Inuska17
12.03.08,13:10
je zamestnávanie rodinného príslušníka nejako obmedzené? A na základe čoho sa musí zamestnávať (myslím dohodu alebo hlavný pracovný pomer na základe pracovnej zmluvy) alebo bez ničoho?
jamis
12.03.08,12:12
je zamestnávanie rodinného príslušníka nejako obmedzené? A na základe čoho sa musí zamestnávať (myslím dohodu alebo hlavný pracovný pomer na základe pracovnej zmluvy) alebo bez ničoho?

Zamestnanie rodinného príslušníka nie je nijako obmedzené. Samozrejme, že musí byť uzatvorený PP.
Výpomoc manžela, alebo manželky môže byť i bez zmluvy.
Inuska17
12.03.08,12:14
Som živnostníčka a počas mojej PN ma zastupovala moja dcéra bez dohody alebo pracovnej zmluvy. A počas tejto mojej PN mala tržbu, ktorá ide do učtovníctva. Mohla ma len takto zastupovať bez žiadnej zmluvy alebo čo by ste mi doporučili?
ZDENIELA
12.03.08,12:16
Záleží čo vlastne dcéra okrem zastupovania oficiálne robí...
Je študentka, na materskej alebo ???
Inuska17
12.03.08,12:18
zamestnanie dcéry musí byť teda na základe zmluvy, len manžel a manželka bez zmluvy, tak?
jamis
12.03.08,12:18
Som živnostníčka a počas mojej PN ma zastupovala moja dcéra bez dohody alebo pracovnej zmluvy. A počas tejto mojej PN mala tržbu, ktorá ide do učtovníctva. Mohla ma len takto zastupovať bez žiadnej zmluvy alebo čo by ste mi doporučili?

Ako bolo odpovedané na Tvoj iný príspevok. Bez PP môže vypomáhať iba manžel, alebo manželka.
Dcéra mala byť na DoVP, alebo na DoPČ, poprípade na riadna PP s dobou určitou.
Inuska17
12.03.08,12:19
je na rodičovskej dovolenke
Inuska17
12.03.08,12:21
Prosím, aký je to zákon alebo kde to presne nájdem zamestnávanie rodinných príslušníkov?
Tweety
12.03.08,12:23
Prosím, aký je to zákon alebo kde to presne nájdem zamestnávanie rodinných príslušníkov?
Zákon o nelegálnej práci.
ZDENIELA
12.03.08,12:25
S účinnosťou od 1. júla 2006 sa za nelegálne zamestnávanie nepovažuje, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov, alebo je žiakom alebo študentom do 26 rokov veku.

Podľa mňa dcéra je príbuzný v priamom rade a ak je dôchodkovo poistená (čo by na materskej mala byť) tak je to O.K.
Tweety
12.03.08,12:29
S účinnosťou od 1. júla 2006 sa za nelegálne zamestnávanie nepovažuje, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov, alebo je žiakom alebo študentom do 26 rokov veku.

Podľa mňa dcéra je príbuzný v priamom rade a ak je dôchodkovo poistená (čo by na materskej mala byť) tak je to O.K.
Je na RD- poistenie je prerušené.
Inuska17
12.03.08,12:29
a ak dcéra, ktorá jej vypomáhala je na rodičovskej dovolenke musí byť na zmluvu alebo dohodu?
Inuska17
12.03.08,12:31
ale musí tam byť pracovná zmluva alebo dohoda však?
ZDENIELA
12.03.08,12:33
a ak dcéra, ktorá jej vypomáhala je na rodičovskej dovolenke musí byť na zmluvu alebo dohodu?

Ak nie je dôchodkovo poistená tak áno. Lenže dozadu to už neurobíte. Pretože na Sociálnu poisťovňu sa hlási vždy vopred, aspoň jeden deň...

Ak by dôchodkovo postená bola, zmluvu netreba, vypomáha bezplatne
dalilada
12.03.08,12:33
Za nelegálne zamestnávanie sa nepovažuje, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku. Práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku od tohto dátumu teda nie je považovaná za nelegálnu prácu.
Takže dcéra spadá do uvedeného.
ZDENIELA
12.03.08,12:36
mimotemy
na túto otázku (i keď trošku ináč položenú) už odpovedáme v téme PN ....
Niekto je tu obrnetrpezlivý a nevedel sa dočkať odpovede v prvej zadanej téme :D
hanelie
12.03.08,12:43
zamestnanie dcéry musí byť teda na základe zmluvy, len manžel a manželka bez zmluvy, tak

dcérka môže byť aj bez zmluvy, ale podmienkou je byť dôchdkovo poistená
resp.

alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku od tohto dátumu
Inuska17
12.03.08,12:51
A je dcéra dôchodkovo poistená ak je na rodičovskej dovolenke? POdľa mňa áno, štát za ňu platí.
avava
13.11.09,11:58
Ja by som Vás poprosila o radu. Sestra je na rodičovskej dovolenke, na ktorú išla hneď po skončení školy, preto by chcela získať nejakú prax a rada by pomáhala bratovi, bolo by to bezplatne. Viem že zákon o nelegálnej práci znie , ak vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený... nemusí byť medzi nimi žiadny pracovno-právny vzťah, len neviem či potvrdenie vydané na základe "vlastne žiadnej" zmluvy o praxi je pre úrady právoplatné a či nebude táto práca aj tak nelegálna , keď za ňu platí štát. Ďakujem
julys
06.01.10,11:22
Prosím o radu. Môže manželovi (konateľovi jednoosobovej s.r.o.) pomáhať bez pracovného vzťahu jeho manželka (je na materskej)? Berie sa ten manžel-konateľ ako FO (ako uvádza zákona) alebo ako PO - sro? Ďakujem.
veronikasad
06.01.10,11:27
Prosím o radu. Môže manželovi (konateľovi jednoosobovej s.r.o.) pomáhať bez pracovného vzťahu jeho manželka (je na materskej)? Berie sa ten manžel-konateľ ako FO (ako uvádza zákona) alebo ako PO - sro? Ďakujem.
nie nemôže. Dôchodkovo poistený rodinný príslušník môže bez zmluvy vypomáhať len fyzickej osobe - živnostníkovi.
S.r.o. je PO.
Xanti
06.01.10,14:27
Prosím o radu. Môže manželovi (konateľovi jednoosobovej s.r.o.) pomáhať bez pracovného vzťahu jeho manželka (je na materskej)? Berie sa ten manžel-konateľ ako FO (ako uvádza zákona) alebo ako PO - sro? Ďakujem.

