macte
12.03.08,17:12
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu, ako postupovať v nasledovných prípadoch:

uhradili sme zálohu v sume 2749,-
s tovarom nám prišla faktúra na sumu 2225,. Takže sme preplatili os 524 Sk.
Čo s touto sumou?

Druhý prípad je podobný:
Odberateľ nám uhradil namiesto fakturovanej sumy 499,- Sk 500,- Sk.
Preplatil faktúru o 1 korunu.
Co s touto korunou? :mad:
zuhl
12.03.08,16:25
A to je JÚ alebo PÚ?
macte
12.03.08,16:32
v PÚ :confused:
azla
12.03.08,16:35
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu, ako postupovať v nasledovných prípadoch:

uhradili sme zálohu v sume 2749,-
s tovarom nám prišla faktúra na sumu 2225,. Takže sme preplatili os 524 Sk.
Čo s touto sumou?

Druhý prípad je podobný:
Odberateľ nám uhradil namiesto fakturovanej sumy 499,- Sk 500,- Sk.
Preplatil faktúru o 1 korunu.
Co s touto korunou? :mad:
Ak učtuješ v PU:

1. a/ záväzok z fa znížiš o zaplatenú zálohu 321/314
b/ nevyčerpanú zálohu by Ti mal dodávateľ vrátiť.
Ak to neurobí sám, vyžiadaj si ju telefonicky, listom

2. preplatok na fa o 1,- Sk nie je dramaticky, zúčtuje sa do výnosov
311/648
SlavkaS
12.03.08,16:47
ešte k bodu 1. by som dodala, že môže isť aj o omyl a dodávateľ Vám faktúru vystavil zle, takže najlepšie bude keď ho na to upozorníte, že je tam taký rozdiel, nech Vám to vysvetlí. Pokiaľ je ním vystavená faktúra správna, tak postupujete tak ako je uvedené v príspevku od azla
macte
12.03.08,17:08
ĎAKUJEM
bbbbb
20.01.09,08:11
Dobrý deň! Prosím o radu. Preplatila som faktúru za Orange o 1,- Sk. Ako to mám zaúčtovať? Mám 1,- Sk odrátať z nasledujúcej faktúry v Eur?
2. prípad: vrátili sme tovar v roku 2008. Namiesto dobropisu sme dostali opravenú faktúru. Zaplatili sme pôvodnú faktúru. Som dohodnutá s účtovníčkou vo firme, ktorá nám tovar dodáva, že túto sumu odrátam z faktúry, ktorá bude zaplatená v r. 2009. Prosím o radu, ako to mám zaúčtovať. Ďakujem.
Jana Acsová
30.01.09,07:20
Dobrý deň! Prosím o radu. Preplatila som faktúru za Orange o 1,- Sk. Ako to mám zaúčtovať? Mám 1,- Sk odrátať z nasledujúcej faktúry v Eur?Áno. Urobí tak aj Orange, ktorý okrem faktúr vyhotovuje aj súpis platieb a konečné saldo bude zohľadňovať platbu faktúry vyššiu o 1,00 Sk, následne pristúpte napríklad k jednostrannému započítaniu t.j. započítajte preplatok 1,00 s nedoplatkom 1,00 na jednotlivých faktúrach.


2. prípad: vrátili sme tovar v roku 2008. Namiesto dobropisu sme dostali opravenú faktúru. Zaplatili sme pôvodnú faktúru.
Škoda, veľká škoda. Kým toto bude existovať, tak účtovníctvo bude "perpetum oprava mobile" a chyby niekoho ostanú na pleciach iného. Správny postup mal byť oprava základu dane z dôvodu zrušenia dodávky, alebo časti dodávky a vyhotovenie dobropisu. Nebol by žiadny problém.


Som dohodnutá s účtovníčkou vo firme, ktorá nám tovar dodáva, že túto sumu odrátam z faktúry, ktorá bude zaplatená v r. 2009. Prosím o radu, ako to mám zaúčtovať. Ďakujem.Nestačí byť dohodnutá, potrebujete doklad. Napríklad o započítaní preplatku na úhradu novej faktúry. Obe účtovníčky by mali dokladovať účtovný prípad a teda doklad k spárovaniu faktúr rôznych variabilných symbolov. Hoci aj e-mail, alebo prepis tlf rozhovoru, prípadne štandardné jednostranné započítanie. Ale rozhodne niečo odporúčam. Kvôli budúcim odsúhlaseniam, kvôli prípadným budúcim sporom ... Najmä z dôvodu neštandardného riešenia situácie.

P.S.2:
Výmena faktúr je riešením, ale rozhodne nie v 99 % prípadov tým správnym.