Mirkaporada
13.03.08,07:59
Živnostník zrušil živnosť k 31.12.2007.
Zostali mu neuhradené záväzky, pohľadávky a zásoby nepredaného tovaru.
Celkovú sumu neuhradených pohľadávok a obstarávacej ceny nepredaného tovaru zapíšem do riadku 40 položky zvyšujúce základ dane (§ 17 zákona) daňového priznania a zaúčtujem túto sumu do peňažného denníka cez interný doklad ako uzávierkové operácie príjmy zvyšujúce základ dane.
Príjmy zvyšujúce základ dane mi účtovný program Pohoda vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch započíta do ostatných príjmov.
Potom budem mať sumu neuhradených pohľadávok a obstarávacej ceny nepredaného tovaru započítanú v daňovom priznaní dvakrát:
1) v VI. oddiely v Tabuľke č. 1 riadok 2, stĺpec 1 ako príjmy zo živnosti.
2) a v riadku 40 na strane 4 ako položky zvyšujúce základ dane (§ 17 zákona).

Podobne je to aj s neuhradenými záväzkami.
Celkovú sumu neuhradených záväzkov zapíšem do riadku 41 položky znižujúce základ dane (§ 17 zákona) daňového priznania a zaúčtujem túto sumu do peňažného denníka cez interný doklad ako uzávierkové operácie príjmy znižujúce základ dane.
Príjmy znižujúce základ dane mi účtovný program Pohoda vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch započíta do prevádzkovej réžie.
Potom budem mať sumu neuhradených záväzkov započítanú v daňovom priznaní dvakrát:
1) v VI. oddiely v Tabuľke č. 1 riadok 2, stĺpec 2 ako výdavky zo živnosti.
2) a v riadku 41 na strane 4 ako položky znižujúce základ dane (§ 17 zákona).

Nie je to zle ?
Prosím o radu.
Monika Kováčová
13.03.08,07:02
ja teda neviem ako je to v tvojom softe, ale robím to tak:
Upravím položky zvyšujúce a znižujúce ZD priamo v DP, pretože keď by som ich aj cez uzávierkové operácie zaúčtovala, boli by tieto sumy dvakrát: raz v celkových príjmoch a výdavkoch (DP) a raz na r. 40 a 41

Takže uzávierkové operácie (hovoríš ID) v JÚ nerobím.
V DP je na konci oddiel na pomocné výpočty - osobitné záznamy: tam uvediem sumy, z ktorých pozostávajú r. 40 a 41 .
Zita5
13.03.08,07:04
Vy do peňažného denníka neúčtujete úpravu ZD .
Čo sa týka úpravy ZD pri ukončení činnosti , ZD upravíte cez riadky 40 a 41 DP.
Mirkaporada
13.03.08,07:05
Úplne s Vami súhlasím.
Takže v peňažnom denníku o týchto neuhradených záväzkoch, pohľadávkach a nespotrebovaných zásobách vôbec účtovať nebudem.
Ďakujem.
Mirkaporada
14.03.08,08:29
Živnostník zrušil živnosť k 31.12.2007.
Bol platcom DPH.
Položky zvyšujúce a znižujúce základ dane (§ 17 zákona) riadok 40 a 41 daňového priznania budú uvedené bez DPH (na faktúrach len základ dane) ?
Prosím o radu.
Zita5
14.03.08,08:31
Živnostník zrušil živnosť k 31.12.2007.
Bol platcom DPH.
Položky zvyšujúce a znižujúce základ dane (§ 17 zákona) riadok 40 a 41 daňového priznania budú uvedené bez DPH (na faktúrach len základ dane) ?
Prosím o radu.


Áno bez DPH .
Mirkaporada
14.03.08,08:32
Veľmi pekne ďakujem.
Monika Kováčová
14.03.08,09:51
Živnostník zrušil živnosť k 31.12.2007.
Bol platcom DPH.
Položky zvyšujúce a znižujúce základ dane (§ 17 zákona) riadok 40 a 41 daňového priznania budú uvedené bez DPH (na faktúrach len základ dane) ?
Prosím o radu.

a do položky znižujúcej ZD uvedieš DPH pri zrušení registrácie...
dosť dôležité...
gita
14.03.08,10:07
Živnosť bola zrušená v decembri 2007. V q-nom DP DPH vyšiel NO okolo 5000 SK. Aj toto treba zohľadniť v DP B?
Monika Kováčová
14.03.08,10:10
nie nadmerný odpočet, ale DPH pri zrušení registrácie..
Zita5
14.03.08,10:18
Živnosť bola zrušená v decembri 2007. V q-nom DP DPH vyšiel NO okolo 5000 SK. Aj toto treba zohľadniť v DP B?