nie nemôže. Dôchodkovo poistený rodinný príslušník môže bez zmluvy vypomáhať len fyzickej osobe - živnostníkovi.
S.r.o. je PO.Hypotetická otázka :

Konateľ s.r.o. je zároveň aj zamestnancom vo vlastnej s.r.o., môže mng. na materskej pomáhať mu bez pracovného vzťahu?
veronikasad
06.01.10,14:34
Hypotetická otázka :

Konateľ s.r.o. je zároveň aj zamestnancom vo vlastnej s.r.o., môže mng. na materskej pomáhať mu bez pracovného vzťahu?
nie, nemôže.
Xanti
06.01.10,14:35
nie, nemôže.
Prečo?
;)
veronikasad
06.01.10,14:40
Prečo?
;)
Pretože zákon o nelegálnej práci definuje, že za nelegálnu prácu sa nepovažuje práca študenta alebo dôchodkovo poisteného rodinného príslušníka. Teda je to možné len u FO.
S.ro. je právnická osoba
Xanti
06.01.10,14:43
Pretože zákon o nelegálnej práci definuje, že za nelegálnu prácu sa nepovažuje práca študenta alebo dôchodkovo poisteného rodinného príslušníka. Teda je to možné len u FO.
S.ro. je právnická osoba
OK to viem,
ale napadlo ma to tak hypoteticky. Ak som zamestnaná, a rodič je na dôchodku napríklad. A ja nestíham prácu, ktorú ovláda aj ten druhý nemôže v mojom mene robiť? Ak ja pracujem pre PO? Robí za mňa, pomáha mne ako zamestnancovi.

Proste asi priveľa špekulujem :D
veronikasad
06.01.10,14:46
OK to viem,
ale napadlo ma to tak hypoteticky. Ak som zamestnaná, a rodič je na dôchodku napríklad. A ja nestíham prácu, ktorú ovláda aj ten druhý nemôže v mojom mene robiť? Ak ja pracujem pre PO? Robí za mňa, pomáha mne ako zamestnancovi.

Proste asi priveľa špekulujem :D
V tvojom mene určite nemôže robiť. Vypomáhať ti môže, kým ho nechytia na pracovisku inšpektori IP. Potom to bude ovela drahšia výpomoc ako odvody.
Xanti
06.01.10,14:50
V tvojom mene určite nemôže robiť. Vypomáhať ti môže, kým ho nechytia na pracovisku inšpektori IP. Potom to bude ovela drahšia výpomoc ako odvody.
Ci pana ta to nemôžem ani pohár v krčme umyť ked mi tam mama robí a ked nestíha? No toto....
veronikasad
06.01.10,14:58
Ci pana ta to nemôžem ani pohár v krčme umyť ked mi tam mama robí a ked nestíha? No toto....
Gabika, pozri si túto tému

http://www.porada.sk/t91081-nelegalna-praca.html?highlight=neleg%E1lna+pr%E1ca

nie je to síce zamestnávanie rodinného príslušníka PO - možno pomôže ...
richardg
11.01.10,15:39
ahoj potrebujem poradiť, mám prevádzku a chcem sa opýtať že mi bude vypomáhať sestra, chodí na VŠ a súdia sa s mojím otcom o prídavok na dieťa.môže u mňa pracovať na dohodu tak aby jej potom neodobrali peniažky od otca?
ďakujem
richardg
11.01.10,15:44
nie som si istá tak sa radšej opýtam
som na MD manžel má prevádzku, môžem mu vypomôcť v nej keď treba?preto sa pýtam, lebo teraz táto nová materská... tak som z toho jeleň:D
veronikasad
11.01.10,16:00
nie som si istá tak sa radšej opýtam
som na MD manžel má prevádzku, môžem mu vypomôcť v nej keď treba?preto sa pýtam, lebo teraz táto nová materská... tak som z toho jeleň:D
Pokial si manžel nebude chcieť tvojou mzdou znižovať základ dane, môžeš mu vypomáhať bez prihlásenia v sociálnej poisťovni (bez odmeny). Počas materskej dovolenky si dôchodkovo poistená z dôvodu starostlivosti o dieťa a pri prí. kontrole to nebude Inšpektorát práce považovať za nelegálnu prácu.

mimotemyDúfam, že tá prevádzka patrí manželovi ako živnostníkovi-fyzickej osobe, nie jeho s.r.o. V druhom prípade vyššie uvedená odpoveď neplatí.
richardg
12.01.10,07:24
Ďakujem za odpoveď, manžel je živnostník.nič si nechceme odpisovať, nám ide len o to, aby nebol problém z toho, keď budem vypomáhať manželovi i keď som na MD, aby mne nezobrali tú väčšiu materskú...a potom ešte to, či zase keď mi tu bude sestra vypomáhať na dohodu tak či im nezoberú zase výživné čo má platiť otec na ňu:-)
ďakujem ešte raz
jana32
11.02.10,07:26
Dobrý deň, po prečítaní týchto príspevkov sa chcem uistiť v jednej veci. Ak má manžel s.r.o.kde je jediným spoločníkom a má manželku, ktorá je pol roka na úrade práce ako nezamestnaná, mohol by ju pokojne zamestnať a prípadne si požiadať aj príspevok na novovytvorené miesto? Nevadí že ide o rodinného príslušníka? Ďakujem
jana32
12.02.10,09:00
Dobrý deň, po prečítaní týchto príspevkov sa chcem uistiť v jednej veci. Ak má manžel s.r.o.kde je jediným spoločníkom a má manželku, ktorá je pol roka na úrade práce ako nezamestnaná, mohol by ju pokojne zamestnať a prípadne si požiadať aj príspevok na novovytvorené miesto? Nevadí že ide o rodinného príslušníka? Ďakujem

