Gabi_S
22.03.05,17:28
ahojte. rada by som si overila jednu vec: mám počítač, ktorý nemám zaradený v účtovníctve, ale robím na ňom účto + osobné veci. kúpila som novú RAM a dala som ju do réžie ( ta RAM išla do tohoto počítača). mohla som tu RAM zaradiť do učto a do réžie, ak počítač nie je zaradený v učto?
ešte: kupila som notebook ale nie ako celok ale ako komponenty, cena komponentov spolu bola 36 tis. všetko som to šupla do réžie (kedže cena nižšia ako 30 tis. na jednotlivé komponenty). je to ok, že je to v réžii? tie komponenty sme poskladali a je z toho počítač. je lepšie ak ten počítač zaradim do IM a budem odpisovať?
ondrejvla
22.03.05,16:37
ahojte. rada by som si overila jednu vec: mám počítač, ktorý nemám zaradený v účtovníctve, ale robím na ňom účto + osobné veci. kúpila som novú RAM a dala som ju do réžie ( ta RAM išla do tohoto počítača). mohla som tu RAM zaradiť do učto a do réžie, ak počítač nie je zaradený v učto?
ešte: kupila som notebook ale nie ako celok ale ako komponenty, cena komponentov spolu bola 36 tis. všetko som to šupla do réžie (kedže cena nižšia ako 30 tis. na jednotlivé komponenty). je to ok, že je to v réžii? tie komponenty sme poskladali a je z toho počítač. je lepšie ak ten počítač zaradim do IM a budem odpisovať?
Notebook - zaradiť do majetku, jednotlivé komponenty nemôžeš používať samostatne!
PC - ak chceš dať RAM do nákladov, zaraď PC ako osobný vklad do majetku, a RAM daj ako opravy majetku!
Môžeš účtovať odpisy z Notebooku.
Gabi_S
22.03.05,17:00
dakujem za info. mám o zaradeni počítača urobiť nejaký interný doklad? akú cenu mám dať, ak je počítač starší a nemám už k nemu žiadne faktúry o kúpe? mám robiť odpisy?
andrej_rv
22.03.05,17:16
Ešte k tomu notebooku - ak Ti ho niekto skladal za odmenu (napr. faktúra), tak i to musíš vyhodiť z réžie a zarátať do vstupnej ceny, a tak isto aj základný operačný systém (napr. Windows XP), ak si ho kupovala.
A starší PC je najlepšie zlegalizovať tak, že si spravíš s nejakým nepodnikateľom kúpno-predajnú zmluvu a jednoducho ho odkúpiš. Cena za starší počítač by mohla byť 12 - 15 tis. Sk (neviem, akú máš konfiguráciu, monitor atď.). Odpisovala by si ho, len ak by bol nad 30 tis. Sk.
ondrejvla
22.03.05,18:48
Ešte k tomu notebooku - ak Ti ho niekto skladal za odmenu (napr. faktúra), tak i to musíš vyhodiť z réžie a zarátať do vstupnej ceny, a tak isto aj základný operačný systém (napr. Windows XP), ak si ho kupovala.
A starší PC je najlepšie zlegalizovať tak, že si spravíš s nejakým nepodnikateľom kúpno-predajnú zmluvu a jednoducho ho odkúpiš. Cena za starší počítač by mohla byť 12 - 15 tis. Sk (neviem, akú máš konfiguráciu, monitor atď.). Odpisovala by si ho, len ak by bol nad 30 tis. Sk.
Súhlasím s Andrejom, PC urob KPZ.
JaroslavKadle
23.03.05,07:46
Keď ten PC zlegalizujem cez nepodnikateľa, tak pre toho človeka je to príjem. Či nie?
Nevyplýva ešte ďalšia povinnosť toto oznámiť DÚ?
zuso
23.03.05,11:20
Príjmy z predaja hmotného majetku, ak neboli zahrnuté v obchodnom majetku sú od dane oslobodené. Takže žiadne daľšie povinnosti pre predávajúceho nepodnikateľa z toto nevyplývajú.
Kľudne to sprav ako tu spomínajú, ja mám za minuly rok 3 KPZ.
A oznamovacia povinnosť je nad 100.000,-
Majka
23.03.05,12:00
uctujem v JU, vo februari som kupila starsi PC za 5900.- /hodnota bola cca 15 000.- ale koli koli likvidacii tej firmy odpredavali takto lacno/ dokupili sme PC komponenty v hodnote cca 8000.- uctujem to do rezie je to ok?
Majka
23.03.05,12:36
zuso,prosim vies mi poradit??? dakujem
Evanka
23.03.05,12:43
Ešte k tomu notebooku - ak Ti ho niekto skladal za odmenu (napr. faktúra), tak i to musíš vyhodiť z réžie a zarátať do vstupnej ceny, a tak isto aj základný operačný systém (napr. Windows XP), ak si ho kupovala.