ermon má na mysli napr.. nasledovné / toho sa Vaša vyššie uvedená otázka netýkala /


Zrušenie registrácie
§ 81
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html#hore)
(5) Daňový úrad pri zrušení registrácie pre daň určí platiteľovi posledné zdaňovacie obdobie. Skončením posledného zdaňovacieho obdobia platiteľ prestáva byť platiteľom a zaniká platnosť jeho osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň. Platiteľ je povinný do desiatich dní od skončenia posledného zdaňovacieho obdobia odovzdať daňovému úradu osvedčenie o registrácii.

(6) V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.
ekopo
14.03.08,10:23
A preto by bolo vhodné (ak sa dá) IM vyradiť formou likvidácie pred zrušením registrácie. Vtedy povinnosť odviesť DPH nevzniká.
Zita5
14.03.08,10:58
mimotemy Opravujem svoj príspevok číslo 11 , ktorý patrí pre Mirkaporada , omylom som citovala poraďáčku Gitu .Ospravedľňujem sa týmto . :);)
Mirkaporada
20.03.08,09:30
Živnostník zrušil živnosť k 31.12.2007.
Neuhradené dobropisy mám započítať medzi položky zvyšujúce základ dane (§ 17)?
Prosím o radu.
Zoltán Kovács
20.03.08,09:49
Živnostník zrušil živnosť k 31.12.2007.
Neuhradené dobropisy mám započítať medzi položky zvyšujúce základ dane (§ 17)?
Prosím o radu.

Áno medzi položky zvyšujúce základ dane. Očakáva sa, že dodávateľ, ktorý vystavil dobrobis vráti peniaze.
Mirkaporada
20.03.08,09:51
Ďakujem.
mimaemma
20.03.08,10:47
Nadväzujem na tému, robím akurát DP pre kamošku a má zrušenú živnosť od septembra. V októbri zaplatila dodatočne ešte odvody do SP. Asi jej to tam už nemôžem dať ako odpočítateľnú položku, keďže mi nesedí obdobie..?
Monika Kováčová
20.03.08,11:15
v septembri uzavri účtovné knihy a postupuj podľa príspevkov v tejto téme: upravíš ZD na r. 40 a 41 v DP.
Mirkaporada
20.03.08,12:37
Živnostník ukončil živnosť 31.12.2007.
Zostatkový nepredaný tovar sa zahrnie do Výkazu o majetku a záväzkoch alebo nezahrnie ?
Prosím o radu.
Monika Kováčová
20.03.08,13:37
Výkaz bude na konci obdobia nulový - čistý.
ekopo
20.03.08,13:41
Výkaz bude na konci obdobia nulový - čistý.
Prečo? Ja si myslím, že nebude. Budú tam uvedené všetky zostatky. Úprava podľa § 17 prebehne v DP.
ekopo
20.03.08,13:53
Zhrniem moje odpovede v tejto aj v iných témach.
Účtovná jednotka vykáže ku dňu prerušenia, resp. ukončenia živnosti vo výkaze o M a Z všetky zostatky. Následne v zmysle § 17 zákona o dani z príjmov vysporiada povinnosti z toho plynúce, t.j. upraví základ dane o položky zvyšujúce resp. znižujúce ZD. Toto urobí na riadkoch 40 a 41 v DP. Nie vo výkaze o M a Z.
Mirkaporada
20.03.08,14:01
Ďakujem.
Tinika
07.02.09,13:24
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať kam do DP mam dať DPH zo zásob? A ešte ak sme mali pokladňu, ktorá stála 2300 a odpočítali sme si DPH aj túto DPH treba vrátiť? Alebo sa to týka len odpisovaného HIM? Ďakujem
Tinika
10.02.09,19:26
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať kam do DP mam dať DPH zo zásob? A ešte ak sme mali pokladňu, ktorá stála 2300 a odpočítali sme si DPH aj túto DPH treba vrátiť? Alebo sa to týka len odpisovaného HIM? Ďakujem