prosím poradíte mi, o ten príspevok už nejde, len o to, aby mohol zamestnať manželku na pozícii účtovníčky. Ďakujem veľmi pekne
veronikasad
12.02.10,09:04
prosím poradíte mi, o ten príspevok už nejde, len o to, aby mohol zamestnať manželku na pozícii účtovníčky. Ďakujem veľmi pekne
môže - na pracovnú zmluvu alebo na dohodu ? Bude evidovaná ešte na úrade práce ?
jana32
12.02.10,09:17
Na pracovnú zmluvu, ona skutočne bude u neho vykonávať prácu účtovníčky, prácu inde nezoženie, ekonomiku ovláda, takže takto by si pomohli, išlo by o prácu na pracovnú zmluvu a teraz je ešte stále evidovaná na úrade práce. Pýtam sa hlavne preto, lebo podľa zákona sa môžu zamestnávať aj rodiiní príslušníci v priamej línii ak sú dôchodkovo poistení, neviem či tomu dobre rozumiem, čiže stačí ak ju zamestná riadne na zmluvu a bude to OK? Môže takto zamestnať bez ohľadu na to či ide o s.r.o. alebo živnostníka? Ďakujem Veronika
veronikasad
12.02.10,09:22
Na pracovnú zmluvu, ona skutočne bude u neho vykonávať prácu účtovníčky, prácu inde nezoženie, ekonomiku ovláda, takže takto by si pomohli, išlo by o prácu na pracovnú zmluvu a teraz je ešte stále evidovaná na úrade práce. Pýtam sa hlavne preto, lebo podľa zákona sa môžu zamestnávať aj rodiiní príslušníci v priamej línii ak sú dôchodkovo poistení, neviem či tomu dobre rozumiem, čiže stačí ak ju zamestná riadne na zmluvu a bude to OK? Môže takto zamestnať bez ohľadu na to či ide o s.r.o. alebo živnostníka? Ďakujem Veronika

Ak uzatvorí s ňou pracovnú zmluvu, nevidím v tom žiadny problém. Pokial by zostala na úrade práce, môže pracovať na dohodu o pracovnej činnosti - rozsah práce 10 hod. týždenne (účtovníctvo je opakovaná činnosť), s príjmom do 65 % životného minima. Nebude však dôchodkovo ani nemocensky poistená.

To o čom píšeš sa týka nelegálnej práce u živnostníkov - FO. Ak je rodinný príslušník dôchodkovo poistený, študent alebo starobný dôchodca, nemusí byť prihlásený v SP - inšpekcia práce ho nebude postihovať za nelegálnu prácu.
seda
30.11.10,07:34
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. Momentálne som na RD, s priateľom žijeme v jednej domácnosti. On je SZČO a ja mu robím účtovníctvo celý rok. Chceli by sme o niečo znížiť základ dane r. 2010, tak ma napadlo, že by som sa u neho ešte v 12/2010 zamestnala na dohodu. Keďže by som nechcela prísť o RP tak, napr. v období 6.12.-17.12.10. Ak budem mať dohodu, tak sa musím odhlásiť z dôchodkového na SP, aj keď o dieťa sa počas dohody budem stále starať len ja, lebo robím po nociach a nie som si istá, či by som sa mohla znovať prihlásiť na SP, po skončení dohody. Preto ma aj napadlo, či sa nemôže urobiť len nejaká zmluva o dielo, alebo príkazná zmluva, aby som neprišla o dobu do dôchodku, je vôbec niečo také možné na účtovníctvo? V prípade, že mi dá odmenu napr. 3000 Eur, budem povinná podať ročné zúčtovanie ZP? Ďakujem za rady.
ewita888
30.11.10,07:48
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. Momentálne som na RD, s priateľom žijeme v jednej domácnosti. On je SZČO a ja mu robím účtovníctvo celý rok. Chceli by sme o niečo znížiť základ dane r. 2010, tak ma napadlo, že by som sa u neho ešte v 12/2010 zamestnala na dohodu. Keďže by som nechcela prísť o RP tak, napr. v období 6.12.-17.12.10. Ak budem mať dohodu, tak sa musím odhlásiť z dôchodkového na SP, aj keď o dieťa sa počas dohody budem stále starať len ja, lebo robím po nociach a nie som si istá, či by som sa mohla znovať prihlásiť na SP, po skončení dohody. Preto ma aj napadlo, či sa nemôže urobiť len nejaká zmluva o dielo, alebo príkazná zmluva, aby som neprišla o dobu do dôchodku, je vôbec niečo také možné na účtovníctvo? V prípade, že mi dá odmenu napr. 3000 Eur, budem povinná podať ročné zúčtovanie ZP? Ďakujem za rady.
pri práci na dohodu, vykonávanej doma, sa neodhlasuje zo SP
veronikasad
30.11.10,08:16
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. Momentálne som na RD, s priateľom žijeme v jednej domácnosti. On je SZČO a ja mu robím účtovníctvo celý rok. Chceli by sme o niečo znížiť základ dane r. 2010, tak ma napadlo, že by som sa u neho ešte v 12/2010 zamestnala na dohodu. Keďže by som nechcela prísť o RP tak, napr. v období 6.12.-17.12.10. Ak budem mať dohodu, tak sa musím odhlásiť z dôchodkového na SP, aj keď o dieťa sa počas dohody budem stále starať len ja, lebo robím po nociach a nie som si istá, či by som sa mohla znovať prihlásiť na SP, po skončení dohody. Preto ma aj napadlo, či sa nemôže urobiť len nejaká zmluva o dielo, alebo príkazná zmluva, aby som neprišla o dobu do dôchodku, je vôbec niečo také možné na účtovníctvo? V prípade, že mi dá odmenu napr. 3000 Eur, budem povinná podať ročné zúčtovanie ZP? Ďakujem za rady.
Pokial máš zabezpečenú osobnú starostlivosť o dieťa, z dôch. poistenia sa odhlasovať nemusíš. Problém je skôr s výplatou RP, dohoda nesmie trvať celý mesiac - každý mesiac by si sa musela prihlasovať a odhlasovať (to platí do konca roku 2010, novela zákona ešte schválená nie je)
martina1111
09.12.10,12:19
Dobrý den, može manžel - SZČO zamestnať manželku na riadny pracovný pomer? Podla toho čo som sa dočítala, tak áno, ale chcem si to uistiť.
Ďakujem
veronikasad
09.12.10,12:21
Dobrý den, može manžel - SZČO zamestnať manželku na riadny pracovný pomer? Podla toho čo som sa dočítala, tak áno, ale chcem si to uistiť.
Ďakujem
môže
bobaes
30.03.11,13:23
Dobrý deň,

