MIMKA
13.03.08,09:08
Ahojte poraďáci, chcela by som Vás poprosiť o radu v nasledujúcom probléme:
V dôsledku požiara vyhorela v roku 2007 podnikateľovi účtujúcemu v JÚ prevádzka. Škoda na zásobách bola 50 000,- Sk a škoda na drobnom majetku zaradeného priamo do nákladov 100 000,- Sk. V tom istom roku, t.j. 2007 obdržal podnikateľ aj náhradu od poisťovne vo výške 120 000,- Sk. Potvrdenie od polície, že páchateľ je neznámy podnikateľ v roku 2007 neobdržal.

Viem, že prijatá náhrada od poisťovne je príjem ovplyvňujúci základ dane v stĺpci OSTATNÉ PRÍJMY, ale ako naúčtovať celkovú škodu? ( sumu 150 000,- Sk )
Poraďte mi prosím, termín daňového priznania sa blíži a ani na daňovom riaditeľstve v Banskej Bystrici mi neboli schopní dať jasnú odpoveď. Ďakujem všetkým :)
alušik
13.03.08,08:19
Myslím si, že potvrdenie od polície je potrebné len v prípade krádeže, a ty píšeš o požiari.
Osobne by som naúčtovala náhradu od poisťovne do príjmu, no o škode by som druhý krát v nákladoch neúčtovala... Raz si to už predsa do nákladov dala a to pri drobnom majetku v prevádzkovej réžii a pri zásobách pri nákupe (zaplatení). Takže by som asi len ponížila stav zásob v evidencii.
Iné by to bolo, keby išlo o odpisovaný majetok, ktorý by mal nejakú zostatkovú hodnotu, tam by sa o doúčtovaní nákladov účtovalo.
MIMKA
13.03.08,08:21
Poraďte mi niekto, prosíííííííííím:mee:
MIMKA
13.03.08,08:23
Myslím si, že potvrdenie od polície je potrebné len v prípade krádeže, a ty píšeš o požiari.
Osobne by som naúčtovala náhradu od poisťovne do príjmu, no o škode by som druhý krát v nákladoch neúčtovala... Raz si to už predsa do nákladov dala a to pri drobnom majetku v prevádzkovej réžii a pri zásobách pri nákupe (zaplatení). Takže by som asi len ponížila stav zásob v evidencii.
Iné by to bolo, keby išlo o odpisovaný majetok, ktorý by mal nejakú zostatkovú hodnotu, tam by sa o doúčtovaní nákladov účtovalo.
Áno, ale požiar vznikol cudzím zavinením, kde bolo podané trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. A čo so škodou, ktorá presahuje poistné plnenie rozdiel 30 000,- Sk? Ani to by si nikde neúčtovala?
alušik
13.03.08,08:44
Máš pravdu, to vyjadrenie polície bude potrebné, lebo nešlo o živel. Keby ten požiar vznikol napr. v dôsledku úderu blesku, potom by to bolo iné.
Nad 30.000 Sk nemáš prečo uvažovať, pretože u Teba síce škoda presahuje prijatú náhradu, ale ide o škodu nezavinenú daňovníkom. Pozri Zákon o dani z príjmu - konkrétne § 19 ods. 3.
Snáď poradia ešte oveľa skúsenejší Poraďáci, ako to je v prípade, keď nie je to vyjadrenie polície - či sa tam musia nejakým spôsobom ponižovať výdavky a reálne to dáš potom do výdavkov v roku, kedy to vyjadrenie polície budeš mať.
MIMKA
13.03.08,08:56
Ďakujem za odpoveď, myslím, že keď v roku 2008 dostanem vyjadrenie od polície, že páchateľ je neznámy, tak sa bude jednať o daňové výdavky vo výške 30 000,- Sk. Ale neviem, ako to ošetriť v roku 2007? Urobiť storno daňových výdavkov vo výdaji s mínusom 30 000,- Sk, aby sa mi to dostalo z daňových výdavkov??? Nemá niekto s takýmto prípadom skúsenosti? Poraďte mi prosím....
azla
13.03.08,08:58
Ahojte poraďáci, chcela by som Vás poprosiť o radu v nasledujúcom probléme:
V dôsledku požiara vyhorela v roku 2007 podnikateľovi účtujúcemu v JÚ prevádzka. Škoda na zásobách bola 50 000,- Sk a škoda na drobnom majetku zaradeného priamo do nákladov 100 000,- Sk. V tom istom roku, t.j. 2007 obdržal podnikateľ aj náhradu od poisťovne vo výške 120 000,- Sk. Potvrdenie od polície, že páchateľ je neznámy podnikateľ v roku 2007 neobdržal.