Nikto neporadí?
Tita
05.03.09,18:37
Výkaz bude na konci obdobia nulový - čistý.
No vrátim sa opať k nulovým výkazom pri zrušení živnosti,
bola som presvedčená, že nemaju byť nulove a že upravujeme pripoč.a odpoč.položky v DP,
ale na porade som sa dozvedela že to plati len v podvojnom učtovnictve.
Takze ak robim jednoduche, nieco na tych nulovych vykazoch asi bude.
Na zaklade coho ste tvrdili, že výkaz bude na konci obdobia nulový?
Na konci obdobia sa mysli - koniec živnosti (v mojom prípade 29.12.08 alebo koniec roka 31.12.2008)?
Potrebujem si to este overiť, či mám robiť uzavierkove operacie v denniku ku dnu zrusenia a vyčistiť výkazy na nulu alebo nie.
Prosim ak sa da, vyjadrite sa k vykazom podrobnejšie :o
dvojča
08.03.09,13:18
v septembri uzavri účtovné knihy a postupuj podľa príspevkov v tejto téme: upravíš ZD na r. 40 a 41 v DP.
ahojte, rada by som nadviazala na túto tému, aj keď ste ju preberali už dávno, vstále je aktuálna. Mám ten istý problém so sezónnými činnosťami, tzv. lesnými žienkami. V septembri, 30.9., prerušujú živnosť a opäť ju otvárajú až k 1.4. budúceho roka. Tiež majú niektoré príjmy a niektoré výdavky, predovšetkým odvody v októbri alebo v novembri. Ak dobre rozumiem zákonu, pri týchto činnostiach by sa nemal uplatňovať §17 ods. 8a 9. Alebo musím údaje od októbra do decembra upravovať cez §17?
veľká vďaka!!!
Monika Kováčová
08.03.09,13:39
Pre DP za rok 2008 sa v poučení na vyplnenie DP píše, že riadok 40 a 41 sa nevypĺňa v prípade vedenia jednoduchého účtovníctva. Tomuto poučenie rozumiem tak, že účtovná jednotka má zvýšiť a znížiť ZD ku dňu zostaveniu účtovnej závierky (dňu skončenia podnikania) prostredníctvom uzávierkových operácií. V tomto prípade však zostane výkaz o majetku a záväzkoch nulový: aj zostatok na pokladni aj zostatok na účte sa zaúčtuje do osobnej spotreby, zostatok záväzkov do VOZD a zostatok pohľadávok do POZD...
Tak tomu rozumiem ja.
Avšak osobne upravujem základ dane cez r. 40 a 41 a nie cez uzávierkové operácie pri prechode z JÚ na paušálne výdavky a opačne.
V postupoch účtovania sa píše:

§ 4
Peňažný denník

(1) V peňažnom denníku sa účtujú
a) príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých a vydaných šekov a cenín (ďalej len „peňažné prostriedky v hotovosti“),
b) príjmy a výdavky na účtoch v bankách alebo pobočkách zahraničných bánk (ďalej len „banka“) vrátane úverov a termínovaných vkladov bez ohľadu na dobu ich splatnosti,
c) priebežné položky,
d) uzávierkové účtovné operácie, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

Postup pri otvorení a uzavretí účtovných kníh
§ 8


(4) Pri uzavretí účtovných kníh sa

a) v peňažnom denníku
1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
1a.zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),
1b.znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
1d.znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
2. uvedú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov v členení podľa § 4 ods. 6,
3. uvedie výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami
a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií,
b) v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedú súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,
c) označí ukončenie účtovného obdobia, ak sa v účtovných knihách podľa písmena b) bude účtovať aj v nasledujúcom účtovnom období.

Účtovná závierka
§ 22

(1) Účtovná závierka sa zostavuje z údajov peňažného denníka, knihy pohľadávok, knihy záväzkov, pomocných kníh a z výsledkov vykonanej nventarizácie majetku a záväzkov.

(2) Vzor Výkazu o príjmoch a výdavkoch vrátane vysvetliviek je uvedený v prílohe č. 1.

(3) Vzor Výkazu o majetku a záväzkoch vrátane vysvetliviek je uvedený v prílohe č. 2.

(4) Zostavená účtovná závierka účtovnej jednotky, a ktorú sa vzťahuje toto opatrenie, sa predkladá v jednom vyhotovení miestne príslušnému daňovému úradu v termíne pre podávanie daňového priznania k dani z príjmov.

(5) Pri zostavení prvej účtovnej závierky po vzniku účtovnej jednotky sa vo Výkaze o majetku a záväzkoch údaje v stĺpci 1 nevykazujú.

(6) Pohľadávky a záväzky sa vo Výkaze o majetku a záväzkoch vykazujú podľa zostatkovej doby ich splatnosti ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

Po zaúčtovaní uzávierkových operácií čo sa týka pohľadávok a záväzkov, môže zostať teda účtovná závierka v jú s nulovými zostatkami.