možem predávať(vypomáhať - aj bez jej prítomnosti) u svojej mamy v obchode, keď som SZČO, poberám rodičovský príspevok, dôchodkové poistenie za mňa platí štát avšak živnosť nemám prerušenú, odovzdala som v soc.poisťovni čestné prehlásenie, že počas poberania rodičovského príspevku nebudem živnosť vykonávať? Viete niekto? Kam mám vlastne napísať, do ktorej z našich inštitúcií, kde by mi dali odpoveď? Alebo musím mať pracovnú zmluvu? ďakujem
Tweety
30.03.11,13:24
Dobrý deň,

možem predávať(vypomáhať - aj bez jej prítomnosti) u svojej mamy v obchode, keď som SZČO, poberám rodičovský príspevok, dôchodkové poistenie za mňa platí štát avšak živnosť nemám prerušenú, odovzdala som v soc.poisťovni čestné prehlásenie, že počas poberania rodičovského príspevku nebudem živnosť vykonávať? Viete niekto? Kam mám vlastne napísať, do ktorej z našich inštitúcií, kde by mi dali odpoveď? Alebo musím mať pracovnú zmluvu? ďakujem
AK budeš vypomáhať, nemusíš mať PZ a tvoja práca nebude nelegálna.
alex.p
01.10.12,11:19
Dobry den,

neviem či som to správne pochopila, ale ak ma manžel s.r.o.-čku kde je konateľ a je tam ešte jeden konateľ a chce zamestnať manželku poberajúcu rodičovský príspevok tak to nemôže bez zmluvy? Musí mať manželka dohodu?
kn-alka
01.10.12,11:29
Dobry den,

neviem či som to správne pochopila, ale ak ma manžel s.r.o.-čku kde je konateľ a je tam ešte jeden konateľ a chce zamestnať manželku poberajúcu rodičovský príspevok tak to nemôže bez zmluvy? Musí mať manželka dohodu?

Podľa zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní s účinnosťou od 1. júla 2006 nelegálna práca a nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu - podnikateľa vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel (manželka), ktorí sú buď dôchodkovo poistení alebo sú poberateľmi dôchodku alebo sú žiakmi (študentmi) do 26 rokov.

Z uvedeného zákona teda vyplýva, že živnostníkovi môže pri výkone jeho práce vypomáhať bez akéhokoľvek platenia mzdy priamy príbuzný, pričom ho nemusí zamestnávať. Podmienkou však je, že tento príbuzný nesmie byť evidovaný na Úrade práce a poberať štátne dávky a musí byť dôchodkovo poistený.

Kto môže teda podnikateľovi vypomáhať pri podnikaní?


príbuzný v priamom rade (podľa § 117 zákona č. 40/1964 Z. z.


Občianskeho zákonníka je to - otec, mama, syn, dcéra, vnuk a vnučka),
súrodenec,
manžel (manželka).


Aké musia spĺňať podmienky pri výpomoci?


musia byť dôchodkovo poistení, alebo
musia poberať dôchodok, alebo
sú žiakmi alebo študentmi do 26 rokov veku.

Môžeš vypomáhať len fyzickej osobe - živnostníkovi, aj to bez nároku na odmenu (zadarmo). SRO nie je fyzická osoba, tam môžeš pracovať len na základe pracovnej zmluvy alebo dohody.
Tweety
01.10.12,11:38
Dobry den,