A starší PC je najlepšie zlegalizovať tak, že si spravíš s nejakým nepodnikateľom kúpno-predajnú zmluvu a jednoducho ho odkúpiš. Cena za starší počítač by mohla byť 12 - 15 tis. Sk (neviem, akú máš konfiguráciu, monitor atď.). Odpisovala by si ho, len ak by bol nad 30 tis. Sk.Operacny system, ktory bo kupovany samostatne, moze ist do nakladov priamo.
Ľuba
23.03.05,12:45
uctujem v JU, vo februari som kupila starsi PC za 5900.- /hodnota bola cca 15 000.- ale koli koli likvidacii tej firmy odpredavali takto lacno/ dokupili sme PC komponenty v hodnote cca 8000.- uctujem to do rezie je to ok?
Do 30000,- je to v poriadku.
Majka
23.03.05,12:47
Lubka dakujem,prajem prijemne velkonocne sviatky.
Ľuba
23.03.05,12:47
Nápodobne.
Evanka
23.03.05,12:50
Notebook - zaradiť do majetku, jednotlivé komponenty nemôžeš používať samostatne!
PC - ak chceš dať RAM do nákladov, zaraď PC ako osobný vklad do majetku, a RAM daj ako opravy majetku!
Môžeš účtovať odpisy z Notebooku.RAM by som povazovala skor za technicke zhodnotenie. Pravdepodobne sa rozsirovala operacna pamat.
JaroslavKadle
23.03.05,13:37
Super rada, pomôže mi to znížiť DZ o ďalších pár tisíc. V KPZ na starší PC môže byť dohodnuté s predávajúcim, že mu to zaplatím postupne do konca roka 2004?
Mám mať na každú takúto splátku v PD založený výdavkový doklad a na ňom podpis
od predávajúceho??? Alebo o tom môžem účtovať až na konci roka jednou sumou ?
Donda
23.03.05,17:34
Keď kúpim starší počítač za 10000,- dám ho do réžie, musím ho evidovať v DKP?
A neskôr, keď dokúpim nový monitor, myš, tlačiareň, alebo čokoľvek k nemu prislúchajúce, ako to evidujem? Ide to taktiež do réžie?
juko
23.03.05,18:42
Mal by si ho zaradiť do operatívnej evidencie s tým, že ho jednorazovo odpíšeš do prevádzkovej réžie. Príslučenstvo dokupované k tomuto PC budeš taktiež evidovať v operatívnej evidencii ale plne odpisovať do nákladov cez prev.réžiu. Musíš si ale sledovať, aby hodnota komponentov dokupujúcich k tomuto PC neprekročila sumu 30000,-Sk za jeden rok,inak by si ich musel odpisovať 4 roky ako technické zhodnotenie už odpísaného majetku.
ekin
23.03.05,19:34
nekomplikuj si zivot splatkami....zaplatis na raz, ved druha strana nepodava DP.A ty to mas v nakladoch az po zaplateni - ak je do 30 tis, ak je nad, tak hned po zaradeni a je jedno, ci je zaplateny alebo nie, lebo to nie je nakladova polozka /tou su odpisy/
rudy
25.08.05,09:02
Ako zistím cenu staršieho počítača? Môžem túto cenu stanoviť aj ja? Alebo ako sa to dá? Ďakujem
Johanka
25.08.05,09:12
Podľa toho, na aký účel tú cenu potrebuješ. Napr. nepeňažný vklad do s.r.o. vyžaduje znalecký posudok.
Jankaaa
25.08.05,09:19
Mám otázku: Nový počítač cca 15.000+DPH, komponenty 14000+DPH. Tá cena do 30.000,- sa ráta s DPH alebo bez DPH. Ak mám takýto prípad, môžem ho dať do nákladov alebo ho mám odpisovať? Ďakujem.
danielko
25.08.05,09:23
Záleži od toho, či si platca DPH alebo nie si; Ak si platcom DPH, uplatníš si DPH na vstupe, rátaš cenu bez DPH. Ak nie si platcom DPH, berieš do úvahy celú sumu.
Jankaaa
25.08.05,09:28
Ďakujem. Som platcom DPH, takže si to môžem dať do nákladov. Ešte raz ďakujem.
rudy
25.08.05,09:37
Chcem zaradiť starší počítač do používania, lenže neviem akú má hodnotu a preto potrebujem stanoviť cenu. Ako?????
Jankaaa
25.08.05,09:50
Ja by som to ohodnotila trhovou cenou.
Johanka
25.08.05,10:00
Vstupnú cenu majetku pri preradení majetku z osobného užívania FO do obchodného majetku upravuje § 25 ods.1 písm. d / Zákona o dani z príjmov.
Ak máš doklad o nákupe PC , tak vypočítaš rovnomerné odpisy za dobu kedy sa nepoužíval na podnikanie a takto zistená zostatková cena je vstupnou cenou pre odpisovanie.
rudy
25.08.05,10:29
no lenže on už by bol odpísaný
ormika
25.08.05,10:44
Rudy, tak ho zaraď s nulovou hodnotou.
Janka6685
26.08.05,16:09
Ahojte.