V prípade, že účtovná jednotka napriek poučeniu upraví ZD cez DP, nie sú výkazy nulové.

Pretože Zákon o Dani z príjmu § 17
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a)účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

Otázne je, ako to tvorcovia poučenia mysleli...?
Monika Kováčová
08.03.09,13:57
ja teda neviem ako je to v tvojom softe, ale robím to tak:
Upravím položky zvyšujúce a znižujúce ZD priamo v DP, pretože keď by som ich aj cez uzávierkové operácie zaúčtovala, boli by tieto sumy dvakrát: raz v celkových príjmoch a výdavkoch (DP) a raz na r. 40 a 41

Takže uzávierkové operácie (hovoríš ID) v JÚ nerobím.
V DP je na konci oddiel na pomocné výpočty - osobitné záznamy: tam uvediem sumy, z ktorých pozostávajú r. 40 a 41 .

Ja som to pochopila prosím, čo ten tvorca poučenia myslel: Treba to upraviť ZD dvakrát.... :rolleyes:
Paula
08.03.09,14:03
Ja som to pochopila prosím, čo ten tvorca poučenia myslel: Treba to upraviť ZD dvakrát.... :rolleyes:


Ak pri tom aj premýšľal, okrem toho, že myslel ;) A či sa popri tom pokúsil cvične takéto niečo urobiť na nejakom konkrétnom prípade. Ak áno, mohol ten cvičný k tomu poučeniu pricapiť.
dvojča
08.03.09,21:42
Teda dobre tomu rozumiem, že ak bola prerušená živnosť k 30.9.08 a niektoré faktúry boli prijaté po tomto dátume a tak isto, aj odvody boli zaplatené v októbri, musím tieto položky dať ako uzávierkové operácie a napr. dlžné poistné musím dať do výdavkov 2008, aj keď neboli uhradené? čiže už neplatí výnimka pre spomínané sezónne práce a to i napriek tomu, že je to sezónna podnikateľská činnosť a uplatňujú sa paušálne výdavky? Ak áno môže to dať jednou čiastkou, alebo rozpísané? Veľká vďaka:
dara
21.03.09,13:40
Mám podobný príspevok v inej téme, názory sa rôznia, možem sa teda opýtať, ako ste to robili v prípade závzakov, pohľadávok a zostatkovej ceny neodpísané majetku ?

ja by som teda ak tomu rozumiem podľa toho čo sa tu písalo, mala nevysporiadané závzaky a pohľadávky vysporiadať prostredníctvom uzávierkových operácií, pokladňu zostatok zaúčtujem ako osobnú spotrebu podnikateľa, a čiastku zostatku neodpísané majetku uvediem ako príjem ovplyvn.základ dane taktiež v uzavierkových operáciách? a potom riadok 40 a 41 DP bude nulový? aj výkazy budú vlastne na konci obdobia nulové?
erika_H
21.03.09,14:38
Mám podobný príspevok v inej téme, názory sa rôznia, možem sa teda opýtať, ako ste to robili v prípade závzakov, pohľadávok a zostatkovej ceny neodpísané majetku ?

ja by som teda ak tomu rozumiem podľa toho čo sa tu písalo, mala nevysporiadané závzaky a pohľadávky vysporiadať prostredníctvom uzávierkových operácií, pokladňu zostatok zaúčtujem ako osobnú spotrebu podnikateľa, a čiastku zostatku neodpísané majetku uvediem ako príjem ovplyvn.základ dane taktiež v uzavierkových operáciách? a potom riadok 40 a 41 DP bude nulový? aj výkazy budú vlastne na konci obdobia nulové?

Ja som to pochopila presne tak,ako Ty,Dara
erika_H
21.03.09,14:39
Prosím Vás,a keď živnostník skončil podnikanie v októbri 2008,na výkazy píšem obdobie 12008 - 102008,áno prosím?Ďakujem
UBIKA25
21.03.09,14:41
Prosím Vás,a keď živnostník skončil podnikanie v októbri 2008,na výkazy píšem obdobie 12008 - 102008,áno prosím?Ďakujem
;) RUžOVE
erika_H
21.03.09,14:43
;) RUžOVE
dik Ubika;) (som nechápala,že aké ružové:D
erika_H
21.03.09,14:53
Prosím Vás,idem teda riešiť cez uzávierkové operácie neuhradené pohľadávky a neuhradené záväzky.
živnostník prestal podnikať 3.10.2008.
S akým dátumom by bolo správne zaúčtovať cez interné doklady príjem za neuhradené pohľadávky a výdavky za neuhradené záväzky?
môže byť už napr. aj dátum 4.10.2008?
keďže živnosť bola ukončená 3.10.2008..

