danka28
12.03.08,10:36
Milí poraďáci, chcela by som vás požiadať o radu. Ako v jednoduchom účtovníctve vysporiadať staré dodávateľské faktúry, ktoré účtovne nie sú uhradené, ale fyzicky áno. Živnostník faktúry uhradil z cudzieho účtu, resp. stratil doklad o úhrade. Faktúry sú stále v evidencii záväzkov, ale chcela by som to nejako vysporiadať a vyčistiť. Nejde o žiadne veľké sumy, najvyššia suma je cca 1 300,- sk a faktúry sú ešte z roku 2005. Ďakujem za každú vašu radu.
Bianka1
12.03.08,09:49
podľa mňa ich uhraď z pokladne a prilož tie doklady skutočné o uhrade ich kópie.
Ja som to takto urobila tiež.
Zita5
12.03.08,09:54
Milí poraďáci, chcela by som vás požiadať o radu. Ako v jednoduchom účtovníctve vysporiadať staré dodávateľské faktúry, ktoré účtovne nie sú uhradené, ale fyzicky áno. Živnostník faktúry uhradil z cudzieho účtu, resp. stratil doklad o úhrade. Faktúry sú stále v evidencii záväzkov, ale chcela by som to nejako vysporiadať a vyčistiť. Nejde o žiadne veľké sumy, najvyššia suma je cca 1 300,- sk a faktúry sú ešte z roku 2005. Ďakujem za každú vašu radu.


Boli tieto záväzky uhradené v roku 2007 ?
danka28
12.03.08,09:55
Neboli uhradené v roku 2007, ale ešte v roku 2005 ( sú to faktúry za telefón ). Doteraz sa to však nijako neriešilo.
danka28
12.03.08,09:57
Bianka1, ale keď ja nemám doklady o ich úhrade, iba viem, že boli uhradené.
Jarka 1
12.03.08,10:08
Neboli uhradené v roku 2007, ale ešte v roku 2005 ( sú to faktúry za telefón ). Doteraz sa to však nijako neriešilo.

Sú to faktúry z roku 2005. Skutočne uhradené, ale úhrada nie je v roku 2005 zaevidovaná. Keďže neporiadnik nemá doklady, urobila by som úhradu cez interný doklad. Tak by som sa zbavila toho, aby mi to tam trčalo ako neuhradené a samozrejme, ak by som to dala cez peňažný denník , tak ako výdaj neovplyvniteľný základ dane v roku 2007.
danka28
12.03.08,11:55
Sú to faktúry z roku 2005. Skutočne uhradené, ale úhrada nie je v roku 2005 zaevidovaná. Keďže neporiadnik nemá doklady, urobila by som úhradu cez interný doklad. Tak by som sa zbavila toho, aby mi to tam trčalo ako neuhradené a samozrejme, ak by som to dala cez peňažný denník , tak ako výdaj neovplyvniteľný základ dane v roku 2007.
Ďakujem za radu, tiež som nad takýmto postupom rozmýšľala, len som si nebola istá či je to správne.:-)
Zita5
13.03.08,04:52
Neboli uhradené v roku 2007, ale ešte v roku 2005 ( sú to faktúry za telefón ). Doteraz sa to však nijako neriešilo.

Ak neboli uhradené v roku 2007 ,ale v roku 2005 - tak máte možnosť podať DDP za rok 2005 .Okrem toho by ste museli robiť nové Výkazy o príjmoch a výdavkoch a Výkazy a MaZ za rok 2005 , nové Výkazy o MaZ rok 2006 .

Ak Vám ide len o zníženie záväzkov v roku 2007 ,aby sa Vám nezobrazovali ako neuhradené , zaúčtovať do záväzkov len ich úhradu - čiže dátum úhrady a číslo dokladu , ktorým boli uhradené .