neviem či som to správne pochopila, ale ak ma manžel s.r.o.-čku kde je konateľ a je tam ešte jeden konateľ a chce zamestnať manželku poberajúcu rodičovský príspevok tak to nemôže bez zmluvy? Musí mať manželka dohodu?
V sro to nie je možné. Je to možné len pri SZČO.
alex.p
01.10.12,11:43
Dakujem velmi pekne, prajem pekny den
dobrava
23.10.12,12:13
dobrý deň, je správny aj takýto postup?
SZČO - JÚ chce, aby mu vypomáhala manželka /konkr. pri nahadzovaní položiek do PC/.
Manželka: vedená na ÚP v evidencii nezamestnaných, poberá RP /tzn. je dôchodkovo poistená štátom/.
1. je možná pomoc zo strany manželky na dohodu vo výške odmeny, nepresahujúcej zákonom stanovenú výšku evidencie na ÚP?
2. môže si manžel túto "odmenu" zahrnúť do svojich daňových výdavkov?
3. ak je toto možné, aké povinnosti vyplývajú pre manželku aj manžela zo strany VZP, SP, DÚ?
Ďakujem pekne.
kn-alka
23.10.12,12:19
Áno, SZČO môže zamestnať svoju manželku na dohodu o pracovnej činnosti a vyplývajú z toho všetky povinnosti ako keby zamestnal kohokoľvek iného. Ide o normálnu dohodu o pracovnej činnosti. Povinnosti nájdeš aj tu na porade, bolo to tu rozpisované miliónkrát.
dobrava
24.10.12,08:16
Áno, SZČO môže zamestnať svoju manželku na dohodu o pracovnej činnosti a vyplývajú z toho všetky povinnosti ako keby zamestnal kohokoľvek iného. Ide o normálnu dohodu o pracovnej činnosti. Povinnosti nájdeš aj tu na porade, bolo to tu rozpisované miliónkrát.
Ďakujem pekne za odpoveď, mňa však zmiatlo to hrubo vytlačené konkr. v Tvojom príspevku: "podmienkou je, že nesmie byť v evidencii na ÚP a nesme poberať štátne soc. dávky". Ako je to teda, ak je manželka evidovaná na ÚP, poberá rodičovský príspevok a z tohto titulu je dôchodkovo poistená štátom? Prepáčte, nie je mi to jasné, chcem sa utvrdiť: ďakujem.
veronikasad
24.10.12,08:29
dobrý deň, je správny aj takýto postup?
SZČO - JÚ chce, aby mu vypomáhala manželka /konkr. pri nahadzovaní položiek do PC/.
Manželka: vedená na ÚP v evidencii nezamestnaných, poberá RP /tzn. je dôchodkovo poistená štátom/.
1. je možná pomoc zo strany manželky na dohodu vo výške odmeny, nepresahujúcej zákonom stanovenú výšku evidencie na ÚP?
2. môže si manžel túto "odmenu" zahrnúť do svojich daňových výdavkov?
3. ak je toto možné, aké povinnosti vyplývajú pre manželku aj manžela zo strany VZP, SP, DÚ?
Ďakujem pekne.
RP = rodičovský príspevok ? Uchádzačom o zamestnanie nemôže byť poberatel RP. Ak je evidovaná na UP, nie je dôchodkovo poistená.

Ak nie je evidovaná na UP a je len poberatelkou RP, môže manželovi vypomáhať bez akejkolvek dohody (ak si nechce vyplatenou odmenou znižovať základ dane).
kn-alka
24.10.12,08:33
Ďakujem pekne za odpoveď, mňa však zmiatlo to hrubo vytlačené konkr. v Tvojom príspevku: "podmienkou je, že nesmie byť v evidencii na ÚP a nesme poberať štátne soc. dávky". Ako je to teda, ak je manželka evidovaná na ÚP, poberá rodičovský príspevok a z tohto titulu je dôchodkovo poistená štátom? Prepáčte, nie je mi to jasné, chcem sa utvrdiť: ďakujem.

Bezodplatne, t.j. ZADARMO ti môže manželka vypomáhať, ak je dôchodkovo poistená.
Na dohodu, t.j. jej zaplatíš, ju môžeš prijať kedykoľvek.
dobrava
24.10.12,10:13
Ďakujem, ale skúsim ešte raz:
1. Manžel - SZČO chce zamestnávať manželku na dohodu /týmto si chce zároveň znížiť ZD o sumu, ktorú jej vyplatí - len do výšky 143,40 EUR, keďže je v evidencii na ÚP/.
2. Manželka: je v evidencii nezamestnaných ako uchádzač o zamestnanie - nepoberá dávku v nezamestnanosti. Zároveň jej bola schválená štátna sociálna dávka do 6 rokov veku dieťaťa z dôvodu nepriaznivého zdrav. stavu/predĺžený rodičovský príspevok = RP/. Dôchodkovo poistená je z titulu starostlivosti o dieťa do 6 roku.
Je teda možné za takýchto podmienok zamestnať manželku /na dohodu = príjem do 143,40 EUr/?
Ďakujem za pochopenie.
veronikasad
24.10.12,10:19
Ďakujem, ale skúsim ešte raz:
1. Manžel - SZČO chce zamestnávať manželku na dohodu /týmto si chce zároveň znížiť ZD o sumu, ktorú jej vyplatí - len do výšky 143,40 EUR, keďže je v evidencii na ÚP/.
2. Manželka: je v evidencii nezamestnaných ako uchádzač o zamestnanie - nepoberá dávku v nezamestnanosti. Zároveň jej bola schválená štátna sociálna dávka do 6 rokov veku dieťaťa z dôvodu nepriaznivého zdrav. stavu/predĺžený rodičovský príspevok = RP/. Dôchodkovo poistená je z titulu starostlivosti o dieťa do 6 roku.
Je teda možné za takýchto podmienok zamestnať manželku /na dohodu = príjem do 143,40 EUr/?
Ďakujem za pochopenie.
Ešte raz - poberatel rodičovského príspevku (aj predlženého), nemôže byť evidovaný ako uchádzač o zamestnanie. Výška príjmu poberatela RP nie je obmedzená.
kn-alka
24.10.12,10:24
nie som tejto tematike zbehlá, ale hodila som si to do google a na viacerých stránkach mi nabehlo, že počas RD môže byť aj evidencia na ÚP. Len počas materskej nie, počas RD áno. Zaujímavé.
kn-alka
24.10.12,10:26
najjednoduchšie by bolo zavolať na ÚP a popýtať sa tam. A potom oboznámiť aj nás, aby sme sa niečomu priučili. :)
kn-alka
24.10.12,10:32
http://www.upsvar.sk/buxus/generate_page.php?page_id=12847

Kto môže byť evidovaný na úrade? Evidencia na úrade je dobrovoľná, občanovi nevzniká zákonná povinnosť byť v evidencii uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR, ale je povinný ako dobrovoľne nezamestnaná osoba sám si hradiť zdravotné poistenie.

Na úrade PSVR môže byť evidovaný občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie.
Pri zaraďovaní občana do evidencie uchádzačov o zamestnanie sa zisťuje, či občan:


nie je fyzickou osobou (podľa Zákonníka práce) alebo právnickou osobou v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu (napr.: podľa Obchodného zákonníka),

neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,

nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte EÚ alebo v cudzine,

vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresiahne stanovenú sumu 143,40 € (uchádzač o zamestnanie je povinný vopred oznámiť úradu výkon zárobkovej činnosti a predpokladaný príjem zo zárobkovej činnosti najneskôr v deň pred začiatkom vykonávania tejto činnosti; uchádzač o zamestnanie preukazuje skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny zo zárobkovej činnosti v pravidelných mesačných intervaloch vždy za uplynulý kalendárny mesiac v termíne, ktorý mu určuje zamestnanec úradu; ak výška mzdy alebo odmeny za vykonávanie zárobkovej činnosti prekročí sumu 143,40 €, uchádzač o zamestnanie je vyradený z evidencie).

