LJK
12.03.08,18:19
Slobodné povolanie-podnikanie na základe iného ako živnostenského oprávnenia môže táto osoba zamestnávať zamestnancov?
vanea
09.04.08,05:59
Prosim vas, vie mi niekto poradit čo dalej, ked 55ročny človek - podnikateľ vlastne nepodniká (žiadna činnosť) a rozhodne sa zrušiť podnikanie, vratiť živnosť ale nikde nie je zamestnaný? Co si musí platiť a čo by mal platiť i ked nemusi? A čo odpracovane roky - nie je lepsie byt zivnostníkom i ked nič nerobi ako nezamestnaným? Dakujem
vanea
14.05.08,05:41
nenájde sa nikto, kto mi poradi??:mee:
Martin Mocko
14.05.08,05:47
Prosim vas, vie mi niekto poradit čo dalej, ked 55ročny človek - podnikateľ vlastne nepodniká (žiadna činnosť) a rozhodne sa zrušiť podnikanie, vratiť živnosť ale nikde nie je zamestnaný? Co si musí platiť a čo by mal platiť i ked nemusi? A čo odpracovane roky - nie je lepsie byt zivnostníkom i ked nič nerobi ako nezamestnaným? Dakujem

Keďže má 55r, tak má do dôchodku ešte cca 2vládne obdobia. Nikto nevie, akým spôsobom sa bude počítať nárok na dôchodok pri vstupe na dôchodok. Dnes sa nezohľadňujú odpracované roky, ale vymeriavací základ, z ktorého človek platí dôchodkové poistenie. Pokiaľ nepodniká, predpokladám, že ani do soc.poist neplatí.
freeiurist
17.05.08,10:20
Samozrejme
vanea
29.05.08,11:57
Keďže má 55r, tak má do dôchodku ešte cca 2vládne obdobia. Nikto nevie, akým spôsobom sa bude počítať nárok na dôchodok pri vstupe na dôchodok. Dnes sa nezohľadňujú odpracované roky, ale vymeriavací základ, z ktorého človek platí dôchodkové poistenie. Pokiaľ nepodniká, predpokladám, že ani do soc.poist neplatí.

za prve dakujem, ze sa vobec niekto nasiel, kto zareagoval na moju prosbu
za druhe i ked nepodnika, zivnost nezrušil, odvody si ale platí....
Ale čo to znamena, že dnes sa zohľadňuje vymeriavací základ, z ktorého človek platí dôchodkové poistenie ? Teda tomuto som akosi neporozumela.
Odchod do dochodku je podmieneny vymeriavacim zakladom?
veronikasad
29.05.08,12:06
za prve dakujem, ze sa vobec niekto nasiel, kto zareagoval na moju prosbu
za druhe i ked nepodnika, zivnost nezrušil, odvody si ale platí....
Ale čo to znamena, že dnes sa zohľadňuje vymeriavací základ, z ktorého človek platí dôchodkové poistenie ? Teda tomuto som akosi neporozumela.
Odchod do dochodku je podmieneny vymeriavacim zakladom?
Do soc.poisťovne má povinnosť platiť odvody len v prípade, ak jeho príjem = tržby za predch.kal. rok presiahli 12-násobok min. mzdy. Napr. za rok 2007 je to 97200,-sk. Ak takýto príjem nedosiahol, k 30,6.08 sa odhlási zo SP na reg.liste FO ako povinný platiteľ /musí tak urobiť najneskôr do 8.7./
Ak si nesplní oznam.povinnosť a neodhlási sa, aj keď bude naďalej platiť odvody, myslím, že nebude dôchodkovo poistený, bude mať v soc.poisťovni preplatok /a možno aj pokutu za nesplnenie ozn.povinnosti/.

Ak chce zostať platiť odvody naďalej, musí sa prihlásiť ako doborovolne poistená osoba.

