Enie
12.03.08,10:26
Ahojte, mám takú situáciu, že v novembri 2007 som dostala zálohovú faktúru na cca 250000,- za strižňu a nejaké prídavné zariadenia. Zaplatila som 50000,- zálohu (Zálohovú faktúru som neúčtovala iba v banke poskytnutý preddavok tak neviem či správne).
Následne som dostala faktúru s rozpisom DPH a odrátaným preddavkom ale až 31.12.2007. Avšak tovar do konca roka neprišiel a nedávno som sa dozvedela, že ani nedôjde. Preto sa chcem opýtať na účtovanie faktúry v roku 2007, keďže striňa ide do majetku lebo stojí 175800,- bez DPH tak mi nevzniká náklad (účtovala som na 042x ale do majetku som to ešte nedávala). Čo s ostatným tovarom, ktorý tvorí náklad ale zároven nie je dodaný. Ako to všetko zaúčtovať? Dodávateľ mi má zaslať dobropis v tomto roku a vrátiť zálohu.
Ďakujem
azla
12.03.08,14:00
Ahojte, mám takú situáciu, že v novembri 2007 som dostala zálohovú faktúru na cca 250000,- za strižňu a nejaké prídavné zariadenia. Zaplatila som 50000,- zálohu (Zálohovú faktúru som neúčtovala iba v banke poskytnutý preddavok tak neviem či správne).
Následne som dostala faktúru s rozpisom DPH a odrátaným preddavkom ale až 31.12.2007. Avšak tovar do konca roka neprišiel a nedávno som sa dozvedela, že ani nedôjde. Preto sa chcem opýtať na účtovanie faktúry v roku 2007, keďže striňa ide do majetku lebo stojí 175800,- bez DPH tak mi nevzniká náklad (účtovala som na 042x ale do majetku som to ešte nedávala). Čo s ostatným tovarom, ktorý tvorí náklad ale zároven nie je dodaný. Ako to všetko zaúčtovať? Dodávateľ mi má zaslať dobropis v tomto roku a vrátiť zálohu.
Ďakujem
Zálohu si zaplatila - maš ju zaúčtovanú.

K zaplatenej zálohe si dostala zálohovú fa daňovú - v 12/2007 si si na jej základe mala uplatniť Dph na vstupe.

Ak tovar neprišiel - neučtuješ o ňom.

Ak ani nepríde, príjemca zálohy Ti má zálohu vrátiť, znížiš si 314.

Vzhľadom k tomu, že si dostala zálohovú fa daňovú na odpočet, vrátením zálohy od dodávateľa na Tvoj účet, Ti dodávateľ má poslať opravný doklad ku zálohovej fa daňovej a na základe tohto dokladu Dph odvedieš na výstupe

Koniec.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Enie
13.03.08,06:57
V poriadku, že neúčtujem tovar, ale čo s tým ostatným nákladom? Mám to zaúčtované asi tak
úhrada zálohy 314/221 50000
došlá fa
strižňa 042 175800,-
prídavné zar. 501 33200,-
DPH 343 39710,- / 321 248710,-
odúčtovanie zálohy 321/314 50000,-
Ked mi neprišla ani strižňa ani tie prídavné zariadenia, je to správne zaúčtované? Hlavne čo sa nákladov týka.
Ďakujem
azla
13.03.08,07:33
V poriadku, že neúčtujem tovar, ale čo s tým ostatným nákladom? Mám to zaúčtované asi tak
úhrada zálohy 314/221 50000
došlá fa
strižňa 042 175800,-
prídavné zar. 501 33200,-
DPH 343 39710,- / 321 248710,-
odúčtovanie zálohy 321/314 50000,-
Ked mi neprišla ani strižňa ani tie prídavné zariadenia, je to správne zaúčtované? Hlavne čo sa nákladov týka.
Ďakujem

Z tvojho prvého zadania som prečítala
quote=Enie;675733]Následne som dostala faktúru s rozpisom DPH a odrátaným preddavkom ale až 31.12.2007. Avšak tovar do konca roka neprišiel
[/quote]

a rozumela som tomu tak, že si dostala faktúru s rozpisom Dph ku prijatému preddavku. /čo je aj povinnosť príjemcu preddavku podľa zákona o Dph/.
skús si pozrieť ešte raz, či faktúra hovorí o dodávke tovaru, alebo je vystavená k prijatému preddavku.
Ak fyzicky si dodávku nedostala, tak nemal dodávateľ ani dodávku fakturovať.
Nárok na odpočet Dph si mala z titulu zaplateného preddavku, nie z dodávky, lebo tá sa neuskutočnila. Žiadala by som opraviť text faktúry.
Došlá zálohová faktúra daňová /k prijatému preddavku/ sa likviduje iba vo výške Dph.
Na účte 042 a 501 by som neučtovala, lebo taká skutočnosť /taká dodávka nenastala a nie je dôvod na akceptovanie došlej fa z toho titulu. Mala by si skreslené účtovníctvo.
Enie
13.03.08,11:10
No pozerám a mám faktúru na celu sumu nielen na výšku preddavku a text je "Fakturujeme vám dodávku tovaru"
Takže problém je teraz v tom, že som si uplatnila dph z celej sumy nielen z preddavku, takže o opravu textu a faktúry už asi nemôže byť reč. V takom prípade je možné sumy z účtov 042 a 501 iba preúčtovať na nejaký nenákladový účet ako nedodaný tovar alebo také niečo?
azla
13.03.08,12:25
No pozerám a mám faktúru na celu sumu nielen na výšku preddavku a text je "Fakturujeme vám dodávku tovaru"
Takže problém je teraz v tom, že som si uplatnila dph z celej sumy nielen z preddavku, takže o opravu textu a faktúry už asi nemôže byť reč. V takom prípade je možné sumy z účtov 042 a 501 iba preúčtovať na nejaký nenákladový účet ako nedodaný tovar alebo také niečo?

Keď som si pozorne prečítala ešte raz akú vysokú zálohu ste platili a aká prišla faktúra , tak aj ja už vidím, že oni Vám vyúčtovali dodávku (ktorá nebola)
Odpočítať Dph ste si mohli ak:
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom

(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

- odpočet dph je obhajiteľný (?) ,ak by sa zdôvodňoval že došlo k
dodávke, a následne bola dodávka vrátená
/celý nákup by som ale držala na účte 042; žiadne náklady/

- rozhodne v r. 2008 mate obdržať dobropis, odúčtujete 042 a vrátite dph
do SR, a dodávateľ Vám ešte musí vrátiť zaplatenú zálohu.
Enie
13.03.08,14:13
Ďakujem veľmi pekne :)