a v knihe pohľadávok a knihe záväzkov mi musia tieto faktúry svietiť ako neuhradené,áno? (aj keď teda ešte boli uhradené v r.2008,ale až po ukončení účtovníctva,tzn. už nie je daňovník účtovnou jednotkou,takže už o tom neúčtujem..)
ego.mc
21.03.09,15:31
Knihy uzatvára k 3.10., takže aj uzávierkové operácie musia byť k tomuto dátumu.
erika_H
21.03.09,15:41
Knihy uzatvára k 3.10., takže aj uzávierkové operácie musia byť k tomuto dátumu.
Ďakujem pekne Ego.
A keď mám faktúru za telefón,ktorá bola vystavená až po ukončení živnosti,ale polovica poplatkov je za obdobie,keď ešte vykonávala živnosť,môžem uplatniť 50% výdavkov.áno?
a môžem vôbec takúto faktúru zaúčtovať do záväzkov,keď už SZČO nepodnikala?
dara
21.03.09,19:30
Prosím ešte o radu, keď FO ukončila živnosť k 14.07.2008 a účet v banke zrušilaaž 27.10.2008 a dovtedy, tam plynuli položky ako poplatky banke, úroky banke ako toto vyriešiť? normálne zaúčtovať tieto výpisy až do 10/2008 alebo ich vôbec neúčtovať, alebo o nich účtovať ako o závierkových operáciách k 14.07.2008?
Zita5
21.03.09,19:47
Prosím ešte o radu, keď FO ukončila živnosť k 14.07.2008 a účet v banke zrušilaaž 27.10.2008 a dovtedy, tam plynuli položky ako poplatky banke, úroky banke ako toto vyriešiť? normálne zaúčtovať tieto výpisy až do 10/2008 alebo ich vôbec neúčtovať, alebo o nich účtovať ako o závierkových operáciách k 14.07.2008?

dara , o účte po 14. 7. už neúčtuješ .
dara
21.03.09,20:10
ĎAKUJEM, a keď nemala do 14.07. vysporiadaný teda zrušený účet, tak ako to urobiť v UO?
dara
21.03.09,20:12
A ešte otázočka, faktúry napr. za mobil jej prišli až v 8/2008 za obdobie 7/2008 tieto ešte naúčtovať? alebo nie? Tak isto poistné zaplatila až v 8/2008. Okrem iného sa chcem ešte informovať ako je to s odpisom? vypočítať ešte odpis k 14.07 alebo celá časť zostatkovej ceny bude pripočitateľná položka?

a čo s krátkodobým majetkom? ak tam je tlačiareň a podobné veci, spísať súpis majetku akože je to ku dňu 14.07.2008 vyradené? alebo čo?
dara
21.03.09,21:01
Posúvam si....
dara
22.03.09,07:29
poradí alebo odobrí ten vyššie uvedený postup niekto?
ego.mc
22.03.09,09:03
QUOTE=dara;994138]A ešte otázočka, faktúry napr. za mobil jej prišli až v 8/2008 za obdobie 7/2008 tieto ešte naúčtovať? alebo nie? NieTak isto poistné zaplatila až v 8/2008. K 14.7. je to záväzok, ktorý vznikol 1.7.Okrem iného sa chcem ešte informovať ako je to s odpisom? vypočítať ešte odpis k 14.07 alebo celá časť zostatkovej ceny bude pripočitateľná položka?Celá časť

a čo s krátkodobým majetkom? ak tam je tlačiareň a podobné veci, spísať súpis majetku akože je to ku dňu 14.07.2008 vyradené? alebo čo?Vyradiť. Hodnota používaného krátkodobého majetku je nulová.[/QUOTE]
Odpoveď v texte.
Oprava:
K 14.7. odpisy neuplatňujete, ale zároveň zostatková cena DHM nie je pripočítateľná položka.
UBIKA25
22.03.09,09:06
účtuješ JU?
to všetko urobiš v uzavierkových operáciach..k dátumu skončenia alebo prerušenia živnosti, aby si mala uplne čistý "štít"...skrátka musís mať výkaz Majetku a záväzkov nulový...
erika_H
22.03.09,10:44
QUOTE=dara;994138]A ešte otázočka, faktúry napr. za mobil jej prišli až v 8/2008 za obdobie 7/2008 tieto ešte naúčtovať? alebo nie? NieTak isto poistné zaplatila až v 8/2008. K 14.7. je to záväzok, ktorý vznikol 1.7.Okrem iného sa chcem ešte informovať ako je to s odpisom? vypočítať ešte odpis k 14.07 alebo celá časť zostatkovej ceny bude pripočitateľná položka?Celá časť

a čo s krátkodobým majetkom? ak tam je tlačiareň a podobné veci, spísať súpis majetku akože je to ku dňu 14.07.2008 vyradené? alebo čo?Vyradiť. Hodnota používaného krátkodobého majetku je nulová.
Odpoveď v texte.[/quote]
ale tie faktúry za telefón by sa do záväzkov nemohli zaúčtovať??veď ak je to za obdobie podnikania..

