Fabiana
12.03.08,20:36
Ako efektívne rozložiť rozpočet domácnosti?
Ak máte nejaké top tipy môžete sa pripojiť.
Na čom sa dá najviac šetriť, prípadne kam zvyknete investovať "prebytočné peniaze" a koľko približne za mesiac? Má niekto osobné skúsenosti s tým, ako a v čom skresal prebytočné výdavky domácnosti?
Za vaše názory prípadne finančné plány vopred ďakujem.
vasulka
13.03.08,07:43
To by zaujímalo aj mňa a z dôchodku 17000 SK pre dvoch.Bývame v rodinnom dome na dedine a nič nechováme.:(
Pekný deň! V.
zuzik29
13.03.08,11:01
Zaujimave je ze my sme minuly rok usetrili na elektrike! A to tak ze sme nenechavali elektronicke spotrebice cez noc v stand-by mode. Vsetko sme napojili na predlzovacky so spinacom, TV video , DVD , POcitac.... a vecer ked idem spat tak vypnem spinac na predlzovacke. Taka predlzovacka stoji 120 SK, a nam minuly rok vratili na elektrike 1300 SK doteraz sme mali vzdy nedoplatky. Niekto to prepocitaval a zistil ze sa da na to rocne usetrit az 1000-3000 SK. A bez toho aby ste svietili, alebo prali menej! Pomyslite si kolko energie menej by sme minuli keby to robila aspon polovica statu. V britanii teraz robia kampan aby ludia
nenechavali elektroniku cez noc v "pohotovosti".
beba13
14.03.08,17:29
Ja som nad tým uvažovala tiež, ale mám tam na displejoch hodiny a keby som to odpojila od siete tak by som ich musela nadstavovať každý deň, dá sa to aj nejako inak urobiť?
SlavkaS
14.03.08,18:16
Ako efektívne rozložiť rozpočet domácnosti?
Ak máte nejaké top tipy môžete sa pripojiť.
Na čom sa dá najviac šetriť, prípadne kam zvyknete investovať "prebytočné peniaze" a koľko približne za mesiac? Má niekto osobné skúsenosti s tým, ako a v čom skresal prebytočné výdavky domácnosti?
Za vaše názory prípadne finančné plány vopred ďakujem.

Rozpočet je rôzny podľa rodiny, keď sme bývali sami bolo to iné a teraz je to tiež uplne iné, keď je dcéra.
Investujem podľa možnosti do životného poistenia a sporenia pre dcéru na štúdium, lebo na to, že terajší 30-ci dostanú penziu sa vôbec nespolieham. Ešte snívam o chalupe, ale pri súčastných cenách tak iba keď "skočí" LOTO.
Keď ma to ešte držalo tak som všetky bločky za mesiac dávala do obálky a potom som to spočítala, vtedy som presne vedela kde mám rezervy. Teraz už mám odhad, takže už nepočítam. Pre každého je " prebytočný výdavok " niečo iné. Dá sa dosť ušetriť aj na strave, ja to robím tak, že si určím mesačnú sumu a podľa toho varím jedlá, ale je pravda, že občas aj niečo preplatím " urobím si radosť "
kendy
15.03.08,17:37
Ja vždy po výplate natankujem za 500,-Sk a povedala som si, že do ďalšej výplaty nesmiem. Núti ma to chodiť pešo do mesta a nevyvážať sa stále autom.
Tiež mám k PC predlžovačku s vypínačom.
V kuchyni keď pečiem vypnem radiátor.
Zoltán Kovács
15.03.08,17:45
Ušetriť sa dá aj pri nákupe potravín, ak sa ide nakupovať s vopred pripraveným súpisom nákupu. Treba sa toho držať.

