heja3
12.03.08,10:07
Stala sa nám vo firme takáto vec:
Noví klienti z ČR majú záujem o nejaký potravinársky tovar.
Sú ochotní zaplatiť predfaktúru.
Keď prišli údaje firmy na fakturáciu, tak som si ich kontrolovala na internete.
:( A tu je problém: :(
1) Pri kontrole na živnostenskom rejstříku ČR - firma - živnostníčka- má
živnosť len na kadernícke služby :eek:
2) Pri kontrole IČDPH na slovenskej stránke www.drsr.sk aj českej píše, že
číslo je neplatné.:eek:

Čo s týmto? Podľa mňa je to vysoko neseriózny klient.
Šéf sa ma pýta, či sme povinní kontrolovať klienta, na čo má živnosť.
Vraj to je jeho problém.
Okrem toho, my by sme museli dať na tento tovar DPH, lebo nie je platca v ČR. Mám pravdu?
heja3
12.03.08,11:45
Prosím, máte s týmto skúsenosti?Ako to riešite?
Vlasta Č.
12.03.08,12:06
1./ na objednávke neuviedli svoje identif. údaje ani IČ DPH?
2./ my si vyžiadame od odberateľa kópiu živn. listu a osved. o registrácii k DPH.
3./ to, že má živnosť na kader. sl. a objednáva si potrav. tovar si myslím je jeho problém
VladoaKatka
12.03.08,12:11
Stala sa nám vo firme takáto vec:
Noví klienti z ČR majú záujem o nejaký potravinársky tovar.
Sú ochotní zaplatiť predfaktúru.
Keď prišli údaje firmy na fakturáciu, tak som si ich kontrolovala na internete.
:( A tu je problém: :(
1) Pri kontrole na živnostenskom rejstříku ČR - firma - živnostníčka- má
živnosť len na kadernícke služby :eek:
2) Pri kontrole IČDPH na slovenskej stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) aj českej píše, že
číslo je neplatné.:eek:

Čo s týmto? Podľa mňa je to vysoko neseriózny klient.
Šéf sa ma pýta, či sme povinní kontrolovať klienta, na čo má živnosť.
Vraj to je jeho problém.
Okrem toho, my by sme museli dať na tento tovar DPH, lebo nie je platca v ČR. Mám pravdu?

1. Žiadaj fotokópiu ŽL - za účelom založenia.

2. IČ DPH je potrebné vždy skontrolovať, už len z hľadiska súhrnného výkazu, kde sa uvádza IČDPH odberateľa, ak ho nenájde ani DÚ bude žiadať o podanie nového DP k DP, priznanie neodvedenej dane a ešte aj vyrúbi pokutu.

Ak on nie je plátca DPH, tak je to správne, že sa mu tovar musí predať aj s DPH.
heja3
12.03.08,12:26
Ďakujem za vaše vyjadrenia. Práveže sme ich požiadali o kópiu ŽL, registráciu
na DPH a záväznú objednávku. Zatiaľ nám to nezaslali. Toto som si zisťovala preto, aby som sa vedela zariadiť. E-mailom nám zaslali len fakturačné údaje aj s IČDPH, a práve na základe týchto údajov som si to zisťovala a zistila som hore uvedené skutočnosti.
liba2
12.03.08,12:37
Mne sa to s tým vyžiadaním ŽL nezdá. Predsa máme možnosť si taký list vytlačiť z IT - považujem ho za vieryhodnejší ako kópia ŽL od zákazníka.
Moja skúsenosť je: ukončila som živnosť vlani, ale ŽL mám, je len na mne či ho zneužijem a veselo bude poskytovať jeho kópie na vyžiadanie....
Jednoducho uprednostňujem informácie zo stránok drsr.sk alebo zrsr.sk.
VladoaKatka
12.03.08,12:46
Mne sa to s tým vyžiadaním ŽL nezdá. Predsa máme možnosť si taký list vytlačiť z IT - považujem ho za vieryhodnejší ako kópia ŽL od zákazníka.
Moja skúsenosť je: ukončila som živnosť vlani, ale ŽL mám, je len na mne či ho zneužijem a veselo bude poskytovať jeho kópie na vyžiadanie....
Jednoducho uprednostňujem informácie zo stránok drsr.sk alebo zrsr.sk.
Súhlasím s Tebou, ale ak niekto chce zneužiť tak zneužije aj ten z registra.
Trochu by sa s tým preveril ten ich klient, nič iné. Samozrejme, že potom môžu ešte porovnať aj z registrom. Vieš dôveruj ale preveruj.

Moja skúsenosť: dostávam požiadavky o poskytnutie cenníkov na výrobky. Poskytnem až po overení na registri a ešte aj na DÚ. Dôvod: zákazníci nadávajú obchodníkom za ich predajné ceny.
Druhá: Teraz mám objednávku, pripravený tovar ale podľa údajov IĆO, adresa neexistuje ŽL tak som žiadala písomne vlastným listom o upresnenie údajov.
Zatiaľ nič - asi sa jedná o súkromný nákup.