Neviem, či sa pýtam v správnej téme, ale bavíte sa o prevádzkovej réžii a počítačoch, takže...

Kúpili sme multifunkčné zariadenie. Dala som ho do réžie. Zistili sme ale, že je nevýhodné používať ho ako tlačiareň a preto chceme teraz kúpiť zvlášť tlačiareň. Mult. zar. sa bude používať ako skener. Môžem mať obe veci (mult. zar. aj tlačiareň) zaúčtovanú v účtovníctve? Či nebude pri kontrole vadiť a nebudú hovoriť, načo mám skoro dve rovnaké veci v nákladoch?
alex1
26.08.05,16:15
Nie nebude to vadiť. Veď musíte stále niečo skenovať a tlačiť a skenovať a tlačiť a multi nestačí. Alebo môžeš povedať, že jedno používať ty a druhé niekto iný.
Ale určite to vadiť nebude.
Manual
26.08.05,16:53
Nikomu to nebude vadiť, Ty môžeš mať vo firme čo len chceš pokial to aspoň trošku využiješ pre potreby firmy aj keď to budeš využívať napr. na 10%
Pekný večer želám...
STRELEC
26.08.05,17:04
Ešte k tomu notebooku - ak Ti ho niekto skladal za odmenu (napr. faktúra), tak i to musíš vyhodiť z réžie a zarátať do vstupnej ceny, a tak isto aj základný operačný systém (napr. Windows XP), ak si ho kupovala.
A starší PC je najlepšie zlegalizovať tak, že si spravíš s nejakým nepodnikateľom kúpno-predajnú zmluvu a jednoducho ho odkúpiš. Cena za starší počítač by mohla byť 12 - 15 tis. Sk (neviem, akú máš konfiguráciu, monitor atď.). Odpisovala by si ho, len ak by bol nad 30 tis. Sk.Urobil by som to ako andrej, hoci tých 12 - 15 je tak trochu umelým navýšením. Ešte poznámočka - obecná : ak niečo opravujem, servisujem ... tak to musím mať. Preto si to zavediem do evidencie krátkodobého (resp. dlhodobého) majetku. Formu zvolím alebo je daná spôsobom nadobudnutia.
Janka6685
26.08.05,17:09
Alex, Manual: Ďakujem:)
Janka6685
30.08.05,12:15
Ahojte.

Robím účtovníctvo svojmu snúbencovi. Kúpili sme notebook. Mala by som ho dať do nákladov ovpl. ZD jemu, že kúpil "pomôcku" svojej externej účtovníčke (asi blbosť, čo?), alebo si to mám dať do nákladov ja, ako účtovníčka?
Tweety
30.08.05,12:20
Ahojte.