A ešte jedna rada, na nákup nikdy nechodte hladný. Hladný človek vždy nakupuje viac ako v skutočnosti potrebuje.
kendy
15.03.08,17:48
Pri nakupovaní šetrím aj tak, že deti nechám doma :D
durisovad
15.03.08,17:51
S plnym zaludkom skutocne clovek nenakupi tolko zbytocnosti, ako ked ide do obchodu najedeny. Mam to vyskusane. A este jeden tip - ked je akcia napr. na syry, nakupim viacej naporcioujem a dam do mraznicky. Aj drogeriu nakupujem vo vacsich mnozstvach, ked su akcie. Mame v dome miesta dost, takze je to kam uskladnit.
EvaB
15.03.08,18:06
V dnešnej dobe šetriť štandardným spôsobom (TV,účet) asi nie je to pravé kvôli nestabilite a neustálemu stúpaniu cien. Ak máš navyše nejakú korunu, tak ponúkam tip k investícii, ktorý sme urobili v roku 2000. Vtedy to bola nutnosť riešiť problém, nie úmysel investovať. Bola to kúpa ďalšieho,2-izbového bytu, úver s dlhodobou splatnosťou, nezaťažuje bežný rozpočet, dá sa prenajať, teda nie je stratový a máš ho pripravený k riešeniu záležitostí, ktoré môžeš v budúcnosti očakávať, napr.dožitie starých rodičov a pod. Po rokoch zistíš, že ho už nepotrebuješ, ale jeho hodnota dnes je viacnásobne väčšia. Ale neviem, či príklad, ktorý uvádzam, je dnes ešte aktuálny(ako dlho budú stúpať ceny bytov) ale ako tip obstarať niečo, čo má perspektívu získavať hodnotu do budúcnosti je to použiteľné. Samozrejme za predpokladu vyššieho zhodnotenia ako úroky na TV.
Zoltán Kovács
15.03.08,18:16
V dnešnej dobe šetriť štandardným spôsobom (TV,účet) asi nie je to pravé kvôli nestabilite a neustálemu stúpaniu cien. Ak máš navyše nejakú korunu, tak ponúkam tip k investícii, ktorý sme urobili v roku 2000. Vtedy to bola nutnosť riešiť problém, nie úmysel investovať. Bola to kúpa ďalšieho,2-izbového bytu, úver s dlhodobou splatnosťou, nezaťažuje bežný rozpočet, dá sa prenajať, teda nie je stratový a máš ho pripravený k riešeniu záležitostí, ktoré môžeš v budúcnosti očakávať, napr.dožitie starých rodičov a pod. Po rokoch zistíš, že ho už nepotrebuješ, ale jeho hodnota dnes je viacnásobne väčšia. Ale neviem, či príklad, ktorý uvádzam, je dnes ešte aktuálny(ako dlho budú stúpať ceny bytov) ale ako tip obstarať niečo, čo má perspektívu získavať hodnotu do budúcnosti je to použiteľné. Samozrejme za predpokladu vyššieho zhodnotenia ako úroky na TV.

Ako tip je to výborný. Ale zadanie som pochopil trošku inak. Na tebou uvedený príklad je potrebné trošku viac ako pár korún. A v téme (podľa môjho vnímania) práce ide o tých pár korún. Pre mňa úspora vo výške víkendového pobytu sa už oplatí.
EvaB
15.03.08,18:17
Ešte pridám niečo k nákupom. Kedysi bola taká teória-ak je akcia nakúp lacnejšie do zásoby-ušetríš.Ale nie vždy to vyjde. Ak máš viac detí a vieš, že im napr. pravidelne kupuješ nejaké sladkosti, teda do mesiaca x kusov, tak ich kúpiš x kusov naraz za akciovú cenu. Ale ručím za to, že ten mesiac to ani zďaleka nevydrží. Platí to aj o iných potravinách, čím viac máš, tým rýchlejšie sa toho zbavíš.
kendy
15.03.08,18:19
S plnym zaludkom skutocne clovek nenakupi tolko zbytocnosti, ako ked ide do obchodu najedeny.

Krasna veta :D
EvaB
15.03.08,18:29
Ako tip je to výborný. Ale zadanie som pochopil trošku inak. Na tebou uvedený príklad je potrebné trošku viac ako pár korún. A v téme (podľa môjho vnímania) práce ide o tých pár korún. Pre mňa úspora vo výške víkendového pobytu sa už oplatí.
súhlasím, ale beriem to ako odpoveď na otázku Fabiany " prípadne kam zvyknete investovať "prebytočné peniaze"". A splátka toho úveru vtedy nebola vôbec vysoká, ešte aj zostali peniaze na iné veci..
dad111
17.03.08,11:32
Je to tak, ako ked sa chce niekto odnaucit fajcit. Ak nemas pevnu volu, presvedcive argumenty a silnu motivaciu, vela toho nenasetris. Ja napriklad nepochopim ludi, ktori si robia obalky s napismi a rozdeluju peniaze na rozne ucely. Naco kupovat vec, bez ktorej sa zaobidem ked nemam peniaze. Budto to potrebujem, alebo nie. Su ale ludia, ktorych peniaze vo vrecku palia a musia ich minut za kazdu cenu.
petmar
17.03.08,16:40
Mám overených niekoľko starých právd:
1. Mať peniaze je povahová vlastnosť. /lebo nezáleží na príjmoch, ale na výdajoch. Moja mama kedysi z drobného dochodku vždy ešte niečo drobné našetrila/
2. Nekupuj to, čo potrebuješ, ale to, bez čoho sa nemožeš zaobísť.

