3. Alebo mu nemusím nič zrážať a on si nemusí podať DP za rok 2011 ?
4. ZP neriešim, pravda ?

Poprosím a vopred ďakujem za odpoveď kompetentných.
ilona
15.09.11,16:33
Ja som sa už tiež v niektorej téme o príkaznej zmluve na podobný prípad pýtala, lebo môj názor je, že ak je to neopakujúca činnosť / na budove sme dali umyť okná, trvalo to dva dni /,je to dôchodca /nemal žiadny iný príjem v roku /, považuje sa to za ostatný príjem a bolo to do 500,- €, tak je to oslobodené od dane. Takže sme z tohoto prijmu neodviedli ani daň, ani žiadne odvody. Myslím si že je to správne, ale uvidím čo povedia skúsenejší.
Economic
15.09.11,16:54
Veď práve, nenašla som jednoznačnú odpoveď, za to som sa opätovne vrátila k tejto téme. Rada si počkám na názor skúsených odborníkov z tejto oblasti. Možno KEJKA zareaguje... Alebo niekto iný.
ilona
21.09.11,07:10
Poradí nám niekto z odborníkov či je to správne? Ďakujem.
Mila123
21.09.11,09:05
môj názor.......v tomto prípade jednoznačne závislá činnosť, t.j. fondy i preddavková daň .....nie je možné vyhotoviť dôchodcovi napr. zmluvu o dielo???? ak bude do 500€ nemusí si dať DP a ty ako zadávateľ práce tiež nemáš žiadne starosti ohľadom prihlasovania do soc. či zdrav. inštitúcií.......
ilona
21.09.11,13:24
Mila 123, prečo jednoznačne závislá činnosť? Ak ja tie okná na stavbe potrebujem umyť 1 krát počas celej stavby a to pred dokončením ,alebo pretesniť motor 1 krát za celú dobu podnikania a je to dôchodca, nemal za celý rok iný príjem , je to podľa mňa príležitostný príjem. Čo mám ja z HN definíciu príkaznej zmluvy - táto zmluva je opodstatnená v prípade ak ide o výnimočné,krátkodobé činnosti, ktoré sa neopakujú a zdaňujú sa podľa par. 8. Ten, kto Vám peniaze vyplatil nemôže byť považovaný za Vášho zamestnávateľa. Daň si každý prizná v DP sám a zdravotné poistenie si taktiež každý vysporiada sám v ročnom žučtovaní. Ak je to dôchodca a jeho príjem nebol väčší ako 500,-€ nemusí podať DP.Pri príkazných zmluvách je potrebné myslieť na to, či ide o pravidelný , prípadne dlhodobý príjem,alebo len o jednorázovú záležitosť.
Mila123
21.09.11,13:43
Mila 123, prečo jednoznačne závislá činnosť? Ak ja tie okná na stavbe potrebujem umyť 1 krát počas celej stavby a to pred dokončením ,alebo pretesniť motor 1 krát za celú dobu podnikania a je to dôchodca, nemal za celý rok iný príjem , je to podľa mňa príležitostný príjem. Čo mám ja z HN definíciu príkaznej zmluvy - táto zmluva je opodstatnená v prípade ak ide o výnimočné,krátkodobé činnosti, ktoré sa neopakujú a zdaňujú sa podľa par. 8. Ten, kto Vám peniaze vyplatil nemôže byť považovaný za Vášho zamestnávateľa. Daň si každý prizná v DP sám a zdravotné poistenie si taktiež každý vysporiada sám v ročnom žučtovaní. Ak je to dôchodca a jeho príjem nebol väčší ako 500,-€ nemusí podať DP.Pri príkazných zmluvách je potrebné myslieť na to, či ide o pravidelný , prípadne dlhodobý príjem,alebo len o jednorázovú záležitosť.
bola som na školení a metodička z DÚ PO nám to vysvetlila na príklade.....
ak majú tú istú príkaznú zmluvu podpísanú dvaja, jeden je napr. študent, či dôchodca, nezamestnaný či zamestnaný a druhý je SZČO (osoba kt. má na uvedenú činnosť oprávnenie) ako so zdaňovaním ? ako s odvodmi?
SZČO bude mať príkaznú zmluvu riešenú bez zdanenia, bez odvodových povinností , ak by mala príjem vyplatený nad 100 000 Sk musíš ju bonznúť príslušnému DU
a ostatní? jednoznačne závislá činnosť.....riešiť preddavkovou daňou i fondovým zaťažením, cez prihlášky do SP, ZP.....nezáleží či je to jednorázová či opakovaná činnosť.....naša spoločnosť ich rieši cez zmluvu o dielo......tam sa dá uplatňovať 500 € položku......