Samostatne zárobkovo činnou osobou je fyzická osoba, ktorá:


vykonáva poľnohospodársku výrobu,

prevádzkuje alebo vykonáva živnosť,

vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov (napr. zákona o živnostenskom podnikaní, zákona o advokácii ...),

je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným,

vykonáva sprostredkovanie zamestnania za úhradu,

vykonáva dočasné zamestnávanie - agentúra dočasného zamestnáva,

vykonáva podporované zamestnávanie - agentúra podporovaného zamestnávania.

Do evidencie uchádzačov o zamestnanie nemôže byť zaradený občan, ktorý:


plní povinnú školskú dochádzku, a to do konca školského roku, v ktorom dovŕši 16 rokov veku,

sústavne sa pripravuje na povolanie,

je dočasne práceneschopný,

má nárok na materské,

má priznaný starobný dôchodok alebo občan, ktorý má priznaný invalidný dôchodok a dovŕšil vek potrebný na nárok na starobný dôchodok,

bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie na vlastnú žiadosť alebo pre nespoluprácu s úradom- sankčne na 3 mesiace,

prestal prevádzkovať alebo vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť, na ktorú mu úrad poskytol príspevok pred uplynutím 2 rokov od začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti,

vykonáva zárobkovú činnosť, ktorej mzda alebo odmena presiahla stanovenú sumu 143,40 € .

Z tohto mi vyplýva, že aj počas RD môže byť evidovaná na ÚP, počas RD je dôchodkovo poistená, teda môže bezodplatne vypomáhať SZČO - manželovi.
Môže byť s ňou uzavretá dohoda o pracovnej činnosti s odmenou do 143,40 €. Ak táto odmena prekročí uvedenú hranicu, z evidencie ÚP ju vyradia.

Uvažujem správne?
dobrava
24.10.12,10:45
Ďakujem, ale skúsim ešte raz:
1. Manžel - SZČO chce zamestnávať manželku na dohodu /týmto si chce zároveň znížiť ZD o sumu, ktorú jej vyplatí - len do výšky 143,40 EUR, keďže je v evidencii na ÚP/.
2. Manželka: je v evidencii nezamestnaných ako uchádzač o zamestnanie - nepoberá dávku v nezamestnanosti. Zároveň jej bola schválená štátna sociálna dávka do 6 rokov veku dieťaťa z dôvodu nepriaznivého zdrav. stavu/predĺžený rodičovský príspevok = RP/. Dôchodkovo poistená je z titulu starostlivosti o dieťa do 6 roku.
Je teda možné za takýchto podmienok zamestnať manželku /na dohodu = príjem do 143,40 EUr/?
Ďakujem za pochopenie.

Áno, aj ja to tak chápem- totiž RP je štátnou sociálnou dávkou, to by potom uchádzač o zamestnanie nemohol poberať ani dávku v hmotnej núdzi, ak by mal na ňu nárok;), iné je, ak poberá napr. OČR, PN a popri tom poberá aj podporu v nezamestnanosti. Ale takto myslím, nemal by byť problém. Údajne jej to "odobrili" aj na ÚP, takže neviem ...
Vedel by niekto "odobriť" tieto moje úvahy? Aby som nezavádzal seba ani druhých, pretože nie som si istý ...
dobrava
04.11.12,13:28
Áno, aj ja to tak chápem- totiž RP je štátnou sociálnou dávkou, to by potom uchádzač o zamestnanie nemohol poberať ani dávku v hmotnej núdzi, ak by mal na ňu nárok;), iné je, ak poberá napr. OČR, PN a popri tom poberá aj podporu v nezamestnanosti. Ale takto myslím, nemal by byť problém. Údajne jej to "odobrili" aj na ÚP, takže neviem ...
Vedel by niekto "odobriť" tieto moje úvahy? Aby som nezavádzal seba ani druhých, pretože nie som si istý ...

Prosím, vie sa niekto vyjadriť, či je to naozaj tak? Ďakujem.
dobrava
06.01.13,13:09
Áno, aj ja to tak chápem- totiž RP je štátnou sociálnou dávkou, to by potom uchádzač o zamestnanie nemohol poberať ani dávku v hmotnej núdzi, ak by mal na ňu nárok;), iné je, ak poberá napr. OČR, PN a popri tom poberá aj podporu v nezamestnanosti. Ale takto myslím, nemal by byť problém. Údajne jej to "odobrili" aj na ÚP, takže neviem ...
Vedel by niekto "odobriť" tieto moje úvahy? Aby som nezavádzal seba ani druhých, pretože nie som si istý ...

Vraciam sa opäť k uvedenej otázke - vedel by niekto poradiť, či je to naozaj tak, ako je uvedené v tomto príspevku? Ďakujem za každú radu.
veronikasad
06.01.13,13:36
Vraciam sa opäť k uvedenej otázke - vedel by niekto poradiť, či je to naozaj tak, ako je uvedené v tomto príspevku? Ďakujem za každú radu.
Ak chce zamestnať manželku na dohodu len z toho dôvodu, aby si znížil dane - neušetrí. Na odvodoch zaplatí viac ako ušetrí na daniach.

Na daniach ušetrí ak manželka nebude mať žiadny príjem a uplatní si na ňu ročnú NČZD. Rodičovský príspevok sa nezapočítava do vlastného príjmu manželky.
dobrava
06.01.13,13:56
Ak chce zamestnať manželku na dohodu len z toho dôvodu, aby si znížil dane - neušetrí. Na odvodoch zaplatí viac ako ušetrí na daniach.