ale úhrady už cez peň.denník nepôjdu.vysporiadajú sa cez uzávierkové operácie..
ego.mc
22.03.09,11:06
Na faktúre od T-mobilu sú dva údaje: dátum vystavenia faktúry a dátum dodania služby. Podľa Postupov účtovania:
§ 14
Pohľadávky a záväzky
(1) Vznik a zánik pohľadávky sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 .
Tu má byť samozrejme písmeno 4.:rolleyes:
(4) Vznik a zánik záväzku sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2.

§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu
(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

Je dátum dodania služby do dňa ukončenia podnikania?
Ak áno, môžeš o nej účtovať.
dara
22.03.09,12:02
čo sa týka toho poistného zaplateného v 8/2008 tento som zaúčtovala cez ID ako uzavierkovú operáciu, nakoľko sa týkalo zaplatenia odvodov ešte za čas podnikania, nevidím dôvod o tom neúčtovať, ale to je môj názor
erika_H
22.03.09,14:32
Prosím Vás,a keď živnostník skončil podnikanie v októbri 2008,na výkazy píšem obdobie 12008 - 102008,áno prosím?Ďakujem
a hore na výkazy prosím-
tam mám napísať
k 31.12.2008?
alebo k 30.10.2008:confused:
ďakujem moc
dara
22.03.09,15:55
k 31.12.2008 zostavujes uctovnu zavierku
Zita5
22.03.09,15:58
k 31.12.2008 zostavujes uctovnu zavierku

mimotemyDara , máš plnú schránku SS, musíš niečo vymazať .Nedá sa ti poslať súkromná správa .;)
Tita
22.03.09,19:19
k 31.12.2008 zostavujes uctovnu zavierku
a nezostavuje sa nahodou mimoriadna uzávierka k datumu skoncenia živnosti čiže sa uvadza na vykazoch hore datum ukoncenia živnosti, nie 31.12.?
ego.mc
22.03.09,19:19
a hore na výkazy prosím-
tam mám napísať
k 31.12.2008?
alebo k 30.10.2008:confused:
ďakujem moc

V tomto prípade k 30.10.2008, keďže sa jedná o mimoriadnu uzávierku.
Tita
22.03.09,20:29
QUOTE=dara;994138]A ešte otázočka, faktúry napr. za mobil jej prišli až v 8/2008 za obdobie 7/2008 tieto ešte naúčtovať? alebo nie? NieTak isto poistné zaplatila až v 8/2008. K 14.7. je to záväzok, ktorý vznikol 1.7.Okrem iného sa chcem ešte informovať ako je to s odpisom? vypočítať ešte odpis k 14.07 alebo celá časť zostatkovej ceny bude pripočitateľná položka?Celá časť

a čo s krátkodobým majetkom? ak tam je tlačiareň a podobné veci, spísať súpis majetku akože je to ku dňu 14.07.2008 vyradené? alebo čo?Vyradiť. Hodnota používaného krátkodobého majetku je nulová.
Odpoveď v texte.[/QUOTE]
ešte mam otazku k ZC majetku:)
viem ze odpis robit nemam, mam vraj DHM vyradit - likvidaciou, ale neuctovat v denniku len v majetku vyradit:) Tym sa mi vo vykazoch neobjavi - tak kvoli comu a ako v praxi :confused:myslite celu casť ZC dat ako pripocitatelnu polozku?
ego.mc
22.03.09,21:40
Nie. Pripočítateľnými položkami sú iba nespotrebované zásoby a pohľadávky.
ego.mc
23.03.09,07:29
čo sa týka toho poistného zaplateného v 8/2008 tento som zaúčtovala cez ID ako uzavierkovú operáciu, nakoľko sa týkalo zaplatenia odvodov ešte za čas podnikania, nevidím dôvod o tom neúčtovať, ale to je môj názor

Časové rozlíšenie v JÚ (okrem platenia nájomného FO) neexistuje.
Takže jeden dôvod, prečo o tom neúčtovať by sa našiel.;)
erika_H
23.03.09,08:19
V tomto prípade k 30.10.2008, keďže sa jedná o mimoriadnu uzávierku.