-------
Veronika
vanea
29.05.08,12:14
dakujem ti Veronika, si zlatá !
toto vsetko sa stalo a toto vieme, mna zaujimalo (moja povodna otazka), čo má robiť 55r. človek, teda muž, aké má povinnosti, keby vratil živnosť a zaroven nebol nikde zamestnaný.
čo so socialkou a so zdravotnou? vsade len dobrovolne až pokiaľ nedosiahne dochodkovy vek? či vlastne vymeriavaci zaklad??
veronikasad
29.05.08,12:24
dakujem ti Veronika, si zlatá !
toto vsetko sa stalo a toto vieme, mna zaujimalo (moja povodna otazka), čo má robiť 55r. človek, teda muž, aké má povinnosti, keby vratil živnosť a zaroven nebol nikde zamestnaný.
čo so socialkou a so zdravotnou? vsade len dobrovolne až pokiaľ nedosiahne dochodkovy vek? či vlastne vymeriavaci zaklad??
Ak sa neprihlási na úrad práce, /vtedy by za neho platil zdr.poistenie štát - musí sa prihlásiť v ZP ako samoplatiteľ.
Povinnosť platiť odvody do sociálky nemá, môže sa prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba, vymeriavací základ si stanovuje sám, najmenej z min. mzdy.
Ak nechce platiť nem.poistenie, môže si určiť len dôchodkové + ostatné.
/mesačná platba na DP+ostatné 2329sk/.

Ešte doplním, že ak aj bude evidovaný na úrade práce, toto obdobie sa nezapočítava do dôchodku. Nárok na dôchodok podla súčasného zákona je ak má dobu poistenia najmenej 15 rokov a dovrši dôchodkový vek /62 rokov/.

Vymeriavací základ je suma z ktorej platí odvody dôchodkové poistenie. U zamestnanca je to spravidla hrubá mzda, u živnostníka zisk : 2 : 12, najmenej min. mzda, u dobrovolnej poistenej osoby ňou určená čiastka, najmenej vo výške min. mzdy.

--------
Veronika
vanea
29.05.08,12:53
vsetkemu rozumiem........vsetko mi je jasne, len od teba mam toto:

Ešte doplním, že ak aj bude evidovaný na úrade práce, toto obdobie sa nezapočítava do dôchodku. Nárok na dôchodok podla súčasného zákona je ak má dobu poistenia najmenej 15 rokov a dovrši dôchodkový vek /62 rokov/.

a od kolegu vyššie zasa toto:

Dnes sa nezohľadňujú odpracované roky, ale vymeriavací základ, z ktorého človek platí dôchodkové poistenie.


tak ak mozem, este toto mi vysvetli prosim a už budem spokojna. dakujem ;)
veronikasad
29.05.08,12:58
vsetkemu rozumiem........vsetko mi je jasne, len od teba mam toto:

Ešte doplním, že ak aj bude evidovaný na úrade práce, toto obdobie sa nezapočítava do dôchodku. Nárok na dôchodok podla súčasného zákona je ak má dobu poistenia najmenej 15 rokov a dovrši dôchodkový vek /62 rokov/.

a od kolegu vyššie zasa toto:

Dnes sa nezohľadňujú odpracované roky, ale vymeriavací základ, z ktorého človek platí dôchodkové poistenie.


tak ak mozem, este toto mi vysvetli prosim a už budem spokojna. dakujem ;)
S kolegom celkom nesúhlasím . Starobný dôchodok sa počíta ako súčin doby poistenia /zjednodušene odprac.rokov/, priemerného osobného bodu /ktorý sa počíta z vymeriavacích základov poistenca/ a aktuálnej dôchodkovej hodnoty /je stanovená ročne štatistickým úradom/.
Teda podmienku na dôchodok splní ak má odpracovaných 15 rokov, ale čím viac rokov je poistených, tým vyšší dôchodok dosiahne.

Snažila som sa to napísať "polopate", dúfam, že si aspoň trochu pochopila.

-------
Veronika
vanea
29.05.08,13:47
jasne......vsetko chapem a strašne moc dakujem
prajem pekny dnik