verkoj
12.03.08,12:55
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na Váš názor, SZČO používa svoje auto na podnikanie, daň z MV má zaplatenú. Miesto podnikania je napr. bod A v jednom meste, prevádzka /predajňa + dielňa/ bod B v druhom meste. Je cesta z bodu A do bodu B chápaná ako pracovná cesta, alebo ako mám viesť knihu jázd, aby to bolo v poriadku. Alebo radšej tu cestu napísať cez nejakú firmu v ktorej niečo vybavoval a tak išiel na prevádzku. Ďakujem
renča1
12.03.08,16:11
Pokiaľ szčo s príjmami podľa § 6 ods 1 a 2 nemá zaradené OA v obchod.majetku a použije OA na podnikateľné účely, tak za daň.uznané výdavky PHM sa považujú len vtedy, ak cesta je vynaložená v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto v ktorom činnosť pravidelne vykonáva. V tom prípade si uplatní výdavky do výšky náhrady za spotrebované PHM a základ.náhrady za každý jeden km (zákl.náhrada = auto v osob.vlastníctve nie leasing.) , ale musí ísť o SC. Cesta z miesta A do mista B = prevádzky sa nechápe ako SC a nie je v tomto prípade možné uznať spot.výdavky na PHM do daňovo uznaných.

Pokiaľ by OA mal zaradené v obchodnom majetku, cesta by sa týkala pracovne, tak si môže uplatniť spotreb.výdavky na PHM od miesta A do miesta B, ale už bez základnej náhrady.
verkoj
12.03.08,17:32
Veľmi pekne ďakujem a chcem sa ešte spýtať v uvedenom prípade sa SC eviduju v knihe jázd,alebo na cesťakoch /asi cesťaky ,že/
Díky
renča1
12.03.08,17:35
SC sa evidujú na cesťákoch a najazdený počet km pri SC sa uvádza v knihe jázd ale aj na cesťáku.
verkoj
12.03.08,17:38
A ešte ma v tej suvislosti napadlo, že ak vybavuje služobné veci v meste, kde má bydlisko a potom ide na prevádzku ani vtedy sa to nekvalifikuje ako pracovná cesta, alebo v takom prípade už ano
Ďakujem
renča1
12.03.08,17:46
Bolo by dobré napísať či OA má szčo zaradené v obchodnom majetku. Ak áno, tak si môže uplatniť výpočet spotreby PHM do VoZD, tak ako som písala v prvom príspevku. Ak oA nemá zaradené v obchod.majetku, tak vybavovanie služob.vecí a následne príchod do prevádzky sa nepovažuje za SC. Mimochodom, pre preukázateľnosť , že išlo o SC v inom mieste ako je miesto podnikania je aj potrebné aj mať po ruke sa preukázať niečim , že naozaj išlo o SC. Napr. zápis o jednaní, zápis, dodatok zmluvy k týkajúcej sa veci prečo bola vykonaná SC, cenový návrh, objednávky, faktúry,..atd....
verkoj
12.03.08,17:50
Auto nemá zaradené do podnikania je to jeho sukromné a ešte by som poprosila treba používať knihu jázd, alebo cesťaky. Dík
JM1968
12.03.08,18:06
Auto nemá zaradené do podnikania je to jeho sukromné a ešte by som poprosila treba používať knihu jázd, alebo cesťaky. Dík
zdravím, ja to robím manželovi takto :
v exceli som si urobila tabuľku kam uvádzam stav tachometra pred cestou a po jej skončení, počet prejazdených km, dátum cesty, účel,doložím bloček s PHM kde mám cenu za liter (blok neúčtujem, autom jazdím aj ja), na konci roka sčítam km, spriemerujem cenu PHM za liter a prerátam spotrebu podľa techničáku a prejazdené km vynásobím 6,20
verkoj
12.03.08,18:30
Ďakujem, ešte sa chcem spýtať čo sa týka dane z MV na tento rok, počula som z jedného zdroja, že daň treba zaplatiť/podotýkam,že dan za auto/ do konca marca, iný zdroj hovorí, že až na buduci rok v januári, ako je to vlastne dakujem
Anja111
12.03.08,18:36
Ďakujem, ešte sa chcem spýtať čo sa týka dane z MV na tento rok, počula som z jedného zdroja, že daň treba zaplatiť/podotýkam,že dan za auto/ do konca marca, iný zdroj hovorí, že až na buduci rok v januári, ako je to vlastne dakujem
Tu sa dozvieš viac:
http://www.porada.sk/t62615-dan-z-mv-od-2008-a.html
halimino
12.03.08,18:49
Možno sa opýtam hlúpo, ale "vrtá mi to v hlave". Hociktorý živnostník môže kúpiť auto na výkon svojej podnikateľskej činnosti alebo to je niekde obmedzené? Ako zdokumentuje, že auto potrebuje k podnikaniu, a preto si môže uplatniť napr. odpisy ako VOZD? Čo ak mal počas roka strašne nízky príjem z podnikania (konkrétne 36 tis.) avšak výdavky sú dosť vysoké (odpisy na auto - 64 tis., havarijná poistka - 17 tis. + ďalšie výdavky v súvislosti s autom).
JM1968
12.03.08,19:28
Možno sa opýtam hlúpo, ale "vrtá mi to v hlave". Hociktorý živnostník môže kúpiť auto na výkon svojej podnikateľskej činnosti alebo to je niekde obmedzené? Ako zdokumentuje, že auto potrebuje k podnikaniu, a preto si môže uplatniť napr. odpisy ako VOZD? Čo ak mal počas roka strašne nízky príjem z podnikania (konkrétne 36 tis.) avšak výdavky sú dosť vysoké (odpisy na auto - 64 tis., havarijná poistka - 17 tis. + ďalšie výdavky v súvislosti s autom).
Áno, každý podnikateľ si môže kúpiť auto, zdokumentovanie súvisí s knihou jázd, kde je rozpísané na čo auto použil.Uplatniť odpisy môže, ale keď má nízky príjem, nemusí...závisí aj od toho, či účtuje JÚ alebo PÚ ako bude účtovať o odpisoch. Aby mal auto z čoho zaplatiť, tak musel do podnikania vložiť vlastné peniaze (keďže bol nízky príjem), ale ak mu používanie auta príjem zvýši, je to dobrá investícia;)
H.B.
22.05.08,14:41
Ja by som potrebovala poradiť s podobným prípadom, ale v podvojnom účtovníctve. Sídlo spoločnosti je v jednom meste (trvalé bydlisko konateľa) a prevádzka je v druhom meste. Môže si konateľ firmy písať pracovné cesty, pokiaľ navštevuje prevádzku vlastným súkromným autom?
H.B.
24.06.08,06:00
Neviete niekto poradiť?