dede2
12.03.08,16:13
Prosim o radu!!

Chcem refakturovať letenku českemu obch. partnerovi. Chcem to urobit ako "fakturujem vam za vykonane sluzby:nakup letenky" bez DPH.

Je to správne. Ako by to malo byť? Vyznate sa niekto v takomto pripade?

Dakujem velmi pekne.
lethei
13.03.08,19:07
V prípade, že existuje splnomocnenie od klienta na zakúpenie predmetnej letenky v mene a na účet dodávateľa, potom by to bolo možné považovať za prechodnú položku a mohlo by sa postupovať v zmysle § 22 ods. 3 ZDPH, t.z. prefakturácia by bola bez DPH.
Najka
27.07.10,05:27
Ahojte, slovenská s.r.o. kúpila 2 letenky cez internet z Prahy do Portugalska. Jedna je pre zamestnanca a druhú chce refakturovať slovenskej s.r.o. Chcem si len overiť, či to stále platí, že fakturujem bez DPH. A ešte aký dátum a kurz použiť na faktúre, keďže letenky sú v CZK.
novacik2
27.07.10,06:54
V prípade, že existuje splnomocnenie od klienta na zakúpenie predmetnej letenky v mene a na účet dodávateľa, potom by to bolo možné považovať za prechodnú položku a mohlo by sa postupovať v zmysle § 22 ods. 3 ZDPH, t.z. prefakturácia by bola bez DPH.


keby sa postupovalo podľa § 22 ods. 3 ZDPH, vo faktúre by bola len cena za sprostredkovanie, nie cena letenky ? Letenka by bola fakturovaná zvlášť na meno klienta?
Najka
28.07.10,04:17
posúvam...
nela07
02.09.10,08:05
Ahojte, naša firma kúpila letenky pre svojich zamestnancov aj pre zamestnancov 2. slovenskej spoločnosti od maďarskej spoločnosti a letenky sú na trasu Budapešť - Brusel. Mám teraz refakturovať letenky tej 2. spoločnosti. Od maďarskej spoločnosti mám faktúru bez DPH. Myslím si, že podľa par.16 ods.4 ide o služby s miestom dodania v Maďarsku a v Belgicku a tým pádom budem refakturovať bez DPH. Uvažujem správne? A ak áno, nikde to potom neuvediem v daňovom priznaní DPH? Ďakujem za názory

Ešte doplním - na faktúre nie je uvedená DPH - je tam, že VAT 0% ale na rozpise cien, kde sú rozpísané mená je položka TAXES - neviete čo to znamená?
nela07
02.09.10,08:59
skúsim posunúť
nela07
02.09.10,12:46
.............
Tweety
02.09.10,12:50
Ahojte, naša firma kúpila letenky pre svojich zamestnancov aj pre zamestnancov 2. slovenskej spoločnosti od maďarskej spoločnosti a letenky sú na trasu Budapešť - Brusel. Mám teraz refakturovať letenky tej 2. spoločnosti. Od maďarskej spoločnosti mám faktúru bez DPH. Myslím si, že podľa par.16 ods.4 ide o služby s miestom dodania v Maďarsku a v Belgicku a tým pádom budem refakturovať bez DPH. Uvažujem správne? A ak áno, nikde to potom neuvediem v daňovom priznaní DPH? Ďakujem za názory

Ešte doplním - na faktúre nie je uvedená DPH - je tam, že VAT 0% ale na rozpise cien, kde sú rozpísané mená je položka TAXES - neviete čo to znamená?
§ 46 Zákon o dph
Oslobodenie prepravných služieb od dane

(2) Oslobodená od dane je doprava osôb na území tuzemska, ak ide o dopravu
a) z tuzemska do zahraničia,
b) zo zahraničia do tuzemska,
c) z miesta v zahraničí do miesta v zahraničí cez tuzemsko,
d) medzi dvoma miestami v tuzemsku, ktorá tvorí súčasť medzinárodnej leteckej alebo vodnej dopravy.
nela07
03.09.10,05:30
§ 46 Zákon o dph
Oslobodenie prepravných služieb od dane

(2) Oslobodená od dane je doprava osôb na území tuzemska, ak ide o dopravu
a) z tuzemska do zahraničia,
b) zo zahraničia do tuzemska,
c) z miesta v zahraničí do miesta v zahraničí cez tuzemsko,
d) medzi dvoma miestami v tuzemsku, ktorá tvorí súčasť medzinárodnej leteckej alebo vodnej dopravy.

Ďakujem za odpoveď. Ale v mojom prípade nejde o dopravu na území tuzemska, ale z Maďarska do Belgicka.

Ale pozerala som toto usmernenie a podľa toho mi vychádza, že je doprava osôb oslobodená aj v Maďarsku a Belgicku.
nela07
07.09.10,08:00
Ahojte, naša firma kúpila letenky pre svojich zamestnancov aj pre zamestnancov 2. slovenskej spoločnosti od maďarskej spoločnosti a letenky sú na trasu Budapešť - Brusel. Mám teraz refakturovať letenky tej 2. spoločnosti. Od maďarskej spoločnosti mám faktúru bez DPH. Myslím si, že podľa par.16 ods.4 ide o služby s miestom dodania v Maďarsku a v Belgicku a tým pádom budem refakturovať bez DPH. Uvažujem správne? A ak áno, nikde to potom neuvediem v daňovom priznaní DPH? Ďakujem za názory

Ešte doplním - na faktúre nie je uvedená DPH - je tam, že VAT 0% ale na rozpise cien, kde sú rozpísané mená je položka TAXES - neviete čo to znamená?

Prosím, neviete niekto poradiť?
nela07
08.09.10,08:43
......................
martinez
08.09.10,19:21
Ahojte, naša firma kúpila letenky pre svojich zamestnancov aj pre zamestnancov 2. slovenskej spoločnosti od maďarskej spoločnosti a letenky sú na trasu Budapešť - Brusel. Mám teraz refakturovať letenky tej 2. spoločnosti. Od maďarskej spoločnosti mám faktúru bez DPH. Myslím si, že podľa par.16 ods.4 ide o služby s miestom dodania v Maďarsku a v Belgicku a tým pádom budem refakturovať bez DPH. Uvažujem správne? A ak áno, nikde to potom neuvediem v daňovom priznaní DPH? Ďakujem za názory

Ešte doplním - na faktúre nie je uvedená DPH - je tam, že VAT 0% ale na rozpise cien, kde sú rozpísané mená je položka TAXES - neviete čo to znamená?

ano, ja by som s tebou suhlasil.. podla §16,4 je miesto dodania dopravy osob tam, kde sa preprava vykonava... kedze z tohto dovodu je miesto dodania mimo uzemia SR, nie je predmetom dane na Slovensku a refakturujes bez DPH. A sluzby, ktre nie su predmetom DPH na Slovensku neuvadzas v DP.
seda
09.09.10,06:36
Podľa toho čo si pripla, si tiež myslím, že by sa to malo refakturovať bez DPH.
Zuzanak1
25.11.10,09:51
Ahojte. Potrebujem poradiť. SK spoločnosť kúpila letenku do Holanska a prenajala automobil v HL u SK firmy pre svojho zamestnanca a tiež pre zamestnanca inej spoločnosti v ČR.
Českej spoločnosti chceme náklady na ich zamestnanca prefakturovať (t.j. 50% z ceny). My sme dostali doklady na nákup leteniek a prenájom(krátkodobý) od SK spoločnosti bez DPH. Českej spoločnosti refakturujeme bez DPH ale moja otázka je akú vetu uvedieme na faktúre ?
Ďakujem vopred za pomoc.