ďakujem pekn Ego.A teda treba začiarknuť aj mimoriadna - nie riadna uzávierka (na výkazoch,áno?)
dara
23.03.09,10:29
u mna 1 fo skoncila zivnost dna 31.1. Ale vykaz o majetku a zavazkoch mi v alfe hadze k 31.1. Nema byt 31.12. A obdobie iba 1/2008
dara
23.03.09,10:40
viem, ze bude nulovy, ale obdobie mi v alfe hadze ku dni 8.1.ako mam zuctovany inter. Doklad uzavierkove informacie
dara
23.03.09,10:55
takto, aby som to uviedla na správnu mieru.

robím v alfe, FO ukončila živnosť k 31.01.2008, dňa 08.02.2008 odvody zaplatila ešte do SP, ZP.

zúčtujem ID k 31.01.2008 alebo 08.02.2008? ja by som k 31.01.2008.

V alfe mi však vo výkazoch vykazuje napr. Vo PV k 31.01.2008, je to správne? ja by som mala mať obodie za 01/2008 a ten dátum zostavenia bude k ? a naopak vo výkaze o MaZ mi hádže odbodie od 01-12/2008 a je to vyblednuté, že sa mi tam nedá vôbec vstúpiť, máte takýto problém niekto?
ego.mc
23.03.09,11:20
Účtovníctvo uzatváraš k 31.1., takže aj uzávierkové operácie musia byť k tomuto dátumu.
Výkazy budú k 31.1.2008 za obdobie 01-01/2008, dátum zostavenia bude asi 23.3.2009.:)
Nemám alfu, ale v MRP si dátumy nastavujem ešte pred zobrazením.
dara
23.03.09,11:24
prosím Vás poradí niekto? ako to spraviť? chcela by som to už vytlačiť, nie chcela, ale už mi to treb...dík
dara
23.03.09,11:28
V alfe mi to nejde takto urobiť, poradte kde to nastaviť, aby mi to bral správny dátum, uzávierka teda bude k
31.01.2008 ? a začiarknúť mimoriadna? alebo ako? prosím poradte.
dara
23.03.09,12:01
posuvsm si...
dara
23.03.09,12:09
len sa chcem uistit zavierka bude k 31.1. Obdobie 1/2008 a zaciarknem mimoriadna

A polozky ako neuhrad.zavazky a uhradene poistne budu formou id zauctivane ako polozky ovplyvmujuce zaklad dane vsak?
dara
23.03.09,12:44
Nikto neporadi?
dara
23.03.09,13:13
Prosim prosim potrebujem sa uistit ako to je
dara
23.03.09,15:50
Niktp sa nevyjadri?
Tita
23.03.09,15:54
Nie. Pripočítateľnými položkami sú iba nespotrebované zásoby a pohľadávky.
Aha takze toto citujem:
Okrem iného sa chcem ešte informovať ako je to s odpisom? vypočítať ešte odpis k 14.07 alebo celá časť zostatkovej ceny bude pripočitateľná položka? Celá časť
bolo nespravne tvrdenie ? alebo teda nie tvrdenie pre uctujuceho v JU. tak?
ego.mc
23.03.09,16:57
Bola to zle formulovaná a nesprávna odpoveď.:confused:
Ospravedlňujem sa.
Myslel som tým, že k 14.7. neuplatňuješ odpisy.
Doplnenie: Už som opravil pôvodný príspevok.
dara
23.03.09,17:03
a mne niekto poradi?
ego.mc
23.03.09,17:35
len sa chcem uistit zavierka bude k 31.1. Obdobie 1/2008 a zaciarknem mimoriadnaÁno

A polozky ako neuhrad.zavazky a uhradene poistne budu formou id zauctivane ako polozky ovplyvmujuce zaklad dane vsak?Áno s výhradou