Robím účtovníctvo svojmu snúbencovi. Kúpili sme notebook. Mala by som ho dať do nákladov ovpl. ZD jemu, že kúpil "pomôcku" svojej externej účtovníčke (asi blbosť, čo?), alebo si to mám dať do nákladov ja, ako účtovníčka?Ak je notebook do 30000.-Sk, tak do nákladov. Prečo by mal byť v tom problém, kto si ho zúčtuje?
Paula
30.08.05,12:22
Ahojte.

Robím účtovníctvo svojmu snúbencovi. Kúpili sme notebook. Mala by som ho dať do nákladov ovpl. ZD jemu, že kúpil "pomôcku" svojej externej účtovníčke (asi blbosť, čo?), alebo si to mám dať do nákladov ja, ako účtovníčka?Janka, ak máš aj príjmy a potrebuješ si znížiť základ dane, radila by som ti dať si ho do svojich výdavkov.
Germany
30.08.05,12:27
Ahojte.

Robím účtovníctvo svojmu snúbencovi. Kúpili sme notebook. Mala by som ho dať do nákladov ovpl. ZD jemu, že kúpil "pomôcku" svojej externej účtovníčke (asi blbosť, čo?), alebo si to mám dať do nákladov ja, ako účtovníčka?
Záleží aj na koho je vystavená faktúra, resp. KPZ. Tomu, na koho je doklad, tomu dáš do výdavkov.
Paula
30.08.05,12:37
Záleží aj na koho je vystavená faktúra, resp. KPZ. Tomu, na koho je doklad, tomu dáš do výdavkov.Správny postreh :)
Tweety
30.08.05,12:47
Záleží aj na koho je vystavená faktúra, resp. KPZ. Tomu, na koho je doklad, tomu dáš do výdavkov.Ono, asi nebol kupovaný na fa, keď ma s tým problém!!!
Janka6685
30.08.05,13:03
Boooooooooooooooooooooooooooože:eek: . Už mi asi totálne šibe:eek: . Tak strašne sa hanbím:( . Vôbec som si neuvedomila, že faktúra je vystavená na konkrétne meno. Vzdávam sa titulu, ktorý mi pridelili priatelia a rodina, že inteligentná blondínka:D . Toto by sa malo presunúť do témy po porade medzi srandičky:D . Aj keď neviem, či je to do smiechu :D , alebo do plaču:mee: . Nevadí, stáva sa. Mám plnú hlavu miezd, takže....

Ale keby som to chcela zaúčtovať na seba, s tým, že faktúra je vystavená na iné meno, potom by som si ho asi musela kúpiť od toho, kto ho kupoval. Komplikované. O.k., už to nebudem komplikovať a zaúčtujem to na meno, ktoré je uvedené na faktúre.

Ale ďakujem za odpovede.
Germany
30.08.05,13:10
Nič si z toho nerob! Každému sa to môže stať. Pri tom všetkom, čo musíme mať v hlave! Vždy lepšie požiadať o radu ako klincom do oka...
Tweety
30.08.05,13:11
Boooooooooooooooooooooooooooože:eek: . Už mi asi totálne šibe:eek: . Tak strašne sa hanbím:( . Vôbec som si neuvedomila, že faktúra je vystavená na konkrétne meno. Vzdávam sa titulu, ktorý mi pridelili priatelia a rodina, že inteligentná blondínka:D . Toto by sa malo presunúť do témy po porade medzi srandičky:D . Aj keď neviem, či je to do smiechu :D , alebo do plaču:mee: . Nevadí, stáva sa. Mám plnú hlavu miezd, takže....

Ale keby som to chcela zaúčtovať na seba, s tým, že faktúra je vystavená na iné meno, potom by som si ho asi musela kúpiť od toho, kto ho kupoval. Komplikované. O.k., už to nebudem komplikovať a zaúčtujem to na meno, ktoré je uvedené na faktúre.

Ale ďakujem za odpovede.Ak je to tak, tak tak.
Janka6685
30.08.05,13:28
Ešte, že je tu porada.