gysrai
12.03.08,09:00
zdravim poradakov. mam hned niekolko otazok.
od 1.1.07 do 31.6.07 som bola zamestnana, subezne do 20.2. aj zivnostnik, zivnost som pozastavila, v roku 2007 som na nu nemala ziadne prijmy.
od 31.6.07 som slobodny umelec, na zdravotnej vedena ako szco/asi, povedal som tej tete ze slobodny umelec, ona to automaticky zaniesla ako szco/, socialnu som prestala platit uderom 30.6.07

- otazka - robim dobre, alebo bolo mojou povinnostou doplatit socialne poistenie do konca roku 2007?

- je vyhodnejsie zahlasit sa na zp ako dobrovolne nezamestnana?

- ako je to s platenim socialky v roku 2008?

ako slobodny umelec zarabam pred zdanenim, ale po odpocitani vydavkov okolo 150.000 sk rocne, pred odpocitanim je to okolo 500.000. stale plati, ze nemusim platit socialne poistenie?

na co mam pravo, ked pojdem v septembri 08 na matersku?

prosim poradte, lebo som z toho jelen a kedze zijem v rakusku, mam to trochu daleko na urady.

posledna otazka - niekde som citala ze mam ist na danovy urad, a ako slob umelcovi mi daju novy DIC. je to ozaj tak?

dakujem velmi pekne
gysrai
12.03.08,09:59
prosiiiiiiim
Muška
12.03.08,10:40
zdravim poradakov. mam hned niekolko otazok.
od 1.1.07 do 31.6.07 som bola zamestnana, subezne do 20.2. aj zivnostnik, zivnost som pozastavila, v roku 2007 som na nu nemala ziadne prijmy.
od 31.6.07 som slobodny umelec, na zdravotnej vedena ako szco/asi, povedal som tej tete ze slobodny umelec, ona to automaticky zaniesla ako szco/, socialnu som prestala platit uderom 30.6.07 ak si zastavila živnosť , tak si mala prestať platiť dňom zastavenia živnosti.

- otazka - robim dobre, alebo bolo mojou povinnostou doplatit socialne poistenie do konca roku 2007? a živnosť je zastavená?? alebo ....

- je vyhodnejsie zahlasit sa na zp ako dobrovolne nezamestnana? to záleží od príjmu ako "autor".

- ako je to s platenim socialky v roku 2008? Ak si "iba" autor , tak do SP neplatíš

ako slobodny umelec zarabam pred zdanenim, ale po odpocitani vydavkov okolo 150.000 sk rocne, pred odpocitanim je to okolo 500.000. stale plati, ze nemusim platit socialne poistenie? ak budeš "iba" autor a nebudeš mať živnosť, tak neplatíš,......ak ale obnovíš živnosť, tak sa potom počítajú aj príjmy autora

na co mam pravo, ked pojdem v septembri 08 na matersku? toto neetuším

prosim poradte, lebo som z toho jelen a kedze zijem v rakusku, mam to trochu daleko na urady.

posledna otazka - niekde som citala ze mam ist na danovy urad, a ako slob umelcovi mi daju novy DIC. je to ozaj tak? Ak už máš pridelené DIČ , tak DU Ti nebude ako autorovi dávať nové, ale určite si na DU oznámila, že máš pozastavenú živnosť, tak im samozrejme treba aj oznámiť, že máš príjmy podľa "Autorského zákona"

dakujem velmi pekne
...v texte
gysrai
12.03.08,12:29
dakujem za odpoved, muska, ulavilo sa mi :) este premyslam ako s danovym, staci vsetko na b, alebo musim odovzdat 2?
Muška
12.03.08,13:06
dakujem za odpoved, muska, ulavilo sa mi :) este premyslam ako s danovym, staci vsetko na b, alebo musim odovzdat 2?
Odovzdávaš iba jedno DP....v Tvojom prípade B.

A tú živnosť máš stále pozastavenú?
Muška
12.03.08,13:09
A ešte k tej SP.
Keď si pozastavila živnosť, neprihlásila si sa ako dobrovoľný platiteľ na SP?
gysrai
13.03.08,15:47
zivnost pozastavena, do socialnej som sa neprihlasila, len som oznamila zmenu.
neviem, bolo to treba? naco?
Muška
13.03.08,17:13
zivnost pozastavena, do socialnej som sa neprihlasila, len som oznamila zmenu.
neviem, bolo to treba? naco?

Neviem, či si len nesprávne pomenovala "odhlásenie" zo SP ....slovami "oznámila zmenu", lebo nestačí oznámiť, treba sa "odhlásiť"

Ale keďže sa chystáš na materskú, tak by si si mala preveriť všetky výhody a nevyhody "prihlásenia a odhlásenia do SP"....v tomto Ti neviem poradiť.
gysrai
19.03.08,09:26
dakujem, ako som spominala zijem v rakusoch a nejakych 90 eur mesacne zo slovenska ma nevytrhne.. skor premyslam nahlasit sa tu, maju to tu spolu so zdravotnymi poisteniami, najnizsia sadzba je okolo 320 eur mesacne..