Petka
22.03.05,18:46
DObry den,

viete mi poradit ako sa riesi platenie do ZP pre dobrovolne nezamestnanych? Dobrovolne nezamestnany si moze urcit vysku odvodov do ZP sam (minimalne 910,-)? Alebo je to tak ze ak nahodou zarobi nieco v niektory mesiac tak musi tuto sumu prisposobit svojmu aktualnemu zarobku v dany mesiac?

Ako to bolo minuly rok? A ako to bude teraz?

Dakujem
RenataK
23.03.05,19:22
za dobrov. nezam. osobu od 1.1.05 platí štát (aj keď myslím si, že je to nefér ale čo už), stačí zájsť na príslušnú pobočku ZP
Monica
23.03.05,20:57
V rozhlase som počula, že od júla 2005 si dobrovoľne nezamestnaní budú opäť platiť ZP sami.
klocek
23.03.05,21:37
V rozhlase som počula, že od júla 2005 si dobrovoľne nezamestnaní budú opäť platiť ZP sami.
AJ já som o tom počul a aj čítal a myslím si, že je správne aby to zrušili! Už pojem "dobrovoľne nezamestnaný" prezrádza niečo. Takže ak je niekto "dobrovolne nezamestnaný" (nie, invalid, matka, starajúca sa osoba, bezdomovec), tak by si mal túto službu platiť zo svojich "našetrených" peňazí! Alebo z čoho potom žije, ak ich nemá???
Evanka
23.03.05,22:31
V rozhlase som počula, že od júla 2005 si dobrovoľne nezamestnaní budú opäť platiť ZP sami.Ano, ma byt v tomto smere zmena. Spominal to tu aj pan Mihal.
Prue
23.03.05,22:37
Ja som to čítala tiež, ale v tom zmysle, že sa to predkladá k schváleniu. Ak by to prešlo
(čo je podľa môjho názoru veľký predpoklad, že to prejde schválením), tak sa skutočne bude platiť od 1.7.2005. Dokonca majú nastať zmeny aj v odvodoch ZP pre konateľov.
Petka
24.03.05,17:54
Problem je v tom ze v minulom roku boli DNZ aj umelci (v ZP), teraz to tak síce nie je, ale tiez som pocula ze umelec, ktory nema iny prijem, len autorske honorare, bude chapany ako DNZ. Mne sa to tiez nepaci tento vyraz a bolo by lepsie zalozit mozno samostatnu kategoriu, ale co mam robit???

Skor ma zaujima system platenia z minuleho roka pre DNZ. Mohol si umelec (podla pravidiel vtedy bol DNZ) urcit vysku odvodov sam (vtedy najmenej 420), alebo si musel ratat ZP napriklad raz za tri mesiace, ked mu prisiel prijem a v tom konkretnom mesiaci zmenit tuto vysku podla prijateho honorara/ov alebo nie? Jak to vlastne je? Lebo vyzera to, ze v pripade umelcov sa bude k tomuto systemu vracat, takze by som to rada vedela, dik.
evuša
24.03.05,18:13
Vraví sa, že to zrušia. Ale terajší stav má niečo do seba. Viete si predstaviť, ako na Slovensku schválením zákona o ZP klesla nezamestnanosť?. Ak to zrušia, mám ten pocit, že opäť nezamestnanosť rapídne stúpne a čím sa potom budú chváliť na ministerstve práce a sociálnych vecí?
Petka
30.03.05,22:42
Hm a fakt neviete ako to bolo v r. 2004?

Platili len 420,- na zaklade vlastneho urcenia vysky odvodu alebo pokial nieco zarobili tak museli vyratat percenta z toho?

Inak Danovy urad kontroluje aj tieto platby do ZP alebo ich to nezaujima?
Muška
30.03.05,23:34
Hm a fakt neviete ako to bolo v r. 2004?

Platili len 420,- na zaklade vlastneho urcenia vysky odvodu alebo pokial nieco zarobili tak museli vyratat percenta z toho?

Inak Danovy urad kontroluje aj tieto platby do ZP alebo ich to nezaujima?Podľa § 10 odst. 5/starý zákon o ZP/ SZČO sa na účely zákona rozumejú osoby uvedené v osobitnom predpise o sociálnom zabezpečení 461/2003Z a autorské honoráre tam nie sú.
Z príjmov dosiahnutých z autorských honorárov nemusela takáto osoba do 31.12.2004 odvádzať poistné na ZP /iba ako dobrovoľne nezamestnaná, t.j. 420,- SK/. Od 1.1.2005 sú tieto osoby na účely nového zákona o ZP považované za SZČO a preto z príjmov dosiahnutých z tejto činnosti musia poistné odvádzať. Ale ak si v januári 2005 určia preddavky 99,- Sk /čo môžu/ tak nebudú odvádzať nič. Až od 1.7.2005 podľa daňového priznania za rok 2004.
Starý zákon o ZP sa opieral o zákon o sociálnom zabezpečení a tento zákon vylúčil autorov .... od 1.1.2004 zo sociálneho poistenia a preto vypadli aj zo ZP na r. 2004.