Ako doklad o úhrade použijete bankový výpis .
7lienka
11.01.09,14:05
Prosím Vás, podnikateľ vedie JU a v záväzkoch presúva faktúry z roku 2005 a 06 ako sa ich teraz zbaviť?
Myslím, že si odpočítal DPH.
Rozalka
11.01.09,14:15
Vysvetli pojem "presúva faktúry"
Zita5
11.01.09,14:22
Prosím Vás, podnikateľ vedie JU a v záväzkoch presúva faktúry z roku 2005 a 06 ako sa ich teraz zbaviť?
Myslím, že si odpočítal DPH.

Ak nie sú uhradené , treba ich uhradiť .
Rozalka
11.01.09,14:25
Ak nie sú uhradené, "zbaviť sa" ich môže len úhradou.
7lienka
11.01.09,14:26
Vysvetli pojem "presúva faktúry"

no má v evidencii, ale platiť ich určite nebude. Je to napr. telefon-určite ho niekedy zaplatil ale doklad stratil, alebo čo. Nedoplatok dodávatelskej fa- potom sa nejak dohodli je to vyriešené .....
Ale ako to doriešiť v papieroch nikoho nezaujíma.
Zita5
11.01.09,14:29
no má v evidencii, ale platiť ich určite nebude. Je to napr. telefon-určite ho niekedy zaplatil ale doklad stratil, alebo čo. Nedoplatok dodávatelskej fa- potom sa nejak dohodli je to vyriešené .....
Ale ako to doriešiť v papieroch nikoho nezaujíma.

Tak , ale to je záležitosť SZČO , jednoducho nemôžete niečo zlikvidovať , pokiaľ nie je o tom doklad , že to je zaplatené .To znamená bez preukázateľného dokladu o zaplatení je to stále záväzkom .
Rozalka
11.01.09,14:31
no má v evidencii, ale platiť ich určite nebude. Je to napr. telefon-určite ho niekedy zaplatil ale doklad stratil, alebo čo. Nedoplatok dodávatelskej fa- potom sa nejak dohodli je to vyriešené .....
Ale ako to doriešiť v papieroch nikoho nezaujíma.
Ja by som vyžiadala od dodávateľov duplikáty/potvrdenie o úhrade. Samozrejme, ak to bolo uhradené v minulých rokoch, v r. 2008 to bude VNZD.
7lienka
11.01.09,14:34
Tak , ale to je záležitosť SZČO , jednoducho nemôžete niečo zlikvidovať , pokiaľ nie je o tom doklad , že to je zaplatené .To znamená bez preukázateľného dokladu o zaplatení je to stále záväzkom .

Ja to chápem, či náhodu niečo nevymysleli na takýchto neporiadnikov.
Nejaké opravné položky alebo niečo.

Do kedy sa takéto záväzky evidujú? V JU
Rozalka
11.01.09,14:36
Až do ukončenia činnosti.
mimotemy
Prečo mnohí podnikalia podceňujú účtovníctvo a robia z neho holubník?
7lienka
11.01.09,14:44
tak to neviem.
ale potom všetko hodia nám na hlavu a rieš to.
Niekedy ma to fakt vytáča. A ešte pozerá, že prečo to nejde....

Kočky, ale dík. Už som myslela, že som niečo prepásla....
Zita5
11.01.09,14:45
tak to neviem.
ale potom všetko hodia nám na hlavu a rieš to.
Niekedy ma to fakt vytáča. A ešte pozerá, že prečo to nejde....

Kočky, ale dík. Už som myslela, že som niečo prepásla....

Ale , nech pán podnikateľ nezabudne , že toto nie je chyba účtovníka .:)
pavol54
11.01.09,15:02
Ja by som vyžiadala od dodávateľov duplikáty/potvrdenie o úhrade. Samozrejme, ak to bolo uhradené v minulých rokoch, v r. 2008 to bude VNZD.

Toto ma tiež trocha zaujíma. Vysporiadanie úhrad faktúr sa deje na základe bankovej úhrady alebo cez VPD a PPD. V inej téme sme sa bavili že podnikateľský subjekt pečiatku nepotrebuje. Takže stačí ak vystaví VPD na hotovosť a nechá si ho podpísať príjemcom bez pečiatky?