Rosss
12.03.08,14:20
Dobrý den . Chcem sa poradit ohladom exekucie dedičstva po rodičovi. Teda zo zákona dedím 1/10 majetku, ale dohodli sme sa na zrieknutí svojich podielov pre druhého rodiča, avšak mám na krku exekuciu. Teraz by som rád vedel, či mi može exekutor, teda skor rodičovi, siahnut na majetok, alebo ako može ovplyvnovat prípadné predaje nepotrebných nehnutelností. Dakujem za rady.

:confused:
alexandrap
12.03.08,16:34
mam "obavy", ze zrieknut sa dedicstva v pripade prebiehajuceho exekucneho konania,uz nemozes...resp. ti to nepomoze a problemy iba posunies na druhych
nika17
13.03.08,11:53
Hmmm....nepocula som o ziadnom podmienujucom vztahu medzi moznostou odmietnut dedictvo a exekucnym konanim. Podla mna mozes odmietnut dedictvo...
Mária27
13.03.08,15:51
Súd v dedičskom konaní rozhodne, či dohodu o vyporiadaní dedičstva schváli, alebo nie. Schváli ju vtedy, ak neodporuje zákonu alebo dobrým mravom. Pravdepodobne súd neschváli dohodu, ak bude vedieť, že sa zriekntím dedičstva chce dedič vyhnúť plneniu peňažného záväzku voči veriteľom.
nika17
13.03.08,20:14
Súd v dedičskom konaní rozhodne, či dohodu o vyporiadaní dedičstva schváli, alebo nie. Schváli ju vtedy, ak neodporuje zákonu alebo dobrým mravom. Pravdepodobne súd neschváli dohodu, ak bude vedieť, že sa zriekntím dedičstva chce dedič vyhnúť plneniu peňažného záväzku voči veriteľom.

Tvoje tvrdenie ma istu logiku...ale,ale,ale..! V com bude vzdanie sa dedictva odporovat zakonu? Zakon snad dlznikovi neprikazuje nadobudat vlastnictvo, aby jeho veritelia mohli byt lepsie, uplnejsie uspokojení....

Istitut neopravnene kratenie veritela mi je znamy v takom vyzname, ze ak niekto nieco uz vlastni a zcudzi so zamerom kratit veritela, je to protizakonne. Ale ak niekto nechce nieco nadobudat?
Hm...ale to je len moj subjektivny nazor, taka :)kvaziuvaha:) cize mylit sa mozem..