Je zaujímavé, že keď ideme nakupovať cestou z roboty do veľkého hypermarketu, kúpime za 2000. keď bližšie k domu do samooblsuhy-supemarketu, nákup je rádovo za 500. A keď si kúpime na víkend najnutnejšie v obchode na dedine, je to niečo okolo 100. To celkom nechápem, lebo vždy máme dosť. A fikcia - v hypermarkete sú najnižšie ceny, musíme kupovať tam ?!?!?!?!
Fabiana
18.03.08,17:05
Ďakujem všetkým, ktorí sa do tejto témy zapojili. Momentálne šetrenie neriešim nakoľko žijem v UK a veľa vecí je tu jednoduchších. Žijem v share house s pár priateľmi, cenu ubytovania máme pevne stanovenú - nestarám sa koľko miniem elektriky resp. vody... Stravujeme sa tak, že si varíme naše jedlá - nakupujeme v poľských alebo litvanských obchodoch. Tieto obchodíky sú drahšie ako supermarkety. Z výplaty si dokážem nakúpiť oblečenie a kozmetiku a každý mesiac dokážem ušetriť 50 - 60%. Ale.....kurz libry neustále klesá a pracovať v tejto krajine už nebude také atraktívne. I keď - libra tu stále hodnotu má.
Jedného dňa sa však plánujem vrátiť na naše krásne Slovensko a viem, že na Slovensku to až také jednoduché nebude. Preto som vďačná za vaše tipy, ktoré ste mi napísali a ešte raz veľmi pekne ďakujem.
dad111
20.03.08,04:26
No vidis, tak uz teraz sa mozes na ten navrat pripravovat. Ak sa nestaras o to, kolko spotrebujes vody a elektriny tak si bud ista, ze ten, kto ju plati si dobre spocita, kolko ste minuli a nabuduce ten pausal nalezite upravi. Istotne to neplati za Vas. Tak nejako sme to robili aj tu doma. Mali sme skoly, doktorov a vsetko mozne tiez za pausal. A ako to dopadlo? Aj dnes to este mnohi robia. Vystuduju zadarmo, odidu do zahranicia a ked pridu domov, tak zvacsa len k lekarovi, ktoreho si tu ale neplatia. Mame jednu rozpravku, kde sa pise, ze ak zarobime 3 grose tak mame jeden vratit svojim rodicom, za to ze nas vychovali, jeden pozicat nasim detom, a zjedneho vyzit. Teraz zijes z 50% ($#@%). To minas vela.
Fabiana
20.03.08,10:43
No vidis, tak uz teraz sa mozes na ten navrat pripravovat. Ak sa nestaras o to, kolko spotrebujes vody a elektriny tak si bud ista, ze ten, kto ju plati si dobre spocita, kolko ste minuli a nabuduce ten pausal nalezite upravi. Istotne to neplati za Vas. Tak nejako sme to robili aj tu doma. Mali sme skoly, doktorov a vsetko mozne tiez za pausal. A ako to dopadlo? Aj dnes to este mnohi robia. Vystuduju zadarmo, odidu do zahranicia a ked pridu domov, tak zvacsa len k lekarovi, ktoreho si tu ale neplatia. Mame jednu rozpravku, kde sa pise, ze ak zarobime 3 grose tak mame jeden vratit svojim rodicom, za to ze nas vychovali, jeden pozicat nasim detom, a zjedneho vyzit. Teraz zijes z 50%. To minas vela.