Na daniach ušetrí ak manželka nebude mať žiadny príjem a uplatní si na ňu ročnú NČZD. Rodičovský príspevok sa nezapočítava do vlastného príjmu manželky.

Ďakujem za odpoveď, ja som však mal na mysli teraz otázku, či môže poberať predĺžený rodičovský príspevok a zároveň byť v evidencii uchádzačov o zamestnanie /dávku vnezamestnanosti nepoberá/? Podľa mňa môže - aj na základe predch. príspevku, nie som si však istý, pretože na tom istom ÚP dostáva 2 odlišné odpovede - teda že môže aj nemôže ...
veronikasad
06.01.13,13:59
Ďakujem za odpoveď, ja som však mal na mysli teraz otázku, či môže poberať predĺžený rodičovský príspevok a zároveň byť v evidencii uchádzačov o zamestnanie /dávku vnezamestnanosti nepoberá/? Podľa mňa môže - aj na základe predch. príspevku, nie som si však istý, pretože na tom istom ÚP dostáva 2 odlišné odpovede - teda že môže aj nemôže ...
Z akého dôvodu trváš na tom, aby bola uchádzačom o zamestnanie ?
dobrava
08.01.13,15:02
Z akého dôvodu trváš na tom, aby bola uchádzačom o zamestnanie ?
ja teda vôbec netrvám na tom, aby bola uchádzačom o zamestnanie ... Je to jednoducho tak, že uvedená po skončení rodič. dovolenky prišla o prácu, zaevidovala sa ako uchádzač o zamestnanie /pretože aj napriek všetkému sa snaží si naďalej hľadať prácu/ no a v uvedenom období si požiadala o predĺžený rodičovský príspevok - ktorý jej bol schválený. No a teraz na jednom úrade tvrdia, že nemôže byť uchádzačom o zamestnanie /aj keď nepoberá podporu/ a zároveň poberať rodičovský príspevok a na druhej strane /a z niektorého z predch. príspevkov mi to aj tak vyplýva/, že prečo by nemohla poberať RP, aj keď je uchádzačom o zamestnanie???
Tweety
08.01.13,18:26
ja teda vôbec netrvám na tom, aby bola uchádzačom o zamestnanie ... Je to jednoducho tak, že uvedená po skončení rodič. dovolenky prišla o prácu, zaevidovala sa ako uchádzač o zamestnanie /pretože aj napriek všetkému sa snaží si naďalej hľadať prácu/ no a v uvedenom období si požiadala o predĺžený rodičovský príspevok - ktorý jej bol schválený. No a teraz na jednom úrade tvrdia, že nemôže byť uchádzačom o zamestnanie /aj keď nepoberá podporu/ a zároveň poberať rodičovský príspevok a na druhej strane /a z niektorého z predch. príspevkov mi to aj tak vyplýva/, že prečo by nemohla poberať RP, aj keď je uchádzačom o zamestnanie???
AK poberá RP, nemôže byť v evidencii uchádzačov o zamestnanie.
dobrava
09.01.13,10:01
A môžem poprosiť konkr. znenie zákona, pretože aj na stránkach MPSVaR v príslušnom zákone nie je konkrétne povedané, že tieto dve situácie sa navzájom vylučujú.
dobrava
24.01.13,13:20
Môže sa mi niekto kompetentný vyjadriť?
marén
24.01.13,13:49
A ako je v tom prípade, keď zamestnám svoju matku to nie je priamy rad? Nestačí len príkazná zmluva ?
veronikasad
24.01.13,13:53
A ako je v tom prípade, keď zamestnám svoju matku to nie je priamy rad? Nestačí len príkazná zmluva ?
Matka je dôchodkovo poistená, alebo poberateľ starobného dôchodku ?
Riešiš nelegálnu prácu, alebo zníženie základu dane ?

O výkon akej práce ide ?
marén
24.01.13,13:57
matka je poberateľ podpory v nezamestnanosti - riešim nelegálnu prácu - ďakujem
veronikasad
24.01.13,13:58
matka je poberateľ podpory v nezamestnanosti - riešim nelegálnu prácu - ďakujem
Uchádzač o zamestnanie nie je dôchodkovo poistený, nemôže ti vypomáhať bez dohody a prihlásenia do SP.
ilona
24.01.13,14:54
A predčasný starobný dôchodca može vypomáhať ako rodinný príslušník, manžel manželke?
marén
24.01.13,15:54
predavačka v predajni rozl. tovaru
ilona
25.01.13,13:13
Uchádzač o zamestnanie nie je dôchodkovo poistený, nemôže ti vypomáhať bez dohody a prihlásenia do SP.

Keď je dôchodkovo poistený, ale je to predčasný dôchodca, môže vypomáhať bez dohody a prihlásenia do SP?
efka23
13.02.13,13:29
Chcem Vás poprosiť o radu, či môže nevesta na predĺženom rodičovskom príspevku vypomáhať SZČO bez nároku na mzdu a či ešte existuje niečo ako spolupracujúca osoba, alebo to bolo definitívne zrušené?
efka23
14.02.13,06:43
Posúvam...
Xanti
14.02.13,07:02
Chcem Vás poprosiť o radu, či môže nevesta na predĺženom rodičovskom príspevku vypomáhať SZČO bez nároku na mzdu a či ešte existuje niečo ako spolupracujúca osoba, alebo to bolo definitívne zrušené? Kto je tým SZCO?
Nevesta je dôchodkovo poistená aj ked je na predlženom rodičovskom. Ak je tým SZCO jej manžel, súrodenec alebo matka, otec tak môže pomáhať bez nároku na mzdu.
Ak je to svokra, svokor, švagor.... tak nemôže.
efka23
14.02.13,07:39
Je to svokra..
Xanti
14.02.13,07:44
Je to svokra.. Tak nemôže pomáhať bez nároku na odmenu, lebo nie je príbuznou v priamom rade. Jednalo by sa o čiernu prácu.
efka23
14.02.13,08:06
Takže musí byť dohoda. ďakujem!!!
ekofin
19.03.13,17:18
Môže pre manžela živnostníka pracovať manželka, ktorá je dobrovoľne nezamestnaná na základe zmluvy o dielo? V podstate pripravuje podklady a doklady na spracovanie účtovníctva, ktoré živnostníkovi spracováva externá firma? Ďakujem veľmi pekne
skerenko
06.10.13,17:25
Mam otazku.
Som zivnostnik a pri mojej cinnosti mi obcas pomaha priatelka.
Ale dobrovolne, bez akehokolvek naroku na odmenu.
Musim s nou mat uzavretu nejaku zmluvu ??

