gepard
12.03.08,16:37
Dobrý deň.
Prosím o radu. Tohto roku som predal lesný pozemok ktorý som mal po nebohom otcovi už viac ako 5 rokov a on ho mal po svojích rodičoch. Viem že predaj takéhoto pozemku je oslobodený od dane no neviem či mám podať daňové priznanie a priznať sumu za ktorý bol pozemok odpredaný aj keď daň sa neplatí, alebo priznanie podávať nemusím. Som v trvalom pracovnom pomere.
Ďakujem za radu a bodík rád pridelím. Prajem príjemný deň.
Pepa
12.03.08,15:51
Dobrý deň.
Prosím o radu. Tohto roku som predal lesný pozemok ktorý som mal po nebohom otcovi už viac ako 5 rokov a on ho mal po svojích rodičoch. Viem že predaj takéhoto pozemku je oslobodený od dane no neviem či mám podať daňové priznanie a priznať sumu za ktorý bol pozemok odpredaný aj keď daň sa neplatí, alebo priznanie podávať nemusím. Som v trvalom pracovnom pomere.
Ďakujem za radu a bodík rád pridelím. Prajem príjemný deň.
Ide o oslobodený príjem - DP podávať nemusíš.
Zoltán Kovács
12.03.08,15:51
Dobrý deň.
Prosím o radu. Tohto roku som predal lesný pozemok ktorý som mal po nebohom otcovi už viac ako 5 rokov a on ho mal po svojích rodičoch. Viem že predaj takéhoto pozemku je oslobodený od dane no neviem či mám podať daňové priznanie a priznať sumu za ktorý bol pozemok odpredaný aj keď daň sa neplatí, alebo priznanie podávať nemusím. Som v trvalom pracovnom pomere.
Ďakujem za radu a bodík rád pridelím. Prajem príjemný deň.

Nie je prečo podať DP. Nemáš zdaniteľný príjem z predaja. Ale ak si nepožiadal o ročné zúčtovanie dane v zamestnaní, potom podávaš DP typu A.
Príroda
23.10.11,15:36
Dobrý večer! Prosím Vás, otec po smrti manželky zdedil pozemok- je to orná pôda /roľa/, ktorý teraz predal. Predaj sa uskutočnil asi rok po dedičskom konaní, kedy bol vlastník pôdy zmenený - pôvodným vlastníkom bola moja mama a potom môj otec. Daň z nehnuteľnosti platili na otcovo meno spoločne. Teraz po predaji role musí otec - dôchodca podať DP a zaplatiť daň z príjmu ? Aj v tomto prípade platí platiť daň pri predaji skôr ako 5 rokov od kúpy? Ďakujem za rady.
Katy a R
23.10.11,15:59
Dobrý večer! Prosím Vás, otec po smrti manželky zdedil pozemok- je to orná pôda /roľa/, ktorý teraz predal. Predaj sa uskutočnil asi rok po dedičskom konaní, kedy bol vlastník pôdy zmenený - pôvodným vlastníkom bola moja mama a potom môj otec. Daň z nehnuteľnosti platili na otcovo meno spoločne. Teraz po predaji role musí otec - dôchodca podať DP a zaplatiť daň z príjmu ? Aj v tomto prípade platí platiť daň pri predaji skôr ako 5 rokov od kúpy? Ďakujem za rady.

k dani z príjmu .. Ak jeho manželka vlastnila dlhšie ... vlastníctvo trvalo spolu viac ako 5 rokov - tak nie .. platí §9 odst 1b.
len dodám .. že v januári bol povinný spraviť DP - Daň z nehnuteľnosti (obecný úrad, resp MU)
Príroda
24.10.11,17:25
Vďaka. Ak tomu dobre rozumiem, nemusí platiť daň z príjmu, aj keď u daného pozemku v katastri ako vlastník bola uvedená manželka.
meha
30.01.13,07:28
Dobrý deň.Ak som dedila v roku 2012 pôdu,ešte nemám správoplatnené osvedčenie o dedičstve a ani v katastri ešte nie som majiteľkou,podávam daňové priznanie už teraz ?