Som presvedčený, že úhrada poistného po ukončení podnikania do účtovníctva nepatrí a treba to riešiť ako ostatné neuhradené záväzky.
dara
23.03.09,17:39
jedná sa o poistné zaplatené za 7 mes. v 8/2008, tieto som uviedla ako cez uzavierkove operácie formou ID do prev.réžie, aj faktúry ako nesplatené závzaky sa cez ID uvadzajú ako prev.režia nie?
ego.mc
23.03.09,18:04
Záleží na tom, za čo tie faktúry boli.
Dovolím si trochu teórie z Postupov účtovania v JÚ:
(4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) v peňažnom denníku
1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
...
1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
a ten § 4 ods. 6 hovorí:
(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
...
e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
5. prevádzkovú réžiu,
6. tvorbu sociálneho fondu,
dara
24.03.09,07:08
No tak? Ja som toho nazoru, ze aj poistne
ego.mc
24.03.09,14:45
Aj,vaj.:)
Nezaplatené poistné do termínu uzávierky:
V rámci uzávierkových operácií zvýšim výdavky (ako nepeňažnú operáciu) v členení odvody do fondov.
Nesplatené záväzky:
V rámci uzávierkových operácií zvýšim výdavky (ako nepeňažnú operáciu) v členení podľa druhu záväzku: nákup materiálu alebo nákup tovaru alebo prevádzková réžia.
Jana_clenka
25.03.09,09:00
Ja som sa v poučení k vyplneniu DP 2008 dočítala, že pokiaľ účtujem v JÚ, tak riadky 40,41 sa nevypĺňajú, ale úpravy základu dane sa zahrnú do príjmov a výdavkov (teda priamo v PD).

Zostáva mi akurát otvorená otázka - či potom do výkazu majetku a záväzkov ešte uvádzať napr.neuhradené pohľadávky, pretože potom na prvý pohľad nikto nevidí, či sú/nie sú v DP zahrnuté.
ZuzanaP
25.03.09,09:08
Ja som sa v poučení k vyplneniu DP 2008 dočítala, že pokiaľ účtujem v JÚ, tak riadky 40,41 sa nevypĺňajú, ale úpravy základu dane sa zahrnú do príjmov a výdavkov (teda priamo v PD).

Zostáva mi akurát otvorená otázka - či potom do výkazu majetku a záväzkov ešte uvádzať napr.neuhradené pohľadávky, pretože potom na prvý pohľad nikto nevidí, či sú/nie sú v DP zahrnuté.
http://www.porada.sk/t104283-poucenie-k-dp-b-riadok-40-41-rok-2008-a.html

konkr. http://www.porada.sk/t104283-p19-poucenie-k-dp-b-riadok-40-41-rok-2008-a.html príspevok 188
Leila
25.03.09,10:52
Prosim Vas a ako to je s nezrusenym bankovym uctom pri pozastavenej zivnosti na 3 roky 25.9.2008. Nasla som protichodne nazory. Na ucte su len bankove poplatky a kreditne uroky. Zostatok uctu k 25.9. uvediem vo vykaze M a Z. Je to spravne?
petra80
25.03.09,13:15
Prosím, poraďte mi. Podnikateľ prerušil podnikanie 30.9.2008 a do dátumu na podanie DP ho ani neobnoví. Robím teda úpravu ZD podľa §17 od. 8 písm. a. Zostali mu však neuhradené pohľadávky v EUR. V akom kurze /prepočítané na SK/ ich mám vykázať. Kurzom kedy vznikli, prepočítané dátumom NBS k 30.9.08 alebo ku koncu roka?
Čo ak mu ich nakoniec zaplatia v SK v sume ako pri vystavení /kurz bol o dosť vyšší/ a ja ich pripočítam k ZD v inej hodnote?
Prosím, ak mi niekto vie poradiť, budem veľmi vďačná
lenka.ba
25.03.09,13:21
prosím Vás, jednotlivé položky uzávierkových operácií sa dajú do príslušného riadku Výkazu o príjmoch a výdavkoch vecne tak, kam by patrili, keby boli príjmami alebo výdavkami bežného obdobia?
lulinka10001
25.03.09,14:32
potrebovala by som poradit.uz sa to tu pisalo ,ale trosku som z toho zmatená.zivnost končí ku 31.12.odpisuje si notebooke a auto ma na lizing.mozem si uplatnovat odpisi?4i za rok 2008 si nemožem vobec nic odpisat? a čo zo zostatkom?leasing konči v maji 2009.
lulinka10001
25.03.09,14:44
prosím nevie mi niekto poradit????
Sukino
29.03.09,19:56
Zivnost bola skoncena k 30.6. a pohladavka bola zaplatena v druhej polovici roka 2008.

Do ktoreho riadka v DP sa tato suma zapisuje?

Dakujem
ego.mc
29.03.09,21:10
Do žiadneho.
K 30.6. bolo treba príjmy navýšiť o všetky pohľadávky (Presnejšie - o pohľadávky, ktorých úhrada je zdaniteľným príjmom.)
Tým sa stali daňovo vysporiadanými.