Xanti
06.10.13,18:57
Mam otazku.
Som zivnostnik a pri mojej cinnosti mi obcas pomaha priatelka.
Ale dobrovolne, bez akehokolvek naroku na odmenu.
Musim s nou mat uzavretu nejaku zmluvu ??


Ano musíš, priateľka nie je príbuzný v priamom rade a dôchodkovo poistený. Ak si ju vezmeš za mng. a bude ti pomáhať a bude aj dôchodkovo poistená tak vtedy nemusíš mať s nou zmluvu.
skerenko
06.10.13,19:51
Okay, manzelstvo zatial neplanujem :)
Je este studentkou, teda aku zmluvu s nou uzavriet vlastne ak pracuje "zadarmo" ?
Xanti
06.10.13,20:06
Okay, manzelstvo zatial neplanujem :)
Je este studentkou, teda aku zmluvu s nou uzavriet vlastne ak pracuje "zadarmo" ?
Ak je študentka tak dohodu o brigádnickej práci študenta ... no a zadarmo ani kura nehrabe ... :)
Krakonoš
06.10.13,20:13
Mam otazku.
Som zivnostnik a pri mojej cinnosti mi obcas pomaha priatelka.
Ale dobrovolne, bez akehokolvek naroku na odmenu.
Musim s nou mat uzavretu nejaku zmluvu ??


Ano musíš, priateľka nie je príbuzný v priamom rade a dôchodkovo poistený. Ak si ju vezmeš za mng. a bude ti pomáhať a bude aj dôchodkovo poistená tak vtedy nemusíš mať s nou zmluvu.

Nechcem rýpať, len chcem mať istotu že je to naozaj tak.
Zákon o nelegálnej práci zakazuje závislú prácu.
A ak to je práca bez odmeny, alebo v neurčenom čase (dotyčná osoba pomáha ak má zrovna čas) - je to závislá práca ?
Ktorý § sa v tomto prípade porušuje ?
Xanti
06.10.13,20:16
Krakonoš,
chceš mať istotu? Pozvi si IP k sebe na návštevu, a uvidíš fukoty ... pokuty aj za menej ludia dostali, a nie len za prácu bez odmeny.
veronikasad
06.10.13,21:21
Mam otazku.
Som zivnostnik a pri mojej cinnosti mi obcas pomaha priatelka.
Ale dobrovolne, bez akehokolvek naroku na odmenu.
Musim s nou mat uzavretu nejaku zmluvu ??


Ano musíš, priateľka nie je príbuzný v priamom rade a dôchodkovo poistený. Ak si ju vezmeš za mng. a bude ti pomáhať a bude aj dôchodkovo poistená tak vtedy nemusíš mať s nou zmluvu.

Nechcem rýpať, len chcem mať istotu že je to naozaj tak.
Zákon o nelegálnej práci zakazuje závislú prácu.
A ak to je práca bez odmeny, alebo v neurčenom čase (dotyčná osoba pomáha ak má zrovna čas) - je to závislá práca ?
Ktorý § sa v tomto prípade porušuje ?
Píše sa v zákone o nelegálnej práci niečo o odmene ?

§ 2
Vymedzenie pojmov

(1) Nelegálna práca je závislá práca, ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom1) a

a) nemá s právnickou osobou alebo s fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom, založený pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu2) alebo
...

(2) Nelegálne zamestnávanie je zamestnávanie právnickou osobou alebo fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom,1) ak využíva závislú prácu

a) fyzickej osoby a nemá s ňou založený pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu,2)

b) fyzickej osoby, má s ňou založený pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu2) a do začiatku výkonu kontroly nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania nesplnila povinnosť podľa osobitného predpisu6) alebo
...

(3) Nelegálna práca je aj práca, ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom1) a nemá s právnickou osobou alebo s fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom, založený právny vzťah podľa osobitného predpisu.7)

(4) Nelegálne zamestnávanie je aj zamestnávanie právnickou osobou alebo fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom,1) ak využíva prácu fyzickej osoby a nemá s ňou založený právny vzťah podľa osobitného predpisu.7)

...
Krakonoš
07.10.13,06:18
Krakonoš
07.10.13,06:21
Píše sa v zákone o nelegálnej práci niečo o odmene ?

V zákone o nelegálnej práci nie, ale v zákonníku práce pri definícii závislej práce áno - tak preto sa pýtam či je to určite tak.
veronikasad
07.10.13,07:12
Píše sa v zákone o nelegálnej práci niečo o odmene ?

V zákone o nelegálnej práci nie, ale v zákonníku práce pri definícii závislej práce áno - tak preto sa pýtam či je to určite tak.
Ano, je to určite tak. Inšpektorát práce kontroluje dodržiavanie Zákona o nelegálnej práci. Uzatvor so študentkou Dohodu o brigádnickej práci študenta, ak príjem bude do 155€ mesačne a bude mať podpísané odvodové zvýhodnenie a Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, nebudeš platiť za ňu žiadne odvody.
Len pokial nie si účtovník, je okolo toho dosť administratívnej agendy (sociálna poisťovňa, daňový úrad) - treba dodržiavať termíny, inak hrozia dosť nepríjemné pokuty. Ak v niektorom mesiaci nebude pracovať vôbec, pošleš výkazy s nulovým vymeriavacím základom, hodinová mzda nesmie byť nižšia ako minimálna. Týždenne môže odpracovať 20 hod.