Ten kto nám prenajíma dom býva s nami. To koľko mu platíme my mu vystačí, aby mal ubytovanie zadarmo a ešte si aj prilepší. Ak by zvýšil cenu nášho ubytovania, nebolo by to pre nás atraktívne z toho dôvou, že za vyššiu cenu by sme si našli kvalitnejšie ubytovanie.
Dôvodom prečo som sa rozhodla ísť von bol jazyk a nazbieranie nových skúseností. Doteraz neľutujem ani minútu. Osamostatnila som sa, jazyk sa mi o 200% zlepšil, naučila som sa vnímať a rešpektovať iné národnosti. Všetky tieto skúsenosti dokážem využiť po príchode domov. Prácu si regulujem sama, preto neviem, prečo by som mala ísť k lekárovi po príchode na Slovensko. Prečo hovoríš, že sme vyštudovali zadarmo? Mojich rodičov stála dosť moja škola a vôbec to nebolo zadarmo. Vieš koľkí študenti, resp. absolventi škôl odchádzajú za hranice a našetrené peniažky prinesú domov? Je to oveľa viac, ako štát investoval do ich štúdia. A ďaľšia otázka - prečo naša krajina nedokáže zaplatiť kvalitných ľudí, ktorí sú žiadaní v zahraničí za niekoľko násobne vyšší plat? Predpokladám, že si v nejakej krajine EÚ podľa Tvojho profilu. Prečo si ty vycestovl/a? Mimochodom mal/a by si vedieť, že platiť zdravotné poistenie v dvoch krajinách EÚ je nelegálne. Zdravotné poistenie si platíš tam, kde pracuješ. A na margo troch grošov: keď budú moji rodičia odo mňa potrebovať pomoc, nebudem mať problém pomôcť im. Sú na mňa pyšní, že sa o seba dokážem postarať sama a nemusia mi finančne vypomáhať, ako je to v mnohých rodinách na Slovensku.

Myslíš, že šetriť 50% z čistej mzdy je málo? Koľko šetríš ty?
zuzana.š.
20.03.08,10:50
Zaujimave je ze my sme minuly rok usetrili na elektrike! A to tak ze sme nenechavali elektronicke spotrebice cez noc v stand-by mode. Vsetko sme napojili na predlzovacky so spinacom, TV video , DVD , POcitac.... a vecer ked idem spat tak vypnem spinac na predlzovacke. Taka predlzovacka stoji 120 SK, a nam minuly rok vratili na elektrike 1300 SK doteraz sme mali vzdy nedoplatky. Niekto to prepocitaval a zistil ze sa da na to rocne usetrit az 1000-3000 SK. A bez toho aby ste svietili, alebo prali menej! Pomyslite si kolko energie menej by sme minuli keby to robila aspon polovica statu. V britanii teraz robia kampan aby ludia
nenechavali elektroniku cez noc v "pohotovosti".

Tiež sme to urobili na na zostave PC, tlačiareň, ... máme jeden spínač na predlžovačku a na TV, video,sat. druhý. Ušetrili sme ročne asi 2000,-Sk. Je to aj pohodlnejšie večer vypnúť všetko jedným spínačom, ako hľadať tri diaľkové ovládače a vypínať každý spotrebič zvlášť.
Fabiana
20.03.08,10:55
Je to tak, ako ked sa chce niekto odnaucit fajcit. Ak nemas pevnu volu, presvedcive argumenty a silnu motivaciu, vela toho nenasetris. Ja napriklad nepochopim ludi, ktori si robia obalky s napismi a rozdeluju peniaze na rozne ucely. Naco kupovat vec, bez ktorej sa zaobidem ked nemam peniaze. Budto to potrebujem, alebo nie. Su ale ludia, ktorych peniaze vo vrecku palia a musia ich minut za kazdu cenu.

Šetrenie je o niečom inom ako o pevnej vôli. Šetrenie je o inteligencii udržať si peniaze. Rozdeľuj výdavky nevyhnutné - ubytovanie, cestovanie, stravovanie a výdavky, ktoré môžeš a dokážeš skresať. Nebudem predsa šetriť na úkor svojho zdravia! Nikdy nekupujem veci, keď nemám peniaze a už vôbec nekupujem hlúposti. Páčil sa mi tu jeden príspevok ohľadom vypínania spotrebičov cez noc. Je to múdre. Keď sa vrátim domov, tak to bude iné ako v zahraničí a k tomu smerovala moja otázka.
A ešte jedna veta: Čo je pre niekoho štandard, to môže byť pre iného luxus.