Ešte prikladám.....

Zákon o sociálnom poistení č. 543/2010
K jednotlivám zmenám:
§ 4 - zamestnanec
Zamestnancom na účely soc. poistenia sa považuje fyzická osoba v právnom vzťahu, z ktorého jej plynie právo na pravidelný príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h) o dani z príjmov.

Za zamestnanca na účely soc. poistenie sa považuje
- osoba v pracovnom pomere
- členovia štatutárnych orgánov, správnych a dozorných rád, samosprávnych orgánov právnických osôb, ak za výkon funkcie dostávajú odmenu
- osoby vykonávajúce činnosť na príkazné zmluvy a ďalšie zmluvy podľa Občianskeho zákonníka, ak ide o závislu činnosť a dostávajú odmenu pravidelne.
Z uvedeného vyplýva, že ak ide o pravidelný mesačný príjem zamestnanca a zamestnávateľa sa vzťahujú takmer všetky druhy sociálneho poistenia. Za pravidelný príjem aj príjem z príkaznej zmluvy, ktorá sa uzatvorí na jeden alebo viac po sebe idúcich mesiacov, počas ktorých bola mesačne vyplácana odmena.
Vzťah medzi osobou vykonávajúcu činnosť na základe príkaznej zmluvy, nepomenovanej zmluvy a športovým klubom sa považuje za pravidelný príjem podľa dani z príjmu, nakoľko príkazník je pri výkone činnosti pre príkazcu povinný dodržiavať jeho pokyny alebo príkazy. (nekoná vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, vlastnými prostriedkami, na vlastné náklade)
ilona
22.09.11,04:55
Ja súhlasím,že to môže byť aj zmluva o dielo,ale tvrdím, že to môže byť aj príkazná zmluva. Však vo svojom príspevku si protirečíš a sama si napísala, že za zamestnanca na účely soc. poistenia sa považuje osoba vykonavajúca činnosť na príkazné zmluvy ak dostávajú ODMENU PRAVIDELNE. Ak ten príjem má 1x v roku tak to nemá nič spoločné spravidelnosťou.Taktiež či už pri tom čistení okien,alebo pretesnení motora zase si dovolím tvrdiť že príkazník koná na vlastnú zodpovednosť,vlastnými prostriedkami a vôbec sa mu do toho nemiešam ako to napr. opraví, len aby to fungovalo-odovzdá mi hotovú vec. Takže pri jednorázovej činnosti môže byť príkazná zmluva.
Mila123
22.09.11,05:12
Ak si presvedčená , že tvoja zmluva nenesie znaky závislej činnosti, tak som za......nakoľko príkazník je pri výkone činnosti pre príkazcu povinný dodržiavať jeho pokyny alebo príkazy. (nekoná vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, vlastnými prostriedkami, na vlastné náklady) pri umývaní okien ????
piškotka
21.11.11,18:39
ako to je s príkaznou zmluvou a odmenou? Môže byť uzatvorená príkazná zmluva aj bez odmeny? ak sa jedná o jednorázovú činnosť.
Ďakujem
Mila123
21.11.11,18:43
ako ju chcete potom vyplácať???? podľa čoho zistíte, že ste vyplatili to čo ste si na papieri dohodli?
piškotka
21.11.11,19:31
a keď si dohodneme, že nám niečo vykoná zadarmo??? ....bezodplatne...
Mila123
21.11.11,19:34
a keď si dohodneme, že nám niečo vykoná zadarmo??? ....bezodplatne...
ste podnikateľský subjekt?????
piškotka
22.11.11,05:51
áno...