Viem, že prijatá náhrada od poisťovne je príjem ovplyvňujúci základ dane v stĺpci OSTATNÉ PRÍJMY, ale ako naúčtovať celkovú škodu? ( sumu 150 000,- Sk )
Poraďte mi prosím, termín daňového priznania sa blíži a ani na daňovom riaditeľstve v Banskej Bystrici mi neboli schopní dať jasnú odpoveď. Ďakujem všetkým :)

* škoda sposobená nezn. pachateľom je daňovým výdavkom v zdaňovacom
období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou. § 19,3g

* škoda je daň. výdavkom, len do výšky prijatých náhrad §21,2e

* priznanú náhradu z poisťovne do uzavierky r. 2007
porovnáte so škodou a nepriznanú výšku škody
dáte do ned. nákladov.

* ak správu z polície budete mať v roku 2008, nepriznanu škodu /povodne NN
si uplatnite ako odpočítateľnú položku v DP 2008/
alušik
14.03.08,07:17
*
* škoda je daň. výdavkom, len do výšky prijatých náhrad §21,2e
/

Dovolím si nesúhlasiť... Nemôžete niečo len tak vytrhnúť z kontextu. Je tam totiž aj pokračovanie.
... e) manká a škody1) presahujúce prijaté náhrady s výnimkou uvedenou v § 19 ods. 3 písm. g), ...

Takže v prípade, že škoda bola zavinená daňovníkom, bude daňovým výdavkom len do výšky prijatej náhrady. V prípade, že daňovník škodu nezavinil, bude daňovým výdavkom celá škoda.;)

A prečo rozmýšľate stále len nad nejakým rozdielom? Skúsme to teda ešte raz prejsť spolu...
Nákup drobného majetku, ak bol teda uhradený celý, máte účtovaný v prevádzkovej réžii v sume 100.000,-. V čase zaúčtovania teda celý ako VOZD. Rovnako je to aj so zásobami 50.000,-. Zaplatené sú rovnako zaúčtované v denníku ako VOZD. Celkovo teda už máte v nákladoch 150.000 Sk. Prijatú náhradu škody máte v príjmoch ovplyvňujúcich ZD v sume 120.000 Sk. Ak teda uvažujem logicky, v prípade, že sa mi stane škoda a nemám ešte na konci roka vyjadrenie z polície, mala by som v uzávierkových operáciách urobiť mínusom zápis na kolonke nákup tovaru alebo materiálu (neviem o akých zásobách je písané) a tiež na prevádzkovej réžii v celkovej sume 150.000 Sk. V ďalšom roku, keď dostanem vyjadrenie polície, by som urobila rovnaký zápis s kladným znamienkom, a tak sa mi teda dostane riadne do nákladov vlastne celá škoda 150.000 Sk, ktorú som si teda rok predtým uplatniť nemohla vzhľadom na to, že som to vyjadrenie polície nemala.

Je to len moja úvaha, ako by som to urobila ja. Nemám s tým nijakú osobnú skúsenosť. Stále teda verím, že sa nájde nejaký Poraďák, ktorý sa s tým stretol.;)